Technologia żywności i żywienia człowieka

Technologia żywności i żywienia człowieka

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Województwo
  Miejscowość
   Status uczelni
    Typ uczelni
     Więcej filtrów
     Poziom studiów
      Forma studiów
       Czas trwania

        Nie znaleziono uczelni spełniających kryteria wyszukiwania

        Technologia żywności i żywienia człowieka - kierunek studiów

        Studia na kierunku Technologia żywności i żywienia człowieka to studia inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3,5 roku (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera lub magistra inżyniera).

        Specjalności

        Współczesne studia z technologii żywności i żywienia człowieka charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.

        Popularne specjalności na kierunku technologia żywności i żywienia człowieka: technologia i żywienie, technologia żywności pochodzenia wodnego, żywienie człowieka i dietetyka, ocena, analiza i zarządzanie jakością żywności, technologia i biotechnologia żywności.

         
        Wymagania

        W procesie rekrutacji na studia 2024/2025 na kierunku technologia żywności i żywienia człowieka najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: chemia, biologia, matematyka, fizyka i astronomia.

        *Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).

        Jakie przdmioty zdawać na maturze?

        Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku technologia żywności i żywienia człowieka:

        • biologia,
        • chemia,
        • fizyka i astronomia,
        • matematyka.

        *Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

        Technologia żywności i żywienia człowieka - zasady rekrutacji

        • Terminy rekrutacji

        • Czas trwania

        • Przedmioty maturalne

        • Limity

        • Progi

        Wiedza, którą zdobędziesz, studiując technologię żywności i żywienia człowieka?

        Program studiów i przedmioty

        Jaką wiedzę zdobędziesz w toku studiów i jakimi umiejętnościami będziesz mógł pochwalić się jako absolwent tego kierunku? Fundamentem Twojego wykształcenia, na którym zbudujesz przyszłe kompetencje technologa żywności, będą cztery dziedziny nauki: matematyka, chemia z biochemią, fizyka i informatyka.

        Wiedzę z każdej z nich przyswoisz na poziomie akademickim a w następnej kolejności przełożysz na kompetencje związane z nieco bardziej szczegółowymi zagadnieniami.

        Dowiesz się w jaki sposób prowadzić działalność związaną z przetwarzaniem, utrwalaniem i przechowywaniem żywności, pozostając w zgodzie z przepisami regulującymi ochronę środowiska naturalnego w Polsce i na świecie.

        Nauczysz się oceniać jakość żywności, organizować i nadzorować proces produkcyjny oraz dbać o ekonomikę i marketing przedsiębiorstwa związanego z branżą spożywczą.

        Poza kompetencjami menadżersko-kierowniczymi, zostaniesz wyposażony w wiedzę, która pozwoli Ci na znakomite rozeznanie w produktach przemysłu spożywczego: poznasz właściwości i proces powstawania produktów pszczelarskich, słodyczy, napojów, olejów jadalnych czy alkoholi i przekąsek.

        Dowiesz się, jak wygląda praca w laboratorium analitycznym, przyjrzysz się najnowszym trendom branży spożywczej dzięki zajęciom przybliżającym studentom temat żywności minimalnie przetworzonej, ziół i żywności naturalnej oraz podstawy dietetyki.

        Poznasz katalog dodatków i przeciwutleniaczy stosowanych w przemyśle spożywczym, oswoisz zasady prowadzenia efektywnej logistyki i dystrybucji oraz sposoby przechowywania żywności, z uwzględnieniem zamrażalnictwa oraz właściwego przewożenia produktów.

         

        Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

        • podstaw matematyki, chemii z biochemią, biologii, fizyki i informatyki
        • przetwarzania, utrwalania i przechowywania żywności w zgodzie z przepisami regulującymi ochronę środowiska naturalnego w Polsce i na świecie
        • specjalistycznej oceny jakości produktów spożywczych
        • organizacji i nadzoru procesu produkcyjnego w przedsiębiorstwach związanych z produkcją żywności na każdym jego etapie
        • podstaw ekonomii
        • narzędzi nowoczesnego marketingu
        • charakterystyki i sposobów powstawania różnorodnych produktów przemysłu spożywczego: miodów, słodyczy, napojów, olejów jadalnych czy alkoholi i przekąsek
        • specyfiki pracy w laboratorium analitycznym
        • najnowszych trendów obowiązujących w branży spożywczej takich jak: żywność minimalnie przetworzona zioła i żywność naturalna, dietetyki
        • dodatków i przeciwutleniaczy stosowanych w przemyśle spożywczym
        • logistyki i dystrybucji
        • przechowywania żywności, z uwzględnieniem zamrażalnictwa oraz właściwego przewożenia produktów

        Jak wyglądają studia na kierunku technologia żywności i żywienia człowieka?

        Świadomość bardzo często bywa podstawą i motorem napędowym postępu – im więcej wiemy o mechanizmach rządzących poszczególnymi dziedzinami naszego życia, tym dalej chcemy przesuwać granice ich poznawania.

        Ten mechanizm dotyczy dziś szczególnie kwestii związanych z produkcją żywności i sposobami odżywiania się, które testujemy, oceniamy i wprowadzamy w życie, kierowani różnymi motywacjami – troską o środowisko naturalne, zwrotem w kierunku własnego zdrowia i samopoczucia, zmianą stylu życia na bliższy naturze.

        Nie od dziś wiadomo, że to właśnie konsumenci wyznaczają kierunek zmian w branży, której są odbiorcami. Ich potrzeby, oczekiwania i style życia determinują kształt działań producentów. Z dokładnie takim mechanizmem mamy do czynienia w dziedzinie współczesnej technologii żywności i żywienia człowieka.

        Specjaliści związani z przemysłem spożywczym, by liczyć się wśród konkurencji, muszą przestrzegać tych zasad, które są istotne dla ich przyszłych klientów, skłonnych, by wybrać te a nie inne produkty z szerokiej oferty dostępnej na rynku. Idee ekologii, naturalności, zdrowia i wysokiej jakości produktów muszą więc towarzyszyć im na każdym etapie działalności.

        Technolog żywności dziś to profesjonalista w swojej dziedzinie, pozostający jednak blisko potrzeb współczesnego człowieka, świadomy kierunku, w którym zmierza świat na płaszczyźnie społecznej, ekonomicznej i gospodarczej.

         

        1. Typ i tryb studiów

        Kierunek technologia żywności i żywienia człowieka można realizować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. Studenci, którzy zdecydują się na studia stacjonarne będą zobowiązani do codziennego uczestnictwa w zajęciach akademickich. Dla osób którym zależy na większej swobodzie w zdobywaniu wykształcenia przeznaczone są studia niestacjonarne, na których zajęcia odbywają się w wybrane weekendy semestru.

        Program kształcenia na powyższych studiach będzie oscylował wokół nauk o zdrowiu.

         

        Studia na kierunku Technologia żywności i żywienia człowieka możemy podzielić na:

        1. Poziom:

         

        2. Forma:

         

        Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.

        Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.

        Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.

         

        2. Program studiów i przedmioty

        Studenci kierunku technologia żywności i żywienia człowieka będą mieli okazję zdobyć kompleksową wiedzę z zakresu biologii, chemii, biotechnologii oraz dietetyki. W planie zajęć znajdzie się wiele różnorodnych przedmiotów, tematycznie powiązanych z powyższymi zagadnieniami, między innymi takich jak:

        • Technologie informacyjne
        • Ekonomia i zarządzanie
        • Chemia organiczna
        • Propedeutyka wiedzy o żywności i żywieniu

        Studenci wybiorą także specjalizacje, która będzie dopasowana do ich zainteresowań i przyszłych planów zawodowych. Aktualna oferta modułów specjalizacyjnych znajduje się na oficjalnych stronach internetowych wybranych uczelni wyższych.

         

        3. Nabywane umiejętności

        Ze względu na praktyczny wymiar studiów na kierunku technologia żywności i żywienia człowieka, osoby które na niego aplikują zdobędą wiele cennych umiejętności praktycznych. Przede wszystkim nauczą się przetwarzania, przechowywania oraz kontroli jakości żywności.

        Ponadto skupią się na rozwijaniu kompetencji z zakresu zarządzania, które wykorzystają podczas nadzorowania procesu produkcyjnego. Studenci poznają także zasady obsługi nowoczesnych maszyn i programów informatycznych.

         

        4. Dla kogo ten kierunek

        Jeśli interesuje Cię wpływ żywienia na kondycję człowieka i społeczeństwa i chciałbyś wspierać rozwój tej dziedziny poprzez udział w projektowaniu i wprowadzaniu w życie najnowszych rozwiązań technologicznych, jesteś ścisłym umysłem i bez problemu odnajdujesz się w zagadnieniach matematyki, biologii, chemii i fizyki, z chęcią poszerzyłbyś też wiedzę z zakresu każdej z nich, myślisz analitycznie i kreatywnie – potrafisz wyobrazić sobie krok po kroku etapy realizacji projektu, ale podążanie ścieżkami niestandardowych, interdyscyplinarnych pomysłów również nie jest Ci obce, studia na kierunku technologia żywności i żywienia człowieka mogą okazać się tym, czego dla siebie szukasz.

         

        5. Gdzie studiować Technologię żywności i żywienia człowieka

        Popularne uczelnie na których można studiować kierunek Technologia żywności i żywienia człowieka:

         

        Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

        Studia na kierunku Technologia żywności i żywienia człowieka trwają 3,5 roku (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia).

        Studia pierwszego stopnia na kierunku technologia żywności i żywienia człowieka będą trwały siedem lub osiem semestrów i zakończą się nadaniem tytuły inżyniera. Natomiast na studia drugiego stopnia, studenci poświęcą trzy lub cztery semestry, po których uzyskają tytuł magistra.

        Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku technologia żywności i żywienia człowieka?

        Praca po studiach

        Jakie perspektywy zawodowe otworzą się przed Tobą, kiedy ukończysz studia na kierunku technologia żywności i żywienia człowieka? Przemysł spożywczy oferuje przyszłym absolwentom wiele dróg rozwoju a ich wybór zależy w dużej mierze od indywidualnych predyspozycji i zainteresowań młodych osób wkraczających na rynek pracy.

        Z powodzeniem odnajdziesz się w roli członka zespołów związanych z działalnością laboratoriów naukowo-badawczych – ten model pracy poznasz bowiem już w trakcie studiów.

        Będziesz mógł zdecydować się na karierę doradcy w zakresie technologii i produkcji żywności, kontrolera jakości oraz osoby odpowiedzialnej za dowolny etap procesu produkcyjnego związanego z produktem spożywczym na poziomie menadżerskim i kierowniczym.

        Absolwenci, którzy kończą studia na kierunku technologia żywności i żywienia człowieka, bardzo często decydują się również na pracę w handlu wewnętrznym i zagranicznym, logistyce i dystrybucji żywności oraz zakładach różnych branż przemysłu spożywczego.

         

        Absolwent kierunku technologia żywności i żywienia człowieka znajdzie zatrudnienie w/jako:

        • zespołach naukowo-badawczych związanych z działalnością laboratoriów analitycznych
        • doradcy w zakresie technologii i produkcji żywności
        • kontroler jakości
        • osoba odpowiedzialnej za dowolny etap procesu produkcyjnego związanego z produktem spożywczym – na poziomie menadżerskim i kierowniczym
        • handlu wewnętrznym i zagranicznym
        • logistyce i dystrybucji
        • zakładach różnych branż przemysłu spożywczego

        Zobacz inne kierunki chemiczne

        Filtrowanie
        Województwo
         Poziom studiów

         Zobacz inne kierunki chemiczne - podyplomowe

         Filtrowanie
         Województwo
          Poziom studiów

          Miasta, które oferują studia na kierunku Technologia żywności i żywienia człowieka

          Teraz najważniejsze

          matura 2024

          zmiany na maturze 2024

          arkusze maturalne

          wyniki matur 2023

          rekrutacja na studia

          studia

          kierunki studiów

          studia podyplomowe

           

          Ciekawe

           


          gdzie studiować

           

           

          Nadchodzące wydarzenia

          Komentarze (3)

          Joanna odpowiedz

          Angela, mogę Ci polecić WSKZ. Ukończyłam na tej uczelni dwa kierunki jednym z nich był właśnie ten wymieniony przez Ciebie :) Dodatkowo studia są online, więc jak jesteś aktywna zawodowo to idealne rozwiązanie, bo możesz uczyć się kiedy chcesz.

          Angela odpowiedz pokaż odpowiedzi (1)

          Hej, jestem zainteresowana kierunek technologia żywności i żywienie człowieka dla nauczycieli ale mam dylemat, którą uczelnie wybrać. Jest tyle możliwości, tyle uczelni do wyboru

          absolwent W odpowiedzi do: Angela odpowiedz

          Polecam ZUT w Szczecinie, naprawdę warto