Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Dla kogo ten kierunek
Na pewno każdy z nas chociaż raz w życiu spotkał się z terminem “dziedzictwo kulturowe”. Gdybyś został poproszony o wytłumaczenie go w prostych słowach - co byś odpowiedział? Założę się, że wymienisz literaturę, sztukę taką jak obrazy czy muzykę, a może nawet religię, idee czy historię - wszystko to w odniesieniu do konkretnej grupy kulturowej, ale również w odniesieniu do dziedzictwa całej ludzkości na przestrzeni wieków. Jeśli intuicyjnie tak uważasz, to masz rację, ponieważ idąc za definicją - dziedzictwo kulturowe to całość rzeczy materialnych i niematerialnych wraz z wartościami duchowymi, zjawiskami historycznymi czy obyczajowymi, które zostały objęte ochroną prawną z uwagi na ich ogromne znaczenie oraz przeświadczenie, że powinny być przekazywane następnym pokoleniom w związku z ich wartościami patriotycznymi, naukowymi, artystycznymi. Mają one wielkie znaczenie dla tożsamości narodowej, rozwoju politycznego, gospodarczego czy artystycznego i społecznego, a skoro są tak ważne to wydaje się logiczna potrzeba ich ochrony, zapewnienie im bezpieczeństwa. Jak to robić? Tego możesz dowiedzieć się studiując na kierunku ochrona i bezpieczeństwo dziedzictwa kulturowego. Musisz jednak wiedzieć, że jest to kierunek dla prawdziwych pasjonatów historii, sztuki i kultury, którzy marzą o pracy w branży konserwatorskiej, muzealniczej czy - szeroko pojętej - kulturalnej.
Program studiów i przedmioty
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku ochrona i bezpieczeństwo dziedzictwa kulturowego: wprowadzenie do prawa ochrony dziedzictwa kultury, ochrona dziedzictwa na poziomie międzynarodowym, ochrona zabytków - geneza, organizacja, prawo, ochrona dziedzictwa podwodnego, ochrona dziedzictwa archeologicznego.
Pomocne w wyborze branży mogą być liczne specjalizacje do wyboru na drodze uczelnianej, a są to między innymi biznes i turystyka, broker informacji, edukacja interkulturowa, filozofia praktyczna, gender studies i tożsamość płci, język niemiecki w administracji, handlu i usługach, nauczanie języka polskiego jako obcego, pisanie kreatywne, polityka bezpieczeństwa i wojskowości, relacje międzynarodowe, czy translatoryka oraz parę innych. Jako absolwent tego kierunku będziesz posiadać potrzebną wiedzę dotyczącą ochrony dokumentów, finansowania kultury oraz jej popularyzacji. Zostaniesz wyposażony również w bardzo ważne na rynku pracy kompetencje językowe (język francuski, angielski bądź niemiecki) na poziomie, co najmniej, B2.
Żeby dostać się na studia na kierunku ochrona i bezpieczeństwo dziedzictwa kulturowego, na większości uczelni przy rekrutacji brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne: język polski, geografia, historia, filozofia, wiedza o społeczeństwie, język obcy, historia sztuki, język łaciński i kultura antyczna.
Terminy rekrutacji
Czas trwania
Przedmioty maturalne
Limity
Progi
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia