Kierunki studiów takie jak historia nie są nowością na rynku akademickim. Cieszą się one długą tradycją akademicką, nie charakteryzuje ich jednak tak duża popularność jak chociażby prawa czy psychologii. Studia historyczne będą dobrym wyborem dla osób, których zainteresowania oscylują właśnie wokół tego obszaru.
W trakcie wszystkich semestrów kształcenia na studentów czekać będzie wiele różnorodnych zajęć oraz wykładów. Studentom nie powinny być także obce konwersatoria, które są czasem żywych dyskusji, analiz tekstów źródłowych oraz rozmów.
Kierunki studiów takie jak historia pozwalają na poznanie i usystematyzowanie wiedzy związanych z dziejami Polski oraz z historią powszechną. Warto pamiętać, że historia jest wbrew pozorom bardzo interdyscyplinarną nauką i dotyka niemal każdej dziedziny życia – nie tylko polityki, lecz także kultury czy sztuki.
Typ i tryb studiów
Studia na kierunku historia możemy podzielić na:
1. Typ:
-
studia I stopnia (licencjackie);
-
studia II stopnia (magisterskie).
2. Tryb:
-
studia stacjonarne;
-
studia niestacjonarne.
Kierunki takie jak historia wiążą się z kształceniem dwustopniowym. Studenci swoją akademicką przygodę rozpoczynają od studiów licencjackich. Są one czasem zdobywania podstawowej wiedzy oraz kwalifikacji. Po ich zakończeniu studenci mogą kontynuować naukę i przygotowywać się do obrony pracy magisterskiej na studiach II stopnia.
Studia historyczne można rozpocząć w trybie stacjonarnym lub zaocznym. Studia niestacjonarne najczęściej odbywają się podczas weekendowych zjazdów, kiedy to studenci uczestniczą w wykładach i ćwiczeniach praktycznych. Należy pamiętać jednak, że kształcenie w trybie zaocznym wiąże się z uiszczaniem opłat za czesne.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Studia historyczne wyposażają przede wszystkim w rozległą wiedzę. Studenci poznają szczegółowo historię Polski, jak i powszechną. Analizują jej różnorodne aspekty związane z polityką, przemianami społecznymi, sztuką, kulturą czy filozofią.
A czego właściwie uczą się studenci historii? Przede wszystkim tego, jak powinna wyglądać rzetelna analiza tekstów źródłowych. Ma to także związek z kształtowaniem umiejętności interpretacyjnych. Studenci podczas wszystkich semestrów kształcenia uczą się, jak korzystać z tego typu źródeł i jak wykorzystywać je podczas pracy naukowej. Zajęcia specjalnościowe pomagają z kolei rozwijać umiejętności zawodowe.