1. Typ i tryb studiów
Kierunek inżynieria bezpieczeństwa pracy można realizować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. W przypadku studiów stacjonarnych zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku, co będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które mogą sobie pozwolić na pełne poświęcenie się nauce i zdobywaniu wykształcenia. Jeżeli natomiast zależy Ci na większej swobodzie studiowania to wybierz studia niestacjonarne, na których zajęcia odbywają się w wybrane weekendy semestru.
Tematyka zajęć na powyższych studiach będzie oscylować wokół nauk technicznych.
Studia na kierunku inżynieria bezpieczeństwa pracy możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
2. Program studiów i przedmioty
Osoby, które aplikują na kierunek inżynieria bezpieczeństwa pracy będą miały możliwość uczęszczania na liczne zajęcia akademickie o tematyce związanej z naukami technicznymi, naukami o zarządzaniu oraz szeroko pojętym bezpieczeństwem. W planie znajdą się między innymi następujące przedmioty:
-
Mechanika techniczna
-
Podstawy zarządzania
-
Nauka o bezpieczeństwie
3. Nabywane umiejętności
Jako student powyższego kierunku zdobędziesz wiele cennych umiejętności praktycznych, które z powodzeniem wykorzystasz w swojej przyszłej pracy zawodowej. Przede wszystkim nauczysz się wykonywać analizy bezpieczeństwa oraz ryzyka zawodowego.
Ponadto zdobędziesz kwalifikacje do przeprowadzania szkoleń BHP. Co więcej, dowiesz się w jaki sposób zarządzać bezpieczeństwem i higieną pracy z małych i dużych przedsiębiorstwach. Integralną część studiów będą stanowić praktyki, dzięki którym zdobędziesz niezwykle istotne doświadczenie zawodowe.
4. Dla kogo ten kierunek
Studia inżynierskie z zakresu bezpieczeństwa pracy to świetna okazja do zdobycia nie tylko wszechstronnej wiedzy z tego obszaru, ale również wykształceniu umiejętności odpowiadających kompetencjom inżyniera.
Jeśli jesteś zainteresowany taką ścieżką kształcenia, zapoznaj się koniecznie z dalszymi informacjami. Kto wie? Być może jest to kierunek właśnie dla Ciebie!
5. Gdzie studiować inżynierię bezpieczeństwa pracy
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek inżynieria bezpieczeństwa pracy: