Prawo - Bydgoszcz

Prawo - Bydgoszcz

Studia na kierunku prawo w Bydgoszczy możesz podjąć na 1 uczelni publicznej oraz 1 niepublicznej (prywatnej) szkole wyższej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym.

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

Prawo stopień: (jednolite) , czas trwania: 5 lat ,
forma: stacjonarne, niestacjonarne

Prawo w Bydgoszczy - uczelnie publiczne


26.08.2024

Prawo studia Bydgoszcz 2024 | woj. pomorskie

Prawo w Bydgoszczy to 5-letnie studia (jednolite magisterskie). Studia przygotowują do wykonywania zawodu między innymi radcy prawnego. Studenci zdobywają wiedzę z zakresu wybranych dziedzin prawa i etyki prawniczej.

Prawo - Bydgoszcz
Studia na kierunku prawo w Bydgoszczy
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia jednolite magisterskie
Czas trwania 5 lat (studia jednolite magisterskie)

Opis kierunku

Prawo to kierunek studiów, który skupia się na przekazywaniu wiedzy z różnych dziedzin prawa, w tym prawa cywilnego, karnego czy pracy. Studia przygotowują przyszłych absolwentów do tego jak stosować kodeksy oraz jak występować publicznie. W programie studiów znajdują się m.in. takie przedmioty jak prawo handlowe, logika prawnicza, system prawny i zawody prawnicze. Interdyscyplinarny charakter kierunku pozwala swoim studentom na rozwinięcie umiejętności organizacyjnych i zarządczych.

Absolwenci prawa mogą ubiegać się o przyjęcie na aplikacje, które mogą uprawnić ich do wykonywania zawodu sędziego, adwokata czy notariusza. Poza pracą w punktach doradztwa prawnego czy sądach, prawnicy znajdują zatrudnienie w korporacjach, przedsiębiorstwach i dyplomacji.

Studia na kierunku prawo w Bydgoszczy można podjąć na 2 uczelniach w formie stacjonarnej (dziennej) lub niestacjonarnej (zaocznej). Ceny na prawie w Bydgoszczy w 2024/2025 zaczynają się od 4000 zł za pierwszy rok studiów.

Gdzie studiować kierunek prawo w Bydgoszczy

Studia w Bydgoszczy 2024/2025 na kierunku prawo możesz podjąć w ramach kierunku lub specjalności na 1 uczelni publicznejUniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz 2 niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych: Akademii Kujawsko-Pomorskiej, Uniwersytecie WSB Merito w Bydgoszczy.

 

Kierunek prawo - uczelnie w Bydgoszczy

Sprawdź 

Jakie wymagania podczas rekrutacji na prawo w Bydgoszczy

Jeśli chcesz studiować prawo w Bydgoszczy, musisz najpierw spełnić określone wymagania kwalifikacyjne. Warto wcześniej zainteresować się wymaganiami rekrutacyjnymi, ponieważ poszczególne uczelnie ustalają je indywidualnie.

Prócz obowiązkowych dla wszystkich maturzystów przedmiotów musisz zdawać egzaminy dodatkowe na poziomie rozszerzonym. Wymagania rekrutacyjne są zmienne i zależą od poziomu i trybu kształcenia. 

szczegółowe wymagania na uczelniach

Jak wyglądają studia na kierunku prawo w Bydgoszczy

Studia na kierunku prawo w Bydgoszczy realizowane są w ramach studiów jednolitych magisterskich. Studia jednolite trwają pięć lat i kończą się tytułem magistra

Uczelnie w Bydgoszczy umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.

 

Poziom i tryb studiów

Uczelnie w Bydgoszczy - kierunek prawo:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy (Studia jednolite magisterskie) stacjonarne, niestacjonarne jednolite więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Program studiów i przedmioty

Siatka zajęć i program kształcenia ustalane są indywidualnie przez poszczególne uczelnie w Bydgoszczy. Studenci nabywają wiedzę w zakresie nauk prawa, teorii i filozofii prawa, a także nauk społecznych. Zapoznają się z regulacjami, które określają status prawny jednostki w prawie państwowym, unijnym i międzynarodowym. Poznają zasady i regulacje, które określają funkcjonowanie organów państwa i instytucji międzynarodowych.

Studenci nabywają potrzebne umiejętności, które sprawdzą się w zawodzie negocjatora lub mediatora. Mają okazję obserwować przeobrażenia systemów prawnych państw europejskich i pozaeuropejskich. Obserwują przyczyny i konsekwencje, które zachodzą w procesach społecznych, politycznych, ekonomicznych.

 

W programie studiów na kierunku Prawo znajdziesz takie przedmioty jak np.:

  • prawo konstytucyjne
  • prawo administracyjne
  • postępowanie administracyjne i sądowo-administracyjne
  • teoria i filozofia prawa
  • doktryny polityczno-prawne
  • prawo finansów publicznych
  • prawo rzymskie
  • prawo karne gospodarcze
  • prawo międzynarodowe prywatne
  • prawo ochrony środowiska

 

Nabywane umiejętności

W trakcie zdobywanego kształcenia poznasz terminologię, której używa się w naukach prawnych. Zyskasz uporządkowaną wiedzę o systemie źródeł prawa polskiego i Unii Europejskiej i o procesie tworzenia prawa. Nabędziesz wiedzę o funkcjach państwa, strukturze i zadaniach organów państwa, również pod względem samorządu terytorialnego, struktury i zadań organów ochrony prawnej w państwie polskim oraz organów Unii Europejskiej. Studenci są w stanie rozróżniać i charakteryzować rodzaje podmiotów prawa i rodzaje stosunków prawnych. Opisują prawidłowości, które rządzą poszczególnymi rodzajami stosunków prawnych.

Studia prawnicze w Bydgoszczy umożliwią Ci zdobycie potrzebnej wiedzy i umiejętności, które będą niezbędne w pracy w zawodzie. Studenci prawa uczą się przeprowadzać wykładnię tekstu prawnego w odniesieniu do typowych sytuacji, w zakresie wybranych dziedzin prawa. Interpretują relacje między treścią norm prawnych a sytuacją społeczną i ekonomiczną, a także zjawiskami kulturowymi w odniesieniu do typowych stanów faktycznych.

Nauczysz się sporządzać umowy i pisma obowiązujące w postępowaniach sądowych i administracyjnych, a także podejmować podstawowe czynności w tych postępowaniach. Znajdziesz i przeanalizujesz orzecznictwo i piśmiennictwo prawnicze, które odnosi się do określonych stanów faktycznych i prawnych. Na podstawie analizy przepisów prawnych i orzecznictwa będziesz w stanie określić skutki prawne określonych działań, które są podejmowane przez podmioty prawa.

Polecane:

 

Czy warto iść na studia z prawa

Prawo od wielu lat plasuje się w czołówce najchętniej wybieranych kierunków. Co sprawia, że cieszy się olbrzymią popularnością? Zdecydowana większość osób decydujących się na podjęcie kształcenia posiada w głowie konkretnym plan i pomysł na to, jak będzie wyglądała ich przyszłość po ukończeniu nauki, a przyszłość ta może być związana z zawodem prestiżowym, interesującym i dobrze wynagradzanym. Naturalnie, należy zdawać sobie sprawę z tego, że droga do osiągnięcia celu może być długa i wyboista, ale zdecydowanie warto włożyć w jej pokonywanie wysiłek i zaangażowanie.

Sprawdź czy warto iść na studia

Ile trwają studia na kierunku prawo w Bydgoszczy

Studia na kierunku Prawo w Bydgoszczy trwają 5 lat (jednolite studia magisterskie).

Sprawdź

Prawo w Bydgoszczy - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
jednolite magisterskie 5 lat magister

Jaka praca po prawie

Absolwenci prawa w Bydgoszczy mają bardzo wiele możliwości rozwoju naukowego i zawodowego. Umiejętnie interpretują zjawiska społeczne i analizują ich powiązania z różnymi obszarami działalności prawnej. Potrafią wykorzystywać i integrować wiedzę teoretyczną z zakresu prawa i powiązanych z nim dyscyplin, a służy to analizie problemów prawnych oraz poszukiwaniu sposobów ich rozwiązywania.

Możesz pracować w instytucjach finansowych, organach administracji publicznej, sądach i prokuraturze, komórkach organizacyjno-prawnych, w międzynarodowych korporacjach, zajmujących się szeroko rozumianym prawem międzynarodowym.

Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku Prawo:

  • kancelarie
  • organy wymiaru sprawiedliwości (sądy, prokuratura)
  • korporacje ochrony prawnej (adwokatura, radcowie prawni, notariat)
  • administracja rządowa
  • urzędy i izby skarbowe
  • administracja samorządowa
  • policja
  • instytucje finansowe
  • własna firma

Stanowisko pracy uzależnione jest od zdobytych kwalifikacji, ukończonej aplikacji lub specjalności.

Przykładowe stanowiska po studiach na kierunku Prawo:

  • adwokat
  • prokurator
  • sędzia
  • notariusz
  • radca prawny
  • doradca podatkowy
  • doradca prawny
  • prawnik-menedżer
  • reprezentant firm i osób prywatnych w sądach
  • oficer śledczy

 

Ile zarabia się po prawie?

Studia na kierunku Prawo przygotowują do pracy wszędzie tam, gdzie wymagana jest znajomość prawa, ale przede wszystkim przygotowują do ubiegania się o przyjęcie na aplikacje prawnicze, w tym sędziowską, prokuratorską, adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą, bez których nie można wykonywać zawodów, o których marzy zdecydowana większość kandydatów i studentów. Podział absolwentów na dwie grupy, czyli na absolwentów, którzy rozpoczynają pracę bez podjęcia aplikacji oraz na absolwentów, którzy do niej przystępują jest bardzo istotne, jeśli mówimy o zarobkach. Ponadto, należy podkreślić, że w przypadku wynagrodzeń zawodów prawniczych bardzo ważne jest doświadczenie i staż pracy, a także konkretny obszar działań.

Średnie zarobki absolwentów Prawa w 2024 roku:

  • radca prawny – 7200 złotych
  • dyrektor do spraw zgodności – 8750 złotych
  • młodszy prawnik – 5900 złotych
  • asystent sędziego – 4800 złotych

Jak wygląda rekrutacja na prawo w Bydgoszczy

Prawo - rekrutacja na uczelniach w Bydgoszczy:

sprawdź rekrutacja na studia w Bydgoszczy

 

Limity miejsc

Kierunek studiów prawo w Bydgoszczy, podobnie jak każdy kierunek studiów, ograniczony jest limitami miejsc.

Jak dostać się na prawo w Bydgoszczy? Aby dostać się na prawo, w pierwszej kolejności należy zarejestrować się w systemie rekrutacyjnym. Kandydaci wybierani są na podstawie listy rankingowej osób, która układana jest na podstawie konkursu świadectw – ważne, aby mieć na uwadze dobre wyniki maturalne, bowiem na studia mogą dostać się tylko najlepsi z kandydatów. 

Limity miejsc na kierunku prawo w Bydgoszczy:  

  • Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy: 120

 *Uczelnie publiczne, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)

czytaj dalej

 

Kiedy wyniki rekrutacji

Kandydaci na prawo w Bydgoszczy po zarejestrowaniu się w systemie i dokonaniu opłat rekrutacyjnych zwykle muszą czekać kilka tygodni na ogłoszenie wyników rekrutacji bowiem terminy są ustalane indywidualnie przez poszczególne szczecińskie uczelnie.

Kandydaci na prawo w Bydgoszczy informację o wynikach będą mogli znaleźć w swoim indywidualnym profilu w systemie IRK. Jakie dodatkowe informacje można znaleźć w systemie IRK?

Kandydaci w systemie mogą znaleźć również informację o zdobytych punktach, o zajętym miejscu, ale także i jakie dokumenty dostarczyć do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej.  

Terminy wyników rekrutacji na studia 2024 w uczelniach publicznych w Bydgoszczy:  

  • Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy: 26 lipca 2024

*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)

Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia

 

Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne?

Proces rekrutacji na studia w Bydgoszczy opiera się na dwóch etapach. W pierwszym etapie kandydaci na prawo muszą zarejestrować się w systemie oraz uiścić opłatę rekrutacyjną, a następnie po zakwalifikowaniu się na studia muszą złożyć komplet dokumentów do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej.

W jaki sposób złożyć dokumenty na prawo w Bydgoszczy? Uczelnie w Bydgoszczy najczęściej decydują się na złożenie dokumentów osobiście przez kandydata do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej.

W przypadku, gdyby kandydat nie mógł pojawić się osobiście w wyznaczonym terminie może on wysłać dokumenty pocztą tradycyjną – brana pod uwagę jest data nadania listu.  

 

Kiedy składamy dokumenty na studia

Kiedy należy złożyć dokumenty na studia? Uczelnie w Bydgoszczy zazwyczaj rozpoczynają przyjmowanie dokumentów po ogłoszeniu listy rankingowej osób zakwalifikowanych, w tym przypadku na kierunek studiów prawo.

Kandydaci na złożenie kompletu dokumentów mają zwykle około kilku dni, jest to ustalane indywidualnie przez poszczególne uczelnie, dlatego warto uprzednio je sprawdzić.

Jakie dokumenty zabrać? Są to m.in.: świadectwo dojrzałości, zdjęcie do legitymacji, zaświadczenia o wynikach olimpiad (jeśli takowe liczyły się w rekrutacji), a także podanie i oświadczenie.

Więcej szczegółowych informacji można znaleźć na stronach poszczególnych uczelni w Bydgoszczy.

Terminy składania dokumentów na studia 2024 w uczelniach publicznych w Bydgoszczy:  

  • Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy: od 30 do 31 lipca 2024

*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)

** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni. 

Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia

 

Gdzie warto studiować prawo?

Kandydaci na studia w Bydgoszczy, którzy biorą pod uwagę studia na kierunku Prawo mogą skorzystać z dwóch ofert kształcenia. Jedna z nich pochodzi z uczelni publicznej.

Prawo studia – uczelnie publiczne (państwowe) w Bydgoszczy:

  • Uniwersytet Kazimierza Wielkiego

dowiedz się więcej

 

Drugą możliwością są studia w uczelni niepublicznej. Co warto zaznaczyć, kształcenie w uczelni niepublicznej również umożliwia pozyskanie obszernej wiedzy oraz pozwala przygotować się do podjęcia aplikacji. Różnica między uczelnią publiczną a niepubliczną polega jednak na tym, że w uczelni niepublicznej każda forma nauczania – czyli stacjonarna również – jest odpłatna.

Prawo studia – uczelnie niepubliczne (prywatne) w Bydgoszczy:

  • Akademia Kujawsko- Pomorska

dowiedz się więcej

Ile kosztują studia na kierunku prawo w Bydgoszczy

Studia stacjonarne na kierunku prawo w Bydgoszczy w uczelniach publicznych są bezpłatne. Z kolei studia niestacjonarne niezależnie czy uczelnia jest państwowa czy prywatna, są płatne, istnieje jednak możliwość rozłożenia czesnego w ratach – z czego bardzo często korzystają studenci.

Więcej informacji na temat czesnego i systemu ratalnego można znaleźć na stronach internetowych szczecińskich uczelni.  

Prawo studia w Bydgoszczy - ceny 2024:  

  • Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy: 4000 zł

Sprawdź

*Ceny za pierwszy rok studiów (rekrutacja 2024/2025). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni. 

 

Najczęściej zadawane pytania

Gdzie studiować prawo w Bydgoszczy

Prawo w Bydgoszczy można studiować na jednej uczelni publicznej: Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. 
Prawo w Bydgoszczy można również studiować na uczelniach niepublicznych (prywatnych): Uniwersytecie WSB Merito w Bydgoszczy (jako specjalność), Akademii Kujawsko-Pomorskiej
Każda z wyżej wymienionych uczelni dba, aby każdy ze studentów zdobył staranne wykształcenie oraz przygotowanie do przyszłej pracy zawodowej. 
 

Gdzie studiować prawo bezpłatnie w Bydgoszczy

Prawo w Bydgoszczy oferowane jest bezpłatnie jedynie na studiach stacjonarnych na uczelniach publicznych: w Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Gdzie studiować prawo niestacjonarnie w Bydgoszczy

Prawo w Bydgoszczy w trybie niestacjonarnym można studiować w: Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i Akademii Kujawsko-Pomorskiej.
Prawo niestacjonarnie oferowane jest również jako specjalność w Uniwersytecie WSB Merito Bydgoszcz.

Ile kosztują studia niestacjonarne na prawie w Bydgoszczy

Prawo w formie niestacjonarnej niezależnie od typu uczelni – czy jest ona publiczna czy prywatna, to zawsze są on płatne. Bydgoskie uczelnie nie podają cen za pierwszy rok studiów.

Czy są studia niestacjonarne bezpłatne

Studia niestacjonarne oferowane przez bydgoskie uczelnie niezależnie czy są to uczelnie publiczne czy prywatne – są one płatne. Bezpłatne studiować można jedynie w trybie stacjonarnym na uczelniach publicznych.

Pokaż wszystkie

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Prawo Bydgoszcz studia jednolite magisterskie


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Prawo Bydgoszcz studia stacjonarne

Prawo Bydgoszcz studia niestacjonarne

Prawo w Bydgoszczy

Aktualności rekrutacyjne

Pozostałe uczelnie w Bydgoszczy na których jest kierunek PRAWO

komentarze (0)

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2025

arkusze maturalne

wyniki matur 2024

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia