Specjalności na kierunku reżyseria
W napisach końcowych trochę umykający wzrokowi widza, choć odpowiedzialni za szereg istotnych kwestii: dynamikę filmu, rytm i płynięcie scen, których układ i przejścia stają się kolejną warstwą niezbędną do dokonania właściwej interpretacji dzieła – montażyści i ich nieco tajemnicza profesja. To oni muszą podejść jak najbliżej koncepcji reżysera, zrozumieć jego zamysł, przyłożyć odpowiednie narzędzia i środki wyrazu do ulotnej koncepcji filmu i mieć przy tym na uwadze logikę opowiadanej historii. Dobry montażysta to osoba otwarta na konieczność wykazywania się umiejętnościami z różnych rejestrów, łącząca w sobie kreatywność, komunikatywność oraz zdolność do patrzenia z dystansu i nieustannego odświeżania spojrzenia na temat, którym aktualnie się zajmuje. Studia na kierunku montaż filmowy są w stanie wypracować lub podeprzeć każdą z tych predyspozycji.
Dla kogo ten kierunek
Jeśli masz w sobie twórczą intuicję, potrafisz łączyć ze sobą wrażenia, słowa lub obrazy w sensowne ciągi, nadając im nowe znaczenia, chciałbyś opanować praktyczne umiejętności związane z obsługą oprogramowania montażowego, ale także zrozumieć skomplikowany język filmu i odnajdywać w nim miejsce na dialekt montażysty, zależy Ci na rozwinięciu umiejętności interpersonalnych, predyspozycji do analitycznego i syntetycznego myślenia a przy tym chciałbyś rozpocząć pracę nad własnym, rozpoznawalnym stylem, powinieneś rozważyć studia na kierunku montaż filmowy.
Program studiów i przedmioty
Jakiego planu zajęć możesz się spodziewać, wybierając ten kierunek? W toku studiów poznasz specyfikę pracy montażysty w zależności od tego, czy zajmuje się produkcjami fabularnymi, dokumentalnymi czy telewizyjnymi przyglądając się jednocześnie specyfice każdej z tych form wyrazu. Przejdziesz kurs historii filmu, muzyki filmowej, zetkniesz się z elementami historii sztuki i literatury powszechnej, które uzupełnią Twoją wrażliwość i erudycję o niezbędne kulturowe konteksty. Nauczysz się kreować dźwięk, tworzyć reklamy, wideoklipy i seriale telewizyjne. Dowiesz się, co wpływa na dramaturgię postaci ekranowej, jak wpływać na narrację w filmie fabularnym za pomocą środków przynależnych sztuce montażu. Będziesz pracował z tekstem, obrazem i wykorzystywał narzędzia nowych mediów do tworzenia nowych form artystycznego wyrazu. Przyjrzysz się percepcji filmu w kulturze oraz temu, za pomocą jakich środków osiąga się w filmie efekt perswazji lub manipulacji.
Praca po studiach
Jakie perspektywy zawodowe otworzą się przed Tobą, kiedy ukończysz studia na kierunku montaż filmowy? To znakomity punkt wyjścia do tego, by stać się rozpoznawalnym twórcą, współpracującym z zespołami filmowymi przy różnorodnych, artystycznych i komercyjnych projektach. Twoje umiejętności przydadzą się na każdym obszarze komunikacji wizualnej: w reklamie, biznesie, promocji, branży muzycznej, produkcji filmowej, telewizyjnej i niezależnej. Możesz kształtować swoją ścieżkę kariery w oparciu o to, co Cię inspiruje i popycha do twórczego działania i właśnie w tych dziedzinach realizować się jako montażysta korzystający z własnego, rozpoznawalnego repertuaru środków artystycznego wyrazu.
Terminy rekrutacji
Czas trwania
Przedmioty maturalne
Limity
Progi
Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
Specjalizacja montaż filmowy jest dostępna tylko w trybie stacjonarnym. W praktyce oznacza to, że zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku, co będzie idealnym rozwiązaniem dla osób, które mogą sobie pozwolić na pełne poświęcenie się nauce i zdobywaniu wykształcenia.
Tematyka zajęć na powyższych studiach będzie oscylować wokół nauk artystycznych.
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku montaż filmowy: podstawy montażu komputerowego, reklama i wideoklip, teoria filmu, technika i technologia dźwięku, obraz filmowy.
W czasie studiów na specjalizacji montaż filmowy zdobędziesz wszechstronną wiedzę na temat historii sztuki i filmu, nauk kulturowych oraz artystycznych, a także montażu i produkcji filmowej. Program nauczania zakłada realizacje wielu ciekawych i zarazem rozwijających przedmiotów powiązanych z powyższą tematyką. Oto wybrane z nich:
Studia na powyższej specjalizacji będą miały w dużej mierze charakter praktyczny, dzięki czemu wykształcisz szereg cennych umiejętności i kompetencji zawodowych. Przede wszystkim nauczysz się technik wykorzystywanych w montażu filmów fabularnych, dokumentalnych czy serialach telewizyjnych. Ponadto dowiesz się więcej na temat realizacji obrazu, dźwięku czy muzyki w wybranych formach filmowych i telewizyjnych. Studenci rozwiną także zdolności językowe i poznają specjalistyczną terminologię branżową, tym samym zwiększając swoje szanse na karierę w środowisku międzynarodowym.
Studia na specjalizacji montaż filmowy będą trwały pięć lat, czyli dziesięć semestrów. Po tym czasie zdobędziesz tytuł magistra.
Absolwent kierunku montaż filmowy znajdzie zatrudnienie w/jako:
Miasta, które oferują studia na kierunku Montaż filmowy
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia