studia filologiczne

Studia filologiczne

Filologia to studia dla prawdziwych humanistów, dla których nauka języka jest pasją. Wybór języków, których uczyć możesz się na studiach filologicznych, jest naprawdę szeroki – od tych najpopularniejszych (jak język polski, angielski, rosyjski czy niemiecki) po te niszowe (fiński, duński, arabski, japoński, chiński). Podczas studiów dokładnie poznasz gramatykę, leksykę, fonetykę i historię danego języka oraz kulturę i tradycję narodu, który się nim posługuje. Wiele czasu poświęcisz również na odkrywanie literatury – od tej najstarszej po tę współczesną, od poezji przez dramat po prozę. Listy lektur są obszerne, a książki grube - przygotuj się więc na długie godziny spędzone w bibliotekach. Czym zaowocuje ten wysiłek? W jakich branżach odnajdują się absolwenci studiów filologicznych?

Po filologii polskiej zatrudnienie znaleźć możesz w portalach internetowych, czasopismach i gazetach, wydawnictwach, bibliotekach, instytucjach kultury, w agencjach reklamowych i w public relations. Bardzo dużo zależy od specjalizacji, którą wybierzesz. Po ukończeniu specjalizacji nauczycielskiej zdobędziesz uprawnienia, które pozwolą ci pracować w szkołach – po studiach licencjackich zdobędziesz uprawnienia do nauczania języka polskiego w szkołach podstawowych i gimnazjach; po magisterskich – w liceach. Na specjalizacji glottodydaktycznej, dowiesz się, jak skutecznie uczyć obcokrajowców języka polskiego. Możesz również zdecydować się na specjalizację logopedyczną lub edytorską, na której poznasz tajniki korekty, redakcji i technicznego opracowania tekstu. Filologie obce otwierają przed tobą ponadto możliwość pracy w branży tłumaczeniowej. Absolwenci niszowych filologii (takich jak skandynawistyka, japonistyka czy sinologia, która w ubiegłym roku akademickim była jednym z najbardziej obleganych kierunków) mogą znaleźć pracę w międzynarodowych korporacjach, które poszukują osób władających mniej popularnymi językami. Jeżeli marzy ci się praca w roli nauczyciela języka obcego, rozważ wybór specjalizacji pedagogicznej.

Podczas rekrutacji na studia filologiczne pod uwagę brane są wyniki z języka polskiego i języków obcych, przedmiotów humanistycznych: wiedzy o społeczeństwie, historii, wiedzy o kulturze. Niektóre uczelnie uwzględniają również wyniki z matury z matematyki.

 

Filologiczne kierunki studiów

 
Antropologia języka i komunikacji studia Antropologia języka i komunikacji studia - kierunek studiów

Najczęściej antropologia kojarzy się z nauką o człowieku, jego pochodzeniu i rozwoju. Jednak kierunek Antropologia języka i komunikacji nie porusza problematyki historii ludzkości, natomiast skupia się na poprawnym rozumieniu tekstów kultury oraz procesach komunikacji interpersonalnej.Jaki program studiów został przygotowany dla studentów Antropologii języka i komunikacji? Plan zajęć obejmuje następujące moduły: analiza i interpretacja tekstu, warsztaty piśmiennicze, metodologia badań, zarządzanie, socjologia, historia oraz genologia. Wszystkie tematy omawiane w ramach wymienionych modułów pozwolą Ci zdobyć specjalistyczną wiedzę i rozwinąć umiejętności przydatne w przyszłej pracy zawodowej.


Czytaj więcej: Antropologia języka i komunikacji studia - kierunek studiów


Antropologia literatury, teatru i filmu studia Antropologia literatury, teatru i filmu studia - kierunek studiów

Od zawsze interesowałeś się sztuką? Swoją karierę zawodową łączyłeś ze światem filmu lub teatru? Uwielbiasz czytać dzieła literackie? W wolnym czasie zgłębiasz tajniki historii kinematografii? Jeśli nie wyobrażasz sobie, że w Twoim życiu mogłoby zabraknąć miejsca na obcowanie z środowiskiem artystycznym zapoznaj się koniecznie z propozycją studiów na kierunku Antropologia literatury, teatru i filmu!Antropologia literatury, teatru i filmu to studia II stopnia o charakterze interdyscyplinarnym dedykowane dla osób posiadających tytuł licencjata lub magistra.


Czytaj więcej: Antropologia literatury, teatru i filmu studia - kierunek studiów


Arabistyka studia Arabistyka studia - kierunek studiów

Kto z nas jako dziecko nie marzyło o dalekich podróżach czy poznawaniu egzotycznych miejsc? Mimo znacznej odległości kultura krajów Bliskiego Wschodu bez wątpienia jest obecna w Europe i nie da się obojętnie przejść obok jej fascynujących historii i tajemnic. Zatem jeśli od zawsze pragnąłeś poznać ten niezwykły świat masz teraz okazję spełnić swoje marzenia!Studia na kierunku Arabistyka mają charakter dwustopniowy co tylko dowodzi, że jako ich absolwent posiądziesz niezbędne wiadomości, dzięki którym staniesz się prawdziwym przewodnikiem po świecie arabskim. W trakcie studiów zdobędziesz umiejętność płynnego posługiwania się językiem arabskim oraz jego dialektami w mowie, piśmie i czytaniu.


Czytaj więcej: Arabistyka studia - kierunek studiów


Architektura informacji studia Architektura informacji studia - kierunek studiów

Obecnie prowadzenie firmy nie sprowadza się wyłącznie do rozbudowywania sieci kontaktów, działań reklamowych i tworzenia ofert, którym nie oprze się żaden klient. Ważne staje się również zaistnienie i zdobycie silnej pozycji w Internecie. Dlatego posiadanie dobrze zaprojektowanej strony internetowej przystosowanej do najbardziej wymagających klientów przyczynia się do osiągnięcia sukcesu biznesowego. Proces tworzenia witryny jest długotrwały i uczestniczy w nim wielu specjalistów. Coraz częściej nad przebiegiem tych prac czuwa architekt informacji. Kim jest architekt informacji? To osoba, która koordynuje współpracę między grafikami, informatykami i programistami. Ustala główne cele strony i czuwa nad tym by strona je osiągała. Planuje zmiany tak by zostały dostosowane do aktualnych potrzeb użytkowników serwisu.


Czytaj więcej: Architektura informacji studia - kierunek studiów


Bałkanistyka studia Bałkanistyka studia - kierunek studiów

Coraz większe zapotrzebowanie na języki z bałkańskiej ligi językowej sprawia, że bałkanistyka cieszy się rosnącą popularnością. Jeżeli zawsze chciałeś spróbować swoich sił w jednym z tych europejskich języków to jest to kierunek z pewnością dla Ciebie! W ramach tych studiów nauczysz się władać wybranym językiem słowiańskich oraz niesłowiańskim, kontynuując przy tym naukę jednego z języków zachodnioeuropejskich. Ponadto zagłębisz się w historię i kulturę tego regionu, poznając również realia społeczno-polityczne współczesnych Bałkanów. Dysponując takim arsenałem umiejętności stajesz się ciekawym kandydatem na pracownika w biurach tłumaczeń, redakcjach i bałkańskich filiach firm polskich i międzynarodowych.


Czytaj więcej: Bałkanistyka studia - kierunek studiów


Classics and european identity studia Classics and european identity studia - kierunek studiów

W ramach fakultetów językowych będziesz mógł wybrać język niemiecki, hiszpański lub włoski. Oprócz tego poznasz od podstaw język łaciński, który jest niezbędny w procesie zgłębiania historii Europy, ponieważ na jego podstawie powstało wiele innych języków. Uczęszczając na zajęcia będziesz miał możliwość zapoznać się z historia starożytnego Bliskiego Wschodu, jak również z wielkimi dziełami greckiej literatury, które mimo upływu tysięcy lat nadal wywierają ogromną wpływ na współczesne dzieła. Program studiów obejmuje także zajęcia poruszające zagadnienia związane z Starym Testamentem i judaizmem, starożytną Grecją, Rzymem oraz ich oddziaływaniem na europejską kulturę. Dzięki zdobytej wiedzy, zrozumiesz mechanizmy i zjawiska współcześnie pojawiające się w wielu krajach w Europie!


Czytaj więcej: Classics and european identity studia - kierunek studiów


English philologie studia English philologie studia - kierunek studiów

Zajęcia prowadzone są w języku angielskim, zatem już od pierwszych minut studiowania uczysz się tego języka. Kolejnym atutem tych studiów jest szeroka gama specjalności do wyboru: angielski i kultura, angielski dla biznesu, angielski z hiszpańskim, chińskim lub czeskim. Oprócz tego możesz także zdecydować się na specjalizację z zakresu tłumaczeń. Będąc studentem na kierunku English philologie poznasz historię oraz kulturę krajów anglojęzycznych. Dzięki temu będzie potrafił analizować zjawiska zachodzące w społeczeństwie tych państw, a tym samym lepiej zrozumiesz mechanizmy ich powstawania.

 

Czytaj więcej: English philologie studia - kierunek studiów


Etnofilologia kaszubska studia Etnofilologia kaszubska studia - kierunek studiów

W ramach studiów możesz wybrać specjalność nauczycielską lub animacyjno-medialną. A jakie zagadnienia oferuje ten kierunek dla swoich studentów? Uczęszczając na zajęcia zapoznasz się z historią języka kaszubskiego oraz samego regionu. Dodatkowo czekają na Ciebie przedmioty ściśle związane z praktyczną nauką tego języka. Możesz także spodziewać się zagadnień skupiających się na poznaniu kultury kaszubskiej oraz pozostałych dialektów występujących na terenie całej Polski. Oprócz głównych przedmiotów, każda specjalność posiada dodatkowe treści kształcenia. A zatem wybierając specjalność nauczycielską będziesz miał szansę zdobyć wiedzę psychologiczną oraz pedagogiczną. Natomiast decydując się na drugą możliwość, poznasz m.in. skuteczne sposoby promowania kultury kaszubskiej.

 

Czytaj więcej: Etnofilologia kaszubska studia - kierunek studiów


Etnolingwistyka studia Etnolingwistyka studia - kierunek studiów

Czego możesz się spodziewać po programie studiów? Uczęszczając na zajęcia zdobędziesz wiedzę w zakresie literaturoznawstwa, językoznawstwa, jak również kulturoznawstwa. Nauczysz się płynnie posługiwać wybranym przez siebie językiem. Czego jeszcze możesz się spodziewać? Jako student kierunku Etnolingwistyka nauczysz się tłumaczyć różnego rodzaju teksty, jak również zapoznasz się z problematyką psycholingwistyki.


Czytaj więcej: Etnolingwistyka studia - kierunek studiów


Filologia – lingwistyka stosowana studia Filologia – lingwistyka stosowana studia - kierunek studiów

Filologia, a lingwistyka? Jaka jest zasadnicza różnica między tymi dwoma kierunkami? Krótko mówiąc – jak zostało zaznaczone w nazwie kierunku, lingwistyka jest jak najbardziej praktyczną nauką o języku, jego zastosowaniach na przeróżnych polach. Porównując lingwistykę i filologię można stwierdzić, że lingwistyka jest nauką języka, a filologia nauką o języku. Powinno być więc już jasne dla Ciebie, że jeśli nie znasz przynajmniej w stopniu średniozaawansowanym danego języka, nie możesz uczyć się jego praktycznego zastosowania, więc aby kandydować na te studia, musisz władać danym językiem, gdyż mają one na celu pogłębienie Twoich kompetencji językowych w odniesieniu do obecnie wykonywanej pracy, bądź przyszłej pracy.


Czytaj więcej: Filologia – lingwistyka stosowana studia - kierunek studiów


Filologia angielska studia Filologia angielska studia - kierunek studiów

Jak ważne są języki na pewno wie każdy z nas. Jeśli zawsze miałeś łatwość w przyswajaniu i porozumiewaniu się w języku angielskim, a kultura i literatura oraz językoznawstwo wyspiarskie jest w obrębie Twoich zainteresowań,  studia na kierunku filoglogia angielska są kierunkiem, który spełni Twoje oczekiwania. A co jeśli nie masz podstaw w języku, ale wciąż myślisz, że język angielski to bezsprzecznie opcja dla Ciebie? Nie martw się! Studiując filologię angielską możesz uczyć się języka od wybranego poziomu: podstawowego, bądź zaawansowanego. Student odbędzie również kształcenie w zakresie wiedzy o języku i komunikacji, czyli będzie uczył się analizować język angielski poprzez kąt m.in. fonetyki, składni, semantyki czy pragmatyki oraz historii jego zmian.


Czytaj więcej: Filologia angielska studia - kierunek studiów


Filologia bałtycka studia Filologia bałtycka studia - kierunek studiów

Jeśli to właśnie kraje bałtyckie, Litwa, Łotwa i Estonia, i ich historia wzbudzają Twoje zainteresowanie – wiedz, że powinieneś studiować bałtystykę, czyli filologię bałtyckąJęzyki, które będziesz przyswajać podczas studiów na kierunku filologia bałtycka to język litewski oraz język łotewski. Program tych studiów obejmuje również gramatykę opisową i historyczną obu języków oraz historię ogólną krajów nadbałtyckich. Na zajęciach będzie omówiona szczegółowo historia literatury litewskiej oraz źródła tradycji łotewskiej. Brzmi interesująco, prawda? A to jeszcze nie koniec – na trzecim roku odbywają się również zajęcia z translatoryki litewskiej. 


Czytaj więcej: Filologia bałtycka studia - kierunek studiów


Filologia białoruska studia Filologia białoruska studia - kierunek studiów

Jeśli Twoją domeną są nauki humanistycze oraz językowe i jesteś żywo zainteresowany kulturą krajów za naszą wschodnią granicą może spodobać Ci się kierunek filologia białoruska. Czego dowiesz się studiując filologię białoruską? Na pewno będziesz wiedział jak fukncjonuje Białoruś we współczesnym świecie: jej kultura i tradycje nie będą Ci obce. Ponad to będziesz potrafił posługiwać się językiem białoruskim na poziomie C1 oraz językiem rosyjskim na poziomie B2. Jako absolwent będziesz więc wyposażony w szczegółową wiedzę na temat tego regionu, oraz będziesz przygotowany do pracy w instytucjach oraz stowarzyszeniach, które zajmują się problematyką białoruską lub tą mniejszością narodową w Polsce.


Czytaj więcej: Filologia białoruska studia - kierunek studiów


Filologia bułgarska studia Filologia bułgarska studia - kierunek studiów

Bułgaria większości ludzi kojarzy się najczęściej z ciepłymi wakacjami, ale Tobie nie tylko? Czy fascynuje Cię historia tego regionu i język? Jeśli tak, to kierunek filologia bułgarska czeka właśnie na Ciebie. Jest to kierunek funkcjonujący najczęściej jako specjalność filologii słowiańskiej. Jeśli nie znasz podstaw języka bułgarskiego nie masz się o co martwić – możesz zacząć uczyć się go na studiach. Jako, że są to studia o charakterze humanistycznym, kierowane do osób zainteresowanych językami, literaturą oraz kulturą Słowian zachodnich i południowych, opanujesz wiedzę z zakresu literatury, historii, językoznawstwa oraz kultury bułgarskiej.


Czytaj więcej: Filologia bułgarska studia - kierunek studiów


Filologia chorwacka studia Filologia chorwacka studia - kierunek studiów

Czy marzyły Ci się kiedyś piękne krajobrazy Chorwacji? Góry, ukryte plaże, lazurowo czytse morze? Tak? A może jej kultura oddziałuje na Ciebie tak silnie, chciałbyś z nią związać swoją przyszłość? Studia na kierunku filologia chorwacka powinny być odpowiednie dla Ciebie! Podczas studiów dowiesz się, że Chorwacja to nie tylko cieszące oko widoki, ale kraj o bogatej kulturze i dziejach politycznych – również w kontekście caego regionu Bałkanów. Główny nacisk jest położony na praktyczną naukę języka chorwackiego od podstaw (660 godzin dydaktycznych, w tym zajęcia z zakresu gramatyki oraz translatoryki) przy pomocy native speakerów oraz na historię danego regionu, jego literaturę i kulturę.


Czytaj więcej: Filologia chorwacka studia - kierunek studiów


Filologia germańska studia Filologia germańska studia - kierunek studiów

Jak ważna jest znajomość języka naszych najbliższych zachodnich sąsiadów, choćby w ujęciu biznesu i handlu międzynarodowego, nie trzeba nikomu mówić. Wiele dzieł literatury, naukowych, historycznych powstało dzięki autorom z Niemiec i aby przeczytać je bez pośrednictwa tłumaczy, najlepszym sposobem jest nauczenie się języka niemieckiego. Jeśli więc wiążesz swoją przyszłość z językiem i kulturą Niemiec – studia na kierunku filologia germańska stoją przed Tobą otworem! Nawet jeśli wcześniej nie uczyłeś się tego języka, ponieważ możesz zacząć od podstaw. Jako student germanistyki będziesz uczył się nie tylko fonetyki, gramatyki praktycznej, opisowej, historycznej oraz kontrastywnej, czytania, pisania oraz rozumienia tekstów w języku niemieckim, ale i języka specjalistycznego – języka biznesu oraz gry słów.


Czytaj więcej: Filologia germańska studia - kierunek studiów


Filologia iberyjska studia Filologia iberyjska studia - kierunek studiów

Czy pałasz żywym zainteresowaniem dla języka hiszpańskiego bądź portugalskiego? A może nawet do obu? Jeśli te zainteresowania są poparte fascynacją na punkcie kultury krajów iberyjskich, ich bogatej historii w Europie oraz historii kolonizacji od czasów kolumbijskich studia na kierunku filologia iberyjska (bądź inaczej zwane iberystyką) są właśnie dla Ciebie. Jako student musisz wybrać język wiodący – może to być hiszpański lub portugalski. Po ukończeniu studiów jeden z języków będziesz znał na poziomie C2, a drugi w stopniu komunikatywnym.


Czytaj więcej: Filologia iberyjska studia - kierunek studiów


Filologia klasyczna studia Filologia klasyczna studia - kierunek studiów

To, że studia na kierunku filologia klasyczna oprócz poszerzania umiejętności językowych z zakresu języków klasycznych poszerzają zdolności intelektualne nie powinno być dla nikogo niczym zadziwiającym. Jeśli więc zawsze pasjonowało Cię zagłębianie się w literaturę staro-śródziemnomorską, a dodatkowo wykazywałeś poprzednio zainteresowanie językiem łacińskim oraz kulturą antyczną ten kierunek jest stworzony dla Ciebie. Oczywiście, nie musisz mieć przeszłości z językiem antycznym, ale byłby to niewątpliwie duży atut oraz spore ułatwienie. Studia wymagają dosyć dużej ilości skupienia i zorganizowania, ponieważ sama nauka greki i łaciny jest wyzwaniem, ponieważ są to języki pochodzące z grupy zupełnie odmiennej od naszej.


Czytaj więcej: Filologia klasyczna studia - kierunek studiów


Filologia nowogrecka studia Filologia nowogrecka studia - kierunek studiów

Jeśli na zajęciach w szkole zamieniałeś się w słuch podczas wykładów o historii, kulturze starożytnej Grecji i jeśli stwierdziłeś, że zainteresowanie Helladą odnosi się też do czasów współczesnych – studia na kierunku filologia nowogrecka (hellenistyka) powinny odpowiadać Twoim wymaganiom oraz wyposażyć Cię w szeroką i bogatą wiedzę na temat tego regionu Europy. Główną osią kierunku jest nauka języka starogreckiego i nowogreckiego na poziomie co najmniej B2 (kini dimotiki) – w rezultacie będziesz świadomy tego, jak na przestrzeni wieków zmieniał się ten najstarszy żywy język Europy.


Czytaj więcej: Filologia nowogrecka studia - kierunek studiów


Filologia polska studia Filologia polska studia - kierunek studiów

Zawsze lepiej jest wiedzieć o sobie więcej, niż wiedzą inni, a jak Polska długa i szeroka – Tobie nigdy nie było dość rodzimej literatury. A może obiektem Twojego zainteresowania jest język polski i jego rozwój na przestrzeni naszej historii? Jeśli tak, powinieneś zastanowić się nad studiami na kierunku filologia polska (polonistyka). Oprócz języka polskiejgo, absolwent powinien znać język obcy na poziomie biegłości B2 oraz umieć posługiwać się językiem specjalistycznym z zakresu literaturoznawstwa i językoznawstwa. Jednym z podstawowych przedmiotów będzie również język łaciński z elementami kultury antycznej oraz wiedza o kulturze europejskiej.


Czytaj więcej: Filologia polska studia - kierunek studiów


Filologia romańska studia Filologia romańska studia - kierunek studiów

Kogo z nas choć raz w życiu nie oczarowały sentymentalne filmy z muzyką francuską, język miłości i widok wieży Eiffla? Jeśli Ty wciąż pozostajesz pod tym wyjątkowym urokiem Francji i chciałbyś odbyć podróż w jej historyczną, literacką i kulturową przeszłość oraz odznaczasz się łatwością w przyswajaniu języków, studia na kierunku filologia romańska (romanistyka) są stworzone dla Ciebie! Musisz wiedzieć, że języka możesz nauczyć się na studiach od podstaw, a szczególny nacisk jest położony na literaturę romańskiego obszaru językowego. Romanistyka jednak głównie koncentruje się na języku francuskim, mimo że pozostałe języki z grupy romańskiej to m.in. włoski, hiszpański, rumuński, ponieważ powstały na bazie łaciny, której podstaw student romanistyki również będzie się uczył.


Czytaj więcej: Filologia romańska studia - kierunek studiów


Filologia rosyjska studia Filologia rosyjska studia - kierunek studiów

Historia kontaktów polsko-rosyjskich jest porównywalnie tak długa, jak długo istanieje nasze państwo. Oba narody wywodzą się z jednej gałęzi językowo-kulturowej, z gałęzi słowiańskiej. Niejednokrotnie na przestrzeni wieków zakładano rodziny mieszane, polsko-rosyjskie, w późniejszych latach często siłą rozdzielane. Jeśli więc jesteś osobą żywo zainteresowaną, z różnych powodów, kulturą wielkiego państwa na wschodzie, literaturą, językiem oraz bogatą historią Rosji, studia na kierunku filologia rosyjska będą odpowiednie dla Ciebie. Co więcej – uprzednia znajomość języka rosyjskiego nie jest wymagana, możesz się go nauczyć od podstaw. 


Czytaj więcej: Filologia rosyjska studia - kierunek studiów


Iberystyka studia Iberystyka studia - kierunek studiów

Język hiszpański to jeden z najczęściej używanych języków na świecie. Używa go obecnie ponad 550 milionów ludzi w prawie wszystkich częściach globu – od Ameryki Południowej, poprzez Afrykę aż po Europę. Jest to jeden z wielu powodów by zacząć studia na kierunku Iberystyka. Kultura latynoska to także wspaniały dorobek kulturowy i niepowtarzalna mentalność. Jeżeli zatem chciałbyś poznać tę unikalną kulturę to jest to kierunek dla Ciebie! Filologię hiszpańską możesz zacząć w jednym z dwóch toków nauczania. Pierwszy, trwający cztery lata, jest przeznaczony dla osób, które będą zaczynać naukę języka od podstaw. Druga możliwość skierowana jest do osób, które posługują się językiem hiszpańskim w stopniu średniozaawansowanym (poziom minimum B1).


Czytaj więcej: Iberystyka studia - kierunek studiów


Italianistyka z elementami studiów nad chrześcijaństwem studia Italianistyka z elementami studiów nad chrześcijaństwem studia - kierunek studiów

Język włoski jest jednym z najczęściej używanych języków europejskich, będący jednocześnie językiem urzędowym w takich krajach jak Włochy, San Marino, Watykan, Szwajcaria czy na Istrii. Tak duża popularność języka włoskiego wytworzyła zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie. Dzięki Italianistyce z elementami studiów nad chrześcijaństwem wyjdziesz naprzeciw zapotrzebowaniom rynku w tej dziedzinie! Studia na kierunku Italianistyka z elementami studiów nad chrześcijaństwem umożliwią Ci płynne posługiwanie się językiem włoskim oraz pozwolą na zdobycie wiedzy w dziedzinie historii, geografii i religii Włoch, a także elementów ogólnej wiedzy o chrześcijaństwie. 


Czytaj więcej: Italianistyka z elementami studiów nad chrześcijaństwem studia - kierunek studiów


Nauczanie języków obcych studia Nauczanie języków obcych studia - kierunek studiów

Szacuje się, że na świecie jest używanych ok. 6-7 tysięcy języków oraz niekiedy uważa się, że wywodzą się one od jednego prajęzyka, który nazywany jest Proto-Human. Ich przeważająca część jest jednak używana w formie bezpiśmiennej. Najpopularniejszymi w Europie językami są język angielski, niemiecki, hiszpański, francuski, włoski, rosyjski. Językami tymi można jednak porozumiewać się również na innych kontynentach świata, ze szczególnym naciskiem na język angielski, który nieoficjalnie ma status pierwszego uniwersalnego języka świata. Szacując w zaokrągleniu – co szósta osoba na świecie się nim posługuje. Można wynuć na tej podstawie wniosek, o tym jak ważne jest nauczanie tego języka, ale i pozostałych wymienionych wcześniej, aby ułatwiać komunikację międzyludzką.


Czytaj więcej: Nauczanie języków obcych studia - kierunek studiów


Orientalistyka studia Orientalistyka studia - kierunek studiów

O czym myślisz w pierwszej kolejności, gdy słyszysz słowo “orient”? Czym dla Europejczyków jest orientalistyka? Jako filologia orientalna zajmuje się na pewno tematyką języka, literatury, sztuki, historii, społeczeństwa, polityki, religii i obyczajów danej kultury orientalnej. Ale czym właśnie jest ta kultura orientalna? Tóre kraje czy obszary świata są “orientalne”? Znaczna większość powie, że to nauka o kulturach Bliskiego i Dalekiego Wschodu, inni powiedzą, że to nauka o ludach tzw. Czarnej Afryki, a jeszcze inni w interpretacjach bardzo skrajnych zaliczą do kultury orientalnej Oceanię, a nawet Europę Środkowo-Wschodnią.


Czytaj więcej: Orientalistyka studia - kierunek studiów


Polonistyka – komparatystyka studia Polonistyka – komparatystyka studia - kierunek studiów

Komparatystyka to nauka zwana inaczej literaturą porównawczą. Zajmuje się głównie postrzeganiem oraz analizą literatury w różnych kontekstach kulturowych, często odnosząc się także do innych dziedzin, czego przykładem jest malarstwo czy muzyka. Studia na kierunku Polonistyka – komparatystyka dadzą Ci możliwość zapoznania się z dziedzictwem kulturowym Polski oraz jego wydźwiękiem w literaturze światowej. Jeżeli zatem Twoją mocną stroną są nauki humanistyczne, a książki Twoją pasją to polonistyka – komparatystyka może być kierunkiem, dzięki któremu przełożysz swoje zainteresowania na karierę zawodową w tym zakresie! Czego nauczysz się w ramach studiów na kierunku polonistyka – komparatystyka? Studia kształcą w zakresie kilku bloków tematycznych, Pierwszy z nich to ten dotyczący polonistyki.


Czytaj więcej: Polonistyka – komparatystyka studia - kierunek studiów


Polonistyka w kontekstach kultury studia Polonistyka w kontekstach kultury studia - kierunek studiów

Twoim mocnymi stronami są literatura, kultura oraz nienaganna polszczyzna i szukasz ciekawych studiów drugiego stopnia, które pozwolą Ci przełożyć Twoją pasję na karierę zawodową? A może warto wzbogacić Twoją wiedzę o szerszy kontekst kulturowy? Dzięki studiom na kierunku Polonistyka w kontekstach kultury masz ku temu świetną okazję! Jeżeli zatem chcesz zdobyć wykształcenie ogólnohumanistyczne i posiadać kompetencje kulturowe to polonistyka w kontekstach kultury może być kierunkiem, który warto wziąć pod uwagę podczas wyboru Twojej przyszłej kariery zawodowej w tej dziedzinie! Czego nauczysz się w ramach studiów na kierunku polonistyka w kontekstach kultury?


Czytaj więcej: Polonistyka w kontekstach kultury studia - kierunek studiów


Rosjoznawstwo studia Rosjoznawstwo studia - kierunek studiów

Współcześnie, w czasach, które przyniosły ze sobą rozmaite rozgrywki polityczno-militarne, znajomość języka rosyjskiego wraz z realiami jakie panują za naszymi wschodnimi granicami może okazać się bardzo przydatną umiejętnością. Rosja jest w tym momencie w czołówce państw na świecie, jeśli chodzi o potęgę gospodarczą i militarną oraz jest członkiem wielu organizacji międzynarodowych. Jeśli chodzi o geografię ­ współcześnie jest największym państwem na świecie i mieści na swoim terenie 145 mln mieszkańców. Dysponuje ponadto największymi na świecie zasobami naturalnymi i źródłami energii


Czytaj więcej: Rosjoznawstwo studia - kierunek studiów


Sinologia studia Sinologia studia - kierunek studiów

Jeżeli Twoje myśli uciekają w stronę Dalekiego Wschodu, egzotycznych miejsc, tak innej od naszej kultury i trybu życia, jeżeli chciałbyś poznać język i zwyczaje tamtych ludzi oraz wykorzystać to w praktyce zawodowej, powinieneś wziąć pod uwagę studia na kierunku filologia chińska, czyli sinologia. Chiny to bez dwóch zdań najludniejsze państwo świata, a przy tym posiadającą historię wsprost imponującą. Populacja tego kraju przekracza 1,3 miliarda osób, co stanowi 19,1% populacji globu. Powierzchniowo plasuje się na trzecim miejscu na świecie, a gospodarczo na drugim - tuż za Stanami Zjednoczonymi.


Czytaj więcej: Sinologia studia - kierunek studiów


Skandynawistyka studia Skandynawistyka studia - kierunek studiów

Wikingowie, zimna Północ, lodowce, fiordy, śnieg, zorza polarna, dzika natura, plemiona Saamów, biegun północny, imponujące góry - to przychodzi na myśl, gdy słyszymy hasło “Skandynawia”. Jaki obszar tak naprawdę nazywany jest i powinien być nazywany Skandynawią? Krótko mówiąc, jest to region północnej Europy. Jeżeli chodzi o konkretne państwa zawarte w tym haśle - jest to kwestia sporna, natomiast z całą pewnością możemy powiedzieć, że jest to Norwegia i Szwecja oraz Dania. Do krajów skandynawskich jest również zaliczana Islandia, czasem Finlandia, ale w skrajnych interpretacjach również Łotwa, a nawet sama Litwa.


Czytaj więcej: Skandynawistyka studia - kierunek studiów


Slawistyka studia Slawistyka studia - kierunek studiów

Czy zastanawiałeś się kiedyś, kim tak właściwie są Słowianie i jak duża jest ich grupa? Jest to najliczniejsza grupa ludności indoeuropejskiej w Europie, a ich języki mają wspólne pochodzenie, mają oni podobne zwyczaje, wierzenia, tradycje i obrzędy. Współczesne języki słowiańskie, którymi się posługujemy - w tym polski - są spadkobiercami języka prasłowiańskiego, a zaczęły się wyodrębniać w wyniku wielkiej ekspansji Słowian na przełomie V i VI wieku oraz proces ten trwał do XII wieku. Ukształtował się wtedy podział, ktry funkcjonuje do dziś, a jest to podział języków słowiańskich na zachodniosłowiańskie, wschodniosłowiańskie i południowosłowiańskie. Obecnie językami słowiańskimi posługuje się blisko 300 milionów ludzi.


Czytaj więcej: Slawistyka studia - kierunek studiów


Studia amerykanistyczne studia Studia amerykanistyczne studia - kierunek studiów

Stany Zjednoczone Ameryki Północnej są stosunkowo młodym państwem. Proklamowanie konstytucji miało miejsce w 1878 roku, natomiast samego oficjalnego odkrycia tego, zamieszkanego przez jego rdzennych mieszkańców, zaoceanicznego kontynetu - jak wszyscy zapewne wiedzą i powinni wiedzieć - dokonał Krzysztof Kolumb. Mało kto jednak wie, że pierwszymi Europejczykami, którzy dotarli do Ameryki byli wikingowie z Islandii około roku 1000. Jednak to od 1492 roku zaczęła się kolonizacja “nowego” kontynentu. Amerykanie tak naprawdę są potomkami Europejczyków - oraz rdzennych mieszkańców, Indian - którzy podjęli ryzyko podróży i osiedlenia się w nowym świecie.


Czytaj więcej: Studia amerykanistyczne studia - kierunek studiów


Studia bałtyckie studia Studia bałtyckie studia - kierunek studiów

Studia bałtyckie to nic innego jak bałtystyka, kierunek filologiczny, zatem gałąź wiedzy humanistycznej. Głównym przedmiotem badań tych studiów są języki, literatura, historia i kultura ludów bałtyjskich, czyli tych którzy przed wiekami osiedlili się nad brzegami Morza Bałtyckiego. Głównie jest to badanie wymienionych przed chwilą cech pod kątem lituanistyki (kultury Litwy), letonistyki (kultury Łotwy) oraz prutenistyki (dzieje, kultura i język wymarłych plemion pruskich). Studia bałtyckie dołączają do tego grona również edukację pod kątem innych państw leżących nad Morzem Bałtyckim, takie jak Dania, Szwecja, Niemcy czy Norwegia.


Czytaj więcej: Studia bałtyckie studia - kierunek studiów


Studia filologiczno-kulturoznawcze studia Studia filologiczno-kulturoznawcze studia - kierunek studiów

Świat staje się coraz mniejszy, ludzie coraz więcej podróżują - stało się to szeroko dostępne oraz w wielu przypadkach bardzo tanie. Spowodowało to zacieśnianie się międzynarodowych relacji międzyludzkich, zarówno tych prywatnych, jak i zawodowych, naukowych czy politycznych. Bardzo ważna zatem w dzisiejszym świecie powinna być umiejętność rozumienia drugiego człowieka oraz kultury kraju, z którego pochodzi, aby osiągać zamierzone cele komunikacyjne.Nauki ścisłe nigdy nie były Twoją domeną? Czy jesteś osobą o zainteresowaniach filologicznych? Odnajdujesz przyjemność w nauce języków obcych i zgłębianiu podobieństw i różnic kulturalnych? Jeśli interesujesz się literaturą określonych obszarów oraz ich historią, możesz bardzo dobrze się odnajdywać jako student kierunku studia filologiczno - kulturoznawcze


Czytaj więcej: Studia filologiczno-kulturoznawcze studia - kierunek studiów


Studia międzykierunkowe: europeistyka z filologią włoską studia Studia międzykierunkowe: europeistyka z filologią włoską studia - kierunek studiów

Studia międzykierunkowe brzmią jak fantastyczna alternatywa dla kogoś, kto nie potrafi się jednoznacznie zdecydować na jedną z opcji. Na pierwszym roku studiów program obejmuje treści kształcenia z dwóch kierunków, a po tym roku masz możliwość wyboru, który z nich chcesz kontynuować. Daje Ci to unikatową możliwość wypróbowania siebie i swoich zainteresowań przez jeden rok, aby po nim podjąć zobowiązującą i świadomą decyzję. Jednym z takich kierunków są studia międzykierunkowe: europeistyka z filologią włoską. Na czym on polega?Filologia włoska jest kierunkiem, który łączy naukę języka i zgłębianie aspektów kulturowych, ze szczególnym naciskiem na poznawanie literatury danego kraju.


Czytaj więcej: Studia międzykierunkowe: europeistyka z filologią włoską studia - kierunek studiów


Studia nad słowiańszczyzną wschodnią studia Studia nad słowiańszczyzną wschodnią studia - kierunek studiów

Czy zastanawiałeś się kiedyś, kim tak właściwie są Słowianie i jak duża jest ich grupa? Jest to najliczniejsza grupa ludności indoeuropejskiej w Europie, a ich języki mają wspólne pochodzenie, mają oni podobne zwyczaje, wierzenia, tradycje i obrzędy. Współczesne języki słowiańskie, którymi się posługujemy - w tym polski - są spadkobiercami języka prasłowiańskiego, a zaczęły się wyodrębniać w wyniku wielkiej ekspansji Słowian na przełomie V i VI wieku oraz proces ten trwał do XII wieku. Ukształtował się wtedy podział, ktry funkcjonuje do dziś, a jest to podział języków słowiańskich na zachodniosłowiańskie, wschodniosłowiańskie i południowosłowiańskie.


Czytaj więcej: Studia nad słowiańszczyzną wschodnią studia - kierunek studiów


Studia niemcoznawcze i środkowoeuropejskie studia Studia niemcoznawcze i środkowoeuropejskie studia - kierunek studiów

Ile tak naprawdę wiemy o naszych najbliższych zachodnich sąsiadach oraz innych sąsiadach z obszaru Środkowej Europy? Poprzez stulecia historii nasze losy, polsko-niemieckie, były nierozerwalnie złączone czy w czasach pokoju, czy w czasach licznych wojen. Jednak nasza relacja opiera się również na wymianie handlowej, przyjaźni oraz wielu rodzinnym koneksjom. W historii naszych narodów również poszczególne ziemie przechodziły z jednych rąk w drugie, co zaowocowało kulturalną miksturą na terenach przygranicznych.Są to jedne z wielu powodów, które możnaby było podać osobie, która zastanawia się nad podjęciem studiów ukierunkowanych na język niemiecki i tamtejszą kulturę.


Czytaj więcej: Studia niemcoznawcze i środkowoeuropejskie studia - kierunek studiów


Studia wschodnie studia Studia wschodnie studia - kierunek studiów

Zawsze najbardziej pociągający wydawał się zachód. Wszelkie wyprawy odkrywcze, pogonie za pieniądzem, karierą, rozwojem odbywały się w kierunku zachodnim. Zawsze staramy się dorównać “zachodowi”. Czy słusznie? Przecież istnieją jeszcze inne kierunki świata: północ, południe czy wschód - oferujące nie mniej, niż posiada coraz bardziej zatłoczony “zachód”. Dla ludzi, którzy właśnie tak uważają powstał specjalny kierunek studiów, a mianowicie studia wschodnie. Jeśli zatem jesteś zainteresowany tematyką polityczną, społeczną oraz kulturowymi aspektami państw byłego ZSRR oraz Azji - studia wschodnie będą odpowiednim wyborem dla Ciebie!


Czytaj więcej: Studia wschodnie studia - kierunek studiów


Sztuka pisania studia Sztuka pisania studia - kierunek studiów

Pismo jest głównym środkiem przekazu dorobku cywilizacyjnego Jak wiemy, jest ono systemem znaków, za pomocą których przedstawiany jest język mówiony. Jest to wynalazek intelektualny i stanowi odzwierciedlenie ludzkich myśli i mowy. Na początku ludzie porozumiewali się za pomocą znaków i symboli, czyli pisma piktograficznego, później ideograficznego, analitycznego, a współcześnie porozumiewamy się za pomocą najmłodszego pisma - fonetycznego. Słowem pisanym można wzruszyć, zmienić czyjeś nastawienie, można zdenerwować, można wpłynąć na czyjeś decyzje - a wszystko to oraz wiele więcej, gdy tylko wiesz, jak odpowiednio go używać.


Czytaj więcej: Sztuka pisania studia - kierunek studiów


Ukrainistyka studia Ukrainistyka studia - kierunek studiów

Ukraina, nasz wschodni sąsiad, posiada burzliwą historię dziejową – także teraz. Swego czasu były to również tereny polskie, ale wielu Polaków wciąż tam mieszka, mimo historycznych niesnasków sprzed lat. Sam język ukraiński zapisywany jest alfabetem, który stanowi odmianę cyrylicy. Wywodzi się on z rodziny języków wschodniosłowiańskich i posługuje się nim ok. 37 mln ludzi. Ma status języka urzędowego na Ukrainie, ale używany jest też w Rosji, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Mołdawii, Polsce i na Białorusi. Jego najdawniejsze ślady natomiast pojawiają się już w XII wieku, w tekstach rusko-cerkiewno-słowiańskich, które pisane były w zachodniej części południowej Rusi.


Czytaj więcej: Ukrainistyka studia - kierunek studiów


Wschodnioznawstwo studia Wschodnioznawstwo studia - kierunek studiów

Zawsze najbardziej pociągający wydawał się zachód. Wszelkie wyprawy odkrywcze, pogonie za pieniądzem, karierą, rozwojem odbywały się w kierunku zachodnim. Zawsze staramy się dorównać “zachodowi”. Czy słusznie? Przecież istnieją jeszcze inne kierunki świata: północ, południe czy wschód - oferujące nie mniej, niż posiada coraz bardziej zatłoczony “zachód”. Dla ludzi, którzy właśnie tak uważają powstał specjalny kierunek studiów, a mianowicie wschodoznawstwo. Jeśli zatem jesteś zainteresowany tematyką polityczną, społeczną oraz kulturowymi aspektami państw byłego ZSRR oraz Azji - wschodoznawstwo będzie odpowiednim wyborem dla Ciebie!


Czytaj więcej: Wschodnioznawstwo studia - kierunek studiów

Komentarze (0)


KARIERA


KIERUNKI STUDIÓW


STUDIA

studia biologicznestudia biologiczne

UCZELNIE