Automatyka i robotyka - Katowice i Gliwice

Automatyka i robotyka - Katowice i Gliwice

Automatyka i robotyka - Katowice i Gliwice

Studia w Katowicach i Gliwicach

na kierunku Automatyka i robotyka

Odkryj kierunek Automatyka i robotyka w Katowicach i Gliwicach i sprawdź gdzie możesz studiować 

Automatyka i robotyka studia Katowice i Gliwice | woj. śląskie 

Dla kogo ten kierunek?

Ktoś, kto projektował Transformersów musiał się nieźle namęczyć, ponieważ tworzenie i programowanie robotów to nie taka prosta sprawa, nawet jeśli jesteś świetny w kwestiach matematyczno-technicznych. Jeszcze niedawno wielkie poruszenie wywołał teledysk Justina Timberlake'a, w którym to robot, który jest postacią sceniczną, przejmuje władzę nad człowiekiem. W filmach science-fiction również od lat zachwycamy się walkami mechanicznych ludzi z ludźmi z krwi i kości. Świat nieustannie jest zastępowany przez nowe kombinacje, a robotyka wstępuje w rzeczywistość w zawrotnym tempie.

Automatyka i robotyka to kierunek niezwykle zajmujący, należący do najbardziej obleganych kierunków naszych czasów. Wiedza z matematyki i fizyki jest absolutną podstawą, by poradzić sobie na tego typu studiach. Jest to kierunek dla twórczych umysłów, ale także osób, które wykształciły już umiejętności techniczne. Jeśli uważasz, że masz takie predyspozycje, być może warto rozważyć właśnie studia techniczne z tej dziedziny.

 

Program studiów i gdzie studiować

Automatykę i robotykę można studiować w Gliwicach na Politechnice Śląskiej. Jest to jedna z najbardziej renomowanych uczelni technicznych w kraju. Swoim studentom oferuje bogaty program kształcenia, który obfituje nie tylko w zajęcia teoretyczne, ale i praktyczne.

Kierunek automatyka i robotyka w Katowicach i Gliwicach skupia się na najważniejszych przedmiotach, a zaliczyć do nich można nie tylko matematykę czy fizykę, ale także programowanie obliczeń komputerowych, programowanie obiektowe, mechanikę, systemy operacyjne, symulacje układów sterowania czy podstawy robotyki. Możesz domyślić się, że bardzo istotne są również umiejętności informatyczne. Po ukończeniu tego typu studiów będziesz zajmował się nie tylko projektowaniem nowych procesów automatyzacji, ale i tworzeniem komputerowych układów sterowania robotów czy zrobotyzowanych systemów sterowania produkcją.

 

Praca po studiach

Kierunki studiów w Katowicach i Gliwicach takie jak automatyka i robotyka to bardzo atrakcyjna propozycja studiów technicznych, zapewniająca stabilną pozycję na rynku pracy i nieustanne zainteresowanie ze strony przyszłych pracodawców. Pracy w tej dziedzinie nie brakuje także na Śląsku, gdzie przyszli absolwenci mogą pracować nie tylko w lokalnych przedsiębiorstwach, ale i w koncernach międzynarodowych.

Abiturienci mogą projektować nowoczesne systemy automatyzacji, układy sterowania robotów, systemy biomedyczne i biotechnologiczne, systemy pomiarowe i decyzyjne. Wielu studentów znajduje zatrudnienie także w zakładach i firmach wytwarzających i stosujących sprzęt automatyki, w przedsiębiorstwach lub centrach komputerowych. Możliwości jest bardzo wiele.

 

ZOBACZ, NA JAKICH UCZELNIACH W KATOWICACH I GLIWICACH JEST KIERUNEK AUTOMATYKA I ROBOTYKA

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek Automatyka i robotyka w Katowicach i Gliwicach? 

Studia w Katowicach i Gliwicach na kierunku automatyka i robotyka są bardzo prestiżowe i nieustannie cieszą się dużym zainteresowaniem wśród młodych ludzi. Z tego powodu należy jak najlepiej przygotować się do egzaminu dojrzałości, by zapewnić sobie miejsce na tego rodzaju studiach technicznych.

Warto rozważyć także udział w kierunkowych olimpiadach czy konkursach. Przedmioty, na które warto zwrócić szczególną uwagę, a zdać je warto na poziomie rozszerzonym, to matematyka, fizyka, informatyka czy język obcy. Nie zwlekaj. Przygotowania rozpocznij już teraz.

 

szczegółowe wymagania na uczelniach

Jak wyglądają studia na kierunku automatyka i robotyka w Katowicach i Gliwicach?

Studia inżynierskie na kierunku automatyka i robotyka Politechnika Śląska oferuje zarówno stacjonarnie, jak i niestacjonarnie. Oznacza to, że możesz je studiować dziennie lub w trybie wieczorowym.

Kierunek automatyka i robotyka w Katowicach i Gliwicach oferuje szereg najpotrzebniejszych, a tym samym bardzo rozwijających przedmiotów. Każdy z nich oparty jest na matematyce, fizyce lub informatyce, dlatego warto byś czuł się dobrze z naukami ścisłymi. Wśród siatki programowej można wymienić na przykład takie przedmioty jak:

 • metody obliczeniowe optymalizacji,
 • systemy mikroprocesowe,
 • sterowniki i sieci przemysłowe,
 • metody sztucznej inteligencji,
 • programowanie obliczeń komputerowych,
 • podstawy robotyki.

 

Program studiów i przedmioty

Nie wszystkie zajęcia są obowiązkowe. Obecność na wielu z nich zależy od wybranej specjalności. Program kształcenia realizowany jest na wykładach, ćwiczenia lub podczas laboratoriów.

Studia inżynierskie w Katowicach i Gliwicach na kierunku automatyka i robotyka oferują wiele ciekawych specjalności, na przykład:

 • automatykę,
 • komputerowe systemy sterowania,
 • przetwarzanie informacji i sterowanie w biotechnologii,
 • robotykę,
 • systemy pomiarowe.

Można także wybrać profil ogólny lub technologie informacyjne w automatyce i robotyce. Studia niestacjonarne przedstawiają podobną ofertę specjalizacyjną.

Wiedza i umiejętności zdobyte podczas całego cyklu kształcenia uzależnione są od ukierunkowania studenta w danej dziedzinie. Absolwenci kierunku automatyka i robotyka posiadają wiedzę z przedmiotów z zakresu informatyki, elektroniki, mechaniki czy elektromechaniki. Poznane metody związane ze sterowaniem procesami przemysłowymi czy projektowaniem komputerowych układów sterowania robotów i sztucznej inteligencji zapewniają niezbędne umiejętności, które są niezwykle cenione we wszystkich gałęziach przemysłu.

 

Ile trwają studia na kierunku automatyka i robotyka w Katowicach i Gliwicach?

Studia na kierunku automatyka i robotyka realizowane są na pierwszym lub drugim stopniu, stacjonarnie bądź niestacjonarnie. Pierwszy stopień kończy się tytułem inżyniera, drugi zaś tytułem magistra. Uczelnia przewiduje także stopień trzeci, czyli studia doktoranckie, które oferują kontynuowanie ścieżki badawczo-naukowej.

Podział na poszczególne poziomy kształcenia wpływa na jakość wiedzy i możliwość odbycia większej ilości praktyk. Po otrzymaniu wiedzy podstawowej studenci wybierają także specjalności, które ukierunkowują ich w dziedzinie, którą naprawdę się interesują lub po prostu chcieliby się zajmować. Wszystko służy temu, by uniknąć rozczarowań w przyszłości i od razu stwierdzić swoje zapotrzebowania.

 

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek automatyka i robotyka w Katowicach i Gliwicach?

Automatyka i robotyka to jedna z najbardziej atrakcyjnych propozycji rozwoju XXI wieku. Nim jednak zdecydujesz się na tego typu studia, pamiętaj o tym, że kierunek ten wymaga:

 • technicznych umiejętności i predyspozycji do twórczego rozwoju,
 • umysłu ścisłego, który poradzi sobie z nauką matematyki i fizyki,
 • zainteresowania nowinkami technicznymi oraz programowaniem.

 

Proces rekrutacji i przedmioty

Jeśli wciąż chcesz spróbować swoich sił w starciu z innymi kandydatami, weź pod uwagę zdawanie najważniejszych przedmiotów na poziomie rozszerzonym. Rozważ maturę zwłaszcza z matematyki, fizyki czy informatyki, ale także z języka obcego, ponieważ niektóre zajęcia nastawione są na znajomość terminologii zwłaszcza w języku angielskim.

Twoje szanse mogą się zwiększyć również poprzez udział w olimpiadach czy konkursach przedmiotowych na przykład z matematyki czy fizyki. Laureaci i finaliści mają najczęściej większe szanse na dostanie się na wymarzony kierunek.

Po internetowej rejestracji i dokonaniu opłaty nie zwlekaj z dostarczeniem potrzebnych dokumentów, gdy tylko znajdziesz się na liście osób przyjętych na studia. Wydziałowa Komisja najczęściej oczekuje podania i oświadczenia, oryginału lub kopii świadectwa dojrzałości, poświadczonych wyników w olimpiadach czy konkursach, jeśli takowe posiadasz. Potrzebne będą także zdjęcia, dowód do wglądu, a często również potwierdzenie dokonania opłaty rekrutacyjnej. Szczegółowe informacje odnośnie do rekrutacji znajdziesz na stronie Politechniki Śląskiej.

 

Jaka praca po kierunku automatyka i robotyka w Katowicach i Gliwicach?

Studia na kierunku automatyka i robotyka w Katowicach i Gliwicach przygotowują nie tylko do pracy w małych czy większych zespołach, ale i do pracy indywidualnej. W swojej karierze będziesz zajmował się rozwiązywaniem problemów i wykonywaniem projektów związanych ze sterowaniem układami automatyki i robotyki, uwzględniając techniki sterowania mikroprocesowego czy przetwarzania informacji.

Abiturienci posiadają szeroką wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne, które wpłyną na zatrudnienie w każdej dziedzinie przemysłu. Niejednokrotnie zajmują się oni projektowaniem:

 • nowoczesnych systemów automatyzacji,
 • układów sterowania robotów,
 • systemów biomedycznych i biotechnologicznych,
 • systemów pomiarowych i decyzyjnych.

Uczelnie w Katowicach i Gliwicach dają swoim absolwentom możliwość pracy w zakładach i firmach wytwarzających sprzęt automatyki, w biurach pracujących nad projektami automatyzacji różnych dziedzin życia, w nowoczesnych przedsiębiorstwach, centrach komputerowych, a także w ośrodkach badawczo-rozwojowych, które zajmują się wdrażaniem nowych technologii. Nie brakuje również ofert w nowoczesnych firmach zajmujących się systemami sterowania czy technologii IT.

Kierunek automatyka i robotyka w Katowicach i Gliwicach to bardzo interesująca propozycja, która rozwija przyszłych pracowników w różnych dziedzinach, co wpływa na ich atrakcyjność na rynku pracy. W czasie studiów Politechnika Śląska oferuje swoim studentom możliwość odbycia stażu czy praktyk, które wpływają na wykorzystanie wiedzy teoretycznej w rzeczywistości i zdobycie pierwszych kompetencji zawodowych.

Studenci znajdują zatrudnienie zarówno w sektorze prywatnym, jak i publicznym w kraju i za granicą. Polskie i międzynarodowe zakłady i korporacje nieustannie potrzebują specjalistów z obszaru automatyki i robotyki. Jeśli marzysz o karierze właśnie w tej dziedzinie, nie czekaj – zacznij przygotowania do matury już dziś.

 

Jakie opinie mają studia na kierunku automatyka i robotyka w Katowicach i Gliwicach?

Automatyka i robotyka to kierunek, który od studentów wymaga dużego zaangażowania i systematycznej pracy. Warto jednak się temu poświęcić, jeśli marzy się o zatrudnieniu w najnowocześniejszych firmach świata.

 

Michał, student trzeciego roku studiów inżynierskich, mówi:

Studia niełatwe nawet dla ścisłowców. Ważne są umiejętności techniczne, ale też twórcze myślenie. I systematyczna nauka. Ja sobie chwalę. To był dobry wybór!

 

KIERUNKI INŻYNIERSKIE - TECHNICZNE W KATOWICACH I GLIWICACH

grafika
Rozwiń

 #MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

 

Komentarze (0)