REGION KARPACKI: ETNOLINGWISTYKA I STUDIA KULTUROWE studia – kierunek studiów
Studia na kierunku region karpacki: etnolingwistyka i studia kulturowe to studia licencjackie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata).
Studia na kierunku region karpacki: etnolingwistyka i studia kulturowe
Osoby, które aplikują na kierunek region karpacki: etnolingwistyka i studia kulturowe zdobędą wszechstronną wiedzę z zakresu kulturoznawstwa, literaturoznawstwa oraz językoznawstwa. W czasie kształcenia zdobędą wszechstronną wiedzę na temat historii regionu karpackiego oraz kultury i języka polskich Karpat. Poza wiedzą teoretyczną rozwiną także umiejętności praktyczne. Przede wszystkim skupią się na nauce języka ukraińskiego i słowackiego
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia 2025/2026 na kierunku region karpacki: etnolingwistyka i studia kulturowe najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: geografia, historia, język polski, język angielski, język francuski, język hiszpański, historia muzyki, historia sztuki, język łaciński i kultura antyczna, język niemiecki, język rosyjski, język włoski, wiedza o społeczeństwie.
*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).
Praca po studiach
Absolwenci znajdą zatrudnienie w instytucjach kultury, wydawnictwach, redakcjach czasopism, uczelniach wyższych oraz ośrodkach badawczo-naukowych. Dobrym rozwiązaniem będzie także założenie własnej działalności gospodarczej.
Aplikując na studia pierwszego stopnia na kierunku region karpacki: etnolingwistyka i studia kulturowe należy zapoznać się z informacjami dotyczącymi wymagań rekrutacyjnych, obowiązujących na danej uczelni wyższej. Kandydaci muszą zdać egzamin maturalny oraz przejść rozmowę kwalifikacyjną, sprawdzającą ich kwalifikacje i znajomość języka polskiego. Konieczne będzie także dostarczenie wymaganych dokumentów.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Wymagane przedmioty: język angielski oraz 1 przedmiot do wyboru z: geografia, historia, historia muzyki, historia sztuki, język francuski, język hiszpański, język łaciński i kultura antyczna, język niemiecki, język polski, język rosyjski, język włoski, wiedza o społeczeństwie.
Szczegółowe informacje na temat wymagań rekrutacyjnych należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Terminy rekrutacji mogą się różnić w zależności od wybranego kierunku. Uczelnie mogą prowadzić także dodatkowe nabory, które z reguły trwają do 30 września lub 15 października.
Szczegółowe informacje znajdziesz klikając powyższy przycisk "Dowiedz się więcej".
Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia.
Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek.
Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Czas trwania
Czas trwania studiów na kierunku region karpacki: etnolingwistyka i studia kulturowe na poszczególnych uczelniach
Szczegółowe informacje na temat czasu trwania należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Przedmioty maturalne
Region karpacki: etnolingwistyka i studia kulturowe - jakie przedmioty zdawać na maturze
Podczas rekrutacji na kierunek region karpacki: etnolingwistyka i studia kulturowe na większości
uczelni publicznych najczęściej punktowane są następujące przedmioty maturalne:
geografia, historia, historia muzyki, historia sztuki, język angielski, język francuski, język hiszpański, język łaciński i kultura antyczna, język niemiecki, język polski, język rosyjski, język włoski, wiedza o społeczeństwie.
Z kolei uczelnie niepubliczne przyjmują kandydatów zazwyczaj na podstawie kolejności zgłoszeń i złożenia
wymaganych dokumentów w terminie, aż do wyczerpania limitu miejsc.
Przedmioty maturalne brane pod uwagę w procesie
rekrutacji na kierunek region karpacki: etnolingwistyka i studia kulturowe na poszczególnych uczelniach
Wymagane przedmioty: język angielski oraz 1 przedmiot do wyboru z: geografia, historia, historia muzyki, historia sztuki, język francuski, język hiszpański, język łaciński i kultura antyczna, język niemiecki, język polski, język rosyjski, język włoski, wiedza o społeczeństwie.
Szczegółowe informacje na temat wymagań rekrutacyjnych należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Limity
Orientacyjne limity miejsc na kierunku region karpacki: etnolingwistyka i studia kulturowe na
poszczególnych uczelniach
Szczegółowe informacje na temat limitów należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Progi
Progi punktowe na kierunek region karpacki: etnolingwistyka i studia kulturowe na
poszczególnych uczelniach
Szczegółowe informacje na temat progów należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Dalsza część artykułu pod reklamą
JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU REGION KARPACKI: ETNOLINGWISTYKA I STUDIA KULTUROWE?
Region karpacki: etnolingwistyka i studia kulturowe będą idealnym wyborem dla osób interesujących się kulturą oraz regionem, jakim są Karpaty. W czasie studiów będą mieli szansę rozwinąć wszechstronną wiedzę humanistyczną i kulturoznawczą oraz zdobyć umiejętności praktyczne, a tym samym podnieść swoje kwalifikacje zawodowe i zwiększyć swoje szanse na zdobycie ciekawej i dobrze płatnej pracy.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku region karpacki: etnolingwistyka i studia kulturowe możemy podzielić na:
Program nauczania na kierunku region karpacki: etnolingwistyka i studia kulturowe będzie oscylował wokół zagadnień związanych z naukami kulturowymi, historycznymi, językoznawczymi oraz literaturoznawczymi. W planie znajdą się zajęcia o tematyce związanej z historią Karpat, panoramą językową regionu oraz kulturą Karpat polskich, ukraińskich i słowackich. Studenci dowiedzą się także więcej o religii i antropologii religii.
Poza tym rozwiną szereg umiejętności praktycznych, które wykorzystają w swojej przyszłej pracy zawodowej. W ramach kształcenia nauczą się języka ukraińskiego oraz słowackiego oraz ich praktycznego wykorzystania w codziennych sytuacjach komunikacyjnych. Program kształcenia zakłada także realizację fakultatywnego lektoratu z języka łemkowskiego. Co więcej, w planie znajdą się badania terenowe i obozy naukowe.
Dalsza część artykułu pod reklamą
ILE TRWAJĄ STUDIA NA KIERUNKU REGION KARPACKI: ETNOLINGWISTYKA I STUDIA KULTUROWE?
Studia na kierunku region karpacki: etnolingwistyka i studia kulturowe trwają 3 lata (studia I stopnia).
Dalsza część artykułu pod reklamą
JAKA PRACA PO STUDIACH NA KIERUNKU REGION KARPACKI: ETNOLINGWISTYKA I STUDIA KULTUROWE?
Ukończenie studiów na kierunku region karpacki: etnolingwistyka i studia kulturowe daje wiele możliwości pracy zawodowej. Absolwenci znajdą zatrudnienie w instytucjach kultury, między innymi w muzeach, czy domach kultury. Równie ciekawą opcją może być praca w mediach, między innymi w redakcjach czasopism, redakcjach telewizyjnych oraz w wydawnictwach. Dobrym rozwiązaniem będzie także założenie własnej działalności gospodarczej lub podjęcie zatrudnienia poza granicami kraju, co umożliwia znajomość dwóch języków obcych.
Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku region karpacki: etnolingwistyka i studia kulturowe:
muzea
domy kultury
redakcje czasopism
wydawnictwa naukowe i literackie
telewizja
ośrodki badawczo-naukowe
własna działalność gospodarcza
firmy i instytucje międzynarodowe
Dalsza część artykułu pod reklamą
Poziom i forma studiów
Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:
ul. Rzemieślnicza 5 ,
81-855 Sopothttps://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=sopocka%20szko%C5%82a%20wy%C5%BCszahttps://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/e3ff6-sans-studia-trojmiasto.jpgSopocka Akademia Nauk Stosowanych
ul. Bankowa 5 w Katowicachhttps://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJq50dkTbOFkcR6qGXE6SyeGohttps://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/61beb-us-studia-katowice.jpgUniwersytet Śląski w Katowicach
ul. Koszykowa 86; ,
02-008 Warszawahttps://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJ9fSNrpbMHkcR9efpda02X_0https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/6fd17-polsko-japońska-akademia-technik-komputerowych.jpgPolsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie