Scenografia i przestrzeń wirtualna

Scenografia i przestrzeń wirtualna

Studia na kierunku scenografia i przestrzeń wirtualna możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym)

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Województwo
Miejscowość
Status uczelni
Typ uczelni
Więcej filtrów
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania

Akademia Sztuki w Szczecinie

Scenografia i przestrzeń wirtualna stopień: (I) , czas trwania: 3 lata ,
forma: stacjonarne

Scenografia i przestrzeń wirtualna – kierunek studiów

Studia na kierunku scenografia i przestrzeń wirtualna to studia licencjackie, których program kształcenia trwa 3 lata (studia I stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata). Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym.

Studia na kierunku scenografia i przestrzeń wirtualna
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia)

Uczelnie

Studia na kierunku scenografia i przestrzeń wirtualna możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) | scenografia i przestrzeń wirtualna - uczelnie >

Opis kierunku

Studia na tym kierunku są interdyscyplinarne i łączą elementy scenografii tradycyjnej z nowoczesnymi technologiami tworzenia przestrzeni wirtualnych. Kierunek ten jest odpowiedni dla osób zainteresowanych projektowaniem przestrzeni w kontekście sztuki, teatru, filmu oraz mediów cyfrowych. Celem tych studiów jest przygotowanie studentów do tworzenia innowacyjnych projektów scenograficznych i przestrzennych, które integrują tradycyjne techniki scenograficzne z nowoczesnymi technologiami wirtualnymi. Studenci uczą się projektować i realizować przestrzenie, które mogą funkcjonować w rzeczywistości fizycznej oraz wirtualnej, w tym w przestrzeniach cyfrowych i interaktywnych.

Praca po studiach

Absolwenci mogą pracować jako scenografowie, którzy projektują scenografię dla teatrów, filmów i innych produkcji medialnych. Odnajdą się też w roli projektantów VR/ AR, którzy odpowiadają za tworzenie przestrzeni wirtualnych i rozszerzonych, w tym projektowanie interaktywnych doświadczeń oraz aplikacji.

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Rekrutacja na studia na tym kierunku uwzględnia wyniki uzyskane na maturze z dowolnych przedmiotów. Decydujący jest wynik z egzaminu wstępnego. Studenci powinni przygotować wcześniej portfolio z pracami artystycznymi – 2 prace malarskie, 3 prace rysunkowe oraz prace plastyczne. Wymagany jest też list motywacyjny, który zawiera odpowiedzi na pytania dotyczące np. motywacji do podjęcia studiów na tym kierunku. II etap polega na wykonaniu kompozycji przestrzennej na podany temat.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Scenografia i przestrzeń wirtualna - zasady rekrutacji

  • Terminy rekrutacji

  • Czas trwania

  • Przedmioty maturalne

  • Limity

  • Progi

Jak wyglądają studia na kierunku scenografia i przestrzeń wirtualna?

Kształcenie to łączy elementy tradycyjnej scenografii z nowoczesnymi technologiami, oferując interdyscyplinarne podejście do projektowania przestrzeni. Program obejmuje zarówno teoretyczne, jak i praktyczne aspekty, kładąc duży nacisk na rozwijanie umiejętności w zakresie tworzenia i zarządzania przestrzeniami scenograficznymi.

Studenci uczą się o technologiach VR i AR, podstawach obsługi oprogramowania do modelowania 3D oraz grafiki komputerowej. Ćwiczenia praktyczne związane są z rysowaniem i modelowaniem.

Kierunki studiów związane z tą dyscypliną obejmują też kursy dotyczące projektowania scenograficznego dla teatru, filmu i innych form wystąpień publicznych. Studenci uczą się także projektować interaktywne doświadczenia w przestrzeniach wirtualnych.

W trakcie wykładów przekazywana jest wiedza teoretyczne na temat scenografii, technologii VR/ AR oraz historii sztuki. Seminaria pozwalają z kolei na dyskusję i analizę przykładów. Intensywne zajęcia praktyczne skupiają się na nauce obsługi narzędzi i oprogramowania.

 

1. Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku scenografia i przestrzeń wirtualna możemy podzielić na:

1. Typ:

 

2. Tryb:

 

2. Zdobywana wiedza i umiejętności

Absolwenci potrafią projektować przestrzenie scenograficzne dla różnych mediów. Wykorzystują przy tym kolory, formy i materiały, aby stworzyć odpowiedni nastrój i atmosferę dla danej produkcji.

Tworzą trójwymiarowe modele obiektów i przestrzeni przy użyciu specjalistycznego oprogramowania, takiego jak Blender czy 3ds Max. Projektują i tworzą przestrzenie wirtualne w technologii VR.

Biegle używają oprogramowania do projektowania scenograficznego i modelowania 3D. Poza tym potrafią projektować z myślą o doświadczeniach użytkownika w przestrzeni wirtualnej.

Ile trwają studia na kierunku scenografia i przestrzeń wirtualna?

Studia na kierunku scenografia i przestrzeń wirtualna trwają 3 lata (studia licencjackie).

Jaka praca po studiach na kierunku scenografia i przestrzeń wirtualna?

Absolwenci mogą pracować w roli projektantów scenografii dla teatru, filmu itd. Odnajdą się też jako projektanci przestrzeni wirtualnej, którzy tworzą wirtualne środowiska i symulacje VR mogące być wykorzystane w grach, edukacji i doświadczeniach rozrywkowych.

Jako specjaliści do spraw grafiki 3D będą z kolei pracować nad tworzeniem modeli, animacji i efektów specjalnych dla różnych mediów. Poza tym wykorzystają swoje umiejętności do tworzenia wizualizacji dla kampanii i reklamowych i projektów kreatywnych.

Znajdą pracę także jako projektanci UX/ UI, którzy projektują intuicyjne i atrakcyjne doświadczenia użytkownika w aplikacjach VR/ AR.

Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku scenografia i przestrzeń wirtualna

  • projektant scenografii,
  • projektant przestrzeni wirtualnej,
  • specjalista do spraw grafiki 3D,
  • projektant UX/ UI,
  • kurator wystaw,
  • konsultant technologii wirtualnych.

Kształcenie to otwiera wiele możliwości do różnych ścieżek kariery, w zależności od zainteresowań, oferując szerokie możliwości zarówno w tradycyjnej sztuce, jak i w nowoczesnych technologiach.

Poziom i forma studiów

Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Scenografia i przestrzeń wirtualna studia stacjonarne

Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Scenografia i przestrzeń wirtualna studia I stopnia

Zobacz inne kierunki artystyczne

Filtrowanie
Województwo
Poziom studiów

Zobacz inne kierunki artystyczne - podyplomowe

Filtrowanie
Województwo
Poziom studiów

Miasta, które oferują studia na kierunku Scenografia i przestrzeń wirtualna

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2025

arkusze maturalne

wyniki matur 2024

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

Komentarze (0)