Finanse i Rachunkowość - Katowice i woj. śląskie

Finanse i Rachunkowość - Katowice i woj. śląskie

Finanse i Rachunkowość - Katowice i woj. śląskie

Studia na Śląsku

Finanse i Rachunkowość

Odkryj kierunek Finanse i Rachunkowość w Katowicach i Gliwicach i sprawdź gdzie możesz studiować 

Finanse i Rachunkowość studia Katowice | woj. śląskie

Dla kogo ten kierunek?

Jeśli Twoją pasją jest księgowanie dokumentów, a faktury śnią Ci się po nocach, ale tylko w najlepszy możliwy sposób, to coś idealnego dla Ciebie. PIT-y to gorący temat, a w takim razie gorącą postacią staje się także księgowy, który potrafi nam je rozliczyć. Ale oczywiście to nie wszystko! Kandydat, który rozważa ten kierunek, może spodziewać się wiedzy z zakresu finansów, rachunkowości finansowej, ale także potrafi ocenić ryzyko w finansach.

Finansista to termin bardzo złożony i odnosi się nie tylko do księgowych, ale i analityków finansowych czy osób zajmujących się kapitałem inwestycyjnym. W takim razie jest to kierunek idealny dla osób, które interesują się szczególnie ekonomią, rynkiem finansowym, chętnie czytają statystyki, a gospodarka to dla nich chleb powszedni.


Program studiów i gdzie studiować

Kierunek finanse i rachunkowość w Katowicach oferuje Uniwersytet Ekonomiczny, który jest najstarszą uczelnią na Górnym Śląsku. Studia ekonomiczne w tym zakresie realizowane są także w Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej im. Wojciecha Korfantego. Programy kształcenia i oferta specjalności nieco się różnią, dlatego warto wcześniej przeanalizować, co jest najlepszą opcją, jeśli chodzi o studiowanie tego kierunku.

Przyszli studenci spotkają się z szeregiem przedmiotów i przekonają się, że matematyka faktycznie jest królową nauk, gdyż pojawi się pobocznie na wielu przedmiotach. Prócz matematyki i ekonomi, spotkasz się także ze statystyką, rachunkowością finansową, rynkiem finansowym czy językiem obcym. Wiele przedmiotów jest obowiązkowych, inne należą do siatki przedmiotów fakultatywnych. Dobór przedmiotów zależy także od specjalności, którą student wybierze. A możliwości jest bardzo wiele.

 

Praca po studiach

Kierunek finanse i rachunkowość w Katowicach kształci przyszłych księgowych, specjalistów bankowych, analityków giełdowych czy finansowych. Jest to równoznaczne z zatrudnieniem w instytucjach finansowych, urzędach skarbowych, jednostkach samorządowych i wiele innych. Wachlarz możliwości jest ogromny zwłaszcza dla ludzi, którzy wykazują szczere zainteresowanie tematyką finansową. Co najważniejsze kierunek ten wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem także na rynku pracy, ponadto oferuje stabilne zatrudnienie, a także możliwość dalszego rozwoju.

Doskonała znajomość rachunkowości i podatków, jak i orientacja w przebiegu działalności gospodarczej przedsiębiorstw to umiejętności, które są cenione nie tylko w instytucjach krajowych, ale i międzynarodowych.

ZOBACZ, NA JAKICH UCZELNIACH W KATOWICACH I WOJ. ŚLĄSKIM JEST KIERUNEK FINANSE I RACHUNKOWOŚĆ

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek finanse i rachunkowość w Katowicach?

Przedmioty, które warto zdawać na maturze, jeśli ktoś zastanawia się nad kierunkiem finanse i rachunkowość, to zwłaszcza język obcy, matematyka, geografia historia, fizyka, informatyka lub WOS. Są to przedmioty uniwersalne, rozpatrywane w podobny sposób przez poszczególne uczelnie w Katowicach. Warto zastanowić się także nad możliwością wzięcia udziału w olimpiadzie czy konkursie. Laureaci i finaliści nigdy na tym nie tracą. Pamiętaj także, że na każdym kierunku liczba osób jest ograniczona, dlatego zadbaj o jak najwyższe wyniki, najlepiej z przedmiotów rozszerzonych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

KIERUNKI EKONOMICZNE W KATOWICACH I WOJ. ŚLĄSKIM

Rozwiń

WAŻNE TEMATY

Jak wyglądają studia na kierunku finanse i rachunkowość w Katowicach?

Finanse i rachunkowość zarówno Uniwersytet Ekonomiczny, jak i Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa im. Wojciecha Korfantego oferuje w trzech wariantach: stacjonarnym (dziennym), niestacjonarnym (zaocznym), podyplomowym.

Programy kształcenia każdej z uczelni nieznacznie się różnią, przedmioty natomiast cechują się różnym nazewnictwem. W ofercie obydwu uczelni możemy spotkać się na przykład z:

 • mikroekonomią,
 • makroekonomią,
 • matematyką,
 • statystyką,
 • rachunkowością finansową,
 • rynkami finansowymi,
 • analizą finansową.

 

Uniwersytet Ekonomiczny ma w swojej ofercie także wiele różnorodnych specjalności. Wśród nich odnaleźć można ukierunkowanie na analityka finansowego, specjalistę bankowego czy inżynierię finansową. Inne propozycje to na przykład:

 • finanse zatrudnienia,
 • rachunkowość i podatki,
 • rachunkowość i rewizja finansowa,
 • ubezpieczenia,
 • Finance and Accounting for Bussines (po angielsku).

 

Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa im. Wojciecha Korfantego ukierunkowuje się na rozszerzenie wiedzy z zakresu rachunkowości czy finansów w konkretnych kategoriach. Placówka zachęca do wybrania, którejś ze specjalizacji, jakimi są:

 • rachunkowość i podatki,
 • rachunkowość i rewizja finansowa,
 • rachunkowość małych i średnich przedsiębiorstw,
 • finanse w działalności gospodarczej przedsiębiorstwa.

 

Kierunki studiów w Katowicach w zakresie finansów i rachunkowości zapewniają absolwentom teoretyczną wiedzę odnoszącą się do zasad działania instytucji kredytowych, inwestycji, opodatkowania jednostek gospodarczych. Duży zakres wiedzy potrafi jednak wykorzystać w praktyce na przykład poprzez prowadzenie ewidencji księgowej i sporządzania sprawozdań finansowych. Studenci potrafią ocenić opłacalność danej inwestycji czy też finansowe ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej. Analizowanie informacji finansowych to podstawowa umiejętność, którą przyszły abiturient wyniesie z zajęć.

Ile trwają studia na kierunku finanse i rachunkowość w Katowicach?

Ile trwają studia na kierunku finanse i rachunkowość w Katowicach?

Studia w Katowicach na kierunku finanse i rachunkowość na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach możesz studiować na pierwszym i drugim stopniu. W zależności od poziomu kształcenia, propozycje specjalności mogą się trochę różnić. Na stopniu drugim są one bardziej rozbudowane, a wybór jest większy. Oczywiście kończąc stopień pierwszy, możesz studia kontynuować na stopniu drugim, a tym samym dobrać kolejne specjalności. Studia te możesz również rozpocząć na stopniu drugim, uzyskując najpierw tytuł licencjata na innym kierunku.

Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa im. Wojciecha Korfantego studia te proponuje jedynie w ramach pierwszego stopnia. Jednakże po uzyskaniu stopnia licencjata student ma możliwość kontynuowania kształcenia na stopniu II na kierunku zarządzanie na specjalności finanse i rachunkowość przedsiębiorstw bądź innych pokrewnych.

Każda z uczelni przedstawia propozycje bardzo komfortowe dla kandydata i pozostawiają duże pole do manewru.

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek finanse i rachunkowość w Katowicach?

Studia ekonomiczne w Katowicach na kierunku finanse i rachunkowość mają przygotować przyszłego abiturienta do pracy, w której będzie on podejmował decyzje finansowe w ramach pozyskiwania i wykorzystywania kapitałów różnego rodzaju. Kierunek ten jest niezwykle ciekawy, ale nim zdecydujesz się na jego wybór, przemyśl kilka kwestii:

 • Czy nauka przedmiotów ścisłych, zwłaszcza matematyki, nigdy nie sprawiała Ci problemów?
 • Czy giełda i finanse to coś, co niezwykle Cię interesuje?
 • Czy posiadasz zdolność analitycznego myślenia lub chciałbyś ją w sobie wykształcić?

 

Proces rekrutacji i przedmioty

Jeśli odpowiesz przed sobą twierdząco na powyższe pytania, być może kierunek ten będzie strzałem w dziesiątkę. By się na niego dostać, musisz się jednak bardzo dobrze przygotować. Najlepiej zacząć od razu, gdyż miejsca na każdym kierunku są ograniczone, a wymagane przedmioty najlepiej zdać na poziomie rozszerzonym. Wśród puli przedmiotów najwyżej punktowanych są na przykład:

 • język obcy,
 • matematyka,
 • geografia,
 • informatyka,
 • fizyka,
 • WOS.

 

Wybierz te, w których czujesz się najlepiej i już dziś zacznij intensywnie się uczyć, by na świadectwie maturalnym uzyskać jak najwyższe wyniki. Co ważne, jeśli kandydat zdawał dany przedmiot zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym sam decyduje o tym, który wynik ma być punktowany w postępowaniu rekrutacyjnym.

Kandydaci przyjmowani są na podstawie wyników z egzaminu dojrzałości w ramach limitu miejsc. Pod uwagę bierze się sumę punktów rekrutacyjnych z części pisemnej egzaminu maturalnego z dwóch przedmiotów (zdanych na poziomie podstawowym lub rozszerzonym na minimum 30%).

Laureaci i finaliści olimpiad stopnia centralnego przyjmowani są według oddzielnych zasad, jednak osiągnięcia w tym kierunku są bardzo ważne i wysoko punktowane. Zastanów się nad tą opcją i zgłoś do olimpiady już dziś! A rozważyć warto na przykład:

 • Olimpiadę Matematyczną,
 • Olimpiadę Geograficzną,
 • Olimpiadę z wiedzy o Polsce i świecie współczesnym,
 • Olimpiadę z języka obcego np. olimpiadę z języka angielskiego.

 

Sposób rejestracji i składania dokumentów na każdej uczelni krajowej przebiega w podobny sposób. Na samym początku należy zarejestrować się w systemie Internetowej Rekrutacji Kandydatów, gdzie będziesz musiał uzupełnić swoje dane i wpisać wyniki maturalne, a także dokonać opłaty rekrutacyjnej. Gdy już oficjalnie dostaniesz się na studia, pamiętaj o terminowym złożeniu wszelkich dokumentów. Zazwyczaj są to podanie na studia i oświadczenie, oryginał świadectwa dojrzałości, dowód osobisty do wglądu.

zasady rekrutacji na studia

Jaka praca po kierunku finanse i rachunkowość w Katowicach?

Jaka praca po kierunku finanse i rachunkowość w Katowicach?

Studia ekonomiczne na kierunku finanse i rachunkowość zapewniają niezbędną wiedzę, która ułatwia zrozumienie tego, jak działają przedsiębiorstwa, rynek finansowy czy sektor finansów publicznych. Zależności między finansami a sferą realną gospodarki to niezbędne wskazówki dla osób, które marzą o karierze analityka finansowego zarówno w stosunku do przedsiębiorstw, jak i instytucji finansowych. Przyszli absolwenci z powodzeniem mogą zajmować się analizą ekonomiczno-finansową podmiotów gospodarczych, uwzględniając także konteksty prawne. Niewykluczone, że Twoim zadaniem będzie ocena skutków podejmowanych decyzji, wyliczanie efektywności inwestycji i poziomu ryzyka finansowego.

Studenci zdobywają niezbędne do pracy umiejętności na wykładach, ćwiczeniach, laboratoriach, seminariach czy lektoratach. Podczas wszelkich zajęć zdobywają wiedzę teoretyczną z zakresu bankowości, rachunkowości, ubezpieczeń czy podatków. Praktyki z kolei zapewniają im sprawdzenie zdobytych wiadomości w rzeczywistym świecie polskich i międzynarodowych korporacji. Wszelkie efekty kształcenia wpływają z powodzeniem na zatrudnienie w instytucjach finansowych, ubezpieczeniowych, skarbowych, jednostkach samorządowych i pionach finansowo-księgowych różnego typu podmiotów. Przyszli absolwenci niejednokrotnie szukają zatrudnienia w Ministerstwie Finansów.

Abiturienci mogą pracować jako księgowi, specjaliści bankowi, analitycy finansowi czy giełdowi, specjaliści z zakresu ubezpieczeń. Wybrane specjalności ukierunkowują studenta na konkretny tor kariery zawodowej i przygotowują do uzyskania certyfikatów i uprawnień zawodowych na przykład jako makler giełdowy, doradca podatkowy czy biegły rewident.

Kierunek jakim są finanse i rachunkowość to kierunek bardzo popularny, zapewniający wiedzę z wielu dziedzin – nie tylko z finansów, rachunkowości, ale także z prawa czy negocjacji. Przyszli kandydacie będą mieli szansę na stabilne zatrudnienie nie tylko w kraju, ale i na świecie.

Jakie opinie mają studia na kierunku finanse i rachunkowość w Katowicach?

Kierunek finanse i rachunkowość w Katowicach wciąż jest kierunkiem obleganym. Wielu na nim pasjonatów.

Agnieszka, studentka drugiego roku studiów magisterskich, mówi z entuzjazmem:

Zawsze marzyłam o tym, by być księgową. Kocham faktury. Niejednokrotnie sądziłam, że się nie nadaję. Bywa trudno, ale ile potem radości, gdy robisz to, co naprawdę lubisz!

19 Uczelni w Katowicach i woj. śląskim

W samych Katowicach studiuje około 80 tys., osób, a w całej metropolii nawet 200 tys. Oprócz Uniwersytetu Ekonomicznego i Politechniki Śląskiej (czyli dwóch najlepiej rozwijających się szkół w regionie) studenci mogą wybierać spośród renomowanych publicznych uczelni o innych profilach: Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Akademii Muzycznej, Uniwersytetu Śląskiego, Akademii Sztuk Pięknych oraz uczelni niepublicznych.

Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują śląskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Katowicach

 

POZOSTAŁE UCZELNIE W KATOWICACH I WOJ. ŚLĄSKIM NA KTÓRYCH JEST KIERUNEK FINANSE I RACHUNKOWOŚĆ

Komentarze (0)