Uczelnie w Olsztynie pragną zapewnić komfortowe studiowanie, dlatego studia inżynierskie na kierunku mechanika i budowa maszyn możesz realizować zarówno stacjonarnie, jak i niestacjonarnie. Jeśli bardziej odpowiada Ci systematyczna nauka i regularne spotkania w tygodniu, warto wybrać studia dzienne. Jeśli jednak z jakichś powodów nie możesz pozwolić sobie na studia stacjonarne, warto rozważyć weekendowy tryb kształcenia. Pamiętaj również o tym, że studia zaoczne nawet na uczelniach publicznych są płatne.
1. Dla kogo ten kierunek?
William Ockham wspominał, że najlepsze są proste rozwiązania, co ważne jest także w technice. Coś ma dobrze, sprawnie działać i dlatego nie musi być niezwykle wymyślne. Burrhus Frederic Skinner zaznaczał w końcu, że to ludzie muszę myśleć, a nie ich maszyny. Kierunek mechanika i budowa maszyn w Olsztynie to nowoczesna droga rozwoju, która skupia się na projektowaniu, wytwarzaniu i eksploatacji maszyn i urządzeń.
Idealni kandydaci na studia inżynierskie tego typu nie mogą mieć problemów z nauką przedmiotów ścisłych, zwłaszcza z matematyką, fizyką i informatyką. Ważne są także predyspozycje kierownicze i komunikacyjne, które ułatwią pracę w grupie. Jeśli jesteś osobą kreatywną, ale ciągnie Cię ku możliwościom technicznym, studia na kierunku mechanika i budowa maszyn są właśnie dla Ciebie.
2. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn w Olsztynie realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają trzy i pół roku. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające półtora roku.
Uczelnie w Olsztynie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
3. Gdzie studiować
Studia w Olsztynie na kierunku mechanika i budowa maszyn możesz realizować na Wydziale Nauk Technicznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Uczelnie w Olsztynie oferują najbardziej popularne kierunki studiów, by zapewnić kandydatom możliwość rozwoju w dziedzinach dla nich interesujących.
4. Praca po studiach
Studia inżynierskie w Olsztynie w zakresie mechaniki i budowy maszyn zapewniają swoim studentom pracę w jednostkach projektowych, w zakładach przemysłu maszynowego, w jednostkach konstrukcyjnych i technologicznych, w jednostkach gospodarczych i administracyjnych, w jednostkach odbioru technicznego.
Absolwenci z powodzeniem odnajdują się w pracy w jednostkach związanych z organizacją produkcji i automatyzacją procesów technologicznych, w zakładach, które zajmują się wytwarzaniem i eksploatacją maszyn, w przemyśle maszynowym oraz pokrewnych, w jednostkach odbioru technicznego produktów i materiałów, w jednostkach akredytacyjnych i atestacyjnych, w jednostkach gospodarczych, administracyjnych i edukacyjnych, które wymagają wiedzy technicznej i informatycznej, w jednostkach naukowo-badawczych i konsultingowych.
5. Program studiów i przedmioty
W programie studiów na kierunku mechanika i budowa maszyn znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
tworzywa sztuczne i kompozyty,
-
geometria i grafika inżynierska,
-
materiałoznawstwo i obróbka cieplna,
-
technologia metali,
-
numeryczne metody obliczeniowe,
-
współczesne materiały inżynierskie,
-
zintegrowane systemy wytwarzania,
-
urządzenia mechatroniczne w pojazdach,
-
ergonomia przemysłowa,
-
komputerowe wspomaganie projektowania
-
i wiele innych.
Studenci mają okazję dokształcać się w ramach wybranych specjalności, takich jak: mechanika i budowa maszyn, eksploatacja i diagnostyka pojazdów i maszyn czy inżynierskie zastosowanie komputerów w budowie maszyn. Ofertę specjalizacyjną warto śledzić na stronach internetowych uczelni w Olsztynie, ponieważ jest ona zmienna i zależy od zainteresowań studentów.
Studenci zgłębiają wiedzę odnoszącą się do mechaniki, technologii, organizacji produkcji, nowoczesnych metod i technik wytwarzania, które jest wspomagane technikami komputerowymi. Studenci zyskują także wiedzę z zakresu metrologii i systemów pomiarowych, elektrotechniki, automatyki i robotyki, programowania komputerowego. Doskonalą także umiejętności analityczne oraz projektowania, co przekłada się na lepsze rozumienie problemów inżynierskich.