Dodaj do ulubionych

Włókiennictwo studia - kierunek studiów

Studia na kierunku Włókiennictwo to studia magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 1,5 roku (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (magistra inżyniera).

Studia na kierunku włókiennictwo
Rok akademicki 2023/2024
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia II stopnia
Czas trwania 1,5 roku (studia II stopnia)

Uczelnie

Studia na kierunku lub specjalności włókiennictwo możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) | włókiennictwo - uczelnie >

Współczesne studia włókiennicze charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.

Popularne specjalności na kierunku włókiennictwo: innowacyjne technologie we włókiennictwie, inżynieria jakości i humanoekologia tekstyliów, inżynieria projektowania tekstyliów, odzieżownictwo.

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

 

szczegółowe wymagania na uczelniach

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK WŁÓKIENNICTWO

Województwo
Miejscowość
Poziom studiów
Forma studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Politechnika Łódzka

Politechnika Łódzka

Włókiennictwo stopień: (II), czas trwania: 1,5 roku
tryb: stacjonarne

Włókiennictwo - zasady rekrutacji

 • Terminy rekrutacji

 • Czas trwania

 • Przedmioty maturalne

 • Limity

 • Progi

Poziom i forma studiów

Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Włókiennictwo studia stacjonarne

Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Włókiennictwo studia II stopnia

CZĘSTO WYBIERANE

Miasto
SORTOWANIE:

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku włókiennictwo

Forma studiów
Poziom studiów
Miasto
Województwo
SORTOWANIE:

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując włókiennictwo

Program studiów i przedmioty

Oprócz tych nauk, jako student tego kierunku, w swoim planie zajęć znajdziesz przedmioty z zakresu takiego jak nauki o włóknie, struktury tkanin i technik wytwarzania tekstyliów, kolekcjonowanie tekstyliów, chemiczna obróbka włókna, technologia włókien chemicznych, metrologia włókiennicza, mechanika techniczna, elektrotechnika i elektronika, automatyka, włókna specjalne, projektowanie tekstyliów, projektowanie odzieży, konserwacja produktów włókienniczych, mechanika maszyn włókienniczych, systemy mikroprocesorowe we włókiennictwie, maszynoznawstwo i grafika inżynierska czy zarządzanie.

Musisz pamiętać, że treści przekazywane na zajęciach i forma w jakiej będą przekazywane, różnią się w zależności od tego na jaką uczelnię się dostaniesz. Niemniej jednak, zajęcia te powinny przekazać Ci w ciągu siedmiu semestrów studiów pierwszego stopnia oraz trzech semestrów studiów drugiego stopnia, wyżej wymienione zagadnienia.

 

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
 • architektury tekstyliów
 • odzieżownictwa
 • towaroznawstwa
 • zarządzania produkcją, usługami i peronelem
 • wytwarzania tkanin i dzianin

Jak wyglądają studia na kierunku włókiennictwo?

 

1. Typ i tryb studiów

Osoby, które aplikują na kierunek włókiennictwo zdobędą wszechstronne wykształcenie techniczne.

Powyższe studia są dostępne jedynie w trybie stacjonarnym, w którym zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku. Taka opcja kształcenia będzie idealnym wyborem dla osób, które mogą sobie pozwolić na codzienną obecność na uczelni i pełne poświęcenie się nauce.

 

Studia na kierunku Włókiennictwo możemy podzielić na:

1. Poziom:

 

2. Forma:

 

2. Program studiów i przedmioty

Osoby, które aplikują na kierunek włókiennictwo zdobędą wszechstronną wiedzę z zakresu nauk artystycznych, technicznych, fizycznych czy ekonomicznych. Ze względu na interdycplinarny program nauczania, w planie zajęć znajdzie się wiele ciekawych i zróżnicowanych tematycznie przedmiotów. Oto wybrane z nich:

 • Innowacyjne technologie przędzalnicze
 • Projektowanie tekstyliów
 • Optoelektronika we włókiennictwie
 • Biomateriały włókiennicze

Studenci dokonają także wyboru specjalizacji, która będzie dopasowana do ich zainteresowań i przyszłych planów zawodowych. Aktualna oferta bloków specjalizacyjnych znajduje się na stronach internetowych wybranych uczelni wyższych.

 

3. Nabywane umiejętności

Studenci kierunku włókiennictwo zdobędą szereg umiejętności praktycznych i kwalifikacji zawodowych. Przede wszystkim skupią się na nauce wytwarzania różnorodnych wyrobów włókienniczych, stosowanych w wybranych sektorach przemysłu.

Ponadto dowiedzą się, w jaki sposób projektować odzież oraz korzystać z nowoczesnych narzędzi komputerowych i maszyn szwalniczych. W toku nauczania, studenci rozwiną także zdolności z zakresu zarządzania, marketingu oraz ekonomii, co z powodzeniem wykorzystają w swojej przyszłej pracy zawodowej.

 

4. Dla kogo ten kierunek

Przemysł włókienniczy jest gałęzią tzw. “przemysłu lekkiego” i ma za sobą całkiem długą historię przez wieki. Zajmuje się przetwórstwem surowców na włókna, dzianiny czy tkaniny i tym podobnych. Między innymi, zawiera w sobie tkactwo, przędzalnictwo czy dziewiarstwo. W Polsce, kierunek studiów włókiennictwo masz możliwość studiować, na przykład, w Łodzi.

Dlaczego akurat tam? Po wojnie, mieścił się tam największy - jeden z dwóch - okręg przemysłu lekkiego i włókienniczego. Jedynie w Łodzi i Bielsku-Białej (drugim największym okręgu przemysłu włókienniczego w Polsce) istnieją dwa muzea dokumentujące historię przemysłu włókienniczego: Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oraz Muzeum Techniki i Włókiennictwa w Bielsku-Białej.

Jeżeli zatem jesteś osobą zainteresowaną historią włókiennictwa oraz chcesz związać swoją przyszłość zawodową z tą właśnie gałęzią przemysłu, powinieneś aplikować na kierunek studiów włókiennictwo. 

Musisz jednak pamiętać, że jest to kierunek z zakresu nauk technicznych. Nie powinieneś również stronić od nauk ścisłych, ponieważ program studiów zakłada obecność elementów matematyki, fizyki, chemii czy informatyki.

 

5. Gdzie studiować Włókiennictwo

Popularne uczelnie na których można studiować kierunek Włókiennictwo:

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

Studia na kierunku Włókiennictwo trwają 1,5 roku (studia II stopnia).

Kierunek włókiennictwo można realizować tylko na drugim stopniu kształcenia. W tym przypadku na naukę poświęcisz półtora roku, czyli trzy semestry. Po tym czasie zdobędziesz tytuł magistra.

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku włókiennictwo

Absolwent kierunku włókiennictwo znajdzie zatrudnienie w/jako:
 • kontroli jakości z zakresu włókiennictwa
 • fabrykach tekstyliów
 • biurach i pracowniach projektowych
 • zakładach produkcyjnych
 • włókienniczych zakładach wytwórczych

Zobacz inne kierunki Inżynierskie i techniczne

Typ studiów
Województwo
SORTOWANIE:

Zobacz inne kierunki Inżynierskie i techniczne - podyplomowe

Typ studiów
Województwo
SORTOWANIE:

MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU WŁÓKIENNICTWO

Komentarze (0)