Kierunek lekarski - Bydgoszcz

Kierunek lekarski - Bydgoszcz

Studia na kierunku kierunek lekarski (medycyna) w Bydgoszczy możesz podjąć na 2 uczelniach publicznych w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym.

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania
Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich

Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich

Kierunek lekarski (medycyna) stopień: (jednolite) , czas trwania: 6 lat ,
forma: stacjonarne

26.08.2024

Kierunek lekarski studia Bydgoszcz 2024 | woj. kujawsko-pomorskie

Kierunek lekarski w Bydgoszczy to 6-letnie studia (jednolite magisterskie). Absolwenci zyskują możliwość odbycia stażu podyplomowego oraz zdania Lekarskiego Egzaminu Końcowego (LEK). Studia przygotowują do wykonywania zawodu lekarza. Studenci zdobywają wiedzę z zakresu biochemii czy farmakologii.

Kierunek lekarski - Bydgoszcz
Studia na kierunku kierunek lekarski (medycyna) w Bydgoszczy
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia jednolite magisterskie
Czas trwania 6 lat (studia jednolite magisterskie)

Opis kierunku

Studia na kierunku lekarskim mają charakter interdyscyplinarny, dzięki czemu studenci otrzymują wykształcenie z zakresu nauk medycznych, biologicznych i ścisłych. W programie studiów znajdują się przedmioty związane m.in. z anatomią, psychologią czy farmakologią. W trakcie nauki studenci kierunku lekarskiego odbywają praktyki w klinikach czy szpitalach, co daje im cenne doświadczenie zawodowe.

Studenci kierunku lekarskiego mają wiele perspektyw w związku z przyszłą pracą w zawodzie. Po ukończeniu studiów i zdaniu Lekarskiego Egzaminu Państwowego, przyszli lekarze wybierają wśród specjalizacji takich jak: anestezjologia, chirurgia, neurologia czy ginekologia. Absolwenci kierunku lekarskiego mogą znaleźć pracę nie tylko w szpitalach i klinikach, ale też w instytucjach badawczych i na uczelniach medycznych.

Studia na kierunku lekarskim w Bydgoszczy można podjąć na 2 uczelniach w formie stacjonarnej (dziennej) lub niestacjonarnej. Ceny na kierunku lekarskim w Bydgoszczy w 2024/2025 r. zaczynają się od 40000 zł za pierwszy rok studiów, a próg punktowy na bezpłatne studia stacjonarne 2024/2025 na CM wyniósł 79,85 punktu.

Gdzie studiować kierunek lekarski w Bydgoszczy

W Bydgoszczy kierunek lekarski możesz studiować w ramach kierunku na 1 uczelni publicznej: Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy.

W rekrutacji na studia jednolite na kierunku lekarskim, w roku akademickim 2024/2025, Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy oferuje 204 miejsca w ramach bezpłatnych studiów stacjonarnych. Ponadto na kandydatów czekają jeszcze miejsca na studiach płatnych na CM UMK. Cena za pierwszy rok studiów wynosi około 40000 zł.

 

Kierunek lekarski - uczelnie w Bydgoszczy

Sprawdź

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek lekarski w Bydgoszczy

W procesie rekrutacji na studia w Bydgoszczy na kierunku lekarskim w roku akademickim 2024/2025 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: biologia, chemia, fizyka i astronomia, fizyka, matematyka. kierunek lekarski Bydgoszcz - przedmioty maturalne

Na studia na kierunku lekarskim dostają się wyłącznie najlepsi absolwenci szkół średnich, którzy przejdą przez wymagającą procedurę rekrutacyjną. By stać się jednym ze studentów tego elitarnego kierunku, swoje przygotowania do egzaminów dojrzałości powinieneś zacząć jak najszybciej. Wiedza, którą musisz opanować już na poziomie kwalifikacji, jest niezwykle obszerna.

W swoich planach maturalnych uwzględnij zatem przedmioty takie jak biologia, chemia, matematyka oraz fizyka. Pamiętaj, żeby przygotowywać się do poziomów rozszerzonych, ponieważ to one dadzą ci większe szanse na przyjęcie na wymarzone studia medyczne.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Jak wyglądają studia na kierunku lekarskim w Bydgoszczy

Studia na kierunku lekarskim w Bydgoszczy realizowane są w ramach studiów jednolitych magisterskich. Studia jednolite trwają sześć lat i kończą się tytułem magistra.

Uczelnie w Bydgoszczy umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.

 

Poziom i tryb studiów

Uczelnie w Bydgoszczy - kierunek kierunek lekarski (medycyna):

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy (Wydział Lekarski) stacjonarne, niestacjonarne jednolite więcej
Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich (Wydział Medyczny) stacjonarne jednolite więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Program studiów i przedmioty

W programie studiów przewidziane są przedmioty, które są kontynuacją wiedzy z liceum (w zakresie biologii i chemii), ale są one mocno rozszerzone. Ponadto, student poznaje przedmioty kierunkowe, typowe dla kierunku lekarskiego.

Wszystko po to, by po zakończeniu studiów, młody lekarz był przygotowany do dalszego kształcenia bądź pracy z jak najlepszymi wynikami. Przyszły absolwent medycyny ma być bowiem specjalistą.

W programie studiów na kierunku lekarskim znajdziesz takie przedmioty jak np.:

  • Medycyna stanów nagłych
  • Kompetencje genetyczne w medycynie
  • Mikroarchitektura wybranych tkanek i narządów
  • Anatomia prawidłowa
  • Biochemia
  • Psychologia lekarska
  • Histologia
  • Techniki zabiegów medycznych

 

Nabywane umiejętności

Student tego kierunku zdobędzie niezbędną wiedzę z zakresu anatomii i morfologii. Pozna budowę i funkcje ludzkiego ciała w warunkach prawidłowych i patologicznych oraz dowie się czym są struktury komórkowe oraz tkanki. Nabędzie wiedzę z naukowych podstaw medycyny.

W trakcie studiów, młody lekarz dowie się jak rozpoznać problemy medyczne oraz co zrobić w zakresie postępowania medycznego. Nauczy się rozpoznawać stany zagrażające życiu i wymagające natychmiastowej interwencji lekarskiej. Będzie wiedział, jak zaplanować postępowanie diagnostyczne oraz nauczy się interpretować wyniki badań. Ponadto, będzie potrafił nawiązać kontakt z chorym, przepełniony głębokim szacunkiem.

Student medycyny, będzie miał świadomość własnych ograniczeń, a przy tym nabierze respektu do zdrowia i życia ludzkiego. W trakcie praktyki lekarskiej, będzie kierował się dobrem pacjenta, stawiając je na pierwszym miejscu oraz przestrzegając etyki lekarskiej. Absolwent dowie się, czym jest tajemnica lekarska. Będzie także wiedział, że nie należy poprzestawać na edukacji, a wraz z tym będzie uczęszczał na seminaria medyczne.

Polecane:

 

Czy warto iść na studia na kierunku lekarskim

Kierunek lekarski to propozycja kształcenia dla osób, które mają świadomość studiowanego kierunku. Jest on bowiem niełatwy już na etapie rekrutacji – owszem, postępowanie kwalifikacyjne na studia nie przewiduje egzaminów wstępnych, ale na pierwszy rok przyjmowani są tylko kandydaci z najwyższymi wynikami maturalnymi. Kierunek lekarski jest niełatwy, wymagający. Wymagający zaangażowania, ambicji, dobrej organizacji pracy. To kierunek, w który należy włożyć sporo wysiłku, bowiem zawód do którego przygotowuje to zawód odpowiedzialny i nierzadko stresogenny.

Sprawdź czy warto iść na studia

Ile trwają studia na kierunku lekarskim w Bydgoszczy

Ile trwają studia na kierunku lekarskim w Bydgoszczy

Studia na kierunku lekarskim w Bydgoszczy trwają 6 lat (studia jednolite).

Sprawdź

Kierunek lekarski (medycyna) w Bydgoszczy - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
jednolite magisterskie 6 lat lekarz

Jaka praca po kierunku lekarskim

Nie będzie dla nikogo zaskoczeniem, jeśli w tym miejscu pojawi się informacja, że dobry lekarz powinien znaleźć pracę bez większych problemów. W dobie coronavirusa łatwo było zauważyć, że w naszym kraju brakuje specjalistów, nie ma dostatecznej liczby lekarzy w stosunku do chorych.

Dlatego tak ważne jest, by było coraz więcej studentów, którzy po odbyciu nauki na wyższej szkole, zasili szeregi medyków. Ponadto należy podkreślić, że zarobki dobrego lekarza są bardzo atrakcyjne – dostatnie życie można wieść zarówno pracując w placówce państwowej, jak i zakładając (pracując) w klinice prywatnej. Lekarz jest potrzebny w wielu miejscach, od przedszkoli po sanatoria.

Dlatego wybór miejsca pracy zależy tylko od wyobraźni absolwenta medycyny. Drzwi są otwarte dla polskich lekarzy nie tylko w kraju, ale także za granicą. Kunszt warsztatu i doskonała wiedza są doceniane na całym świecie, dlatego, jeśli jesteś odważny i nie boisz się wyzwań, możesz próbować podjąć pracę za granicą.

 

Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku lekarskim:

Miejsc, w którym można znaleźć pracę po kierunku lekarskim jest naprawdę wiele. Wszystko zależy od predyspozycji i preferencji lekarza. Można próbować swoich sił w państwowym ośrodku zdrowia albo w klinice prywatnej. Ponadto, potrzeba lekarzy w placówkach oświatowych – szkołach i przedszkolach – należy pamiętać jednak, że są to miejsca dla osób, które lubią dzieci i mają do nich podejście – nie każdy Jaś będzie chciał współpracować ?.

O pracę można się ubiegać w klubach sportowych albo w miejscach poświęconych kształtowaniu sylwetki – klubach fitness i wellness. Pomocy mogą potrzebować także bywalcy sanatoriów – to kolejne miejsce, w którym można się wykazać jako lekarz ogólny. Po podjęciu dalszej nauki i zakończeniu stażu na wybranej specjalizacji – jako profesjonalista w danym obszarze, horyzonty poszerzają się jeszcze bardziej.

Warto tu pomyśleć o zatrudnieniu w szpitalach specjalistycznych lub klinikach kierunkowych. Jeśli jest wśród was kandydat bardziej przedsiębiorczy – można otworzyć własną klinikę, a w niej zatrudniać nie tylko siebie, ale także wybranych specjalistów.

 

Przykładowe stanowiska po studiach na kierunku lekarskim

  • Lekarz ogólny
  • Lekarz specjalista
  • Lekarz medycyny

 

Ile zarabia się po Kierunku lekarskim?

Od czego należy zacząć omawianie tematu zarobków absolwentów Kierunku lekarskiego? Od tego, że po ukończeniu kształcenia, prowadzonego zawsze w toku jednolitych studiów magisterskich, należy przystąpić do stażu podyplomowego, po którym zdaje się Lekarski Egzamin Końcowy i który daje prawo wykonywania zawodu. Kierunek lekarski kojarzy się nie tylko z dużymi wymaganiami, ale i dobrymi zarobkami. To wszystko prawda, jednak warto pamiętać o tym, że na początku drogi zawodowej wynagrodzenia nie są tak wysokie, jak niektórzy przewidują. W przypadku zawodów medycznych wpływ na ich wysokość ma kilka czynników, a najważniejszymi są doświadczenie i specjalizacja.

Średnie zarobki absolwentów Kierunku lekarskiego w 2024 roku:

  • rezydent – 5800 złotych
  • lekarz rodzinny – 7450 złotych
  • lekarz chorób wewnętrznych – 7000 złotych
  • lekarz ginekolog – 5900 złotych

Jak wygląda rekrutacja na kierunek lekarski w Bydgoszczy

Kierunek lekarski - rekrutacja na uczelniach w Bydgoszczy:

sprawdź rekrutacja na studia w Bydgoszczy

 

Jakie progi na kierunek lekarski w Bydgoszczy

Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne na Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy na rok 2024/2025 musieli uzyskać co najmniej 79,85 punktu.

czytaj dalej 

 

Limity miejsc

Kierunek lekarski oferowany przez bydgoskie uczelnie jest wymarzonym kierunkiem studiów wielu kandydatów. A każdego roku na ten kierunek aplikuje wielu chętnych.

Na jakiej podstawie wybierani są kandydaci na kierunek lekarski w Bydgoszczy? Po tym, jak kandydaci zarejestrują się na wybrany kierunek, układana jest lista rankingowa osób zakwalifikowanych na studia. Rekrutacja opiera się na konkursie świadectw. Niektóre z przedmiotów, które liczone są w czasie rekrutacji na bydgoskie uczelnie, to biologia, chemia, fizyka, fizyka i astronomia oraz matematyka. 

Limity miejsc na kierunku lekarskim w Bydgoszczy: 

  • Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy: 204

 *Uczelnie publiczne, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)

czytaj dalej

 

Kiedy wyniki rekrutacji

Kandydaci na kierunek lekarski w Bydgoszczy po złożeniu swojej aplikacji muszą czekać na dzień ogłoszenia wyników rekrutacji. Jest to ważny moment w życiu każdego przyszłego studenta bowiem oczekują na decyzję czy zostali przyjęci na swój wymarzony kierunek studiów. .

Gdzie można znaleźć informację o zakwalifikowaniu się na kierunek lekarski w Bydgoszczy? Informację o przyjęciu na studia na wybraną bydgoską uczelnię można znaleźć w indywidualnym profilu w systemie IRK bądź ERK. W systemie znajdują się również informacje o liczbie punktów, o zajętym miejscu w liście, a także jakie dokumenty dostarczyć do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej. 

Terminy wyników rekrutacji na studia 2024 w uczelniach publicznych w Bydgoszczy:

  • Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy: 18 lipca 2024

*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)

Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia

 

Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne?

Kiedy kandydaci otrzymają decyzję o przyjęciu na kierunek lekarski w Bydgoszczy, będą musieli dostarczyć niezbędne dokumenty, które są potwierdzeniem wyników maturalnych, a także umożliwiają studiowanie wymarzonego kierunku.

Bydgoskie uczelnie mają do wyboru kilka opcji dostarczania dokumentów, jednak najpopularniejszą jest ich osobiste złożenie w gmachu uczelni lub wydziału przez kandydata. Istnieje również możliwość wysłania dokumentów pocztą tradycyjną – ważna jest wtedy data pieczątki i nadania listu.

Przyszli studenci kierunku lekarskiego w Bydgoszczy muszą zadbać o to, aby zestaw dokumentów był kompletny i dostarczony w terminie. W przypadku niedostarczenia dokumentów kandydaci zostaną wykreśleni z listy osób zakwalifikowanych.

 

Kiedy składamy dokumenty na studia

Po ogłoszeniu listy osób zakwalifikowanych na kierunek lekarski w Bydgoszczy, uczelnie zwykle dają kandydatom kilka dni na dostarczenie kompletu dokumentów. Kiedy je złożyć i dlaczego jest to aż tak ważne?

Przyszli studenci kierunku lekarskiego w Bydgoszczy powinni pamiętać, aby sprawdzić czy na pewno dostarczają komplet dokumentów, jest to bardzo ważne, bowiem brak któregoś z nich może być równoznaczny z wykreśleniem z listy osób zakwalifikowanych.

Niektóre z dokumentów, jakie należy dostarczyć do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej, to m.in. formularz osobowy wydrukowany z systemu IRK, świadectwo maturalne, zdjęcie do legitymacji, a także orzeczenie lekarskie, które jest potwierdzeniem, że kandydat może studiować dany kierunek.

Terminy składania dokumentów na studia 2024 w uczelniach publicznych w Bydgoszczy: 

  • Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy: od 19 do 24 lipca 2024

*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)

** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.

Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia

 

Gdzie warto studiować kierunek lekarski?

Kandydaci na studia w Bydgoszczy, którzy pragną zagłębić się w świat medycyny mogą skorzystać z oferty edukacyjnej jednej uczelni. Jest nią uczelnia publiczna.

Kierunek lekarski studia – uczelnie publiczne (państwowe) w Bydgoszczy:

  • Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera
  • Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich

dowiedz się więcej

Ile kosztują studia na kierunku lekarskim w Bydgoszczy

Studia stacjonarne na kierunku lekarskim w uczelniach publicznych są bezpłatne. Z kolei za naukę na studiach niestacjonarnych w uczelniach publicznych będziemy musieli zapłacić. Ile kosztują studia na kierunku lekarskim w Bydgoszczy? Cena w 2024 roku za pierwszy rok studiów wynosi około 40000 zł

Kierunek lekarski studia w Bydgoszczy - ceny 2024: 

  • Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy: 40000 zł

Sprawdź

 *Ceny za pierwszy rok studiów (rekrutacja 2024/2025). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.

Najczęściej zadawane pytania

Gdzie studiować kierunek lekarski w Bydgoszczy

Kierunek lekarski w Bydgoszczy można studiować jedyne na jednej uczelni publicznej: Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy.

Gdzie studiować kierunek lekarski bezpłatnie w Bydgoszczy

Kierunek lekarski w Bydgoszczy można studiować bezpłatnie tylko w formie stacjonarnej na: Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy.

Gdzie studiować kierunek lekarski niestacjonarnie w Bydgoszczy

Kierunek lekarski w Bydgoszczy niestacjonarnie (zaocznie) można podjąć na Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy.

Ile kosztują studia niestacjonarne na kierunku lekarskim w Trójmieście

Studia niestacjonarne (zaoczne) na kierunku lekarskim w Bydgoszczy są płatne. Cena studiów niestacjonarnych na kierunku lekarskim wynosi około 40000 zł za pierwszy rok studiów. 

Czy są studia niestacjonarne bezpłatne

Wszystkie studia niestacjonarne (zaoczne) w Bydgoszczy, również te na kierunku lekarskim są płatne. Kierunek lekarski bezpłatnie można studiować jedynie w formie stacjonarnej na uczelniach publicznych.

Pokaż wszystkie

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Kierunek lekarski (medycyna) Bydgoszcz studia jednolite magisterskie


Kierunek lekarski w Bydgoszczy

Jakie opinie mają studia na kierunku lekarskim w Bydgoszczy?

Studia na kierunku lekarskim na pewno nie powinny być przypadkowym wyborem. Potwierdzą to wszyscy ci, którzy zgłębiają na nich tajniki medycyny.

Łukasz, student czwartego roku, mówi:

Nie wyobrażam sobie nauki na innym kierunku, chociaż przyznam, że w trakcie nauki zdarzało mi się przeżywać chwile załamania. Natłok nauki, przyglądanie się z bliska ludzkiemu cierpieniu – to nie jest łatwe. Na tych studiach trzeba mieć jasno wyznaczone priorytety, które doprowadzą nas do celu.

komentarze (0)

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2025

arkusze maturalne

wyniki matur 2024

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować