Inżynieria procesowa i aparatura przemysłowa

Inżynieria procesowa i aparatura przemysłowa

Dodaj do ulubionych

Inżynieria procesowa i aparatura przemysłowa studia - kierunek studiów

Studia na kierunku inżynieria procesowa i aparatura przemysłowa to studia inżynierskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3,5 roku (studia I stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera).

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym)

Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Przy rekrutacji na kierunek inżynieria procesowa i aparatura przemysłowa na większości uczelni brane są pod uwagę następujące przedmioty: matematyka, fizyka z astronomią, chemia, biologia, informatyka i język obcy nowożytny.

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK INŻYNIERIA PROCESOWA I APARATURA PRZEMYSŁOWA

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
  typ studiów
  tryb studiów

  Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

  grupa kierunku

   Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

   Nie znaleziono żadnej uczelni

   Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku inżynieria procesowa i aparatura przemysłowa

   Tryb studiów
   Typ studiów
   Miasto
   Województwo
   SORTOWANIE:

   Nic nie znaleziono

   Zobacz inne kierunki Chemiczne

   Typ studiów
   Województwo
   SORTOWANIE:

   Wiedza, którą zdobędziesz, studiując inżynierię procesową i aparaturę przemysłową?

   Program studiów i przedmioty

   Jaką wiedzę zdobędziesz w toku studiów i jakimi umiejętnościami będziesz mógł pochwalić się jako absolwent tego kierunku? Poznasz specyfikę projektowania procesowego, konstrukcji aparatury, jak również zdobędziesz szeroką wiedzę z zakresu matematyki, chemii fizycznej, chemii ogólnej, nieorganicznej, organicznej, analitycznej, inżynierii i ochrony środowiska.

   Dodatkowo zgłębisz tajniki inżynierii bioprocesowej i produktowej, kontroli procesów oraz technik przemysłowych i urządzeń pomiarowo-monitorujących. Przekonasz się, na czym polegają jednostkowe operacje związane z wymianą ciepła, masy i pędu oraz procesów separacji.

   Będziesz doskonale zorientowany w przemyśle rafineryjnym, chemicznym, energetycznym, spożywczym, ochrony środowiska. Nauczysz się, jak operować zaawansowanymi programami informatycznymi, które wspomagają projektowanie, np. CAD w grafice inżynierskiej, Inventor w modelowaniu, CFD w numerycznej mechanice płynów, VVD, MathCAD czy ChemCAD.

   Dowiesz się, jakie są przepisy i normy bezpieczeństwa procesowego, a także standardy kontroli oraz zapewnienia jakości procesom i produktom. Co więcej, zdobędziesz wiedzę z zakresu ekonomii i socjologii, która jest niezbędna do kierowania zasobami ludzkimi.

   Ponadto nauczysz się projektować procesy cieplne, operacje związane m.in. z sedymentacją czy filtracją oraz procesy dyfuzyjno-cieplne. Ćwiczenia, projekty oraz laboratoria komputerowo w rzetelny sposób pomogą zrozumieć projektowanie wspomagane innowacyjnym sprzętem IT.

    

   Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

   • projektowania procesów cieplnych, tj. przewodzenia, wnikania i przenikania ciepła oraz dyfuzyjnych, czyli absorpcji i adsorpcji
   • projektowania operacji związanych z fluidyzacją, sedymentacją, filtracją i mieszaniem
   • projektowania procesów dyfuzyjno-cieplnych, czyli destylacji, rektyfikacji, suszenia i krystalizacji
   • projektowania procesów opartych na reakcjach chemicznych
   • grafiki inżynierskiej
   • projektowania komputerowego (CAD)
   • podstawowej i rozszerzonej obsługi programów biurowych
   • inżynierii bioprocesowej i produktowej
   • kontroli procesu, technik przemysłowych, konstrukcji aparatury
   • przepisów i norm bezpieczeństwa procesowego
   • podstaw ekonomii i socjologii do prowadzenia własnej działalności gospodarczej i zarządzania zasobami ludzkimi
   • gromadzenia i wykorzystywania informacji

   Jak wyglądają studia na kierunku inżynieria procesowa i aparatura przemysłowa?

   Czajnik gotuje wodę, mikrofalówka podgrzewa posiłki, a zmywarka czyści naczynia – to oczywiste i użytkownicy tych urządzeń nie zwykli zastanawiać się, w jaki sposób zachodzą poszczególne procesy w konkretnym sprzęcie, oczekują za to efektów ich eksploatacji.

   Otóż odpowiedzi należy szukać w działach technologicznych przedsiębiorstw, maszynowniach lub w halach produkcyjnych, gdzie nad prawidłowymi procesami produkcji i kontrolą jakości czuwają wykwalifikowani inżynierowie, dzięki którym w kuchennych szafkach błyszczy się zestaw talerzy, pijemy gorącą herbatę i jemy ciepły obiad.

   Pod hasłem inżynierii procesowej i aparatury przemysłowej kryją się wieloznaczne ciągi przyczynowo-skutkowe, których podstawą jest szereg ścisłych dziedzin, idealnie ze sobą korelujących, tj. matematyka, chemia fizyczna, chemia organiczna i nieorganiczna, chemia analityczna czy inżynieria i ochrona środowiska.

   Połączenie tych obszarów pozwala na szerokie spektrum działań prowadzących do projektowania innowacyjnych procesów technologicznych, warunkujących i ułatwiających funkcjonowanie w poszczególnych sferach życia. Czym są reakcje chemiczne i które z procesów opierają się właśnie na nich? Co łączy fluidyzację z sedymentacją? Jak inżynieria bioprocesowa i produktowa wpływa na działalność poszczególnych przedsiębiorstw?

    

   1. Typ i tryb studiów

   Osoby, które aplikują na kierunek inżynieria procesowa i aparatura przemysłowa zdobędą wszechstronne wykształcenie techniczne i chemiczne.

    

   Studia na kierunku inżynieria procesowa i aparatura przemysłowa możemy podzielić na:

   1. Typ:

   • Studia I stopnia (inżynierskie)

    

   2. Tryb:

   • studia stacjonarne

    

   Powyższe studia są dostępne jedynie w trybie stacjonarnym, w którym zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku, a nauka jest w pełni darmowa. Jeżeli więc możesz sobie pozwolić na codzienną obecność na uczelni i pełne poświęcenie się nauce, to taka forma kształcenie będzie dla ciebie idealnym wyborem.

    

   2. Program studiów i przedmioty

   W czasie studiów na kierunku inżynieria procesowa i aparatura przemysłowa będziesz miał okazję rozwinąć swoją dotychczasową wiedzę z zakresu chemii ogólnej i organicznej, ochrony środowiska oraz różnorodnych dyscyplin technicznych. W siatce zajęć znajdą się między innymi następujące przedmioty:

   • Inżynieria reaktorów chemicznych
   • Inżynieria i ochrona środowiska
   • Podstawy browarnictwa
   • Materiały i tworzywa konstrukcyjne, w tym warunki UDT

    

   3. Nabywane umiejętności

   Jako student powyższego kierunku rozwiniesz szereg cennych umiejętności praktycznych z zakresu różnorodnych dyscyplin naukowych. Przede wszystkim nauczysz się zasad projektowania i konstrukcji specjalistycznej aparatury technicznej.

   Studenci dowiedzą się także, w jaki sposób zarządzać jakością produkcji oraz kontrolować jakość danego produktu. Integralną część studiów będą stanowić praktyki, dzięki którym zdobędziesz niezwykle istotne doświadczenie zawodowe.

    

   4. Dla kogo ten kierunek

   Jeśli w obszarze Twoich zainteresowań znajduje się biofarmaceutyka, fascynuje Cię przemysł chemiczny z zapleczem reaktorów katalitycznych, pragniesz zdobyć kompletną wiedzę w zakresie kolumn destylacyjnych i samodzielnie realizować każdy etap procesu projektowania od koncepcji po finalną wersję techniczną, studia na kierunku inżynieria procesowa i aparatura przemysłowa to zdecydowanie najlepsza opcja dla Ciebie.

    

   5. Gdzie studiować inżynierię procesową i aparaturę przemysłową

   Popularne uczelnie na których można studiować kierunek inżynieria procesowa i aparatura przemysłowa:

   Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

   Studia na kierunku inżynieria procesowa i aparatura przemysłowa trwają 3,5 roku (studia I stopnia).

   Studia pierwszego stopnia na kierunku inżynieria procesowa i aparatura przemysłowa będą trwały trzy i pół roku, czyli siedem semestrów. Po tym czasie zdobędziesz tytuł inżyniera.

   Czas trwania studiów na kierunku inżynieria procesowa i aparatura przemysłowa na poszczególnych uczelniach

   Tryb studiów
   Typ studiów
   Miejscowość
   Województwo
   SORTOWANIE:
   I stopnia II stopnia jednolite

   Brak wyników

   Szczegółowe informacje na temat czasu trwania należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej"

   Gdzie będziesz pracował po kierunku inżynieria procesowa i aparatura przemysłowa?

   Praca po studiach

   Jakie perspektywy zawodowe otworzą się przed Tobą kiedy ukończysz studia na kierunku inżynieria procesowa i aparatura przemysłowa? Jako wykwalifikowany inżynier doskonale operujący wiedzą zarówno teoretyczną, jak i praktyczną w zakresie procesów produkcyjnych i aparatury przemysłowej, znajdziesz zatrudnienie w specjalistycznych ośrodkach badawczo-rozwojowych ds. R&D, czyli Research and Design.

   Twoje umiejętności pozwolą Ci zrobić karierę w działach technologicznych przedsiębiorstw jako ekspert ds. jakości, procesów produkcyjnych czy ochrony środowiska. Ponadto świetną alternatywą jest podjęcie pracy w biurach projektowych jako konstruktor, projektant lub doradca.

   Z pewnością odnajdziesz się także w szeroko pojętym handlu jako przedstawiciel firm technologicznychCo więcej, masz szansę rozwinąć się w swojej dziedzinie, zakładając własną działalność gospodarczą oraz dostarczając branży nowoczesne rozwiązania związane z aparaturą przemysłową i inżynierią procesową.

    

   Absolwent kierunku inżynieria procesowa i aparatura przemysłowa znajdzie zatrudnienie w/jako:

   • projektant procesowy
   • konstruktor aparatury
   • kontroler procesów produkcyjnych i jakości
   • specjalista w biurach projektowych
   • jednostkach badawczo-rozwojowych w zakresie Research and Design
   • zakładach przemysłowych
   • działach technologicznych jako ekspert ds. ochrony środowiska
   • doradztwie technicznym
   • przedstawiciel handlowy
   • przedsiębiorstwie jako szkoleniowiec

   MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU INŻYNIERIA PROCESOWA I APARATURA PRZEMYSŁOWA

   Komentarze (0)