Dietetyka w Gdańsku - studia I stopnia
Zwiń
Studia na kierunku dietetyka w Gdańsku to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).
Studia na kierunku dietetyka w Gdańsku | |
---|---|
Rok akademicki | 2023/2024 |
Forma studiów | stacjonarne, niestacjonarne |
Poziom studiów | studia I i II stopnia |
Czas trwania | 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia) |
Uczelnie
Studia możesz podjąć na 1 uczelni publicznej – Gdański Uniwersytet Medyczny GUMED oraz dwóch niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych - Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku, Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym.
Studenci dietetyki rozwijają kompetencje niezbędne do prowadzenia działań na rzecz ochrony i promocji zdrowia. Dzięki odpowiednio skonstruowanemu programowi studiów na kierunku dietetyka w Gdańsku przyszli dietetycy kształceni są do pracy w obszarach związanych m.in. z: oceną stanu odżywienia ludności, kontrolą i produkcją żywności, zapobieganiem chorobom żywieniowo-zależnym czy planowaniem racjonalnego żywienia dla różnych grup ludności.
W procesie rekrutacji na studia w Gdańsku na kierunku dietetyka w roku akademickim 2022/2023 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: biologia, chemia, fizyka, informatyka, język obcy, matematyka.
*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).
Ceny
Studia stacjonarne na kierunku dietetyka w uczelniach publicznych są bezpłatne. Z kolei za naukę w uczelniach niepublicznych oraz na studiach niestacjonarnych w uczelniach publicznych będziemy musieli zapłacić.Ceny wahają się od 4100 zł do 10000 zł za pierwszy rok studiów. (Wykaz opłat za studia znajdziesz w dziale poniżej)
Dietetyka to kierunek, który przygotowuje studentów do profesjonalnego stawiania czoła poszczególnym chorobom cywilizacyjnym. Wyspecjalizowani dietetycy mogą szukać zatrudnienia w takich miejscach jak np.: placówki sportowe, zakłady cateringowe, szpitale, kliniki czy poradnie żywieniowe i dietetyczne.
czytaj dalej wszystko o Dietetyka - Gdańsk
dowiedz się więcej
Rekrtuacja na studia krok po kroku
Dietetyka to kierunek poświęcony zagadnieniom o charakterze medycznym. Kandydaci na te studia powinni uwzględnić w liście maturalnych egzaminów głównie przedmioty ścisłe. Studenci dietetyki muszą znać podstawy biologii i chemii – przydatna będzie także wiedza z zakresu m.in. fizyki, matematyki czy informatyki.
W procesie rekrutacji na studia 2022/2023 na kierunku dietetyka w Gdańsku najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:
Uczelnie niepubliczne w Gdańsku przyjmują kandydatów najczęściej na podstawie kolejności zgłoszeń.
* Przed rekrutacją na wybrany kierunek należy wcześniej zapoznać się z wymaganiami obowiązującymi w poszczególnych szkołach wyższych. Szczegółowe wytyczne znaleźć można na oficjalnych stronach rekrutacyjnych uczelni.
szczegółowe wymagania na uczelniach
Zwiń
Studenci dietetyki poznają najskuteczniejsze działania w zakresie m.in.: edukacji żywnościowej, promocji zdrowia i żywienia człowieka zdrowego, a także żywienia w różnych stanach chorobowych. Uczestnicy zajęć pogłębiają swoją wiedzę z zakresu nauk nie tylko medycznych, ale i np. społecznych.
Dowiedz się więcej
dietetyka studia w Trójmieście
Dietetycy przygotowani są zarówno do pracy badawczej, jak i doradczej. Studenci zdobywają także podstawową wiedzę z zakresu przedsiębiorstwa, marketingu i zarządzania. Przyszli dietetycy poznają w trakcie zajęć m.in. sposoby oceny stanu odżywienia ludności oraz zasady racjonalnego żywienia. Dietetyka pozwalaj studentom wykształcenie zdolności służących np. zapobieganiu chorobom dietozależnym, promocji zdrowia i urody, a także produkcji lub oceny jakości żywności.
Wiedza
Studenci dietetyki w trakcie studiów dowiadują się, jak odżywianie wpływa na zdrowie, urodę, wigor i kondycję psychiczną człowieka. Absolwenci tego kierunku wiedzą, w jaki sposób profesjonalnie postępować w przypadku m.in. schorzeń onkologicznych, alergii czy nietolerancji pokarmowych.
Przyszli specjaliści uczą się tego, w jaki sposób projektować i prowadzić procesy technologiczne stosowane w produkcji żywności. Studenci dietetyki wykorzystują w praktyce wiedzę z zakresu m.in. biochemii, chemii i mikrobiologii żywności, a także poznają metody ocen żywienia i sposobu odżywienia np. młodzieży, osób dorosłych lub w podeszłym wieku, kobiet w ciąży czy sportowców.
Wiedza, którą mają absolwenci dietetyki:
Umiejętności
Studenci tego kierunku uczą się m.in. tego, w jaki sposób opracowywać indywidualny program dietetyczny dla sportowców i osób chcących utrzymać zdrowie i sylwetkę. Uczestnicy zajęć planują i prowadzą programy dotyczące ochrony i promocji zdrowia, a także szkolą się w zakresie diagnostyki czy analizy i interpretacji badań.
Studenci układają odpowiednio dobrane diety zarówno dla osób chorych, jak i zdrowych – w swoich działaniach uwzględniają oni m.in. cechy genetyczne pacjenta, jego styl życia, prywatne preferencje oraz możliwe nietolerancje pokarmowe czy alergie.
Uczestnicy zajęć uczą się tego, w jaki sposób przeprowadzać wywiad żywieniowy, udzielać porady indywidualne i grupowe, obsługiwać i wykorzystywać narzędzia specjalistyczne czy sporządzać określone potrawy. Dietetycy planują i wdrażają odpowiednie postępowania żywieniowe w celu zapobiegania chorobom dietozależnym i ich leczenia.
Umiejętności, które mają absolwenci dietetyki:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia w Gdańsku na kierunku dietetyka realizowane są w ramach studiów I stopnia (licencjackich) lub studiów II stopnia (magisterskich).
Studia I stopnia trwają 3 lata, studia II stopnia przewidują 2 lata nauki. Studenci mogą rozpocząć studia na tym kierunku zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym.
Studia stacjonarne
Zajęcia stacjonarne na studiach dziennych najczęściej odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach porannych i popołudniowych.
Stacjonarni studenci mogą liczyć na profesjonalne warunki do nauki. Studia stacjonarne pozwalają studentom pracować nie tylko w specjalistycznie wyposażonych salach, ale również pod okiem doświadczonych ekspertów. Stacjonarna nauka na studiach dziennych może utrudnić lub uniemożliwić studentom pracę na pełnym etacie.
Studia stacjonarne na uczelniach publicznych są zazwyczaj bezpłatne. Za stacjonarną naukę na uczelniach prywatnych najczęściej należy zapłacić.
Studia niestacjonarne
Zajęcia niestacjonarne mogą odbywać się wieczorowo lub zaocznie. Studenci wieczorowi spotykają się na terenie uczelni od poniedziałku do piątku w godzinach wieczornych. Studenci zaoczni pojawiają się tam w weekendy średnio co dwa tygodnie, a ich spotkania przyjmują formę tzw. zjazdów.
Niestacjonarni studenci bez problemu mogą połączyć możliwość studiowania z pracą na pełnym etacie lub rozwijaniem własnych zainteresowań Ograniczony kontakt z prowadzącymi zajęcia może wymagać od studentów zdolności do samodzielnej pracy oraz aktywnego udziału w zajęciach.
Studia niestacjonarne zazwyczaj są płatne zarówno na uczelniach publicznych, jak i niepublicznych.
Studenci dietetyki poznają biochemiczne i fizyczne podstawy budowy i funkcjonowania ludzkiego ciała. Program tego kierunku przewiduje liczne przedmioty poświęcone medycznym i produkcyjnym aspektom dietetyki. Studenci badają wpływ określonych produktów żywnościowych na zdrowie, wygląd i kondycję człowieka. Ponadto przygotowują się do prowadzenia działań m.in. doradczych i marketingowych w zakresie promocji zdrowia.
W programie studiów na kierunku dietetyka znajdziesz takie przedmioty jak np.:
genetyka
chemia żywności
anatomia i fizjologia człowieka
promocja zdrowia
parazytologia
analiza i ocena jakości żywności
technologia potraw dietetycznych
marketing żywności
psychodietetyka
aktywność ruchowa w kształtowaniu sylwetki ciała
Przyszli dietetycy zdobywają w trakcie zajęć także podstawową wiedzę, która umożliwia im rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej.
Dowiedz się więcej:
dietetyka - Gdański Uniwersytet Medyczny
dietetyka - Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku
dietetyka - Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku
Studenci dietetyki powinni być otwarci i komunikatywni. Dobrze, by kandydaci na ten kierunek wykazywali się wyrozumiałością i cierpliwością. W pracy dietetyka niezbędna jest umiejętność nawiązywania i utrzymywania relacji zawodowych. Specjaliści tej dziedziny muszą być odpowiedzialni i zorganizowani. W studiowaniu dietetyki przydatne będzie zainteresowanie naukami przyrodniczymi.
Kandydaci na dietetykę powinni lubić gotować, a także pracować z ludźmi. W zależności od tego, jakie problemy żywieniowe przyszli specjaliści będą chcieli rozwiązywać, powinni być oni odporni na stres i przygotowani na prowadzenie współpracy z osobami chorymi lub cierpiącymi. Studentom dietetyki przydadzą się także zdolności informatyczne i analityczne.
Predyspozycje kandydatów na studia na kierunek dietetyka:
STUDIA W GDAŃSKU - ważne informacje
DIETETYKA - ważne informacje
Program studiów na kierunku dietetyka w Gdańsku organizowany jest w ramach studiów I stopnia (licencjackich) lub studiów II stopnia (magisterskich).
dowiedz się więcej
Pierwsze lata dietetyki pozwalają studentom tego kierunku zdobyć podstawową wiedzę medyczną z zakresu promocji i profilaktyki zdrowego żywienia ludności. Ci, którzy ukończyli studia I stopnia mogą otrzymać tytuł licencjata.
Licencjaci swoją edukację mogą kontynuować m.in. na studiach II stopnia. Po 4 semestrach specjalistycznej nauki mogą oni zawalczyć o dyplom magistra, a także związać swoją karierę zawodową z promocją i profilaktyką zdrowia w zakresie żywienia indywidualnego lub grupowego.
Dietetyka w Gdańsku - czas trwania
Poziom studiów | czas trwania | otrzymywany tytuł |
studia I stopnia | 3 lata | licencjat |
studia II stopnia | 2 lata | magister |
Kompetencje absolwentów dietetyki pozwalają specjalistom tej dziedziny m.in. prowadzić badania, oceniać jakość żywności, prowadzić działania doradcze w zakresie żywienia czy planowania programów żywienia dla indywidualnych klientów oraz grup.
Przykładowe miejsca zatrudnienia dla absolwentów studiów na kierunku dietetyka w Gdańsku:
Absolwenci tego kierunku mogą aplikować na różnorodne stanowiska związane m.in. z zapobieganiem chorobom dietozależnym oraz ich leczeniem, promocją zdrowia czy produkcją żywności.
Przykładowe stanowiska po studiach na kierunku Dietetyka:
Doświadczeni dietetycy mają szansę rozpocząć własną działalność gospodarczą – specjaliści tej dziedziny mogą otworzyć prywatny gabinet dietetyczny lub poradnię.
Dietetyka studia w Gdańsku - uczelnie 2022/2023:
Uczelnie w Gdańsku - kierunek dietetyka:
Uczelnia | Forma studiów | Poziom studiów | |
---|---|---|---|
Gdański Uniwersytet Medyczny (Wydział Nauk o Zdrowiu z Instytutem Medycyny Morskiej i Tropikalnej) | stacjonarne, niestacjonarne | studia I i II stopnia | więcej |
Uniwersytet Morski w Gdyni (Wydział Zarządzania i Nauk o Jakości UMG) | stacjonarne, niestacjonarne | studia I i II stopnia | więcej |
Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku | stacjonarne, niestacjonarne | studia I stopnia | więcej |
Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku | stacjonarne, niestacjonarne | studia I i II stopnia | więcej |
Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności
Gdańsk ma wszystko, czego potrzebuje młody człowiek: dobre uczelnie, niesamowity klimat i bogatą historię, puby, bary, kawiarnie… Jako region turystyczny ma rozbudowaną strefę gastronomiczną i hotelową. Studenci nie mają tu żadnych problemów ze znalezieniem dodatkowej pracy.
W kwestii edukacji Gdańsk ma wiele do zaoferowania: działa tutaj 19 uczelni wyższych, w tym 6 publicznych: Uniwersytet Gdański, Politechnika Gdańska, Gdański Uniwersytet Medyczny, Akademia Sztuk Pięknych, Akademia Wychowania Fizycznego i Akademia Muzyczna.
Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują gdańskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.
Sprawdź
Popularne
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|