Informatyka studia niestacjonarne Poznań

Informatyka studia niestacjonarne Poznań

Advertisement

Informatyka studia niestacjonarne Poznań

Studia niestacjonarne w Poznaniu

na kierunku informatyka

Odkryj informatykę w Poznaniu i sprawdź gdzie możesz studiować

Dodaj do ulubionych

08.12.2022

Informatyka - studia niestacjonarne Poznań | woj. wielkopolskie

Studia na kierunku informatyka w Poznaniu to studia inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa od 3,5 roku do 4 lata (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera lub magistra).

Studia na kierunku informatyka w Poznaniu
Rok akademicki 2023/2024
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne, online
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania od 3,5 do 4 lat (studia I stopnia), od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia)

Uczelnie

Studia możesz podjąć na uczelniach publicznych - Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechnice Poznańskiej oraz kilku niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym

 

Opis kierunku

Informatyka jest obecnie wykorzystywana w niemalże każdej branży. Nie może zatem dziwić, jak duży jest popyt na ekspertów IT. Studia informatyczne to idealna okazja, by rozwinąć swoje umiejętności związane z nowymi technologiami i nauczyć się m.in. programowania, obsługi i konfigurowania systemów operacyjnych, czy projektowania stron internetowych. Praktyczny charakter studiów umożliwia pracę z oprogramowaniem i narzędziami, wykorzystywanymi przez profesjonalistów. 

Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia (to zdanie dodajemy jeśli są specjalności lub ścieżki). Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

 

Ceny

Ceny za studia niestacjonarne na kierunku informatyka w Poznaniu w roku akademickim 2022/2023 wahają się od 5000 zł do 9300 zł za pierwszy rok studiów.

 

Praca po studiach

Po ukończeniu kierunku, można rozpocząć pracę w działach IT w instytucjach publicznych lub prywatnych firmach. Absolwenci odnajdą się w branży jako: programiści, administratorzy systemów informatycznych, czy twórcy stron internetowych. 

czytaj dalej wszystko o Informatyka studia niestacjonarne Poznań

Zobacz, na jakich uczelniach w Poznaniu jest kierunek INFORMATYKA

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Informatyka stopień: (I)  (II), czas trwania: 3,5 roku • 1,5 roku
tryb: niestacjonarne

Specjalności na kierunku informatyka

Collegium Da Vinci w Poznaniu

Collegium Da Vinci w Poznaniu

Informatyka stopień: (I), czas trwania: 4 lata
tryb: niestacjonarne

Ścieżki kształcenia na kierunku informatyka

Politechnika Poznańska

Politechnika Poznańska

Uniwersytet WSB Merito w Poznaniu

Uniwersytet WSB Merito w Poznaniu

Uczelnie, gdzie informatyka jako specjalność / ścieżka kształcenia

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu

Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu

Informatyka i ekonometria stopień: (I)  (II), czas trwania: 3 lata • 2 lata
tryb: niestacjonarne

Specjalności na kierunku informatyka i ekonometria

Ile kosztują studia na kierunku Informatyka w Poznaniu

Uczelnie w Poznaniu, które zaoferowały możliwość podjęcia Informatyki w trybie niestacjonarnym, nakładają na kandydatów obowiązek opłacania za edukację. Wysokość opłat, możliwość rozłożenia ich na raty oraz ewentualne promocje najpewniej będą się różnić w zależności od wybranej uczelni, dlatego zanim aplikujesz na Informatykę, zapoznaj się dokładnie ze stroną internetową wybranej placówki akademickiej – tam znajdziesz potrzebne informacje.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Informatyka w Poznaniu - zasady rekrutacji

Aktualności rekrutacyjne

Gdzie studiować na kierunku informatyka (niestacjonarne) w Poznaniu?

Uczelnie na których można studiować kierunek informatyka (niestacjonarne) w Poznaniu

czytaj dalej uczelnie w Poznaniu

Jak wyglądają studia niestacjonarne (zaoczne) na kierunku Informatyka w Poznaniu

Żyjemy w świecie opartym o działanie systemów informatycznych. Niemal każde biuro, fabryka, czy gospodarstwo domowe posiada przynajmniej jeden komputer bądź inne podobne urządzenie elektroniczne, które zapewnia niemal nieograniczony zasób rozrywki, a niejednokrotnie bywa także narzędziem codziennej pracy. W związku z dynamicznym rozwojem światowej gospodarki, a zatem i techniki, chyba nikt nie wyobraża sobie życia bez dokonań współczesnych informatyków.

Jeśli ktoś miałby wymienić najbardziej przyszłościowe dziedziny nauki, które z pewnością warto studiować, najpewniej wymieniłby między innymi Informatykę. Chętnych do jej podjęcia nie brakuje – gwarantuje bowiem uzyskanie potrzebnych kompetencji oraz możliwość samorozwoju. Informatyka bowiem jest dziedziną, która ciągle się rozwija i jednocześnie ulega systematycznemu doskonaleniu. Studiować Informatykę możesz między innymi w Poznaniu, w trybie stacjonarnym lub zaocznym.

 

1. Czego się nauczysz na studiach

Nauka na studiach informatycznych obfituje w zagadnienia techniczne – w końcu studia te w głównej mierze oparte są o dziedziny ścisłe. Cenne umiejętności praktyczne zostają na bieżąco uzupełniane wiedza teoretyczną, dzięki czemu absolwenci stają się profesjonalistami w swoim fachu. Przedmioty, które prawdopodobnie spotkasz na swojej edukacyjnej drodze, to między innymi:

 • analiza matematyczna,
 • wybrane języki programowania,
 • systemy operacyjne,
 • algorytmy i struktury danych,
 • metody programowania.

 

2. Typ i tryb studiów:


Studia na kierunku informatyka możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia I stopnia (inżynierskie)
 • Studia II stopnia (magisterskie)

2. Tryb:

 • studia stacjonarne
 • studia niestacjonarne

 

Studia na kierunku informatyka w Poznaniu realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają od 3,5 roku do 4 lat. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające od 1,5 roku do 2 lat.

Uczelnie w Poznaniu umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.

 

3. Dla kogo te studia

Studia na kierunku Informatyka są kierowane przede wszystkim do tych, którzy posiadają dobrze rozwinięte umiejętności matematyczne i nie mają problemu z poszerzaniem wiedzy w tym zakresie. Równie cenna okazuje się umiejętność logicznego myślenia i sprawnego rozwiązywania problemów, wymagających analitycznego podejścia. Prawdopodobnie nikt, kto nie pasjonuje się nowinkami technicznymi i ogólnie rozumianym światem elektroniki, nie odnajdzie się na kierunku Informatyka.

W związku z tym, jeżeli uważasz, że posiadane przez ciebie cechy, predyspozycje i uzdolnienia pokrywają się ze specyfiką kształcenia i zawodu informatyka, prawdopodobnie wybranie tych studiów okaże się strzałem w dziesiątkę!

Studia zaoczne mają charakter weekendowych zjazdów, odbywających się najczęściej co dwa lub trzy tygodnie, zgodnie z terminarzem ustalonym dla danej uczelni. Studenci uczestniczą w wielogodzinnych, często całodziennych zajęciach i wykładach, podczas których zgłębiają wszystkie niezbędne treści programowe. Studia informatyczne w trybie niestacjonarnym czasami trwają nieco dłużej, niż nauka w trybie stacjonarnym. Aby zgłębić odpowiednie informacje, warto zajrzeć na stronę internetową wybranej uczelni.

 

4. Program studiów

Informatyka nie bez powodu nosi miano nauki interdyscyplinarnej. Chociaż większość treści programowych opiera na matematyce, nietrudno odnaleźć w programie nauczania podstawy elektrotechniki, telekomunikacji, a nawet niekiedy nauk społecznych. Wszystko po to, aby każdy z absolwentów mógł się pochwalić dobrze ugruntowanymi kompetencjami, mającymi ogromne znaczenie na współczesnym rynku pracy. Program studiów najpewniej będzie się różnił w zależności od wybranej uczelni w Poznaniu, jednak każdy z absolwentów będzie mógł liczyć na stabilne i dobrze płatne zatrudnienie w zawodzie.

Ile trwają studia niestacjonarne (zaoczne) na kierunku Informatyka w Poznaniu

Studia na kierunku informatyka w Poznaniu, w zależności od typu studiów trwają od 3,5 roku do 4 lat (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia).

Studia w Poznaniu na kierunku Informatyka mogą cechować się różnym czasem trwania, który jest uzależniony od danej uczelni. Studia pierwszego stopnia mają charakter studiów inżynierskich. Studia w trybie niestacjonarnym trwają trzy i pół roku lub cztery lata, w zależności od ustaleń danej uczelni. To jednak nie koniec tego, co Informatyka ma do zaoferowania.

Studia magisterskie drugiego stopnia uzupełnią posiadane już kompetencje i uposażą w całkiem nowe. Absolwenci z tytułem inżyniera, na niektórych uczelniach będą się uczyć półtora roku, na innych dwa lata.

Informatyka w Poznaniu - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia od 3,5 do 4 lat inżynier
studia II stopnia od 1,5 do 2 lat magister / magister inżynier

Jaka praca po studiach niestacjonarnych (zaocznych) na kierunku Informatyka w Poznaniu

Każdy informatyk po ukończeniu edukacji kierunkowej będzie mógł liczyć na szerokie spektrum możliwości zawodowych, a każda z nich prawdopodobnie będzie satysfakcjonująca finansowo. Zatem gdzie będziesz mógł pracować, jeżeli ukończysz Informatykę w Poznaniu?

Absolwenci bez trudu znajdują zatrudnienie w biurach IT, gdzie zajmiesz się współpracą z programistami, twórcami stron internetowych, graficznego zaplecza multimediów i gier komputerowych, projektantów i administratorów baz danych, a także informatyków, zajmujących się kontrolą prawidłowego działania określonych serwisów internetowych i portali.

Jako informatyk będziesz mógł ponadto zdobyć zatrudnienie jako administrator sieci komputerowych, tester oprogramowania, twórca aplikacji i programów, operator systemów komputerowych, a także otworzyć własną działalność gospodarczą, w której będziesz realizował zamówienia firm i klientów indywidualnych na konkretne aplikacje, strony internetowe, czy wykonanie serwisu oprogramowania. Informatycy, niezależnie od obranej ścieżki zawodowej, cieszą się wysokimi zarobkami oraz stabilnym zatrudnieniem zarówno na arenie krajowej, jak i międzynarodowej.

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek Informatyka w Poznaniu

W procesie rekrutacji na kierunek informatyka w trybie niestacjonarnym, w zależności od uczelni, decyduje:

 • złożenie wymaganych dokumentów w terminie (w przypadku zbyt dużej ilości zgłoszeń zasady kwalifikacji takie same jak na studia stacjonarne)
 • kolejność złożenia wymaganych dokumentów

 

Większość uczelni, które decydują się na wprowadzenie Informatyki do kanonu oferowanych kierunków, cieszy się zainteresowaniem dużej liczby przyszłych studentów. Dlatego też warto postarać się o osiągnięcie jak najwyższych wyników maturalnych, aby zwiększyć swoje szansę na rozpoczęcie tego przyszłościowego kierunku. Matematyka, informatyka oraz język obcy to przedmioty, które mają szczególne znaczenie na większości poznańskich uczelni.

Pamiętaj o sprawdzeniu aktualnych procedur kwalifikacyjnych na stronie internetowej wybranej uczelni, gdyż mogą się one różnić oraz ulegać zmianom na przestrzeni czasu.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

 

 

Limity miejsc

Kandydaci na poszczególne kierunki studiów przyjmowani są w oparciu o limit miejsc – przyszli studenci obejmowani są postępowaniem kwalifikacyjnym, na podstawie którego tworzona jest lista rankingowa.

Limity miejsc na kierunku informatyka w Poznaniu:

 • Politechnika Poznańska: 120
 • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu: 40

*Uczelnie publiczne, studia niestacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2022/2023)

 

Ile kosztują studia

Za studia niestacjonarne w uczelniach publicznych należy zazwyczaj zapłacić. Za możliwość nauki muszą również zapłacić studenci większości prywatnych szkół wyższych.

 • Collegium Da Vinci w Poznaniu – od 9300 zł
 • Politechnika Poznańska – 5000 zł
 • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – 8000 zł
 • Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu – od 7800 zł

*Ceny za pierwszy rok studiów niestacjonarnych (rekrutacja 2022/2023). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.

 

Kiedy wyniki rekrutacji

Wyniki rekrutacji publikowane są w prywatnych profilach kandydatów w systemie rekrutacyjnym. Uczelnie same decydują o tym, kiedy poinformują kandydatów o tym, czy dostali się oni na wybrane kierunki studiów.

Terminy wyników rekrutacji na studia 2022 w uczelniach publicznych w Poznaniu:

 • Politechnika Poznańska – 16.09.2022
 • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – 02.09.2022

*I tura rekrutacji, studia niestacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2022/2023)

Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia

 

Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne

Preferowana forma dostarczenia dokumentów rekrutacyjnych może różnić się w zależności od indywidualnej decyzji danej szkoły wyższej. Zazwyczaj uczelnie przyjmują dokumentację, która została dostarczona przez kandydata osobiście, bezpośrednio do siedziby wskazanej przez szkołę. Niektóre uczelnie umożliwiają lub wymagają tego, by dokumentację przesłać za pośrednictwem poczty elektronicznej lub tradycyjnej. Przed dopełnieniem formalności należy zapoznać się dokładne z zasadami rekrutacji, które obowiązują w wybranej przez nas szkole wyższej.

 

Kiedy składamy dokumenty na studia

Dokumenty rekrutacyjne można składać w terminie wyznaczonym przez daną uczelnię – zazwyczaj formalności dopełniać można zaraz po ogłoszeniu wyników rekrutacji. Kandydaci mają najczęściej tylko kilka dni na dostarczenie kompletów. Należy pamiętać o tym, by doręczyć dokumentację na czas, ponieważ spóźnienie może zakończyć się dla kandydata skreśleniem z listy osób, które dostały się na studia.

Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia

Terminy składania dokumentów na studia 2022 w uczelniach publicznych w Poznaniu:

 • Politechnika Poznańska – od 16.09.2022 do 17.09.2022
 • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – 21.10.2022

* Studia niestacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2022/2023)

** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.

Uczelnie w Poznaniu - kierunek informatyka:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Collegium Da Vinci w Poznaniu niestacjonarne studia I stopnia więcej
Politechnika Poznańska (Wydział Informatyki i Telekomunikacji PP) niestacjonarne studia I i II stopnia więcej
Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu (Informatyka i ekonometria) niestacjonarne studia I i II stopnia więcej
Uniwersytet WSB Merito w Poznaniu niestacjonarne studia I i II stopnia więcej
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (Wydział Matematyki i Informatyki UAM) niestacjonarne studia I i II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek Informatyka w Poznaniu

Takie kierunki studiów w Poznaniujak na przykład Informatyka, najczęściej wyróżniają się technicznym charakterem, a więc są oparte na owocach pracy najwybitniejszych matematyków. Zanim aplikujesz na opisywany kierunek, warto, abyś zastanowił się, czy:

 • Interesujesz się nowinkami technologicznymi?
 • Matematyka, informatyka i fizyka nie mają dla ciebie tajemnic?
 • Marzysz o karierze programisty, twórcy stron internetowych lub nauczyciela informatyki?

 

Twierdząca odpowiedź na większość pytań będzie świetnym pretekstem do rozpoczęcia Informatyki na wybranej uczelni w Poznaniu. Pamiętaj, że niezależnie od trybu studiów, chętnych do podjęcia Informatyki zazwyczaj nie brakuje.

Dlatego jeżeli chcesz odnieść sukces podczas procedury rekrutacyjnej, odpowiednio wcześnie rozpocznij przygotowania maturalne z następujących przedmiotów: matematyki, informatyki, języka obcego nowożytnego oraz fizyki, gdyż najprawdopodobniej właśnie te dziedziny wiedzy będą miały szczególne znaczenie podczas wybierania najlepszych kandydatów.

Pamiętaj o olimpiadach przedmiotowych o zasięgu ogólnopolskim. Zdobycie tytułu finalisty lub laureata w jednej z nich najpewniej zagwarantuje ci pierwszeństwo wyboru wybranego kierunku studiów. Zatem jeśli myślisz o Informatyce, możesz rozważyć udział w:

 • Olimpiadzie Matematycznej,
 • Olimpiadzie Informatycznej,
 • Olimpiadzie Fizycznej.

 

Zapisy na studia

Zgłoszenie swojej kandydatury to pierwszy krok, jaki należy wykonać, aby móc myśleć o rozpoczęciu Informatyki w październiku. Elektroniczna rejestracja kandydatów powinna być dobrze znana wszystkim – zapisy do szkoły średniej prawdopodobnie przebiegały w analogiczny sposób. Aby się zarejestrować, powinieneś odnaleźć odpowiedni formularz, który jest na stronie internetowej każdej z uczelni w Poznaniu. Po uzupełnieniu wymaganych pól i uiszczeniu opłaty rekrutacyjnej, pozostaje ci czekać na decyzję w sprawie twojego przyjęcia.

Jeżeli okaże się ona pozytywna, powinieneś zadbać o terminowe skompletowanie następujących dokumentów:

 • fotografii do legitymacji studenckiej,
 • kserokopii świadectwa maturalnego lub dyplomu ukończenia studiów pierwszego stopnia wraz z oryginałem,
 • formularza aplikacyjnego,
 • dowodu osobistego.

Jakie opinie mają studia niestacjonarne (zaoczne) na kierunku Informatyka w Poznaniu

Studia informatyczne cieszą się niezachwianą renomą, wynikającą z szerokich możliwości zatrudnienia oraz przyszłościowemu wykształceniu kierunkowemu. Opinie studentów Informatyki są doskonałym potwierdzeniem tej tezy.

Mikołaj, student trzeciego roku Informatyki w Poznaniu, mówi:

„Informatyka to jeden z najlepszych wyborów, jakich mogłem dokonać w życiu. Studia doskonale odpowiadają na moje potrzeby, oferując mi wszechstronne wykształcenie. Wiem ponadto, że już niedługo znajdę bardzo dobrze płatną pracę związaną z programowaniem.”

Kierunki informatyczne w Poznaniu

grafika
Rozwiń

Komentarze (1)

Przemysław Wrzeszcz odpowiedz

Nareszcie