Automatyka i robotyka studia zaoczne Kraków

Automatyka i robotyka studia zaoczne Kraków

Automatyka i robotyka studia zaoczne Kraków

Studia zaoczne w Krakowie

automatyka i robotyka

Odkryj automatykę i robotykę w Krakowie i sprawdź gdzie możesz studiować 

 

Dodaj do ulubionych

06.12.2022

Automatyka i robotyka studia zaoczne Kraków 2023

Studia na kierunku Automatyka i robotyka w Krakowie to studia inżynierskie lub magisterskiektórych program kształcenia trwa 3,5 roku (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu inżyniera lub magistra.

Studia na kierunku automatyka i robotyka w Krakowie
Rok akademicki 2023/2024
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3,5 roku (studia I stopnia), 1,5 roku (studia II stopnia)

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym).

 

Opis kierunku

Automatyka i robotyka to jeden z najszybciej rozwijających się kierunków studiów, a zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie jest spore. Automatykę wykorzystuje się m.in. w przemyśle, energetyce, czy transporcie. Podczas studiów można nauczyć się np. projektowania i sterowania maszyn, czy dowiedzieć się jakie technologie wykorzystywane są w systemach produkcyjnych. 

Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

 

Ceny

Ceny za studia niestacjonarne na kierunku automatyka i robotyka Krakowie w roku akademickim 2022/2023 to koszt 4500 zł za pierwszy rok studiów.

 

Praca po studiach

Przyszli specjaliści sprawdzą się w przedsiębiorstwach produkcyjnych, które korzystają z zaawansowanych technologii (np. w przemyśle chemicznym lub rafineryjnym). Ze względu na stały rozwój tej dziedziny, absolwenci mogą próbować swoich sił, podejmując się pracy w ośrodkach badawczych na uczelniach wyższych.

 

czytaj dalej wszystko o Automatyka i robotyka studia zaoczne Kraków

Zobacz, na jakich uczelniach w Krakowie jest kierunek AUTOMATYKA I ROBOTYKA

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki

Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki

Jakie są ceny studiów na kierunku automatyka i robotyka w Krakowie?

Wszyscy studenci, którzy zdecydują się na realizacje studiów niestacjonarnych, muszą pamiętać o konieczności poniesienia odpowiednich opłat. Wysokość czesnego jest indywidualnie ustalana przez władze konkretnych uczelni. Jako że na przestrzeni czasu może ona ulec znaczącej zmianie, ważne, abyś dokładnie sprawdzał wszystkie aktualności zamieszczane na oficjalnych stronach internetowych wybranych ośrodków akademickich. Krakowskie uczelnie zazwyczaj mają w swoich ofertach szeroki wachlarz zniżek, promocji czy możliwości płatności ratalnej, co może nawet w znaczny sposób wpłynąć na wysokość czesnego i być dużym udogodnieniem dla studentów.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Automatyka i robotyka w Krakowie - zasady rekrutacji

 

Gdzie studiować na kierunku automatyka i robotyka (zaoczne) w Krakowie?

Uczelnie na których można studiować kierunek automatyka i robotyka (zaoczne) w Krakowie

 • Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki

 

Jak wyglądają studia na kierunku automatyka i robotyka w Krakowie?

 
1. Dla kogo ten kierunek?
Robotyzacja przemysłu, czyli zastąpienie pracy ludzkiej tą wykonywaną przez roboty, w dzisiejszych czasach jest czymś oczywistym i skutecznie wykorzystywanym w wielu działach gospodarki. Jest to rozwiązanie, które pozwala uzyskać lepsze i szybsze efekty, które wpływają na efektywność i wydajność pracy. Proces ten rozwija się niezwykle szybko i obejmuje coraz więcej dziedzin przemysłu, a w niedalekiej przyszłości robotyzacja stanie się czymś powszechnym i wykorzystywanym na szeroką skalę. W związku z tego typu tendencjami panującymi we współczesnym świecie nieustannie rośnie zapotrzebowanie na inżynierów z doskonale rozwiniętą wiedzą techniczną.
Odpowiedzią na te potrzeby jest kierunek automatyka i robotyka w Krakowie. Idealnymi kandydatami na studia inżynierskie będą osoby, które w kręgu swoich zainteresowań mają nauki ścisłe oraz techniczne i chciałyby rozwijać się w tym kierunku. Jeżeli dodatkowo jesteś osobą kreatywną i cenisz sobie niebanalne rozwiązania, to studia te będą dla ciebie idealnym wyborem.
 

2. Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku automatyka i robotyka możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia I stopnia (inżynierskie)

 • Studia jednolite magisterskie

 

2. Tryb:

 • studia stacjonarne

 • studia niestacjonarne

 

Studia na kierunku automatyka i robotyka w Krakowie realizowane są w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają 3,5 roku. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 1,5 roku.

Uczelnie w Krakowie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.

 

3. Gdzie studiować
Studia inżynierskie w Krakowie cieszą się bardzo dużą popularnością wśród studentów, którzy chcą zdobyć wszechstronne wykształcenie oraz praktyczne umiejętności techniczne, dlatego też można je znaleźć w ofercie wielu uczelni na terenie całej Polski. Obecnie, automatykę i robotykę w trynie niestacjonarnym można realizować na Politechnice Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki oraz na Akademii Górniczo Hutniczej im. Stanisława Staszica.
Program kierunku automatyka i robotyka oscyluje przede wszystkim wokół nauk ścisłych i technicznych. Jako student będziesz miał okazję rozwinąć zarówno swoją wiedzę teoretyczną, jak i zyskać cenne umiejętności praktyczne. W ofercie kształcenia przewidziano wiele interesujących przedmiotów, między innymi: elementy i układy sterowania robotów, podstawy konstrukcji maszyn, sterowanie procesami dyskretnymi i inne. Ponadto, studenci będą mogli wybierać spośród bogatej oferty bloków specjalizacyjnych. Wszystkie niezbędne informacje związane z programem nauczania znajdziesz na oficjalnych stronach internetowych uczelni.
 
4. Praca po studiach
Studia w Krakowie kształcą doskonałych specjalistów z zakresu różnorodnych dziedzin, którzy bez problemu odnajdują się na współczesnym, wymagającym rynku pracy. Podobnie jest z absolwentami kierunku automatyka i robotyka. Po ich ukończeniu bez problemu znajdziesz zatrudnienie w wielu branżach.
Przede wszystkim zostaniesz kompleksowo przygotowany do zawodu konstruktora i projektanta maszyn, a także programisty układów sterowania. Równie ciekawą opcją może być związanie swojej przyszłości z zawodowej z biurami projektowymi, firmami konsultingowymi czy jednostkami naukowo-badawczymi. Ponadto, idealnie odnajdziesz się na stanowisku operatora, specjalisty automatyka lub programisty robotów przemysłowych. Absolwenci często decydują się także na założenie własnej działalności gospodarczej lub karierę na arenie międzynarodowej.
 
5. Program studiów i przedmioty
Program studiów inżynierskich został w pełni dopasowany do realiów współczesnego świata oraz potrzeb obecnego rynku pracy. Jako student będziesz miał szansę uczęszczać na liczne, rozwijające zajęcia, wykłady oraz warsztaty praktyczne dzięki, którym rozwiniesz swoją wiedzę i zyskasz nowe cenne kompetencje praktyczne.
 
W programie studiów na kierunku automatyka i robotyka znajdziesz takie przedmioty jak np.:
 • metrologia techniczna
 • podstawy konstrukcjo maszyn
 • projektowanie i automatyzacja procesów technologicznych
 • mikrokontrolery w automatyce
 • mechanika
 • chemia
 • matematyka
 • techniki wytwarzania oraz sterowanie procesami ciągłymi

 

Co więcej, poznasz nowoczesne technologie i programy informatyczne, które są na co dzień stosowane w branżach technicznych. Oprócz zajęć obligatoryjnych, w ofercie kształcenia znajdą się ciekawe bloki specjalizacyjne, mianowicie: automatyzacja systemów wytwarzania, sterowanie i monitoring maszyn i urządzeń, technologie informacyjne w systemach produkcyjnych. Dzięki tak szerokiemu wachlarzowi możliwości, dobędziesz wszechstronne wykształcenie i będziesz miał okazję rozwijać się na kilku polach jednocześnie. Dokładną i aktualną ofertę specjalności znajdziesz na oficjalnych stronach internetowych wybranych ośrodków akademickich.
Ponadto, wszyscy studenci będą mieli okazje rozwinąć swoje zdolności językowe i wzbogacić je o specjalistyczną terminologię branżową, co realnie zwiększy ich szanse na karierę w środowisku międzynarodowym. Uzyskaną wiedzę oraz kompetencje praktyczne wykorzystasz podczas obowiązkowych praktyk studenckich, które zrealizujesz w wybranym przez siebie miejscu.

Ile trwają studia na kierunku automatyka i robotyka w Krakowie?

Studia na kierunku Automatyka i robotyka w Krakowie, w zależności od typu studiów trwają 3,5 roku (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia).

Studia inżynierskie w Krakowie można podzielić na studia pierwszego i drugiego stopnia. Pierwsza opcja jest idealna dla osób, które ukończyły liceum, pozytywnie zdały egzamin maturalny oraz chciałyby kontynuować naukę na studiach wyższych. W tym przypadku nauka trwa sześć lub siedem semestrów i kończy się nadaniem tytułu licencjata albo inżyniera, w zależności od ukończonej uczelni. Natomiast studia magisterskie skierowane są do absolwentów studiów wyższych. Osoby, które zdecydują się na tę formę studiów, na naukę będą musiały przeznaczyć trzy lub nawet cztery semestry. Absolwenci, którzy otrzymają tytuł magistra, będą mogli kontynuować naukę na studiach podyplomowych lub doktoranckich, które umożliwią im rozpoczęcie kariery naukowej.

Automatyka i robotyka w Krakowie - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia 3,5 roku inżynier
studia II stopnia 1,5 roku magister inżynier

Jaka praca po ukończeniu studiów na kierunku automatyka i robotyka w Krakowie?

Absolwenci studiów inżynierskich bez problemu odnajdują się na współczesnym, niezwykle wymagającym rynku pracy. Dlatego też po zakończeniu nauki na kierunku automatyka i robotyka otworzy się przed tobą wiele możliwości rozwoju zawodowego. Przede wszystkim będziesz kompleksowo przygotowany do pracy na stanowiskach, na których wymagana jest wiedza techniczna oraz kompetencje z obszaru nauk ścisłych i informatycznych. Idealnie odnajdziesz się w takich miejscach, jak: biura projektowe, firmy konsultingowe, jednostki naukowo-badawcze czy specjalistyczne laboratoria.
Ponadto, znajdziesz zatrudnienie w firmach zajmujących się produkowaniem elementów i układów automatyki oraz zautomatyzowanych linii produkcyjnych. Zdobyta wiedza i umiejętności sprawią, że poradzisz sobie także w zawodzie projektanta i konstruktora układów automatycznych, programisty układów sterowania czy specjalisty do spraw automatyzacji produkcji. Równie ciekawą drogą zawodową jest praca konstruktora maszyn przemysłowych, specjalisty automatyka, handlowca w odpowiednich działach sprzedaży, a nawet szkoleniowca z zakresu automatyki przemysłowej. Jako absolwent automatyki i robotyki znajdziesz zatrudnienie także w specjalistycznych wydawnictwach, redakcjach czasopism i innych mediach, a także w firmach handlowych i laboratoriach badawczych oraz przemysłowych.
Absolwenci często decydują się także na założenie i prowadzenie własnej działalności gospodarczej związanej z automatyką i robotyką. Co więcej, bardzo dobra znajomość ogólnego i specjalistycznego języka obcego otworzy Ci drzwi do międzynarodowej kariery, zarówno w polskich oddziałach światowych firm i organizacji, jak i poza granicami kraju. Po ukończeniu studiów pierwszego stopnia możesz także kontynuować naukę na studiach magisterskich lub podyplomowych i tym samym zyskać nowe, ciekawe perspektywy zawodowe.

Jakie wymagania na kierunek automatyka i robotyka w Krakowie?

W procesie rekrutacji na kierunek automatyka i robotyka w trybie niestacjonarnym, w zależności od uczelni, decyduje:

 • złożenie wymaganych dokumentów w terminie (w przypadku zbyt dużej ilości zgłoszeń zasady kwalifikacji takie same jak na studia stacjonarne)
 • kolejność złożenia wymaganych dokumentów
Uczelnie w Krakowie, co roku przyjmują wielu studentów, którzy chcą rozwijać swoje zainteresowania naukowe oraz zdobyć wszechstronne wykształcenie kierunkowe. Jednak musisz pamiętać, że aby dostać się na wymarzone studia musisz spełnić kilka, istotnych warunków. Wszyscy kandydaci są zobowiązani do zdania egzaminu maturalnego z przedmiotów obowiązkowych, takich jak: matematyka, język polski i język obcy nowożytny oraz z wybranego przedmiotu dodatkowego. Dokładne informacje na temat wymagań znajdziesz na stronach rekrutacyjnych poszczególnych uczelni w Krakowie.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

 

 

Limity miejsc

Liczba miejsc na poszczególnych kierunkach studiów jest ograniczona, a o przyjęciu kandydatów decydują najczęściej wyniki postępowania kwalifikacyjnego, na podstawie którego tworzona jest lista rankingowa.

*Uczelnie publiczne, studia niestacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2022/2023)

 

Ile kosztują studia

Niestacjonarne studia w uczelniach publicznych oraz studia w prywatnych szkołach wyższych są zazwyczaj płatne.

 • Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki – 4500 zł

*Ceny za pierwszy rok studiów niestacjonarnych (rekrutacja 2022/2023). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.

 

Kiedy wyniki rekrutacji

Wyniki rekrutacji publikowane są przez uczelnie w indywidualnie ustalonym przez daną szkołę wyższą terminie. Najczęściej kandydaci otrzymują najważniejsze informacje w prywatnych profilach w systemie rekrutacyjnym. Dzięki temu mogą oni nie tylko poznać decyzję szkoły o przyjęciu lub odrzuceniu ich aplikacji na studia, ale także dowiedzieć się, na czym polegają kolejne etapy rekrutacji.

Terminy wyników rekrutacji na studia 2022 w uczelniach publicznych w Krakowie:

 • Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki – od 28.07.2022 do 23.09.2022

*I tura rekrutacji, studia niestacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2022/2023)

Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia

 

Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne

Dokumenty rekrutacyjne zazwyczaj można składać osobiście, przynosząc pełną dokumentację bezpośrednio do wskazanej przez wybraną szkołę wyższą siedziby. Osoby, które nie mogą pojawić się osobiście w wyznaczonym miejscu, mogą przekazać dokumenty za pośrednictwem pełnomocnika. Wzór upoważnienia do złożenia dokumentów w imieniu zakwalifikowanego kandydata można znaleźć najczęściej na oficjalnej stronie uczelni.

 

Kiedy składamy dokumenty na studia

Dokumenty rekrutacyjne zazwyczaj można składać zaraz po opublikowaniu przez daną uczelnię wyników rekrutacji. Etap ten najczęściej trwa zaledwie kilka dni, dlatego warto wcześniej przygotować niezbędną dokumentację. Dostarczenie niekompletnego zestawu dokumentów lub niespełnienie któregokolwiek z wymogów wynikających z zasad rekrutacji może zakończyć się dla kandydata skreśleniem z listy osób, które zakwalifikowały się na studia.

Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia

Terminy składania dokumentów na studia 2022 w uczelniach publicznych w Krakowie:

 • Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki – 23.08.2022

* Studia niestacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2022/2023)

** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.

 

Uczelnie w Krakowie - kierunek automatyka i robotyka:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki (Wydział Mechaniczny) niestacjonarne studia I i II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek automatyka i robotyka w Krakowie?

Kierunek automatyka i robotyka cieszy się dużą popularnością i co roku jest chętnie wybierany przez studentów zainteresowanych naukami ścisłymi i technicznymi, chcących związać z nimi swoją przyszłość zawodową. Dlatego też, jeżeli chciałbyś wziąć udział w rekrutacji i zostać studentem tego perspektywicznego kierunku, powinieneś zastanowić się nad kilkoma następującymi kwestami:
 • Czy w kręgu twoich zainteresowań znajdują się tematy z obszaru nauk ścisłych i technicznych?
 • Czy dobrze orientujesz się w nowoczesnych rozwiązaniach technologicznych i informatycznych?
 • Czy jesteś osobą kreatywną i potrafiłbyś zastosować w swojej pracy niebanalne rozwiązania?

 

Jeżeli odpowiedziałeś twierdząco na zadane pytania, to studia na kierunku automatyka i robotyka powinny być twoim wyborem. Jednak aby dostać się na studia inżynierskie musisz spełnić pewne warunki. Pierwszym i zarazem najważniejszym z nich jest jak najlepsze zdanie egzaminu maturalnego z przedmiotów obowiązkowych oraz dodatkowych, do których należą chemia, matematyka, fizyka lub informatyka. Dodatkowym atutem będą punkty uzyskane z konkursów i olimpiad z zakresu nauk ścisłych oraz certyfikaty potwierdzające twoją znajomość języków obcych. Natomiast, aby zostać studentem studiów drugiego stopnia, w procesie rekrutacji będziesz musiał przedstawić dyplom ukończenia studiów wyższych z obszaru pokrewnych dyscyplin naukowych.
Ponadto, wszyscy kandydaci są zobowiązani do bezwzględnego przestrzegania harmonogramu ustalonego przez komisję rekrutacyjną. Po pozytywnym przejściu przez Elektroniczną Rejestracje Kandydatów będziesz musiał osobiście dostarczyć niezbędne dokumenty. Najczęściej jest to świadectwo maturalne, podanie o przyjęcie na studia oraz zdjęcia legitymacyjne. Wszystkie niezbędne informacje związane z rekrutacją, znajdziesz na oficjalnych stronach internetowych wybranych uczelni.

Jakie opinie mają studia na kierunku automatyka i robotyka w Krakowie?

Studia inżynierskie od lat cieszą się bardzo dużą popularnością wśród studentów, którym zależy nie tylko na wszechstronnym wykształceniu, ale także na uzyskaniu stabilnego przygotowania zawodowego. Podobnie jest z kierunkiem automatyka i robotyka, który ma pozytywne opinie wśród studentów.
 
Tak wypowiada się o nim Maciek, student drugiego roku:
Mam umysł ścisły i od zawsze wiedziałem, że chce związać swoją przyszłość z zawodem, który wymagałby ode mnie wiedzy i umiejętności technicznych. Kierunek automatyka i robotyka jest idealnie dopasowany do moich potrzeb. Jako student mam szanse rozwijać swoje zainteresowania, a także poznać wiele nowoczesnych i ciekawych rozwiązań, które będę mógł zastosować w swojej przyszłej pracy zawodowej.

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku automatyka i robotyka w Krakowie

Popularne kierunki inżynierskie i techniczne w Krakowie

Pokaż wszystkie

Kierunki inżynierskie i techniczne w Krakowie

Rozwiń

Komentarze (0)