Kierunek inżynieria materiałowa w Katowicach i Gliwicach zajmuje się wpływem struktury chemicznej i fizycznej materiałów na ich właściwości elektryczne, mechaniczne, optyczne, powierzchniowe, chemiczne, magnetyczne i termiczne. Absolwenci tego typu studiów wykorzystują prowadzone badania naukowo-techniczne w praktyce w przemyśle i gospodarce.
Studenci nastawieni są na opracowywanie nowych materiałów i ulepszenie gospodarki. Bardzo pomocne może okazać się analityczne, a zarazem abstrakcyjne myślenie i zdolności manualne. Uczelnie w Katowicach i Gliwicach wybierają kierunki, które są w stanie zaproponować nowoczesne rozwiązania mające wpływ na przemysł i gospodarkę.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku inżynieria materiałowa możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (inżynierskie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku inżynieria materiałowa w Katowicach realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają 3,5 roku. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające od 1,5 roku do 2 lat.
Uczelnie w Katowicach umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne.
2. Program studiów i przedmioty
Inżynierię materiałową możesz realizować na Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz na Wydziale Mechanicznym Technologicznym i Wydziale Inżynierii Materiałowej Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Uczelnie śląskie wybierają kierunki najistotniejsze z punktu widzenia rynku pracy i dobierają profesjonalną kadrę akademicką, która kształci młode umysły na najwyższym poziomie.
Program kształcenia przepełniony jest takimi przedmiotami jak na przykład:
-
chemia materiałowa
-
fizyka ciała stałego
-
metody numeryczne i algorytmy
-
korozja i ochrona przed korozją
-
metody badań materiałów
-
niekonwencjonalne techniki wytwarzania materiałów
-
sieci komputerowe i ich wykorzystanie w inżynierii materiałowej
Zajęcia realizowane są w trakcie laboratoriów, ćwiczeń i wykładów, a teoretyczna wiedza weryfikowana jest w trakcie praktyk zawodowych.