Sztuka i wzornictwo ceramiki

Sztuka i wzornictwo ceramiki

Sztuka i wzornictwo szkła studia

Sztuka i wzornictwo ceramiki studia - kierunek studiów

Sztuka w życiu człowieka była obecna od zawsze. Historia samej ceramiki sięga aż do czasów paleolitu, a najstarsze jej wyroby datuje się na trzynaście tysięcy lat przed naszą erą! W Polsce natomiast ceramika jest stosowana od ponad siedmiu tysięcy lat. Ceramika jest materiałem inżynierskim i charakteryzuje się odpornością na działanie wysokich temperatur, posiada dobre właściwości izolacyjne, dużą twardość, ale jest niezwykle krucha i podatna na uderzenia. Stosuje się ją w wielu dziedzinach gospodarki, nie jest kojarzona tylko ze sztuką. Używa się jej w budownictwie, hutnictwie, elektronice, transporcie czy nawet przemyśle kosmicznym. Wszystkim znane są również ceramiczne elementy wyposażenia domowego, ale ze względu na jej właściwości przytoczone wcześniej, wytwarza się z nich wiele różnorakich materiałów ogniorwałych, ale to też nie koniec jej możliwości, ponieważ wykorzystuje się ją również w medycynie. Jej szeroki wachlarz zastosowań zostawia bardzo duże pole do manewru i odnalezienia się dla osób, które są zainteresowane tym tworzywem i chciałyby poświęcić się mu zawodowo czy to w formie artystycznej, czy w formie przemysłowej.

Jako kierunek studiów sztuka i wzornictwo ceramiki skupia się bardziej na artystycznej stronie ceramiki, ale dostarcza również podstawowych informacji z zakresu wiedzy ogólnej o ceramice i jej zastosowaniach. Jako student tego kierunku nabędziesz wiedzę z zakresu historii i teorii sztuki, rysunku, malarstwa, rzeźby, technicznego i technologicznego aspektu projektowania ceramiki oraz wykorzystywania warsztatu projektanta.

Jeśli zostaniesz studentem sztuki i wzornictwa ceramiki, wszystkie te informacje i wiedza zostaną Ci przekazane podczas zajęć, na które będą składać się takie przedmioty jak historia sztuki i kultury, historia wzornictwa, malarstwo, malarstwo w ceramice, podstway projektowania i kształtowania ceramiki, rysunek projektowy, rysunek techniczny, rzeźba, technologia ceramiki, ceramika w architekturze, ceramika użytkowa, ceramika artystyczna, ceramika w technikach garncarskich, komputerowe techniki modelowania 3D, intermedialne działania w ceramice i wiele, wiele innych.

 

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując sztukę i wzornictwo ceramiki

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
 • historii i teorii sztuki
 • malarstwa i rysunku
 • rzeźby i wyrobów ceramicznych
 • architektury i sztuki współczesnej
 • tworzenia i realizowania koncepcji artystycznych
 

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku sztuka i wzornictwo ceramiki

Absolwent kierunku sztuka i wzornictwo ceramiki znajdzie zatrudnienie w/jako:
 • samodzielnej pracy projektowej
 • studiach projektowo-realizacyjnych
 • przemyśle ceramicznym użytkowym
 • szkolnictwie
 • muzeach
 • galeriach sztuki

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Żeby dostać się na studia na kierunku sztuka i wzornictwo ceramiki, na większości uczelni przy rekrutacji brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne: matematyka, historia, wiedza o społeczeństwie, język polski, język obcy.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Popularne miasta, które oferują studia na kierunku SZTUKA I WZORNICTWO CERAMIKI

Gdzie studiować i jakie wymagania na kierunek Sztuka i wzornictwo ceramiki

SZTUKA I WZORNICTWO CERAMIKI - Szkoły wyższe, uczelnie i wymagania

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu

Kierunek sztuka i wzornictwo ceramiki prowadzony jest przez:

Wydział Ceramiki i Szkła

Zobacz inne kierunki Artystyczne

Komentarze (0)