Studia architektoniczne Poznań

Studia architektoniczne Poznań

Studia architektoniczne Poznań
Dodaj do ulubionych

08.01.2024

Studia architektoniczne Poznań 2024 | woj. wielkopolskie

Studia architektoniczne w Poznaniu możesz podjąć w 3 uczelniach publicznych: Politechnice Poznańskiej (Wydział Architektury PP), Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu (Wydział Rolnictwa, Ogrodnictwa i Bioinżynierii UP), Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu (Wydział Architektury i Wzornictwa UAP) oraz niepublicznej (prywatnej) szkole wyższej: Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych im. prof. Michała Iwaszkiewicza w Poznaniu. Są to studia realizowane w formie stacjonarnej oraz niestacjonarnej, których program nauczania trwa od 3 do 6 lat.  

Studia architektoniczne Poznań
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I stopnia, studia II stopnia, studia jednolite magisterskie
Czas trwania od 3 do 4,5 roku (studia I stopnia), od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia), 5,5 roku (studia jednolite magisterskie)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia architektura i budownictwo w Poznaniu rozpocznie się 27 marca 2024 r. i potrwa do 16 października 2024 r. | terminy rekrutacji >

Wymagania

W procesie rekrutacji na studia architektoniczne w Poznaniu w roku akademickim 2024/2025 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: język obcy, matematyka, fizyka, historia sztuki, informatyka, historia, geografia. Ponadto na niektóre kierunki przeprowadzany jest egzamin z rysunku oraz rozmowa kwalifikacyjna.

*Wymagania mogą się różnić w zależności od kierunku, uczelni oraz trybu studiów.

Studia architektura i budownictwo w Poznaniu - kierunki studiów

Uczelnia
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania
Kierunki studiów Poziom studiów Forma studiów
Architektura stacjonarne I stopnia, II stopnia, jednolite
Architektura krajobrazu stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia
Architektura wnętrz stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia
Budownictwo stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia
Budownictwo zrównoważone stacjonarne I stopnia
Projektowanie mebli stacjonarne I stopnia, II stopnia

Zobacz, na jakich uczelniach w Poznaniu są architektura i budownictwo

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Politechnika Poznańska

Kierunki architektura i budownictwo:

ARCHITEKTURA
ARCHITEKTURA WNĘTRZ
BUDOWNICTWO

Pokaż więcej

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Kierunki architektura i budownictwo:

ARCHITEKTURA KRAJOBRAZU
PROJEKTOWANIE MEBLI

Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu

Kierunki architektura i budownictwo:

ARCHITEKTURA
ARCHITEKTURA WNĘTRZ

Grupa kierunku na uczelniach

Specjalności / ścieżki kształcenia - kierunki architektura i budownictwo w Poznaniu

SORTOWANIE:

Studia architektoniczne w Poznaniu - podyplomowe

B
D
H
K
P

Grupa kierunków podyplomowych na uczelniach

Aktualności rekrutacyjne

Rekrutacja i wymagania na studia architektoniczne 2024/2025

Aby dostać się na upragnione studia architektoniczne w Poznaniu, musicie od dnia podjęcia tej jakże ważnej decyzji, ćwiczyć umiejętności rysunkowe. Bowiem oprócz samego konkursu świadectw, klasycznej formy rekrutacji, będziecie musieli przejść egzamin z rysunku i umiejętności technicznych, niezbędnych w pracy architekta.

Dobre wyniki z egzaminów maturalnych oraz kompetencje rysunkowe (czytaj: talent i łut szczęścia), zapewnią Wam wyczekane miejsce na studiach architektonicznych w Poznaniu. Polecamy staranne przygotowanie się do egzaminu z rysunku - on tak naprawdę ma w rekrutacji decydującą rolę.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

 

Ile punktów na studia architektoniczne w Poznaniu

Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne na Politechnice Poznańskiej na rok 2023/2024 musieli uzyskać conajmniej 638 punktów na architekturę oraz 465,25 punktu na architekturę wnętrz.

W przypadku studiów na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, aby dostać się na architekturę wnętrz trzeba było osiągnąć próg conajmniej 44 punktów. Kandydaci na architekturę musieli uzyskać 21 punktów. 

czytaj dalej progi punktowe na studia

 

Ile osób na miejsce na studia architektoniczne w Poznaniu

Studia architektoniczne w Poznaniu należą do jednej z najbardziej popularnych grup kierunków. O przyjęcie na studia stacjonarne w 2023 roku na Politechnikę Poznańską na architekturę ubiegało się prawie 14 kandydatów na jedno miejsce. Popularnym wyborem okazały się także studia z architektury wnętrz na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, gdzie na jedno miejsce przypadało 7 osób. 

 

Limity miejsc na studia architektoniczne

Przyjęcie na poszczególne kierunki z obszaru studiów architektonicznych odbywa się w ramach limitu miejsc w oparciu o listę rankingową kandydatów objętych postępowaniem kwalifikacyjnym.

 

Limity miejsc na popularnych kierunkach architektonicznych w Poznaniu:

 

Architektura:

  • Politechnika Poznańska: 165

 

Architektura krajobrazu:

  • Uniwersytet Przyrodniczy: 60

 

Architektura wnętrz:

  • Politechnika Poznańska: 30

 

Budownictwo:

  • Politechnika Poznańska: 270

 

Budownictwo zrównoważone:

  • Politechnika Poznańska: 30

*Uczelnie publiczne, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2023/2024).

 

Ile kosztują studia architektoniczne w Poznaniu

Studia architektoniczne w Poznaniu tworzą zbiór różnorodnych kierunków. Różnorodność ta sprawia, że oprócz kierunków, czy specjalności można wybrać jeszcze tryb kształcenia oraz- co oczywiste- uczelnię. Które studia są bezpłatne, a za które należy ponieść opłatę? Studiami bezpłatnymi są wyłącznie studia stacjonarne prowadzone w uczelniach publicznych. Oznacza to, że do studiów płatnych zalicza się studia niestacjonarne w uczelniach publicznych oraz studia stacjonarne i niestacjonarne w uczelniach niepublicznych.

 

Budownictwo:

  • Politechnika Poznańska: od 6800 zł

*Ceny za pierwszy rok studiów. Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.

 

Kiedy wyniki rekrutacji

Każda uczelnia realizuje postępowanie kwalifikacyjne według własnych harmonogramów. Oznacza to, że nie istnieje jeden, obowiązujący wszystkie uczelnie termin, w którym publikowane są listy osób zakwalifikowanych do przyjęcia na studia. Niezależnie od terminów, każdy kandydat zostanie poinformowany o wynikach. W jaki sposób? Za pośrednictwem internetowych systemów rekrutacyjnych.

Dowiedz się więcej wyniki rekrtuacji na studia

 

Terminy wyników rekrutacji na studia 2024 w uczelniach publicznych w Poznaniu:

  • Politechnika Poznańska: lipiec 2024
  • Uniwersytet Przyrodniczy: lipiec 2024

*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025).

 

Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne?

Składanie dokumentów to etap rekrutacji, który w każdej uczelni może wyglądać inaczej. Niektóre uczelnie proszą o to, aby zestaw wymaganych dokumentów dostarczyć osobiście, a inne skłaniają się ku poczcie tradycyjnej, bądź poczcie elektronicznej.

 

Kiedy składamy dokumenty na studia

Etap składania dokumentów na studia rozpoczyna się wraz z otrzymaniem informacji o zakwalifikowaniu do przyjęcia. Jak każdy inny element postępowania kwalifikacyjnego, etap ten posiada jasno określony czas, którego należy przestrzegać. Spóźnienie, jak również złożenie niekompletnego zestawu dokumentów może skutkować nawet skreśleniem z listy osób zakwalifikowanych do przyjęcia.

Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia

 

Terminy składania dokumentów na studia 2024 w uczelniach publicznych w Poznaniu:

  • Politechnika Poznańska: lipiec 2024
  • Uniwersytet Przyrodniczy: lipiec 2024

*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025).

** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.

 

szczegółowe wymagania na uczelniach

Studia architektoniczne niestacjonarne w Poznaniu

Osoby pragnące podjąć studia architektoniczne w Poznaniu mają ku temu spore możliwości, a także interesujący wybór kierunków kształcenia. Niestety, należy zdawać sobie sprawę z faktu, iż nie wszystkie prowadzone są w ramach studiów niestacjonarnych.

Przeglądając oferty dydaktyczne poznańskich szkół wyższych dostrzegamy, że możemy rozwijać się w ramach takich dyscyplin jak Architektura, Architektura wnętrz, czy Projektowanie mebla, ale tylko Architektura wnętrz dostępna jest w formie kształcenia niestacjonarnego. Jeśli wybór pada na tę właśnie dyscyplinę, to wystarczy tylko solidnie przygotować się do sprawdzianów kwalifikacyjnych i rozpocząć swoją drogę edukacyjną.

Niejeden kandydat na studia zadaje sobie pytanie jakie różnice występują pomiędzy studiami stacjonarnymi i niestacjonarnymi? Skupiając się na wybranym przez nas kierunku należy podkreślić, że pod względem merytorycznym żadne rozbieżności nie występują.

Studenci mają pozyskać wiadomości w zakresie metod i technik projektowych, wiedzę dotyczącą materiałów, technologii i konstrukcji, wiedzę dotyczącą adaptacji i modernizacji wnętrz, jak również mają rozwinąć w sobie zdolność wnikliwej obserwacji przestrzeni i samodzielnego poszukiwania źródeł inspiracji.

Gdzie zatem szukać różnic? W intensywności zajęć i charakterze samej nauki. Studiując niestacjonarnie można odnieść wrażenie, iż czasu na poszerzanie wiadomości jest stosunkowo mniej, a wszystko przez skondensowanie programu oraz odbywanie zajęć w formie weekendowej, czyli zaocznej, bo właśnie taką można obrać chcąc kształcić się w trybie niestacjonarnym.

czytaj dalej studia architektoniczne niestacjonarne (zaoczne) w Poznaniu

Jak wyglądają studia architektoniczne w Poznaniu?

Studia architektoniczne w Poznaniu to kierunki studiów, które zaznajamiają studentów z zagadnieniami projektowania budynków mieszkalnych, projektowania budynków usługowych, projektowania wnętrz, projektowania mebli, czy projektowania ogrodów. Jednym słowem, są to kierunki, których założeniem jest wykształcenie specjalistów pracujących dla dobra innych ludzi.

Najpopularniejsze kierunki architektoniczne w Poznaniu: architektura wnętrz, architektura, architektura krajobrazu.

Współczesne studia architektoniczne charakteryzują się tym, że bardzo często studenci poszczególnych kierunków otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.

 

Praca po studiach architektonicznych

Absolwenci studiów architektonicznych odnajdują się w pracy między innymi w biurach projektowych, firmach opracowujących projekty zagospodarowania przestrzeni, firmach konserwatorskich, przedsiębiorstwach budowlanych, firmach zajmujących się projektowaniem wnętrz, firmach deweloperskich.

 

Zarobki

Średnie zarobki w Poznaniu na popularnych stanowiskach związanych z szeroko pojmowanym projektowaniem wahają się od 3800 zł do 7700 zł brutto (wysokość wynagrodzenia uzależniona jest od doświadczenia, uprawnień, stażu pracy, miejsca pracy).

 

Typ studiów

Studia architektoniczne to początek odpowiedzialnej kariery zawodowej - mało który kandydat na tego rodzaju studia, zdaje sobie sprawę, że w rękach architektów bardzo często leży los wielu ludzi - to architekci są odpowiedzialni za trwałość i bezpieczeństwo projektowanych budynków, oczywiście, inżynierowie budowlani również, jednak odpowiedzialność za główny projekt, wedle którego realizowana jest inwestycja, leży w rękach architektów.

Nieco inaczej sytuacja rysuje się w przypadku architektów krajobrazu czy wnętrz, jednak i w tym przypadku wolności artystycznej mieć nie będziecie. Jeśli więc drzemie w Was dusza artysty, a słyszeliście, że na architekturze można dobrze zarobić, to nie idźcie tą drogą!

Studia architektoniczne w Poznaniu z pewnością Was w pewnym momencie zweryfikują. Architektura to ciężki kawałek chleba, wymagający bardzo sumiennego przygotowania teoretycznego i praktycznego wizjonerstwa - jeśli połączycie te dwa czynniki, to macie szansę na sukces w swoim życiu zawodowym!

Studia architektoniczne w Poznaniu mogą być bardzo ciekawą przygodą, patrząc na charakter samego miasta - połączenia poniemieckich budowli z nowoczesną architekturą miejską, wpisującą się w krajobraz. Poznań to dość specyficzne miasto z koziołkami na ratuszu, ze starym rynkiem, zabytkowymi bramami, kamienicami oraz Twierdzą Poznań - jedną z trzech największych w Europie tego typu fortyfikacji, zbudowaną w XIX wieku i dokończoną na początku XX..

Miasto, rozdzielone wielką rzeką Wartą, łączy swoje części za pomocą 7 mostów drogowych i 3 kolejowych - ich budowa z pewnością była niemałym wyzwaniem dla architektów i budowniczych. Poznań został uznany w 2008 roku jako pomnik historii - mianem tym objęte zostały nie tylko tereny Starego Miasta. A takie zdobycze miasta i taka historia zobowiązuje, w szczególności studentów architektury do dokładnego “zbadania terenu” miasta akademickiego.

Dlatego przyszli architekci - Poznań to wspaniałe miejsce dla przyszłych projektantów naszej przestrzeni, wiele możecie się tu nauczyć, nie tylko z samej historii i z samych spacerów po mieście, ale również od wspaniałej kadry profesorskiej, prowadzącej swoich podopiecznych do zdobycia tytułu inżyniera architekta!

 

Studia architektoniczne w Poznaniu możemy podzielić na:

1. Poziom studiów:

2. Forma:

 

Studia architektoniczne pierwszego stopnia w Poznaniu w znacznej większości należą do grupy studiów inżynierskich, jednak istnieją również takie, których ukończenie wyposaży cię w tytuł licencjata. Typ kształcenia ma wpływ nie tylko na zdobywany tytuł, ale również czas potrzebny na ukończenie nauki.

Przyszli inżynierowie będą kształcić się przez trzy i pół roku, natomiast licencjaci na naukę poświęcą trzy lata. Absolwenci mogą pomyśleć o edukacji na studiach magisterskich, trwających półtora roku lub dwa lata oraz wybranych kierunkach podyplomowych.

Uczelnie w Poznaniu starają się odpowiedzieć na potrzeby jak największej grupy kandydatów i studentów, dlatego niektóre z nich umożliwiają podjęcie kierunków architektonicznych w trybie stacjonarnym oraz niestacjonarnym.

Pierwsza z opcji nastawiona jest na kształcenie podczas pięciu dni roboczych każdego tygodnia najczęściej w godzinach porannych i popołudniowych. Jeżeli wybierzesz studia zaoczne, będziesz uczęszczał w zjazdach odbywających się od piątku do niedzieli zgodnie z harmonogramem wybranej uczelni.

czytaj dalej studia w Poznaniu

 

Kierunki studiów architektonicznych w Poznaniu

Architektoniczne kierunki studiów zostały stworzone z myślą o osobach, posiadających wszechstronne zainteresowania, które obejmują dziedziny inżynierskie oraz kreatywne aspekty pracy – w końcu tworzenie innowacyjnych projektów, pełniących funkcję użytkową i estetyczną jednocześnie, wymaga wyobraźni i uzdolnień artystycznych.

Jeżeli chcesz studiować w Poznaniu, będziesz miał do wyboru kilka atrakcyjnych propozycji kształcenia, z których każda wyróżnia się własnym programem i oferuje różne możliwości zawodowe.

Poznańskie ośrodki akademickie umożliwiają rozwijanie predyspozycji architektonicznych na klasycznej architekturze, oferują architekturę wnętrz i krajobrazu, a także posiadają w ofercie architektoniczne studia podyplomowe, jak na przykład planowanie przestrzenne.

Osoby zorientowane na przyswajanie bardziej artystycznych kompetencji mogą rozważyć aplikację na wzornictwo lub projektowanie mebli. Jak sam widzisz, spektrum możliwości kształcenia jest na tyle szerokie, że z łatwością znajdziesz coś dla siebie.

 

Studia architektoniczne w Poznaniu - rekrutacja 2024/2025

czytaj dalej kierunki studiów w Poznaniu

 

Gdzie studiować kierunki architektoniczne w Poznaniu?

Studia pozwalają zdobyć więdzę i umiejętności z zakresu projektowania architektury i urbanistyki, a także konserwacji zabytków czy realizacji scenografii, wnętrz i wystawAbsolwenci studiów architektonicznych odnajdują się w pracy w biurach projektowych, pracowaniach konserwatorskich, branży budowlanej, firmach wykonawczych, urzędach nadzoru budowlanego.

Wszystkie uczelnie wyższe w Poznaniu posiadają własny, unikalny program kształcenia. Niektóre z poznańskich ośrodków akademickich umożliwiają podjęcie wybranego kierunku jedynie w trybie stacjonarnym, inne posiadają w ofercie również studia zaoczne oraz podyplomowe. Zróżnicowanie, jeśli chodzi o wymienione czynniki może skłaniać do zastanowienia na temat tego, gdzie studiować wybrane kierunki architektoniczne w Poznaniu.

Istnieją cztery poznańskie uczelnie, na których możliwe jest rozpoczęcie bądź kontynuowanie kształcenia na wybranych kierunkach architektonicznych. Wśród nich znajdziesz trzy placówki publiczne oraz jedną prywatną. W wyborze idealnego miejsca zdobywania wykształcenia wyższego może pomóc ci dokładne zapoznanie się z ofertą prezentowaną przez poszczególne ośrodki akademickie.

Zastanów się ponadto czego oczekujesz od charakteru studiów – interesuje cię kształcenie pierwszego czy drugiego stopnia? Wolisz uczyć się zdalnie czy zaocznie? Rozważasz wybór uczelni prywatnej czy interesują cię jedynie publiczne? Odpowiedź na te pytania być może ułatwi ci cały proces decyzyjny.

 

Gdzie studiować kierunki architektoniczne w Poznaniu

  • Politechnika Poznańska
  • Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
  • Wyższa Szkoła Umiejętności Społecznych im. Prof. Michała Iwaszkiewicza w Poznaniu

czytaj dalej uczelnie w Poznaniu


Kierunki architektoniczne - uczelnie publiczne (państwowe) w Poznaniu

  • Politechnika Poznańska
  • Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

czytaj dalej uczelnie publiczne w Poznaniu

 

 

Kierunki architektoniczne - uczelnie niepubliczne (prywatne) w Poznaniu

  • Wyższa Szkoła Umiejętności Społecznych im. Prof. Michała Iwaszkiewicza w Poznaniu

czytaj dalej uczelnie prywatne w Poznaniu

 

 

Jakie kierunki architektoniczne w Poznaniu, aby mieć dobrą pracę?

Zdobycie uprawnień i kompetencji do wykonywania zawodu architekta, dekoratora wnętrz czy krajobrazu bywa utożsamiane z otrzymaniem gwarancji wysokich zarobków i pozycji społecznej. Jaki kierunek architektoniczny w Poznaniu wybrać, aby stworzyć sobie najlepsze warunki rozwoju zawodowego?

Wszystko zależy od tego, czego tak naprawdę oczekujesz od procesu edukacji. Atrakcyjna oferta poznańskich uczelni wyższych zachęca wielu świeżo upieczonych maturzystów do wyboru jednej z propozycji. Istotnym czynnikiem, którym warto kierować się przed aplikacją, są własne zainteresowania i uzdolnienia.

Posiadany talent dla zgłębiania niektórych kierunków architektonicznych jest niezwykle ważny.  Osoby zajmujące się planowaniem wystroju wnętrz musza mieć na uwadze nie tylko ich wartość użytkową, ale również wizualną.

Dlatego wykazywanie tak zwanego zamysłu estetycznego jest nieocenione w przypadku takich kierunków, jak architekt wnętrz, dekorator wnętrz, czy dyrektor artystyczny. Jeżeli wybierzesz propozycję kształcenia dopasowaną do siebie, będziesz miał większe szanse na osiągnięcie edukacyjnego oraz zawodowego sukcesu.

 

Możliwe ścieżki twojej przyszłej kariery zawodowej

  • architekt
  • architekt wnętrz
  • planista
  • urbanista
  • architekt krajobrazu
  • dekorator wnętrz
  • kosztorysant budowlany
  • dyrektor artystyczny
  • inspektor budowlany

 

Charakter zawodów po ukończeniu kierunków architektonicznych jest zróżnicowany, podobnie jak specyfika kształcenia na studiach z tego obszaru. Wiele osób jest zdecydowanych na pracę w konkretnym zawodzie jeszcze zanim zdecyduje się na aplikację na studia.

Chcąc podjąć pracę związaną z aktywnością artystyczną, jak na przykład dekorowanie wnętrz, planowanie wystroju pomieszczeń, czy zarządzanie miejskimi terenami zielonymi warto rozważyć studiowanie na architekturze wnętrz, projektowaniu mebli lub design krajobrazu.

Pamiętaj, że niezależnie od kierunku, na który się zdecydujesz, możesz liczyć na dobrze płatne i stabilne zatrudnienie. Czynnikiem determinującym osiągnięcie sukcesu często jest poziom zaangażowania, pasji i determinacji, dlatego wybierz taki kierunek architektoniczny, na którym będziesz czuł się dobrze.

czytaj dalej jakie studia wybrać

 
Jak wybrać uczelnię wyższą w Poznaniu?

Planowanie rozpoczęcia bądź kontynuowania studiów w Poznaniu nie kończy się na wyborze atrakcyjnego kierunku kształcenia. Równie istotna staje się decyzja w kwestii wyboru uczelni wyższej. W końcu to właśnie od niej może zależeć tryb nauki, a także jej szczegółowy charakter. Studia architektoniczne można studiować na trzech uczelniach publicznych i jednej niepublicznej, dlatego każdy przyszły kandydat będzie miał dość szeroki wybór.

Zróżnicowanie specyfiki kształcenia architektonicznego sprawia, że warto podejść na poważnie do wyboru uczelni. Program kierunków oferowanych przez Politechnikę Poznańską będzie zawierał więcej matematyki i innych przedmiotów ścisłych, niż oferta prezentowana przez Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu - uczelnię nastawioną przede wszystkim na kształtowanie kreatywności, wyobraźni i zdolności manualnych studentów.

Dokonaj takiego wyboru, który będzie zgodny z twoimi planami na przyszłe życie zawodowe oraz rozwój kompetencji. W ten sposób nauka będzie czystą przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem.

czytaj dalej jak wybrać uczelnię

 
Czy warto iść na studia architektoniczne w Poznaniu?

Dla jednych studia architektoniczne są spełnieniem marzeń o kształceniu wyższym, dla innych natomiast stanowią propozycję, którą warto rozważyć podczas planowania przyszłości edukacyjnej i zawodowej. Jeżeli należysz do którejkolwiek z wymienionych grup, prawdopodobnie zastanawiasz się, czy warto podjąć studia architektoniczne w Poznaniu.

Odpowiedź na to spędzające sen z powiek pytanie nie jest jednoznaczna, bowiem zależy od kilku niezwykle istotnych czynników. Zanim aplikujesz na którykolwiek kierunek architektoniczny powinieneś zapoznać się z jego programem, analizując jednocześnie własne predyspozycje do zgłębiania danych przedmiotów. W ten sposób lepiej dopasujesz siatkę przyszłego kształcenia do swoich możliwości i zainteresowań.

Następnie zastanów się, co tak naprawdę chciałbyś robić w przyszłości. Myślisz o karierze światowej sławy architekta? Dużo radości sprawia ci projektowanie wystroju wnętrz lub planowanie przestrzenne terenów zielonych, dlatego twój zawód powinien być powiązany z tymi czynnościami?

Lubisz matematykę, a nauka przedmiotów pokrewnych nie sprawia ci większego problemu? Jeżeli odpowiedziałeś twierdząco, to najprawdopodobniej jeden z kierunków architektonicznych jest skrojony na twoją miarę. Zapoznaj się z ofertą kształcenia, aby upewnić się jaki.

Nie bez znaczenia pozostaje wybór miejsca kształtowania kompetencji zawodowych. Kierunki architektoniczne możesz podjąć na czterech uczelniach wyższych Poznaniu. Wśród nich znajdziesz zarówno ośrodki publiczne, jak i prywatne. Jeżeli któryś z nich spełnia twoje wymagania, to istnieje kolejny powód przemawiający za tym, że powinieneś rozważyć kształcenie w Poznaniu.

Warto, abyś przed dokonaniem ostatecznego wyboru porozmawiał z osobami uczącymi się w Poznaniu. Możesz również zaznajomić się z atrakcjami na mapie tego miasta oraz odbywającymi się tam wydarzeniami kulturalnymi. Poznań to bez wątpienia nie tylko miasto akademickie, ale tętniące życiem miejsce przyciągające osoby głodne różnego rodzaju kultury, rozrywki oraz nauki.

czytaj dalej czy warto iść na studia

 

Praca po studiach architektonicznych

Gdzie znajdziecie zatrudnienie po studiach architektonicznych w Poznaniu? W najróżniejszych urzędach i instytucjach, w których architekci są niezbędni do wykonywania projektów, wydawania orzeczeń i pozwoleń. Architekci są licznie zatrudniani w jednostkach samorządu terytorialnego, jak i w jednostkach administracji centralnej.

Wszelkie państwowe instytucje kontrolne na najróżniejszych szczeblach potrzebują wykształconych architektów z dyplomami i pozwoleniami. W rozwijającym się kraju, takim jak jest Polska, architekci są naprawdę niezbędni.

Przez wzgląd na ograniczoną ilość miejsc na studia architektoniczne nie tylko w Poznaniu, ale i w całej Polsce, jak i na trudny egzamin kwalifikacyjny, architektów wciąż jest w naszym kraju mało.

Bardziej niezależni duchowo i artystycznie mogą poszukiwać pracy w biurach projektowych oraz firmach deweloperskich, w których zatrudniany jest cały sztab zdolnych inżynierów. Oprócz tego, oczywiście możecie pokusić się o założenie własnego biura projektowego, parającego się kompleksowym zadbaniem o budowę na przykład domku jednorodzinnego.

Jako firma możecie startować w licznych przetargach organizowanych przez gminy i miasta, a także poszukiwać zleceń na własną rękę. Bez architektów ludzie nie mogą podjąć się żadnej budowy - może dlatego jest to tak dobry kierunek kształcenia?

POZOSTAŁE UCZELNIE W POZNANIU NA KTÓRYCH SĄ STUDIA ARCHITEKTURA I BUDOWNICTWO

23 Uczelnie w Poznaniu

 

Poznań jest jednym z większych ośrodków akademickich w Polsce. Znajduje się tu osiem uczelni publicznych i aż piętnaście niepublicznych. Spośród nich przyszli studenci mogą wybrać m. in. słynny Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego, Politechnikę Poznańską, Uniwersytet Artystyczny, a także Akademię Muzyczną i Akademię Wychowania Fizycznego.

Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują poznańskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Poznaniu

 

WARTO TO WIEDZIEĆ

Przede wszystkim studia architektoniczne w Poznaniu możecie realizować na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej, jednej z największych uczelni tego miasta. Prowadzone są tu studia architektury, po których uzyskać tytuł inżyniera architekta oraz architekta wnętrz - studia I i II stopnia, magisterskie (uzupełniające). Możecie wybrać się na studia stacjonarne, jak i niestacjonarne.

Studia architektoniczne prowadzi również Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu. Na Wydziale Architektury i Wzornictwa prowadzone są studia:

Na Wydziale Architektury Wnętrz i Scenografii możecie podjąć studia architektury wnętrz - studia I i II stopnia, w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym.

Wyższa Szkoła Umiejętności Społecznych oferuje kształcenie w ramach studiów licencjackich I stopnia stacjonarny i niestacjonarnych na kierunku Architektura wnętrz w specjalności projektowanie wnętrz.

 



TEMATY POWIĄZANE

 

 

komentarze (0)