Kierunek bezpieczeństwo publiczne stanowi badawczą odpowiedź na nowe zagrożenia dla bezpieczeństwa i porządku publicznego. W trakcie zdobywanego wykształcenia będzie miał/a okazję zdobyć wiedzę odnoszącą się do roli sił zbrojnych w zapewnieniu porządku publicznego, do cywilizacyjnych, kulturowych i ekonomicznych aspektów ochrony, a także sposobów zwalczania przestępczości.
Studia w zakresie bezpieczeństwa publicznego są idealne dla osób odważnych, sumiennych, wykazujących się determinacją w dążeniu do celu. Powinieneś/powinnaś być odporny/a na stres, lubić adrenalinę, interesować się bezpieczeństwem. Będziesz przygotowywany/a do podjęcia pracy w organach ścigania oraz o pełnieniu służby dla kraju.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Bezpieczeństwo publiczne możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
2. Zdobywana wiedza i umiejętności
Studenci bezpieczeństwa publicznego uczęszczają na szereg najważniejszych przedmiotów, w których trakcie zapoznają się z systemem politycznym państwa, bezpieczeństwem środowiskowym, bezpieczeństwem zewnętrznym i wewnętrznym RP, przestępstwami przeciwko bezpieczeństwu RP, systemami zarządzania kryzysowego w administracji publicznej.
Nabędziesz umiejętności sprowadzające się do rozwiązywania konfliktów i profesjonalnej współpracy z negocjatorami. Będziesz miał/a okazję poznać problematykę zarządzania w sytuacjach kryzysowych, zgłębisz zagadnienia odnoszące się do działalności przestępczej i terroryzmu.
Rozwiniesz również predyspozycje językowe w zakresie posługiwania się językiem obcym na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy.