Wiedza o teatrze

Wiedza o teatrze

Dodaj do ulubionych

Wiedza o teatrze studia - kierunek studiów

Studia na kierunku Wiedza o teatrze to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).

Studia na kierunku wiedza o teatrze
Rok akademicki 2022/2023
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku wiedza o teatrze rozpocznie się 1 czerwca 2022 r. i potrwa do 20 października 2022 r. | wiedza o teatrze - terminy rekrutacji >

Uczelnie

Studia na kierunku lub specjalności wiedza o teatrze możesz podjąć na 4 uczelniach publicznych w trybie stacjonarnym (dziennym) | wiedza o teatrze - uczelnie >

Współczesne studia z  wiedzy o teatrze charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.

Popularne specjalności na kierunku wiedza o teatrze: animacja-organizacja-produkcja, krytyka-historia-teoria, animacja-organizacja-produkcja, krytyka-historia-performatyka.

 

W procesie rekrutacji na studia na kierunku wiedza o teatrze najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: historia, historia muzyki, historia sztuki, język obcy, język polski, matematyka, wiedza o społeczeństwie.

*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku wiedza o teatrze:

 • historia,
 • historia muzyki,
 • historia sztuki,
 • język obcy,
 • język polski,
 • matematyka,
 • wiedza o społeczeństwie.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK WIEDZA O TEATRZE

Województwo
Miejscowość
Poziom studiów
Forma studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Gdański

Uniwersytet Gdański

Wiedza o teatrze stopień: (I), czas trwania: 3 lata
tryb: stacjonarne
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Wiedza o teatrze stopień: (I), czas trwania: 3 lata
tryb: stacjonarne
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Wiedza o teatrze stopień: (I), czas trwania: 3 lata
tryb: stacjonarne

Akademia Teatralna w Warszawie

Wiedza o teatrze stopień: (I)  (II), czas trwania: 2 lata • 3 lata
tryb: stacjonarne

Wiedza o teatrze - zasady rekrutacji

 • Terminy rekrutacji

 • Czas trwania

 • Przedmioty maturalne

 • Limity

 • Progi

Poziom i forma studiów

Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Wiedza o teatrze studia stacjonarne

Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Wiedza o teatrze studia I stopnia

Wiedza o teatrze studia II stopnia

CZĘSTO WYBIERANE

Miasto
SORTOWANIE:

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku wiedza o teatrze

Forma studiów
Poziom studiów
Miasto
Województwo
SORTOWANIE:

Studia I stopnia

Studia II stopnia

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując wiedzę o teatrze

Program studiów i przedmioty

Wiedzę o teatrze i kierunki pokrewne możesz studiować na wielu uczelniach w Polsce. Należy zatem pamiętać, że programy studiów będą się od siebie różnić, jednak standardy kształcenia przewidziane przez Ministerstwo wszędzie są takie same, co oznacza, że wszędzie powinna być przekazana ta sama wiedza, niekoniecznie w tej samej formie.

Jako student tego kierunku możesz spodziewać się w swoim planie zajęć przedmitów z takiego zakresu zagadnień jak historia dramatu i teatru powszechnego, historia teatru i dramatu polskiego, teatr i dramat współczesny, artystyczne teorie teatru, filozofia, historia, historia literatury, historia sztuk, warsztat teatrologa, krytyka teatralna, wiedza o kulturze czy zarządzanie kulturą.

Nie wolno również zapominać o tym, że studiując wiedzę o teatrze sama teoria nie jest wystarczająca, więc możesz być pewien, że spotkasz się z szeregiem różnorakich zajęć praktycznych przewidzianych przez uczelnię, którą wybierzesz.

 

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
 • opisu spektakli
 • przygotowania recenzji teatralnej
 • wykorzystywania wiedzy z zakresu marketingu i zarządzania w zarządzaniu instytucjami kultury
 • polityki kulturalnej
 • światowych i polskich doktryn teatralnych
 • aktualnych wydarzeń teatralnych i kulturalnych

Jak wyglądają studia na kierunku wiedza o teatrze?

 

1. Typ i tryb studiów

Kierunek wiedza o teatrze jest dostępny tylko w trybie stacjonarnym. W praktyce oznacza to, że zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku, co będzie idealnym rozwiązaniem dla osób, które mogą sobie pozwolić na pełne poświęcenie się nauce i zdobywaniu wykształcenia.

 

Studia na kierunku Wiedza o teatrze możemy podzielić na:

1. Poziom:

 

2. Forma:

 

Program nauczania na powyższych studiach będzie oscylował wokół nauk artystycznych i humanistycznych.

 

2. Program studiów i przedmioty

Ze względu na interdyscyplinarny program nauczania na kierunku wiedza o teatrze, studenci zdobędą kompleksową wiedzę z zakresu nauk społecznych, kulturoznawczych, psychologicznych, artystycznych czy historycznych. Ponadto będą mieli oni dostęp do bogatej oferty zajęć i wykładów akademickich, w której znajdą się między innymi następujące przedmioty:

 • Historia dramatu i teatru polskiego (i powszechnego)
 • Etiudy teatralne
 • Krytyka teatralna
 • Teatr dzisiejszy

Studenci dokonają także wyboru specjalizacji, która będzie dopasowana do ich zainteresowań i przyszłych planów zawodowych. Aktualna oferta bloków specjalizacyjnych znajduje się na stronach internetowych wybranych uczelni wyższych.

 

3. Nabywane umiejętności

Osoby, które aplikują na kierunek wiedza o teatrze zdobędą cenne umiejętności praktyczne oraz kwalifikacje zawodowe. Przede wszystkim nauczą się analizować i interpretować wybrane sztuki teatralne przy zastosowaniu odpowiednich narzędzi analitycznych.

Studenci rozwiną także zdolności pisarski i poznają zasady tworzenia tekstów z obszaru krytyki teatralnej czy artykułów naukowych. Integralną część studiów będą stanowić praktyki, które zostaną zrealizowane w wyznaczonym do tego miejscu pracy.

 

4. Dla kogo ten kierunek

Teatr jest dziedziną sztuki, która ma imponująco długi rodowód. Wszystko zaczęło się w starożytnej Grecji w 534 roku przed naszą erą podczas pierwszych Wielkich Dionozji - święta na cześć greckiego boga Dionizosa. Jeśli jesteś miłośnikiem teatru, zapewne nie trzeba Ci tego tłumaczyć - pewnie dlatego właśnie znalazłeś się tutaj.

Bez wątpienia kierunek studiów wiedza o teatrze należy zaliczyć do kategorii studiów humanistycznych i artystycznych. Oznacza to, że już na starcie musisz odznaczać się choćby podstawową wiedzę z zakresu takich dziedzin jak historia teatru, historia sztuki, ale i historia ogólna, ponieważ niejednokrotnie teatr czerpał z wydarzeń aktualnych i historycznych. Wiąże się to również ze znajomością historii literatury i literatury samej w sobie - również współczesnej oraz jej trendów.

Jeżeli tematyka ta nie jest Ci obca, a wręcz bardzo dobrze się w niej odnajdujesz, o teatrze mówisz z pasją oraz aktywnie uczestniczysz w jego życiu - nie tylko jako widz - możesz być pewien, że kierunek studiów wiedza o teatrze spełni Twoje oczekiwania i nakarmi Twój artystyczny i teoretyczny głód teatru.

 

5. Gdzie studiować Wiedzę o teatrze

Popularne uczelnie na których można studiować kierunek Wiedza o teatrze:

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

Studia na kierunku Wiedza o teatrze trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).

Studia pierwszego stopnia na kierunku wiedza o teatrze będą trwały trzy lata, czyli sześć semestrów i zakończą się nadaniem tytułu licencjata. Osoby, które zdecydują się kontynuować naukę na studiach drugiego stopnia, na naukę poświęcą dwa lata, czyli cztery semestry. Po upływie tego czasu i obronie pracy dyplomowej zdobędą tytuł magistra.

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku wiedza o teatrze

Absolwent kierunku wiedza o teatrze znajdzie zatrudnienie w/jako:
 • instytucjach kultury
 • teatrach
 • magazynach i czasopismach specjalistycznych
 • wydawictwach
 • szkolnictwie
 • muzeach  

Zobacz inne kierunki Artystyczne

Typ studiów
Województwo
SORTOWANIE:

Zobacz inne kierunki Artystyczne - podyplomowe

Typ studiów
Województwo
SORTOWANIE:

MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU WIEDZA O TEATRZE

Komentarze (1)

ludzie tragiczni, studia łatwe, wykładowcy super odpowiedz

jeśli lubicie stukniętych ludzi - polecam studia banalne - można mieć same 5 i 4,5. (ale studenciki i tak zawalają, bo im się nie chce uczyć) jeśli chociaż trochę umiesz pisać, to spoko. dasz radę. ja przez rok studiów poprawiłam się w pisaniu o 50%. Wykładowcy są lajtowi (większość) i dobrze uczą. Jednak jeśli chodzi o sam kierunek - nie polecam. Ludzie mnie w 100 % wymęczyli. Praktycznie same bezmózgi - wręcz hybrydy - tam chodzą... Kładą się na podłodze, ryczą, krzyczą, śpiewają idiotyczne piosenki i obgadują każdego, a nawet robią potajemne zdjęcia komuś. Żałosne i dziecinne zachowanie "dorosłych" ludzi, którzy dostali papierek dojrzałości. Swoje poczucie humoru straciłam właśnie przez tych ludzi. Jeśli jesteś nieźle rąbnięty, ubierasz się jak klaun i w ogóle należysz do dziwolągów - spoko. To studia dla Ciebie. Ok, może cisnę zbytnio po tych studiach, ale inaczej nie da się nazwać tego. A teraz poważnie. Polecam te studia typowym napaleńcom na teatr. Którzy siedzą w teatrze, żyją nim. Czytają prasy teatralne; chodzą po kilkanaście razy na ten sam spektakl, omawiają go sobie w głowie; znają aktorów i ogólnie ludzi teatru; mają lekkie pióro w pisaniu; lubią dramaty i ogólnie czytają książki; nie przeszkadza im odrębność ludzi w (dosłownie) skrajność. Mi niestety to bardzo przeszkadzało. A bardziej po tym, że naśmiewają się z różnych osób. Jest to przykre i niedojrzałe. Mam nadzieję, że Ty taki nie jesteś.

wsaib

Popularne

studia

matura 2022

 

Teraz najważniejsze

matura 2023

zmiany na maturze 2023

wyniki matur 2022

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia