Publiczne uczelnie i szkoły wyższe w Bydgoszczy
Na terenie miasta Bydgoszczy funkcjonują 4 uczelnie publiczne, które kształcą w zakresie nauk humanistycznych, inżynieryjno - technicznych, medycznych i nauk o zdrowiu, społecznych, ścisłych i przyrodniczych, sztuki oraz teologii.
Wybór uczelni, a także kierunku studiów zdaje się być jednym z najważniejszych życiowych wyborów. To właśnie od niego będzie zależeć, jak potoczy się nasza dalsza zawodowa przyszłość. Choć większość osób twierdzi, że najistotniejsze, o czym decyduje młody człowiek tuż po zdaniu matury, jest to, jaki kierunek będzie studiować, to nie wszyscy się z tym zgadzają. Niektórzy specjaliści twierdzą, że najbardziej istotny jest wybór uczelni.
Czym argumentują swoje stanowisko? Okazuje się, że wielu absolwentów studiów wyższych rozpoczyna pracę poza swoim zawodem, jednak renoma skończonej uczelni pozwala im na dobre zarobki oraz obranie satysfakcjonującej ścieżki kariery.
Poniżej tłumaczymy, na czym polega różnica między uczelnią publiczną a niepubliczną, ile tych państwowych jest w Bydgoszczy, a także jak wyglądają koszty związane z nauką na nich. Dowiecie się również, czy możliwe jest dostanie się na studia bez matury oraz jakie są wady i zalety uczelni publicznych.
Ile jest w Bydgoszczy uczelni publicznych
Na terenie Bydgoszczy znajdują się 4 uczelnie publiczne, najpopularniejsze to: Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, oraz Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy. To właśnie tam studencie mogą zdobyć wykształcenie i wiedzę z zakresu nauk humanistycznych, inżynieryjno-technicznych, medycznych i nauk o zdrowiu, społecznych, ścisłych i przyrodniczych, sztuki oraz teologii.
Uczelnie publiczne w Bydgoszczy:
-
Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy
-
Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy
-
Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich
-
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
Bydgoszcz nie jest jednym z największych ośrodków akademickich, jednak ma bogatą ofertę kształcenia na niemal wszystkich typach studiów.
Czym się różnią uczelnie publiczne od niepublicznych
W naszym kraju utarła się opinia, że uczelnie publiczne są lepsze od tych prywatnych. Czym więc się od siebie tak właściwie różnią? W obu rodzajach szkół możliwe jest studiowanie stacjonarne (dzienne) oraz niestacjonarne (zaoczne). Studia dzienne na uczelni państwowej są całkowicie darmowe, natomiast na uczelni prywatnej student musi za nie płacić.
Studia na uczelni publicznej często liczą znacznie więcej osób, niż te na uczelniach prywatnych. Na uczelniach niepublicznych z kolei jest bardziej indywidualne podejście do studenta i panuje mniejszy chaos.
Uczelnia publiczna jest stworzona przez państwo i reprezentowana przez właściwy organ władzy lub administracji publicznej. Z kolei uczelnia prywatna założona jest przez osobę fizyczną lub osobę prawną inną niż jednostka samorządu terytorialnego albo państwowa albo samorządowa osoba prawna.
Ile kosztują studia niestacjonarne na uczelniach publicznych w Bydgoszczy
Czesne na popularnych kierunkach studiów niestacjonarnych na uczelniach publicznych w Bydgoszczy wynosi od 4000 zł do 40000 zł za I rok studiów (2 semestry).
Studia stacjonarne są bezpłatne na uczelniach państwowych (w odróżnieniu od uczelni prywatnych). Student ma obowiązek, by uiszczać czesne na uczelniach publicznych jedynie w sytuacji, gdy zdecyduje się pobierać naukę w trybie niestacjonarnym. Takie opłaty są bardzo różne i zależą od wielu czynników – przede wszystkim od konkretnej uczelni, a także wybranego przez siebie kierunku studiów. Czasami taka różnica na przestrzeni roku może wynosić nawet kilka tysięcy.
Ceny za I rok studiów niestacjonarnych na uczelniach publicznych w Bydgoszczy 2023/2024
Wady i zalety studiowania na uczelni publicznej
Uczelnie publiczne są bezpłatne – to jest ich ogromnym plusem, jednak niejedynym. Za zaletę można uznać też rozległe gmachy, które od rana do nocy tętnią życiem, oferując swoim studentom, poza możliwością zdobycia wiedzy, także możliwość korzystania z bibliotek oraz akademików. Uczelnie prywatne zapewniają to w znacznie mniejszym stopniu.
Na uczelniach publicznych wśród kadry dominują ludzie z bardzo dużym dorobkiem naukowym, z kolei na uczelniach prywatnych często zdarza się, że są to osoby mniej doświadczone. Dużą zaletą uczelni publicznych jest również to, że są one rozpoznawalne i cieszą się dużym szacunkiem np. wśród przyszłych pracodawców. Zaletą jest też większy wybór lokalizacji, w których znajdują się uczelnie publiczne,
Wśród wad z kolei można wymienić fakt, że uczelnie publiczne podczas kształcenia młodych ludzi nastawione są raczej na teorię, w przeciwieństwie do uczelni prywatnych, gdzie dominuje praktyka. Warto też zauważyć, że uczelnie publiczne charakteryzują się "masówką", brak tam indywidualnego podejścia do studentów, co przekłada się też na ich mniejszy komfort. Na uczelniach publicznych grupy zajęć często są bardzo duże, uczestniczą w nich dziesiątki studentów, a to z kolei przekłada się na mniejszą możliwość skupienia na przekazywanej przez wykładowców wiedzy. Minusem jest więc też mniej osobistej interakcji z wykładowcami.
Jak dostać się na uczelnię publiczną bez matury?
Wydaje ci się, że niezdana matura całkowicie przekreśli twoje plany i marzenia o studiowaniu? Okazuje się, że wcale nie musi tak być. Taka osoba, która nie zdała egzaminu dojrzałości, może na uczelni funkcjonować jako "wolny słuchacz", na prawie takich samych zasadach jak normalny student. Nie otrzyma jednak legitymacji studenckiej, a co za tym idzie – wielu zniżek. Wynika to z obowiązującego w naszym kraju prawa, które jasno mówi, że pełnoprawnym studentem może być jedynie osoba, która zdała egzamin maturalny.
Student bez matury jest zobowiązany, by w najbliższym możliwym terminie zdać maturę – wtedy będzie mógł kontynuować naukę na drugim roku. Takie rozwiązanie jest bardzo komfortowe dla młodego człowieka, ponieważ dzięki niemu nie traci czasu, ale też zapału do zdobywania wiedzy – reasumując, nie musi zmieniać zaplanowanej wcześniej ścieżki rozwoju i rezygnować całkowicie lub na rok ze swoich marzeń o studiowaniu. Należy jednak zaznaczyć, że nie na wszystkich uczelniach taka opcja jest możliwa.
Zobacz także
uczelnie niepubliczne w Bydgoszczy
wszystkie uczelnie w Bydgoszczy
Uczelnie publiczne w Bydgoszczy - rekrutacja 2025/2026
Popularne kierunki na uczelniach publicznych w Bydgoszczy:
Wykaz uczelni publicznych w Bydgoszczy