Dziś już nikogo nie trzeba przekonywać, jak duże znaczenie ma dbałość o to, co znajduje się na naszych talerzach. Dieta może bowiem bardzo pozytywnie wpłynąć na nasze samopoczucie i zdrowie. Jeśli będziemy podchodzić do niej jednak mniej rozważnie, to skutki mogą być dla nas niezbyt wesołe, nadwaga i otyłość to bowiem tylko wstęp do wielu bardzo groźnych chorób. Dostrzegamy te zależności, nie każdy z nas ma jednak czas i wystarczająco dużo motywacji, by ambitnie układać jadłospisy, które pełne są zdrowych i wartościowych posiłków. Może warto skorzystać wtedy z kompleksowej pomocy specjalisty?
Dietetyka to jedna z dyscyplin medycznych, które w najogólniejszym rozumieniu zajmują się bowiem żywieniem człowieka – zarówno zdrowego, jak i tego dotkniętego schorzeniami. Studia na tym kierunku zaadresowane są zatem dla pasjonatów, którzy kochają zdrowe jedzenie i wkładają dużo serca w jego przygotowanie. To jednak nie wszystko! Jeśli myślisz, że studia dietetyczne przyniosą ci satysfakcję, powinieneś być równocześnie pasjonatem przedmiotów ścisłych takich jak biologia, czy chemia.
Typ i tryb studiów
Studia na kierunku dietetyka możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
-
studia online
Studia na kierunku dietetyka w Warszawie realizowane są w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają trzy lata lub trzy i pół roku. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające dwa lata lub półtora roku.
Uczelnie w Warszawie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
Program studiów i przedmioty
Studia II stopnia na kierunku dietetyka będziesz mógł rozpocząć w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym. Zastanawiasz się zapewne, które z nich wybrać. Studia stacjonarne będą wymagały od ciebie znacznego zaangażowania podczas zajęć, które odbywać się będą regularnie w tygodniu. Studia niestacjonarne to dobre rozwiązanie, jeśli część materiału teoretycznego chciałbyś zdobywać we własnym zakresie, a na zajęcia uczęszczać wyłącznie podczas weekendowych zjazdów naukowych. Pamiętaj jednak, że studia zaoczne wiążą się z uiszczaniem opłat za czesne.
Każda osoba, która wybiera studia II stopnia, powinna pamiętać, że mają one charakter uzupełniający. Dlatego też niezwykle ważne jest to, byś posiadał dobrze utrwaloną wiedzę z pierwszego etapu nauki. To ona pozwoli ci wejść w posiadanie nowych treści związanych z dietetyką. Wykształcenie, jakie zdobędą studenci II stopnia, będzie miało charakter i pozwoli na wszechstronny zawodowy rozwój. Pamiętaj także, że czekają cię intensywne praktyki na oddziałach szpitalnych.
W programie studiów na kierunku dietetyka znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
dietoprofilaktyka
-
dietetyka w wieku prokreacyjnym i rozwojowym
-
projektowanie produktów i potraw dietetycznych
-
prawo w poradnictwie dietetycznym
-
dietetyka sportowa z elementami fizjologii wysiłku
-
projektowanie produktów i potraw dietetycznych
Jak widzisz zatem – studenci, którzy wybiorą kształcenie magisterskie, wzbogacą swoją wiedzę o zagadnienia pokrewne, związane z prawem czy ekonomią. Warto podkreślić, że studia II stopnia na kierunku dietetyka rozwijają umiejętności z zakresu:
-
profilaktyki i leczenia chorób dietozależnych
-
rozpoznawania zaburzeń odżywiania
-
oceny stanu żywienia pacjentów
Gdzie studiować na kierunku dietetyka w Warszawie
Kierunek dietetyka (studia II stopnia) - uczelnie w Warszawie