Opis kierunku
Studenci kierunku mechatronika w Lublinie rozwiną wszechstronną wiedzę techniczną oraz matematyczną. W ramach kształcenia nauczą się projektowania i modelowania zaawansowanych układów mechanicznych. Dowiedzą się także, w jaki sposób wykorzystywać specjalistyczne narzędzia i programy informatyczne, wspomagające proces projektowania.
Wśród lubelskich uczelni publicznych mechatronika znalazła się wśród najpopularniejszych kierunków na Politechnice Lubelskiej (ponad 200 zgłoszeń).
Praca po studiach
Absolwenci znajdą zatrudnienie w biurach konstrukcyjno-technologicznych na stanowiskach projektantów, organizatorów produkcji i eksploatacji. Ponadto znajdą pracę w przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym oraz elektrotechnicznym, branży IT oraz firmach zajmujących się projektowaniem maszyn i układów mechatronicznych.
Studia inżynierskie na kierunku mechatronika zapewniają swoim absolwentom wiele możliwości rozwoju i zatrudnienia. W pracy zawodowej Absolwenci zajmują się produkowaniem, wytwarzaniem i eksploatacją produktów, dzięki czemu zdobywają zatrudnienie w przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym, elektromaszynowym, obrabiarkowym, sprzętu gospodarstwa domowego i wielu innych.
Wiedza i umiejętności, które zdobywają absolwenci są interdyscyplinarne i odnoszą się do informatyki, mechaniki, elektroniki czy automatyki i robotyki. Absolwenci podejmują pracę w zakładach przemysłu motoryzacyjnego i lotniczego, w zakładach przemysłu elektromaszynowego, w firmach z branży medycznej, w instytucjach naukowo-badawczych, w stacjach serwisowych i diagnostycznych, w placówkach służby zdrowia i wielu innych.
Program studiów i przedmioty
Program kształcenia opiera się na wiedzy z zakresu matematyki, fizyki i informatyki, dlatego powinieneś znać podstawy tych przedmiotów. Zajęcia prowadzone są w formie wykładów, ćwiczeń i laboratoriów. Kierunek mechatronika w Lublinie nastawiony jest w dużej mierze na zajęcia praktyczne.
W programie studiów na kierunku mechatronika znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
mechanikę techniczną,
-
wybrane zagadnienia diagnostyki maszyn,
-
wstęp do komputerowego projektowania maszyn,
-
podstawy konstrukcji maszyn,
-
podstawy robotyki,
-
projektowanie systemów mechatronicznych
-
i wiele innych.
Kierunek mechatronika w Lublinie nie przewiduje specjalności. Informacje odnoszące się do profili na studiach technicznych tego typu warto śledzić na stronach uczelni w Lublinie.
Absolwenci mechatroniki zyskują gruntowne wykształcenie z zakresu mechaniki, elektroniki, automatyki i robotyki, sterowania czy też budowy i eksploatacji maszyn. Studenci dokształcają się w zakresie samochodów elektrycznych i hybrydowych, systemów inteligentnych czy też inżynierii medycznej. Rozwijają tym samym umiejętności projektowania (pojazdów, sprzętów medycznych, sprzętów codziennego użytku, aparatury diagnostycznej i pomiarowej), wytwarzania i eksploatacji produktów, a także zdolności językowe, które są niezwykle cenne we współpracy na arenie międzynarodowej.
Ogólne cele kształcenia
Studenci mechatroniki rozwijają umiejętności kreatywnego myślenia i innowacyjności. Uczą się również analizy i rozwiązywania problemów związanych z mechatroniką oraz doskonalenia istniejących technologii i rozwiązań. Studenci mechatroniki zdobywają kompleksową wiedzę techniczną, praktyczne umiejętności w zakresie np. programowania mikrokontrolerów, sterowników lub innych układów elektronicznych oraz algorytmów sterujących,
Studenci na kierunku mechatronika zdobywają zarówno teoretyczną wiedzę, jak i praktyczne umiejętności z zakresu interdyscyplinarnych nauk technicznych, takich jak mechanika, elektronika, automatyka, informatyka, robotyka i zarządzanie. Uczestnicy zajęć uczą się m.in. projektowania, analizowania, integracji i optymalizacji systemów mechatronicznych, czyli systemów łączących elementy mechaniczne, elektroniczne i informatyczne. Zdobywają umiejętność tworzenia złożonych systemów mechatronicznych, takich jak roboty przemysłowe, urządzenia automatyki przemysłowej czy inteligentne systemy transportowe.
Absolwenci mechatroniki mogą podjąć pracę np. w biurach konstrukcyjno-technologicznych na stanowiskach projektantów, organizatorów produkcji i eksploatacji czy programistów robotów. Osoby, które ukończyły ten kierunek studiów, są gotowe do pełnienia funkcji m.in. doradczych, analitycznych, wykonawczych, eksperckich, kierowniczych czy związanych z oceną jakości produkcji. Ponadto absolwenci mechatroniki mogą rozpocząć własną działalność gospodarczą – zarówno w kraju, jak i za granicą.
Gdzie studiować na kierunku mechatronika w Lublinie?
Studia możesz podjąć na uczelni publicznej: Politechnice Lubelskiej oraz niepublicznej (prywatnej) szkole wyższej: Lubelskiej Akademii WSEI.
W rekrutacji na studia I stopnia na kierunku mechatronika, w roku akademickim 2023/2024, Politechnika Lubelska oferuje 90 miejsc w ramach bezpłatnych studiów stacjonarnych.
Ponadto na kandydatów czekają jeszcze miejsca na studiach płatnych na uczelni prywatnej. Ceny wahają się od 4180 zł do 4750 zł za pierwszy rok studiów.
Kierunek mechatronika - uczelnie w Lublinie
czytaj dalej uczelnie w Lublinie
Limity miejsc
Każda ze szkół wyższych w Lublinie określa limit miejsc. Czym jest limit miejsc? Jest to ilość osób, którą uczelnia może przyjąć na poszczególne kierunki studiów. Jak zostać studentem mechatroniki w Lublinie?
Aby zostać studentem mechatroniki w Lublinie należy wziąć udział w rekrutacji, która opiera się na konkursie świadectw. Na podstawie wyników maturalnych kandydatów powstaje lista osób zakwalifikowanych – warto mieć na uwadze, że dostaną się osoby z najwyższymi wynikami wśród kandydatów. Przedmioty, jakie brane są pod uwagę w czasie rekrutacji na mechatronikę, to: chemia, fizyka, informatyka, język obcy, język polski oraz matematyka.
Limity miejsc na kierunku mechatronika w Lublinie:
-
Politechnika Lubelska (Wydział Mechaniczny; Wydział Elektrotechniki i Informatyki): 90
*Uczelnie publiczne, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2023/2024)
Ile kosztują studia
Mechatronika w Lublinie w trybie stacjonarnym w uczelniach publicznych jest bezpłatna. Jest to bez wątpienia korzystna opcja pod względem finansowym dla kandydatów, dlatego jest najczęściej wybieraną formą studiów.
W przypadku studiów niestacjonarnych kwestia finansowa wygląda nieco inaczej, bowiem są one płatne niezależnie od tego czy uczelnia jest publiczna czy prywatna. Uczelnie oferują jednak możliwość rozłożenia czesnego na raty. Jak wyglądają studia niestacjonarne? Są one realizowane w czasie weekendowych zjazdów, dzięki czemu studenci mają wolne od zajęć od poniedziałku do piątku, dzięki czemu mogą łączyć studia razem z pracą.
Mechatronika studia w Lublinie - ceny 2023:
-
Lubelska Akademia WSEI: od 4180 zł
*Ceny za pierwszy rok studiów (rekrutacja 2023/2024). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.
Kiedy wyniki rekrutacji
Na wyniki rekrutacji kandydaci na mechatronikę w Lublinie muszą czekać około kilku tygodni. Kiedy można się ich spodziewać?
Każda z uczelni w Lublinie ustala swój własny, indywidualny termin opublikowania listy, informacje o wyniku kandydaci będą mogli znaleźć w swoim profilu w systemie IRK.
Terminy wyników rekrutacji na studia 2023 w uczelniach publicznych w Lublinie:
-
Politechnika Lubelska: 14.07.2023
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2023/2024)
Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia
Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne?
Złożenie dokumentów na wybrany kierunek studiów, w tym przypadku mechatronikę, jest ostaniem etapem rekrutacji i jest równie ważny jak rejestracja na stronie. Jak i gdzie to zrobić?
Uczelnie najczęściej decydują się, aby kandydaci osobiści dostarczyli dokumenty do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej. Często istnieje również możliwość wysłania dokumentów pocztą tradycyjną.
Więcej informacji można znaleźć na stronach poszczególnych uczelni.
Kiedy składamy dokumenty na studia
Kandydaci na mechatronikę w Lublinie po ogłoszeniu wyników, zwykle mają kilka dnia na dostarczenie kompletu dokumentów. Każda z uczelni ustala własny, indywidualny termin.
Co może się stać w przypadku niedopilnowania terminu przez kandydata? W takim przypadku istnieje ryzyko skreślenia kandydata z listy, podobnie jak w przypadku, kiedy dokumenty będą niekompletne lub w niewłaściwej formie.
Terminy składania dokumentów na studia 2023 w uczelniach publicznych w Lublinie:
-
Politechnika Lubelska: od 17.07.2023 do 19.07.2023
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2023/2024)
** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.
Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia
Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności