Mechanika i budowa maszyn jest jednym z najstarszych kierunków technicznych, który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością i zainteresowaniem studentów. Tego typu tendencje nie powinny nikogo dziwić, ponieważ ukończenie studiów inżynierskich daje gwarancje wszechstronnego wykształcenia z obszaru różnorodnych dziedzin naukowych oraz stabilnej pozycji na rynku zawodowym. Jeżeli więc fascynuje Cię świat nowoczesnych maszyn i technologii, to kierunek mechanika i budowa maszyn będzie dla ciebie odpowiednim wyborem.
Osoby, które zdecydują się aplikować na studia techniczne powinny interesować się kwestiami związanymi z naukami ścisłymi, technicznymi i informatycznymi oraz sposobami konstruowania i projektowania różnego rodzaju maszyn. Dodatkowym atutem będzie także zdolność analitycznego myślenia, kreatywność oraz dobre umiejętności organizacyjne.
Typ i tryb studiów
Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (inżynierskie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn w Poznaniu realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają od 3,5 roku do 4 lat. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające od 1,5 roku do 2 lat.
Uczelnie w Poznaniu umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne.
Program studiów i przedmioty
Studenci, którzy zdecydują się aplikować na kierunek mechanika i budowa maszyn będą mieli okazję ugruntować i rozwinąć wiedzę uzyskaną podczas poprzednich etapów nauczania. W czasie studiów będziesz uczęszczał na liczne zajęcia, wykłady i warsztaty, dzięki którym zdobędziesz specjalistyczną wiedzę na temat:
-
mechaniki analitycznej
-
wytrzymałości materiałów
-
dynamiki maszyn
-
napędów maszyn technologicznych
Co więcej, poznasz nowoczesne technologie informatyczne i nauczysz się wykorzystywać je przy projektowaniu i konstrukcji specjalistycznych maszyn przemysłowych i użytkowych. Program nauczania zakłada także realizacje obieralnych modułów specjalizacyjnych, których aktualną listę znajdziesz na oficjalnych stronach internetowych wybranych uczelni wyższych. Wszyscy studenci będą mieli także okazję rozwinąć zdolności językowe i nauczyć się specjalistycznego, technicznego języka obcego, co z pewnością zwiększy ich szanse na pracę w środowisku międzynarodowym.
Gdzie studiować na kierunku mechanika i budowa maszyn w Poznaniu
Kierunek mechanika i budowa maszyn (studia II stopnia) - uczelnie w Poznaniu
czytaj dalej uczelnie w Poznaniu