MLECZARSTWO studia-kierunek studiów

Dla kogo ten kierunek

Mleko to podstawowy składnik wielu produktów. Jest głównym elementem różnego rodzaju serów, kefirów czy jogurtów. Większość z nas nie wyobraża sobie udanego poranka bez filiżanki kawy z dodatkiem mleka. Jednak to, co dla większości ludzi jest czymś naturalnym i oczywistym, okupione jest ciężką pracą, ogromną wiedzą i doświadczeniem specjalistów na co dzień zajmujących się pozyskiwaniem tego pełnowartościowego produktu. Współcześnie brakuje profesjonalnych mleczarzy, którzy zajmowaliby się nadzorowaniem całego procesu pozyskiwania i dystrybucji mleka z zachowaniem najwyższych standardów higieny.
Jako odpowiedź na potrzeby dzisiejszego rynku pracy powstał unikatowy na skalę krajową kierunek, mleczarstwo. Jeżeli więc jesteś osobą, której zależy na zdobyciu oryginalnego wykształcenia i nietuzinkowej pracy, a dodatkowo masz duże zdolności z zakresu nauk ścisłych to studia na kierunku mleczarstwo będą dla ciebie idealnym wyborem.
 
Czego nauczysz się na kierunku mleczarstwo?
 
Podczas studiów zdobędziesz gruntowną wiedzę z zakresu pozyskiwania i dystrybucji mleka oraz wszystkich innych czynności składających się na tę bogatą i wieloaspektową dyscyplinę.
Jako student będziesz uczestniczył w zajęciach, na których nauczysz się technik wykorzystywanych przy produkcji produktów mlecznych oraz poznasz nowoczesne technologie stosowane w sektorze przemysłu mleczarskiego. Ponadto, wykwalifikowana kadra akademicka przekaże Ci informacje na temat podstaw mechaniki, gospodarki cieplnej i chłodnictwa, których poznanie jest niezbędne do pracy w tej branży. W czasie kursu zostaniesz także kompleksowo przygotowany do oceniania jakości surowca i powstałych na jego bazie produktów mlecznych.
Oprócz wiedzy teoretycznej zdobędziesz także niezwykle cenne umiejętności praktyczne. Dostaniesz szansę uczestnictwa w warsztatach odbywających się w nowocześnie wyposażonych laboratoriach. Zdobytą wiedzę wykorzystasz także podczas obowiązkowych praktyk studenckich, dzięki którym zyskasz doświadczenie i rozwiniesz swoje kompetencje. Wszystkie zajęcia będą prowadzone przez wybitnych naukowców i pracowników branży mleczarskiej, którzy podzielą się z tobą swoim wieloletnim doświadczeniem i wiedzą.
 
Jaka praca po tym kierunku?
 
Po ukończeniu studiów na kierunku mleczarstwo będziesz miał gruntowną wiedzę z zakresu pozyskiwania mleka i jego dystrybucji. To wszechstronne wykształcenie i uzyskane umiejętności praktyczne oraz doświadczenie zawodowe sprawią, że bez problemu znajdziesz zatrudnienie w swoim zawodzie. Jako absolwent będziesz przede wszystkim przygotowany do pracy w zakładach przetwórstwa mleka oraz produktów pochodnych.
Ponadto, idealnie sprawdzisz się jako pracownik specjalistycznych laboratoriów badawczych, zajmujących się oceną jakości surowca. Równie ciekawym rozwiązaniem jest zatrudnienie w instytucjach badawczych. Dodatkowo, po ukończeniu studiów licencjackich możesz kontynuować naukę na studiach drugiego stopnia lub podyplomowych, dzięki którym zdobędziesz cenne doświadczenie i zyskasz nowe perspektywy zawodowe.
 

WAŻNE TEMATY

JAKIE PRZEDMIOTY ZDAWAĆ NA MATURZE?

Aby zostać studentem kierunku mleczarstwo powinieneś zdać maturę z takich przedmiotów, jak: matematyka, biologia, chemia, fizyka i astronomia, język obcy nowożytny.

szczegółowe wymagania na uczelniach

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK MLECZARSTWO

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

CZĘSTO WYBIERANE

Miasto
SORTOWANIE:

SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA NA KIERUNKU MLECZARSTWO

Tryb studiów
Typ studiów
Miasto
Województwo
SORTOWANIE:

Nic nie znaleziono

Zobacz inne kierunki Żywienie i żywność

Typ studiów
Województwo
SORTOWANIE:

WIEDZA, JAKĄ ZDOBĘDZIESZ PODCZAS STUDIÓW NA KIERUNKU MLECZARSTWO:

 • umiejętność nadzorowania procesu pozyskiwania mleka
 • umiejętność nadzorowania procesu dystrybucji mleka
 • umiejętność oceny jakości surowca, jakim jest mleko
 • umiejętność oceny jakości produktów mlecznych
 • znajomość zasad prawidłowej higieny w zakładach mleczarskich
 • umiejętność zarządzania bezpieczeństwem w zakładach mleczarskich
 • umiejętność praktycznego wykorzystania zdobytej wiedzy

Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

MLECZARSTWO STUDIA STACJONARNE

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

MLECZARSTWO STUDIA I STOPNIA

JAKA PRACA, CZYLI GDZIE BĘDZIESZ PRACOWAŁ PO UKOŃCZENIU STUDIÓW NA KIERUNKU MLECZARSTWO:

 • zakłady mleczarskie
 • ośrodki badawcze
 • laboratoria badawcze
 • kontynuacja nauki na studiach magisterskich/podyplomowych
 • zakłady przetwórstwa mleka

MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU MLECZARSTWO

Komentarze (0)