Sztuka i media - kierunek studiów

Specjaliści zajmujący się promocją i sprzedażą od dziesiątek lat hołdują przekonaniu, że wszyscy, bez względu na płeć, jesteśmy wzrokowcami. Chociaż nikt nie lubi być rozkładany na czynniki pierwsze i umieszczany pod mikroskopem jako potencjalny odbiorca reklamy lub strategii marketingowej, każdy będzie w stanie przypomnieć sobie moment, w którym ocenił sytuację wyłącznie w oparciu o to, co zobaczył, kupił produkt ze względu na kolor opakowania, wyobraził sobie zawartość książki podążając za tym, co grafik umieścił na jej okładce. Siła komunikatów i treści wizualnych wynika z tego, jak jesteśmy zaprojektowani do odbierania rzeczywistości – rysunek, film czy zdjęcie trafiają do naszej świadomości szybciej, niż tekst lub dźwięk. Nic więc dziwnego, że obraz stał się dla nas wielofunkcyjnym narzędziem – nie tylko organizuje on bowiem naszą konsumencką codzienność, jest także formą, za pomocą której realizujemy się twórczo, dzielimy się ze światem tym, co mamy do powiedzenia jako artyści – fotografowie, animatorzy, filmowcy. Mając swój początek w jaskini Lascaux, obraz wciąż oddziałuje na wrażliwość i wyobraźnię a do współczesnego człowieka trafia przez coraz to nowsze technologie i coraz bardziej nieoczywiste dziedziny rzeczywistości.

 

Dla kogo ten kierunek

Jeśli od kiedy pamiętasz chciałeś zajmować się sztuką, masz głowę pełną pomysłów i chciałbyś realizować się twórczo na pograniczu wielu dziedzin, ze świadomością tradycji i dorobku artystycznego, ale jednocześnie z wykorzystaniem najnowszych technologii, charakteryzuje Cię myślenie projektowe, potrafisz odnaleźć się w działaniach grupowych, równolegle do poszukiwania własnych twórczych kierunków a praca z obrazem idealnie wpisuje się w Twój rodzaj wrażliwości, studia na kierunku sztuka i media będą dla Ciebie idealnym rozwiązaniem.

 

Program studiów i przedmioty

Jaką wiedzę zdobędziesz w toku studiów i jakimi umiejętnościami będziesz mógł pochwalić się jako absolwent tego kierunku? Zostaniesz przygotowany do sprawnego poruszania się między różnorodnymi mediami i dziedzinami sztuki oraz do twórczego korzystania z ich narzędzi w tworzeniu własnego przekazu artystycznego. Weźmiesz więc udział w zajęciach z fotografii poznając jej różnorodne wykorzystania, takie jak fotografia wydawnicza, fotoedycja czy reprodukcja i dokumentacja fotograficzna. Zapoznasz się z historycznym rozwojem tej dyscypliny gromadząc wiedzę o klasykach fotografii i ich dorobku. Czekają Cię również liczne laboratoria, nie tylko fotograficzne – o rozwój Twojej praktyki twórczej zatroszczą się pracownie: audiowizualna, animacyjna, projektowania dla internetu, działań przestrzennych czy działań rysunkowo-malarskich. Opanujesz podstawy projektowania graficznego, rozejrzysz się w różnorodnych narzędziach i edytorach dostępnych dla osób działających z obrazem, zetkniesz się z typografią, ilustracją i concept artem. Dowiesz się na jakich psychologicznych mechanizmach opiera się współczesna reklama i nauczysz się wykorzystywać je w praktyce. Poznasz historię designu, historię sztuki, teorię nowych mediów oraz trendy i kierunku rozwoju w dziedzinie szeroko rozumianej sztuki współczesnej.

 

Praca po studiach

Jakie perspektywy zawodowe otworzą się przed Tobą, kiedy ukończysz studia na kierunku sztuka i media? Dzięki umocowaniu teoretycznemu oraz solidnej porcji zajęć praktycznych, zostaniesz przygotowany do podejmowania działań twórczych w wybranej przez siebie dziedzinie sztuki jako samodzielny artysta. Swoje kompetencje i umiejętności z powodzeniem wykorzystasz również współpracując z branżą medialną oraz rynkiem sztuki – z powodzeniem sprawdzisz się więc w roli menadżera wydarzeń artystycznych, redaktora odpowiedzialnego za komunikację wizualną współpracującego z redakcjami (prasowymi, telewizyjnymi) pracownika wydawnictw lub agencji reklamowych i marketingowych.

WAŻNE TEMATY

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Przy rekrutacji na sztukę i media na większości uczelni brane są pod uwagę następujące przedmioty: podstawą kwalifikacji na studia I stopnia na kierunku sztuka i media jest ocena wykonanych przez kandydata prac z zakresu sztuk wizualnych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK SZTUKA I MEDIA

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

CZĘSTO WYBIERANE

Miasto
SORTOWANIE:

SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA NA KIERUNKU SZTUKA I MEDIA

Tryb studiów
Typ studiów
Miasto
Województwo
SORTOWANIE:

Nic nie znaleziono

Zobacz inne kierunki Artystyczne

Typ studiów
Województwo
SORTOWANIE:

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując sztukę i media?

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • prawnego poruszania się między różnorodnymi mediami i dziedzinami sztuki oraz do twórczego korzystania z ich narzędzi w tworzeniu własnego przekazu artystycznego
 • fotografii z uwzględnieniem różnorodnych pól i sposobów jej wykorzystywania, takich jak fotografia wydawnicza, fotoedycja, reprodukcja fotograficzna czy dokumentacja fotograficzna
 • historii fotografii
 • teorii i praktyki animacji
 • podstaw filozofii z elementami estetyki
 • projektowania dla internetu
 • podstaw projektowania graficznego
 • znajomości narzędzi i edytorów dostępnych dla osób pracujących z obrazem
 • inicjowania i prowadzenia działań przestrzennych i rysunkowo-malarskich
 • psychologicznych mechanizmów współczesnej reklamy i wykorzystywania ich w praktyce
 • historii designu
 • historii sztuki oraz trendów i kierunków rozwoju w sztuce współczesnej
 • teorii nowych mediów
 • myślenia projektowego i pracy zespołowej
 • znajomości współczesnego, lokalnego rynku sztuki
 • wykorzystywania najnowszych narzędzi cyfrowych w pracy z materiałem artystycznym

Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

SZTUKA I MEDIA STUDIA STACJONARNE

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

SZTUKA I MEDIA STUDIA I STOPNIA

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku sztuka i media?

Absolwent kierunku sztuka i media znajdzie zatrudnienie w/jako:

 • agencjach reklamowych i marketingowych
 • menadżer wydarzeń artystycznych
 • samodzielny twórca w wybranej przez siebie dziedzinie sztuki
 • redaktor prasowy, radiowy lub telewizyjny odpowiedzialny za komunikację wizualną
 • pracownik wydawnictw
 • animator
 • ilustrator
 • osoba prowadząca warsztaty twórcze
 • instytucjach zajmujących się propagowaniem i rozwojem kultury i sztuki (galeriach, muzeach, domach kultury)
 • redaktor lub dyrektor kreatywny

MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU SZTUKA I MEDIA

Komentarze (0)