Utrzymywanie dobrych stosunków międzynarodowych staje się dziś niezwykle ważne. Głównie ze względu na fakt, że dziś poszczególne państwa i sektory gospodarcze łączy szereg internacjonalnych zależności. Stosunki międzynarodowe uznaje się za jedną z subdyscyplin nauk politycznych, można myśleć o nich jednak znacznie szerzej, ponieważ czerpią one także z nauk socjologicznych, czy ekonomicznych. Zajmują się one badaniami i analizami, które rozwijają się ponad obowiązującymi granicami państw.
Studia na kierunku stosunki międzynarodowe są idealną propozycją kształcenia dla osób, które posiadają interdyscyplinarne zainteresowania. Interesują cię nowinki ze świata polityki? Lubisz analizować motywacje ludzkich zachowań? Chciałbyś pracować w międzynarodowym środowisku i nie boisz się rozwijania kontaktów interpersonalnych? Jeśli odpowiadasz na te pytania twierdząco, to kształcenie właśnie o tym profilu spełni niemal wszystkie twoje oczekiwania.
Typ i tryb studiów
Studia na kierunku stosunki międzynarodowe możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
-
studia online
Studia na kierunku stosunki międzynarowe w Warszawie realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają trzy lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające dwa lata.
Uczelnie w Warszawie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym lub online. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku. Poszczególne ośrodki akademickie starają się podążać za najnowszymi rozwiązaniami edukacyjnymi, dlatego oferują kształcenie także online, to jest naukę przez Internet.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
Program studiów i przedmioty
Współcześnie studentom bardzo często zależy na równoległym rozwoju wielu aktywności. Wtedy też z pomocą przychodzą studia zaoczne – są niezwykle wygodne, ponieważ zajęcia odbywają się podczas weekendowych zjazdów naukowych. Studenci zdobywają wtedy praktyczne umiejętności, część materiału teoretycznego muszą opanowywać jednak we własnym zakresie. Należy pamiętać także, że studia zaoczne wiążą się z uiszczaniem opłat za czesne. Odpowiednio wcześnie zastanów się zatem, jakie rozwiązanie będzie dla ciebie najlepsze. Być może okaże się, że więcej intelektualnej satysfakcji przyniesie ci nauka w trybie stacjonarnym, czyli dziennym.
Studia II stopnia na kierunku stosunki międzynarodowe mają charakter uzupełniający. Jeśli je wybierzesz, bazować będziesz na informacjach, które zostały przez ciebie wyniesione z pierwszego etapu kształcenia. Studenci stosunków międzynarodowych muszą dysponować wyjątkowo wszechstronną wiedzą, którą będą mogli wykorzystać podczas praktycznej pracy zawodowej. Wśród przedmiotów, które znalazły się w siatce dydaktycznej, odnajdziesz przykładowo:
-
psychologię zarządzania
-
cele i zadania służby dyplomatyczno-konsularnej
-
zagraniczną politykę ekonomiczną państwa
-
wspołczesne systemy polityczne
-
elementy protokołu dyplomatycznego
Należy jednak podkreślić, że wymienione wyżej przedmioty stanowią jedynie przykłady kształcenia ogólnego, które obowiązkowe jest dla wszystkich studentów.
Jeśli wybierzesz studia magisterskie utrwalisz swoją wiedzę z zakresu prawa, zarządzania, czy ekonomii. Ważne jest także to, byś wybrał taką specjalizację, która odzwierciedlać będzie twoje zawodowe aspiracje w przyszłości.
Gdzie studiować na kierunku stosunki międzynarodowe w Warszawie
Kierunek stosunki międzynarodowe (studia II stopnia) - uczelnie w Warszawie