Ekonomia studia II stopnia - Kraków

Ekonomia studia II stopnia - Kraków

Studia na kierunku ekonomia w Krakowie możesz podjąć na 4 uczelniach publicznych w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym.

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
II stopnia
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania
Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie

Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie

Ekonomia stopień: (II), czas trwania: 2 lata
forma: stacjonarne, niestacjonarne
Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Ekonomia stopień: (II), czas trwania: 2 lata
forma: stacjonarne, niestacjonarne
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Ekonomia stopień: (II), czas trwania: 2 lata
forma: stacjonarne
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie

Ekonomia stopień: (II), czas trwania: 2 lata
forma: stacjonarne, niestacjonarne

Uczelnie, gdzie ekonomia jako specjalność / ścieżka kształcenia

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie

Międzynarodowe stosunki gospodarcze stopień: (II), czas trwania: 2 lata
forma: stacjonarne, niestacjonarne

Specjalności na kierunku międzynarodowe stosunki gospodarcze

18.03.2024

Ekonomia studia II stopnia (magisterskie) Kraków 2024 | woj. małopolskie

Ekonomia w Krakowie to 2-letnie studia II stopnia (magisterskie). Studia można podjąć na 5 uczelniach w formie stacjonarnej (dziennej) lub niestacjonarnej (zaocznej). 

Ekonomia studia II stopnia - Kraków
Studia na kierunku ekonomia w Krakowie
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)

Opis kierunku

Studia na kierunku ekonomia oferują wszechstronny rozwój, bo to dziedzina, która łączy w sobie matematykę, statystykę, nauki społeczne i humanistyczne. Studenci tego kierunku mogą kształcić się m.in. na takich specjalizacjach jak: ekonomia sprzedaży, inwestycje kapitałowe czy biznes internetowy. Wielowymiarowa wiedza, którą zdobywa się podczas studiów na kierunku ekonomia, ułatwia odnalezienie się na rynku pracy.

Będąc absolwentem ekonomii można szukać zatrudnienia w biurach rachunkowych, urzędach skarbowych czy bankach. Ekonomista znajdzie pracę w firmach z każdej branży, ponieważ ich wiedza i analityczny umysł przydatne są także w korporacjach, organizacjach rządowych i pozarządowych. Kompetencje nabyte podczas studiów, otwierają także pole do założenia własnej działalności gospodarczej.

 

Uczelnie

W Krakowie ekonomię (studia II stopnia) możesz studiować w ramach kierunku lub specjalności na 4 uczelniach publicznychUniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.

 

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek ekonomia w Krakowie

Jeśli dalej chciałbyś kształcić się w zakresie ekonomii na studiach II stopnia, to musisz posiadać tytuł licencjata z tej samej dyscypliny lub dziedziny pokrewnej (np. zarządzania, ważne, byś mógł wyrównać różnice programowe!).

Pamiętaj także, podczas procedury rekrutacyjnej pod uwagę zostanie wzięta twoja średnia ocena ze studiów I stopnia. Nie zaniedbuj zatem swojej nauki na żadnym etapie kształcenia wyższego!

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU EKONOMIA?

Studia ekonomiczne II stopnia powinny być wybierane przez osoby, które pierwszy etap kształcenia mają już za sobą. Warto rozważyć jednak kontynuację nauki, by mieć pewność, że otrzymaliśmy wszystkie niezbędne kompetencje zawodowe. Ekonomia jako nauka od wielu lat cieszy się niegasnącym zainteresowaniem na aktualnym rynku zatrudnienia. Czy zastanawiałeś się, co wpływa na jej popularność?

Przede wszystkim jest to fakt, że jesteśmy społeczeństwem konsumpcyjnym, które dużą uwagę przywiązuje do obrotu wszelkimi dobrami. Mało kto podchodzi jednak refleksyjnie do aktualnych zjawisk, jakie panują na rynku gospodarczym. Ekonomiści mimo to mają wciąż ręce pełne pracy, ponieważ czynników, które wpływają na sektor finansowy i gospodarczy, jest bardzo dużo. Można do nich zaliczyć nastroje polityczne, konflikty zbrojne, czy nawet klęski żywiołowe.

 

 Typ i tryb studiów

Studia na kierunku ekonomia możemy podzielić na:

1. Typ:

  • Studia I stopnia (licencjackie)

  • Studia II stopnia (magisterskie)

 

2. Tryb:

  • studia stacjonarne

  • studia niestacjonarne

 

Studia na kierunku ekonomia w Krakowie realizowane są w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata.

Uczelnie w Krakowie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.

 

Program studiów i przedmioty

Kierunki studiów takie jak ekonomia mają bardzo szeroki zakres. W praktyce oznacza to, że przedmioty, z którymi się zetkniesz można podzielić na trzy grupy. Zaliczymy do nich zagadnienia podstawowe, kierunkowe i specjalnościowe. Dzięki takiemu rozróżnieniu twoja wiedza zostanie usystematyzowana i nie będziesz miał poczucia, że do twoich umiejętności zakrada się chaos. Przykładowe przedmioty, które odnajdziesz w każdej z tych grup, to:

  • wnioskowanie statystyczne
  • rynek i kapitał finansowy
  • rachunkowość zarządcza
  • badania operacyjne

 

Gdzie studiować na kierunku ekonomia w Krakowie

Kierunek ekonomia (studia II stopnia) - uczelnie w Krakowie

Uczelnie w Krakowie - kierunek ekonomia:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie (Kolegium Ekonomii, Finansów i Prawa UE w Krakowie) stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia więcej
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie (Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ) stacjonarne I stopnia, II stopnia więcej
Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie (Instytut Prawa, Ekonomii i Administracji) stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia więcej
Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie (Wydział Rolniczo-Ekonomiczny URK) stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz

Studia na kierunku Ekonomia w Krakowie, w zależności od typu studiów trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).

Studia II stopnia na kierunku ekonomia trwać będą dwa lata. Zdobędziesz wtedy nowe kompetencje zawodowe, kształcić będziesz jednak w oparciu o tę wiedzę, którą posiadłeś podczas pierwszego etapu nauki. Pamiętaj również o tym, że będzie to czas twoich przygotowań do obrony pracy dyplomowej. Najpierw będziesz musiał ją napisać. Na zakończenie kształcenie czeka cię egzamin i jeśli wszystko podczas niego powiedzie się pomyślnie, to otrzymasz tytuł magistra ekonomii.

Ekonomia w Krakowie - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia 3 lata licencjat
studia II stopnia 2 lata magister

JAKA PRACA PO STUDIACH NA KIERUNKU EKONOMIA?

Kierunki studiów takie jak ekonomia cieszą się sporą popularnością. Czy wpływ mają na to także perspektywy zatrudnienia w przyszłości? Oczywiście! Ekonomiści to współcześnie jedna z tych grup zawodowych, która świetnie odnajdzie się na aktualnym rynku zatrudnienia. Ekonomiści z tytułem zawodowym magistra będą przygotowani do pracy na specjalistycznych stanowiskach, związanych z wszelkimi analizami zachowań, jakie towarzyszą społeczeństwu konsumpcyjnemu.

Uczelnie w Krakowie mają w swojej ofercie także szereg staży oraz praktyk, pozwalających na zdobycie niezbędnego doświadczenia praktycznego. Ukończenie studiów ekonomicznych powinno wiązać się ze znalezieniem stabilnego i rozwijającego zatrudnienia. Ekonomowie mogą rozpocząć pracę w szeroko rozumianym sektorze bankowym, gdzie będą pracować na stanowisku:

  • doradców
  • ekspertów
  • analityków

 

Absolwenci tego kierunku mogą pracować także w roli doradców w sektorze prywatnych przedsiębiorstw i firm. Pamiętaj, że twoja kariera zawodowa może rozwijać się także na arenie międzynarodowej.

Co warto sprawdzić idąc na studia II stopnia na kierunku ekonomia

Każdy, kto ma w planach rozpoczęcie kształcenia na studiach ekonomicznych drugiego stopnia, powinien zapoznać się w sposób dokładny ze stroną internetową wybranej uczelni wyższej.

Warto sprawdzić, jakie kierunki pierwszego stopnia dadzą ci uprawnienia potrzebne do nauki na magisterskiej ekonomii. Ponadto postaraj się zgromadzić informacje o oczekiwanych efektach kształcenia oraz dokumentach, jakie należy złożyć po zakwalifikowaniu.

 

Jak wygląda proces rekrutacji?

Kandydaci na studia drugiego stopnia na kierunku ekonomia powinni zdawać sobie sprawę z obowiązku posiadania dyplomu ukończenia studiów pierwszego stopnia. Jest to warunek konieczny, aby móc starać się o uzyskanie tytułu magistra.

Ponadto warto mieć świadomość czekających cię opłat rekrutacyjnych, zazwyczaj w wysokości kilkudziesięciu złotych. Po otrzymaniu pozytywnej informacji na temat zakwalifikowania na studia ekonomiczne, pozostanie ci dostarczenie potrzebnych dokumentów na wskazany przez uczelnię adres.

 

Czy te studia są dla ciebie?

Ekonomia jest kierunkiem znajdującym wielu zwolenników wśród młodych ludzi, których przygoda ze studiami drugiego stopnia ma się wkrótce rozpocząć. Nim aplikujesz, upewnij się, że studia te będą dla ciebie odpowiednie.

Po pierwsze odpowiedz sobie na pytanie, czy dobrze odnajdujesz się wśród ekonomicznych analiz, potrafisz sprawnie rozwiązywać złożone problemy logiczne, a prognozowanie sytuacji gospodarczej na podstawie często niepewnych przesłanek cię nie przerośnie. Jeśli uważasz, że ekonomia jest dla ciebie, bez wahania aplikuj!

Czy warto iść na studia II stopnia na kierunku ekonomia

Ekonomia jest nauką wszechstronną, można by rzec, że interdyscyplinarną. Wyjątkowość tej dyscypliny przejawia się między innymi w tym, że zaliczana jest do kanonu nauk humanistycznych, jednak aktywnie korzysta z narzędzi matematycznych i statystycznych w celu analizowania i interpretacji danych.

Dla wielu przyszłych kandydatów na studia wyższe najważniejszym czynnikiem są możliwości zawodowe. Ekonomia to kierunek, który pozwala na zdobycie cennych kompetencji, które przydadzą się nie tylko na polskiej, ale również zagranicznej arenie zawodowej.

Absolwenci ekonomii drugiego stopnia z powodzeniem zatrudniają się w bankach i innych instytucjach finansowych, pracują w działach księgowości międzynarodowych przedsiębiorstw lub wiążą zawodową przyszłość z własną działalnością gospodarczą. To tylko niektóre pozycje z długiej listy możliwości, jakie czekają na absolwentów.

Studia niestacjonarne II stopnia na kierunku ekonomia

Studia niestacjonarne są odpowiedzią na potrzeby wielu osób, które chciałyby mieć realny wpływ na organizację swojego czasu podczas czekających ich lat akademickich. Jeżeli wybierzesz kształcenie na ekonomii drugiego stopnia zaocznie, najpewniej będziesz uczestniczył w weekendowych zjazdach, odbywających się co kilka tygodni.

Jeśli rozważasz aplikację na ekonomię drugiego stopnia w trybie niestacjonarnym, powinieneś zdawać sobie sprawę z obowiązku uiszczania opłat za czesne. Szczegóły znajdziesz na stronie internetowej wybranej uczelnie wyższej.

Aktualności rekrutacyjne

Pozostałe uczelnie w Krakowie na których jest kierunek EKONOMIA

komentarze (0)