Ekonomia w Poznaniu - studia niestacjonarne
Zwiń
Studia na kierunku ekonomia w Poznaniu to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).
Studia na kierunku ekonomia w Poznaniu | |
---|---|
Rok akademicki | 2023/2024 |
Forma studiów | stacjonarne, niestacjonarne |
Poziom studiów | studia I i II stopnia |
Czas trwania | 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia) |
Terminy rekrutacji
Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku ekonomia w Poznaniu rozpocznie się 20 maja 2023 r. i potrwa do 17 sierpnia 2023 r. | Ekonomia Poznań - terminy rekrutacji >
Uczelnie
czytaj dalej wszystko o Ekonomia - Poznań
W procesie rekrutacji na studia na kierunku ekonomia najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:
szczegółowe wymagania na uczelniach
Zwiń
W Poznaniu ekonomię można podjąć na dwóch uczelniach publicznych: Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, a także Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu oraz na jednej niepublicznej szkole wyższej: Wyższej Szkole Handlu i Usług w Poznaniu.
Ekonomie w Poznaniu można studiować bezpłatnie tylko w formie stacjonarnej na: Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu oraz na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, gdzie podstawą rekrutacji jest konkurs świadectw.
Studia niestacjonarne (zaoczne) na kierunku ekonomia w Poznaniu można podjąć na 3 uczelniach Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu oraz na Wyższej Szkole Handlu i Usług w Poznaniu.
Aspekt finansowy w przypadku studiów jest niezwykle ważny, studia niestacjonarne na uczelniach publicznych i prywatnych są płatne. Ceny za jeden rok akademicki na kierunku ekonomia w Poznaniu wynoszą około 3000 zł za pierwszy rok studiów.
Niestety wszystkie studia niestacjonarne, jakie oferowane są przez uczelnie państwowe oraz prywatne są płatne. Wyjątkiem są jedynie studnia stacjonarne na uczelniach publicznych, które są bezpłatne.
Ekonomia to jeden z najpopularniejszych kierunków studiów ostatnich lat. Studenci zdobywają wszechstronne wykształcenie i praktyczne umiejętności, które umożliwiają wykonywanie zawodu i działanie w zakresie gospodarowania zasobami finansowymi, ludzkimi i materialnymi.
W trakcie realizowanych przedmiotów poznają nowoczesne metody obliczeniowe, a także zyskują i analizują informacje istotne w przypadku pozyskiwania i analizy informacji potrzebnych do podejmowania decyzji operacyjnych.
Kompleksowo opracowany program kształcenia wypełniony jest zajęciami z zakresu ekonomii, ekonomiki gospodarki żywnościowej, polityki gospodarczej, finansów, bankowości, prawa gospodarczego, polityki rolnej UE. Studenci mają także możliwość rozwinięcia kompetencji językowych, które umożliwiają opanowanie języka obcego na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku ekonomia możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia na kierunku ekonomia w Poznaniu realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata.
Uczelnie w Poznaniu umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
W zależności od wybranej uczelnie program kształcenia na kierunku ekonomia może się różnić propozycją przedmiotów, specjalizacji, założeniami programowymi. Efekty kształcenia mają jednak charakter uniwersalny. Studenci mają szansę zdobyć wiedzę w zakresie ekonomii, ekonomiki gospodarki żywnościowej, polityki gospodarczej, finansów, bankowości, prawa gospodarczego, polityki rolnej UE.
Zajęcia umożliwią studentom korzystanie z zaawansowanych narzędzi matematyczno-statystycznych oraz zapoznanie się z modelowaniem przebiegu procesów ekonomicznych w skali mikro- i makroekonomicznej. Plan zajęć łączy przedmioty obejmujące nauki prawne, gospodarcze, nauki z zakresu zarządzania.
W programie studiów na kierunku Ekonomia znajdziesz takie przedmioty jak np.:
Studia ekonomiczne w Poznaniu są idealne dla osób, które chcą zdobyć szczegółową wiedzę odnoszącą się do gospodarki polskiej i światowej, finansów, rachunkowości, podatków oraz innych obszarów wiedzy, które są istotne dla dziedziny ekonomii. Odnajdą się tutaj Ci, którzy myślą o własnym biznesie, a także interesują się gospodarką w skali makro i mikro.
Ekonomia to kierunek przede wszystkim dla tych, którzy odznaczają się analitycznym, logicznym myśleniem, są komunikatywni, potrafią pracować z drugim człowiekiem. Wykształcenie ekonomiczne jest aktualnie bardzo popularne, ale wciąż jest na nie popyt.
Studia tego typu stawiają na rozwój technologiczny, dlatego nowinki techniczne i najnowsze oprogramowanie komputerowe nie mogą sprawiać Ci problemów. Praktyczne wykształcenie pozwoli analizować i interpretować procesy, które zachodzą we współczesnej ekonomii.
Wiedza
Studenci ekonomii zdobywają wiedzę odnoszącą się do najważniejszych kategorii i procesów makro i mikroekonomicznych. Zapoznają się z mechanizmami funkcjonowania gospodarki, także gospodarki żywnościowej na poziomie kraju i regionu oraz narzędzi i instrumentów polityki gospodarczej i społecznej. Posiadają wiedzę o przestrzennym zróżnicowaniu gospodarki, jak również strukturach gospodarki we współczesnym świecie. Uwzględniają przy tym sektor rolno-żywnościowy.
Studenci zgłębiają mechanizmy ekonomiczne, które działają w sferze międzynarodowych stosunków gospodarczych, a także poznają reguły międzynarodowej polityki handlowej. W trakcie zajęć mają szansę poznać zagadnienia dotyczące integracji rynków i polityki Unii Europejskiej oraz jej finansowych aspektów działania. Mają wiedzę z zakresu elementów systemu finansowego, instytucji i rynków finansowych, poznają narzędzia służące realizacji zadań polityki gospodarczej i społecznej.
Umiejętności
Kierunek ekonomia w Poznaniu umożliwia zdobycie rzetelnego wykształcenia i potrzebnych do pracy umiejętności. Studenci potrafią interpretować podstawowe wskaźniki, które charakteryzują gospodarkę w skali makroekonomicznej. Potrafią we właściwy sposób, bazując na posiadanej wiedzy, oceniać i interpretować sytuację społeczno-gospodarczą w odniesieniu do podstawowych narzędzi polityki gospodarczej. Umiejętnie wyjaśniają podstawowe mechanizmy ekonomiczne, które pojawiają się w polityce handlowej.
Posługują się terminologią kierunkową oraz z zakresu integracji europejskiej. Nabywają zdolności analityczne, które pozwalają interpretować funkcjonowanie UE oraz aplikować o fundusze UE. Studenci rozwijają także kompetencje językowe w zakresie przynajmniej jednego języka obcego nowożytnego, które są zgodne z poziomem B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego.
Kompetencje społeczne
Studenci ekonomii w trakcie realizowanego kształcenia zdobywają kompetencje społeczne, które są bardzo ważne dla prawidłowej realizacji dalszego procesu kształcenia oraz dla ścieżki kariery. Uczą się funkcjonować w środowisku gospodarczym i społecznym i potrafią być odpowiedzialni zawodowo i etycznie.
Są świadomi tego, że powinni upowszechniać zdobytą wiedzę ekonomiczną w różnych środowiskach, a także nie boją się oceniać stanu gospodarki i efektów stosowanej polityki gospodarczej. Zdobyta wiedza i umiejętności ułatwiają udzielanie porad odnoszących się do tworzenia i funkcjonowania przedsiębiorstw oraz działalności jednostek samorządu terytorialnego. Absolwenci ekonomii potrafią pracować w zespole. Mają także świadomość odpowiedzialności karnej i etycznej.
Studia na kierunku Ekonomia w Poznaniu, w zależności od typu studiów trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).
Studia w Poznaniu na kierunku Ekonomia należą do szerokiego grona studiów, których przebieg można podzielić na dwa etapy. Studia pierwszego stopnia przeznaczone są dla kandydatów, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę ze szkolnictwem wyższym. Wówczas ich edukacja będzie trwała 6 semestrów, a więc trzy lata oraz zostanie zwieńczona uzyskaniem przez nich dyplomu licencjata.
Studia drugiego stopnia na kierunku Ekonomia zobowiążą przyszłych absolwentów do zagospodarowania wolnych dwóch lat na przyswojenie koniecznej do poszerzenia posiadanych już kompetencji wiedzy. Uzyskanie dyplomu magistra otworzy przed nimi nowe perspektywy zawodowe.
Ekonomia w Poznaniu - czas trwania
Poziom studiów | czas trwania | otrzymywany tytuł |
studia I stopnia | 3 lata | licencjat |
studia II stopnia | 2 lata | magister |
Absolwenci ekonomii szczycą się rzetelnym wykształceniem, które obejmuje wiedzę ekonomiczną. Jednocześnie są przygotowani do działania w zakresie gospodarowania zasobami finansowymi, ludzkimi i materialnymi.
Zawodowo możesz zajmować się przeprowadzaniem analizy dostępnych lub tworzonych informacji, które wspierają podejmowanie decyzji ekonomicznych. Możesz być zatrudniony/a w przedsiębiorstwach, organizacjach i instytucjach publicznych i pozarządowych w kraju i za granicą.
Absolwenci są przygotowani do pracy na stanowiskach kierowniczych, doradczych lub eksperckich, mogą także prowadzić własną działalność gospodarczą.
Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku Ekonomia:
Miejsce zatrudnienia bardzo często uzależnione jest od realizowanej specjalizacji, podobnie jak obejmowane stanowisko pracy.
Przykładowe stanowiska po studiach na kierunku Ekonomia:
Na absolwentów kierunku studiów Ekonomia czeka wiele ciekawych stanowisk pracy. Mogą oni podjąć zatrudnienie w biurach rachunkowych, bankach, przedsiębiorstwach, firmach konsultingowych, a także mogą otworzyć własną działalność gospodarczą. Absolwenci najczęściej decydują się na takie zawody jak: analityk finansowy, ekonomista, doradca biznesowy oraz przedstawiciel handlowy. Jakie obowiązki do nich należą i ile zarabiają miesięcznie?
Analityk finansowy
Pracuje on w firmach zajmujących się finansami i rachunkami, bankach lub w firmach konsultingowych. Odpowiada za przygotowywanie raportów finansowych i analiz. Rozważa przedsięwzięcia i jakie mogą nieść za sobą skutki i czy będą one korzystne dla danego przedsiębiorstwa. Odpowiada również za obieranie strategii finansowej i weryfikację prognoz ekonomicznych. Mediana zarobków na stanowisku analityk finansowy wynosi około 7930 zł brutto miesięcznie.
Ekonomista
Ekonomista może pracować w przedsiębiorstwach, bankach i szkołach wyższych. Zajmuje się on prowadzeniem badań z zakresu ekonomii, jak aktualnie wygląda gospodarka, w jakim kierunku zmierza oraz jaki mamy na nią wpływ. Ekonomista tworzy również teorie ekonomiczne i szuka, jak poprawić faktyczny stan gospodarki. Weryfikuje również proponowane założenia gospodarcze i sprawdza, czy są one do zrealizowania. Mediana zarobków to około 6800 zł brutto.
Doradca biznesowy
Doradca biznesowy może podjąć pracę w firmach konsultingowych. Zajmuje się on analizowaniem stanu finansowego firmy i stara się wdrożyć nową strategię, która ma na celu poprawę kondycji finansowej. Objaśnia klientom aktualną sytuację i odpowiada za pozyskanie nowych kontrahentów. Kontroluje również podjęte działania i jak wpływają one na firmę. Mediana zarobków to około 7000 zł brutto.
Przedstawiciel handlowy
Przedstawiciel handlowy może pracować w bankach, firmach konsultingowych, agencjach ubezpieczeniowych oraz różnych przedsiębiorstwach, które wymagają wiedzy z zakresu ekonomii. Odpowiada on za prezentację oferty firmy i usług, które mogą zainteresować poszczególnych klientów. Przedstawiciel handlowy odpowiada także za pozyskiwanie klientów i realizację podpisanych umów. Mediana zarobków wynosi około 6290 zł brutto miesięcznie.
Źródło: wynagrodzenia.pl (luty 2023)
*Musisz pamiętać, że wpływ na zarobki ma wiele czynników. Stawki mogą różnić się, w zależności od stażu pracy, wykształcenia i dodatkowo ukończonych kursów, doświadczenia, wielkości firmy, a nawet miejsca pracy – wynagrodzenie bardzo często różni się w zależności od województwa czy miasta.
Studia możesz podjąć na uczelniach publicznych: Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu oraz niepublicznej (prywatnej) szkole wyższej: Wyższej Szkole Handlu i Usług w Poznaniu.
W rekrutacji na studia I stopnia na kierunku ekonomia, w roku akademickim 2022/2023, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu 150 miejsc w ramach bezpłatnych studiów stacjonarnych. Bezpłatne studia oferuje również Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu. Ponadto na kandydatów czekają jeszcze miejsca na studiach płatnych na UE oraz UP oraz uczelnie niepublicznej. Cena za pierwszy rok studiów waha się od 3200 zł do 7140 zł.
Uczelnie na których można studiować kierunek ekonomia w Poznaniu:
czytaj dalej uczelnie w Poznaniu
Liczba miejsc na poszczególnych kierunkach studiów jest ograniczona, a kandydaci przyjmowani są na podstawie liczby punktów zdobytych w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uczelnie przyjmują te osoby, które zdobyły odpowiednio wysokie miejsce na liście rankingowej.
Limity miejsc na kierunku ekonomia w Poznaniu:
*Uczelnie publiczne, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2022/2023)
Osoby, którym zależy na podjęciu bezpłatnej nauki, mogą rozpocząć studia stacjonarne w uczelni publicznej. Studia niestacjonarne w publicznych szkołach wyższych oraz studia w prywatnych uczelniach są z kolei płatne.
*Ceny za pierwszy rok studiów (rekrutacja 2022/2023). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.
Wyniki rekrutacji publikowane są w systemie IRK lub ERK – termin przeznaczony na udostępnienie informacji o przyjęciu lub odrzuceniu kandydatów na poszczególne kierunki studiów jest ustalany przez daną szkołę wyższą. Dane dotyczące liczby punktów zdobytych przez kandydatów w postępowaniu kwalifikacyjnym oraz list rankingowych umieszczane są w prywatnych profilach użytkowników.
Terminy wyników rekrutacji na studia 2022 w uczelniach publicznych w Poznaniu:
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2022/2023)
Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia
Kompletny zestaw dokumentów rekrutacyjnych można złożyć osobiście w siedzibie wybranej uczelni. Czasem jednak niektóre szkoły wyższe decydują się na umożliwienie kandydatom doręczenia dokumentów za pośrednictwem poczty tradycyjnej lub elektronicznej.
Dokumenty rekrutacyjne należy złożyć w terminie ustalonym przez daną szkołę wyższą. Najczęściej można to zrobić zaraz po ogłoszeniu wyników rekrutacji. Etap ten trwa zazwyczaj zaledwie kilka dni, dlatego należy pospieszyć się z dopełnieniem formalności. Spóźnienie lub niespełnienie któregokolwiek z wymogów wynikających z zasad rekrutacji może zakończyć się dla kandydata usunięciem z listy osób zakwalifikowanych na studia.
Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia
Terminy składania dokumentów na studia 2022 w uczelniach publicznych w Poznaniu:
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2022/2023)
** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.
Uczelnie w Poznaniu - kierunek ekonomia:
Uczelnia | Forma studiów | Poziom studiów | |
---|---|---|---|
Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu (Ekonomia) | stacjonarne, niestacjonarne | studia I i II stopnia | więcej |
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu (Wydział Ekonomiczny UP w Poznaniu) | stacjonarne, niestacjonarne | studia I i II stopnia | więcej |
Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności
Proces rekrutacji
Warto odpowiednio wcześnie zapoznać się z wymaganiami rekrutacyjnymi, ponieważ uczelnie ustalają je indywidualnie. Pamiętaj, że wymagania kwalifikacyjne ulegają zmianie w stosunku do poziomu i trybu kształcenia.
Jakie przedmioty brane są pod uwagę?
Przyszli studenci muszą przedstawić wyniki z obowiązkowych egzaminów maturalnych na poziomie podstawowym, ale warto także pokusić się o zdawanie egzaminów dodatkowych na rozszerzeniu. Na stronach internetowych wybranych uczelni znajdziesz szczegółową listę wraz z przelicznikiem punktowym, który pomoże Ci ustalić, jakie przedmioty maturalne warto zdawać.
Wymagane dokumenty
Po internetowej rejestracji i dokonaniu opłaty rekrutacyjnej pamiętaj o terminowym dostarczeniu wymaganych dokumentów do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej. Szczegóły znajdziesz na stronie internetowej wybranej uczelni.
STUDIA W POZNANIU - ważne informacje
EKONOMIA - ważne informacje
Wybrać kierunek kształcenia to niełatwa sprawa, ale połowa sukcesu. Następnie trzeba zastanowić się, gdzie nauka będzie nas najmocniej satysfakcjonować. Zostać, czy wyjechać? Jeśli wyjechać, to które miasto wybrać? W takich chwilach warto zadać sobie jak najwięcej pytań, a jedno z nich może brzmieć: Jakie ma kierunek Ekonomia w Poznaniu opinie?
Dominika, studentka Ekonomii mówi:
„Przeprowadziłam się na studia do Poznania z Elbląga, i chociaż kocham swoje rodzinne miasto i bardzo za nim tęsknie, to w mieście koziołków czuję się świetnie. Jestem bardzo zadowolona ze studiów. Oczywiście, czasami narzekam, zwłaszcza na spore ilości materiałów, ale jeśli chce się być specjalistą w jakiejś dziedzinie, to trzeba się starać, ciężko pracować i nie marudzić. Wiem, że mój wysiłek nie pójdzie na marne.”
Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:
Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:
Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują poznańskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.
Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Poznaniu
#MUSISZ TO WIEDZIEĆ |
Popularne
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia