Mechatronika studia I stopnia Katowice i woj. śląskie

Mechatronika studia I stopnia Katowice i woj. śląskie

Mechatronika studia I stopnia Katowice i woj. śląskie

Studia I stopnia w Katowicach i woj. śląskim

mechatronika

Odkryj mechatronikę  w Katowicach i woj. śląskim i i sprawdź gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

Mechatronika studia I stopnia Katowice i woj. śląskie

Studia na kierunku mechatronika na uczelniach śląskich to studia inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa od 3,5 roku do 4 lat (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera lub magistra).

Studia możesz podjąć na uczelniach publicznych - Politechnice Śląskiej w Gliwicach, Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz niepublicznej (prywatnej) szkole wyższej w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym

Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia (to zdanie dodajemy jeśli są specjalności lub ścieżki). Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

czytaj dalej wszystko o Mechatronika studia I stopnia Katowice i woj. śląskie

Zobacz, na jakich uczelniach w Katowicach i woj. śląskim jest kierunek mechatronika

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Śląski w Katowicach

Uniwersytet Śląski w Katowicach

Jednostka prowadząca

Politechnika Śląska w Gliwicach

Politechnika Śląska w Gliwicach

Jednostka prowadząca

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach

Jednostka prowadząca

Uczelnie, gdzie mechatronika jako specjalność / ścieżka kształcenia

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej

Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej

Jednostka prowadząca

Informatyka stopień: (I), czas trwania: 3,5 roku
tryb: stacjonarne, niestacjonarne

Specjalności na kierunku informatyka

Politechnika Śląska w Gliwicach

Politechnika Śląska w Gliwicach

Jednostka prowadząca

Mechatronika przemysłowa +

Wydział Elektryczny PŚ stopień: (I), czas trwania: 3,5 roku,
tryb: stacjonarne

Wydział Mechaniczny Technologiczny PŚ stopień: (I), czas trwania: 3,5 roku,
tryb: stacjonarne

Specjalności na kierunku mechatronika przemysłowa

Jakie wymagania przy rekrutacji na kierunek mechatronika?

Aby zostać studentem kierunku mechatronika będziesz musiał zdać egzamin maturalny z przedmiotów obowiązkowych oraz dodatkowo z chemii, biologii, fizyki lub informatyki. Wszyscy kandydaci muszą pamiętać o konieczności dostarczenia wymaganych dokumentów rekrutacyjnych.

 

W procesie rekrutacji na studia na kierunku mechatronika na uczelniach śląskich najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

 • biologia,
 • chemia,
 • fizyka,
 • informatyka,
 • matematyka

 

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Mechatronika w Katowicach i woj. śląskim - zasady rekrutacji

Jak wyglądają studia na kierunku mechatronika?

Pasjonuje Cię świat nowoczesnych technologii i zaawansowanych rozwiązań technicznych? Osiągasz dobre wyniki z matematyki oraz innych przedmiotów ścisłych i chciałbyś rozwijać się w tym kierunku? Chciałbyś brać realny udział w rozwoju i postępie technologicznym, jaki dokonuje się obecnie na całym świecie? Jeżeli odpowiedziałeś twierdząco na powyższe pytania to kierunek mechatronika w Katowicach i woj. śląskim powinien być twoim wyborem.

Jeżeli zdecydujesz się aplikować na te perspektywiczne studia inżynierskie będziesz musiał spełnić kilka istotnych warunków. Idealnych kandydatów powinno wyróżniać zainteresowanie naukami matematycznymi, fizycznymi, informatycznymi oraz technicznymi. Jeżeli dodatkowo masz rozwiniętą zdolność analitycznego myślenia oraz umiejętności techniczne i manualne, to weź udział w rekrutacji an kierunek mechatronika w Katowicach i woj. śląskim.

 

1. Typ i tryb studiów:


Studia na kierunku mechatronika możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia I stopnia (inżynierskie)
 • Studia II stopnia (magisterskie)

2. Tryb:

 • studia stacjonarne
 • studia niestacjonarne

 

Studia na kierunku mechatronika na uczelniach śląskich realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają od 3,5 roku do 4 lat. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające od 1,5 roku do 2 lat.

Uczelnie śląskie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.

 

2. Program studiów i przedmioty

Program nauczania na kierunku mechatronika będzie oscylował wokół nauk ścisłych, technicznych czy informatycznych, dzięki czemu studenci zyskają wszechstronne i kompleksowe przygotowanie zawodowe. W siatce zajęć znajdzie się wiele ciekawych i rozwijających zajęć właśnie z tych obszarów tematycznych, między innymi:

 • Aktuatory i serwonapędy
 • Systemy wizyjne w mechatronice
 • Technologie informacyjne
 • Inżynieria wytwarzania
 • Mechatronika

Jako student zdobędziesz także specjalistyczną wiedzę na temat elektroniki i automatyki, a także budowy czy eksploatacji maszyn, między innymi sprzętów użytkowych czy aparatury medycznej. W czasie studiów inżynierskich wykształcisz niezwykle istotne umiejętności praktyczne i nauczysz się podstaw programowania czy zastosowania nowoczesnych technologii informatycznych w praktyce.

Co więcej, dowiesz się w jaki sposób sterować maszynami i robotami przemysłowymi. Program kształcenia zakłada realizacje obieralnych modułów specjalizacyjnych, których aktualną listę znajdziesz na oficjalnych stronach internetowych wybranych uczelni wyższych.

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

Studia na kierunku mechatronika na uczelniach śląskich, w zależności od typu studiów trwają od 3,5 roku do 4 lat (studia I stopnia) lub od 1,5 roku 2 lata (studia II stopnia).

Studia pierwszego stopnia na kierunku mechatronika w Katowicach i woj. śląskim trwają trzy i pół roku lub cztery lata. Po upływie tego czasu i obronie pracy dyplomowej uzyskasz dyplom inżyniera.

Jaka praca po studiach?

Po ukończeniu studiów na kierunku mechatronika będziesz miał wiele możliwości rozwoju zawodowego. Jako absolwent znajdziesz pracę w zakładach przemysłu elektromaszynowego czy motoryzacyjnego. Uzyskaną wiedzę i umiejętności z powodzeniem wykorzystasz zatrudniając się w firmach wdrożeniowych i produkcyjnych urządzeń mechatronicznych.

Idealnie sprawdzisz się także w zawodzie mechanika utrzymania ruchu, konstruktora oraz technologa, a także jako pracownik firm projektowych oraz agencji doradczych i konsultingowych. Absolwenci często decydują się na pracę w ośródkach badawczo-naukowych czy firnach projektowych.

Równie ciekawym rozwiązaniem może być założenie własnej działalności gospodarczej o profilu dopasowanym do twojego wykształcenia. Po ukończeniu studiów pierwszego stopnia możesz kontynuować naukę na studiach magisterskich lub podyplomowych.

Gdzie studiować na kierunku mechatronika (studia I stopnia) na uczelniach śląskich?

 

Uczelnie na których można studiować kierunek mechatronika (studia I stopnia) na uczelniach śląskich:

czytaj dalej uczelnie w Katowicach

Popularne kierunki inżynierskie i techniczne w Katowicach i woj. śląskim

POKAŻ WSZYSTKIE

Kierunki inżynierskie i techniczne w Katowicach i woj. śląskim

Rozwiń

Popularne kierunki inżynierskie i techniczne niestacjonarne w Katowicach i woj. śląskim

19 Uczelni w Katowicach i woj. śląskim

W samych Katowicach studiuje około 80 tys., osób, a w całej metropolii nawet 200 tys. Oprócz Uniwersytetu Ekonomicznego i Politechniki Śląskiej (czyli dwóch najlepiej rozwijających się szkół w regionie) studenci mogą wybierać spośród renomowanych publicznych uczelni o innych profilach: Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Akademii Muzycznej, Uniwersytetu Śląskiego, Akademii Sztuk Pięknych oraz uczelni niepublicznych.

Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują śląskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Katowicach

 

Komentarze (0)