Studia na kierunku literatura powszechna realizują program kształcenia, który opiera się na osiągnięciach naukowo-dydaktycznych konkretnych jednostek badawczych. Zajęcia prowadzi kadra ekspertów z różnych obszarów filologii.
Kształcenie w ramach tego kierunku jest unikatowe, a kształt jego programu to wynik współpracy różnych pracowników uczelni w zakresie literaturoznawstwa i językoznawstwa.
Uczelnie w Poznaniu stworzyły program dydaktyczny dla kierunku literatura powszechna w taki sposób, aby to student samodzielnie kształtował jego zakres dydaktyczny. W siatce zajęć uwzględniono trzy podstawowe grupy przedmiotów.
Trzonem programu kształcenia są przedmioty obowiązkowe – m.in. wprowadzenie do literatury powszechnej, historia idei czy tradycja klasyczna w literaturze europejskiej. Druga grupa zajęć to przedmioty obowiązkowe do wyboru przez studenta. Trzecią grupę stanowią wykłady monograficzne oraz zajęcia uzupełniające.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku literatura powszechna możemy podzielić na:
1. Typ
2. Tryb:
Zdobywana wiedza i umiejętności
Studia na kierunku literatura powszechna, kształcą absolwentów, którzy wykazują się wiedzą kierunkową oraz umiejętnościami społecznymi. Program zajęć skupia się na rozwoju wiedzy w zakresie teatrologii oraz sztuki filmowej, językoznawstwa ogólnego oraz polonistycznego.
Absolwenci znają również języki obce i potrafią wykonywać analizę wybranych dzieł literackich – polskich, antycznych czy europejskich. Wiedzą również, jak dokonywać tłumaczenia własnych tekstów z języka polskiego oraz na odwrót.