Filologia germańska - Kraków

Filologia germańska - Kraków

Filologia germańska - Kraków

Studia w Krakowie

filologia germańska

Odkryj kierunek filologia germańska w Krakowie i sprawdź, gdzie możesz studiować

Dodaj do ulubionych

15.02.2023

Filologia germańska - studia Kraków 2023 | woj. małopolskie

Studia na kierunku Filologia germańska w Krakowie to studia licencjackie lub magisterskiektórych program kształcenia trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu licencjata lub magistraStudia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym)

Studia na kierunku filologia germańska w Krakowie
Rok akademicki 2023/2024
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku filologia germańska w Krakowie rozpocznie się 1 czerwca 2023 r. i potrwa do 14 lipca 2023 r. | Filologia germańska Kraków - terminy rekrutacji >

Uczelnie

W Krakowie filologię germańską możesz studiować w ramach kierunku na 2 uczelniach publicznychUniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie (Instytut Neofilologii UP) oraz Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie (Wydział Filolologiczny UJ).
 

Opis kierunku

Warto znać język sąsiada. Studia na kierunku filologia germańska gwarantują zdobycie biegłej znajomości niemieckiego – zajęcia pozwalają nie tylko na poznanie słownictwa, ale również wszelkich struktur gramatycznych. Program studiów obejmuje również przedmioty związane z literaturą, kulturą oraz historią krajów niemieckojęzycznych.

Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

 

Praca po studiach

Ukończenie filologii germańskiej daje wiele możliwości rozwoju kariery. Absolwenci mogą sprawdzić się w roli tłumaczy lub nauczycieli w szkołach językowych. Biegła znajomość niemieckiego może być również przydatna w pracy w międzynarodowych przedsiębiorstwach, czy instytucjach europejskich.

czytaj dalej wszystko o Filologia germańska - Kraków

Zobacz, na jakich uczelniach w Krakowie jest kierunek FILOLOGIA GERMAŃSKA

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Filologia germańska stopień: (I)  (II), czas trwania: 3 lata • 2 lata
tryb: stacjonarne, niestacjonarne
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Filologia germańska stopień: (I)  (II), czas trwania: 3 lata • 2 lata
tryb: stacjonarne

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek filologia germańska w Krakowie?

Chyba nikogo nie dziwi fakt, że studia filologiczne są propozycją, na którą decyduje się szerokie grono przyszłych aplikantów. Oznacza to, że jeżeli zdecydujesz się na rozpoczęcie Filologii germańskiej w Krakowie, będziesz musiał liczyć się z konkurencją.

Żeby zwiększyć swoje szanse aplikacyjne, uzyskaj wysokie wyniki z języka angielskiego, języka niemieckiego, historii, historii sztuki, geografii, filozofii, języka francuskiego, języka hiszpańskiego, języka polskiego, języka włoskiego, języka rosyjskiego, języka łacińskiego i kultury antycznej oraz wiedzy o społeczeństwie, gdyż są to przedmioty odgrywające główną rolę w procesie rekrutacji na większości uczelni.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Filologia germańska w Krakowie

JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU FILOLOGIA GERMAŃSKA?

 

Filologia germańska to, tuż obok Filologii angielskiej, najczęściej wybierany kierunek studiów z kanonu nauk humanistycznych, niepozbawiony podstaw dziedzin społecznych. Opisywana dziedzina kształcenia jest bardzo często podejmowana nie tylko przez osoby zainteresowane związaniem swojego przyszłego życia zawodowego z dowolnym aspektem tego kierunku, ale również przez tych, którzy chcieliby hobbystycznie kształcić się w zakresie językoznawstwa i kultury niemieckiej.

Filologiczne kierunki studiów w Krakowie stanowią atrakcyjną propozycję edukacyjną dla licznego grona przyszłych studentów, którzy chcieliby rozwijać posiadane już kompetencje językowe, uczyć się nowych, pogłębiać informacje o niemieckojęzycznych kręgach kulturowych oraz przede wszystkim, marzących o związanie swojej przyszłości z takim zawodem, który wymaga codziennego posługiwania się językiem niemieckim. Sylwetka idealnego kandydata na Filologię germańską pokrywa się z zamiłowaniem do nauki języków, aspirowania do miana poligloty, zainteresowaniem dorobkiem kulturowym i literackim Niemiec, a także chęcią połączenia swojej przyszłości z codziennym używaniem tego języka. Jeżeli dysponujesz wymienionymi cechami, to nie wahaj się dłużej i aplikuj na uczelnie w Krakowiektóre posiadają w swojej ofercie studia na kierunku Filologia germańska.

 

Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku filologia germańska możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia I stopnia (licencjackie)

 • Studia II stopnia (magisterskie)

 

2. Tryb:

 • studia stacjonarne

 • studia niestacjonarne

 

Studia na kierunku filologia germańska w Krakowie realizowane są w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata.

Uczelnie w Krakowie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.

 

Program studiów i przedmioty

Niektórym wydawać by się mogło, że nauka na Filologii germańskiej oscyluje jedynie wokół zagadnień ściśle związanych z językiem, to znaczy jego leksyką, gramatyką, czy translatoryką. Prawda jest jednak taka, że studenci tego kierunku filologicznego zdobywają również wszechstronną wiedzę o historii, kulturze, literaturze, a nawet ekonomii Niemiec i krajów niemieckojęzycznych. W ten sposób każdy z absolwentów jest w pełni świadomy swojego wykształcenia i potrafi w stu procentach wykorzystać posiadane kompetencje. Przedmioty, które najprawdopodobniej napotkasz na drodze swojego kształcenia, to między innymi:

 • publicystyka niemiecka
 • wstęp do językoznawstwa i literaturoznawstwa
 • trening interkulturowy
 • komunikacja międzykulturowa
 • praktyczna nauka języka niemieckiego
 • gramatyka opisowa języka niemieckiego

Ile trwają studia na kierunku filologia germańska w Krakowie?

Studia na kierunku Filologia germańska w Krakowie, w zależności od typu studiów trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).

Filologia germańska w Krakowie - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia 3 lata licencjat
studia II stopnia 2 lata magister

JAKA PRACA PO STUDIACH NA KIERUNKU FILOLOGIA GERMAŃSKA?

Studia w Krakowie na kierunku Filologia germańska powstały w kilku określonych celach. Pierwszym z nich jest odpowiedź na szerokie zainteresowanie młodych ludzi, którzy marzą o zdobyciu szerokiej wiedzy i umiejętności z pogranicza językoznawstwa, fonologii, gramatyki, a także kultury i sztuki twórców niemieckich. Kolejnym z celów jest wykwalifikowanie specjalistów, którzy będą w stanie zająć się wypełnianiem obowiązków zawodowych w:

 • szkołach
 • świetlicach środowiskowych
 • szkołach językowych
 • innych placówkach oświatowych

 

Jako absolwent zatrudnisz się również w międzynarodowych korporacjach, które opierają swoje działanie na nawiązywaniu kontaktów z kontrahentami zagranicznymi. Swobodne władanie językiem niemieckim będzie cenną umiejętnością dla biur tłumaczeniowych, organów administracji samorządowej oraz rządowej. Jak sam widzisz, wachlarz możliwości zawodowych jest niezwykle szeroki.

Gdzie studiować na kierunku filologia germańska w Krakowie?

Studia możesz podjąć na uczelniach publicznych: Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz Uniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.

Uczelnie na których można studiować kierunek filologia germańska w Krakowie

czytaj dalej uczelnie w Krakowie

Uczelnie w Krakowie - kierunek filologia germańska:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie (Wydział Filologiczny UJ) stacjonarne studia I i II stopnia więcej
Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie (Instytut Neofilologii) stacjonarne, niestacjonarne studia I i II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Co warto sprawdzić przed procesem rekrutacji na studia na kierunku Filologia germańska w Krakowie?

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Filologia germańska Kraków studia i stopnia

Filologia germańska Kraków studia ii stopnia


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Filologia germańska Kraków studia stacjonarne

Filologia germańska Kraków studia niestacjonarne

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku filologia germańska w Krakowie

Kierunki filologiczne w Krakowie

Rozwiń

19 Uczelni w Krakowie

Może zadajesz sobie pytanie, czy Kraków jest miastem studenckim? Odpowiedź brzmi: tak! Co roku, tysiące maturzystów przybywa do naszego miasta, wybierając wśród dziesięciu publicznych i dziewięciu niepublicznych uczelni wyższych, tym samym dokonując jednej z kluczowych decyzji w swoim życiu. Co na to wpływa? Atmosfera, jaka tu panuje oraz bogata i różnorodna oferta edukacyjna, turystyczna i kulturalna. Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują krakowskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Krakowie

 


#MUSISZ TO WIEDZIEĆ

  

Komentarze (0)

wsaib

Popularne

studia

matura 2023

 

 

Teraz najważniejsze

matura 2023

zmiany na maturze 2023

arkusze maturalne

wyniki matur 2022

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

 • ul. Powstańców Wielkopolskich 5, 61-895 Poznań  https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=ul.%20Powsta%C5%84c%C3%B3w%20Wielkopolskich%205%2061-895%20Pozna%C5%84%20 https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/c5b54-wsb-poznan.jpg Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu
 • ul. Jana i Jędrzeja Śniadeckich 3, 70-224 Szczecin https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJnbyF40gJqkcRIk5QCQHjzdk https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/868cd-wsb-szczecin.jpg Wyższa Szkoła Bankowa w Szczecinie
 • Dzień Otwarty Wydziału Zarządzania UŁ https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJkzVRdi_LG0cRIMXhgRsDc2Q https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/522e8-uniwersytet-lodzki-kierunki.jpg Uniwersytet Łódzki
 • ul. Brzozowa 5/7, 93-101 Łódź https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJFy2teXE1GkcRUVauYZRU7fE https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/83312-wsb-studia-lodz.jpg Wyższa Szkoła Bankowa w Łodzi
 • ul. Akademicka 2, Biała Podlaska https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=Akademia+Wychowania+Fizycznego+Józefa+Piłsudskiego+w+Warszawie+Filia+w+Białej+Podlaskiej.,+Akademicka,+Biała+Podlaska,+Polska https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/8e85c-awf-biala-podlaska.jpg Filia AWF w Białej Podlaskiej
 • Bursaki 12, 20-150 Lublin https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=Wyższa+Szkoła+Przedsiębiorczości+i+Administracji+w+Lublinie https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/d80b0-wspa-lublin.jpg Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie