1. Typ i tryb studiów
Krytyka artystyczna to kierunek, który obecnie jest dostępny tylko w trybie dziennym, na którym zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku. Jeżeli więc możesz sobie pozwolić na taki tryb nauki, to zdecyduj się na powyższe studia.
Studia na kierunku krytyka artystyczna możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Tematyka zajęć realizowanych na tym kierunku będzie oscylować głównie wokół nauk humanistycznych.
2. Program studiów i przedmioty
Osoby, które aplikują na kierunek krytyka artystyczna zdobędą kompleksową wiedzę z zakresu szeroko pojętych nauk artystycznych, w tym malarstwa, architektury, fotografii czy sztuki wizualnej. W siatce zajęć znajdzie się wiele interesujących przedmiotów powiązanych z powyższą tematyką, między innymi takich jak:
-
Religie i ikonografia sztuki pozaeuropejskiej (Azji)
-
Historia krytyki artystycznej i myśli o sztuce
-
Historia sztuki Azji do XVIII w. (sztuka w aspekcie dialogu międzykulturowego)
-
Historia sztuki współczesnej
3. Nabywane umiejętności
Jako student powyższego kierunku rozwiniesz wiele cennych umiejętności praktycznych, które z powodzeniem wykorzystasz w swojej przyszłej pracy zawodowej. Przede wszystkim nauczysz się analizować i interpretować dzieła z zakresu wybranych dziedzin sztuki.
Studenci dowiedzą się także, w jaki sposób pisać profesjonalne recenzje dotyczące dyscyplin artystycznych. W programie studiów znajdą się także ciekawe staże i praktyki, dzięki którym zdobędziesz niezwykle istotne, doświadczenie zawodowe.
4. Dla kogo ten kierunek
Sztuka jest wielowymiarową dziedziną, która intryguje, fascynuje, zachwyca i tworzy pole dla działalności kreatywnej. Każe myśleć o istocie form, środków wyrazu i intencji twórcy, przyglądać się sobie i światu. To obszar, wobec którego trudno jest przejść obojętnie, jeśli ma się wrażliwość na jego przejawy.
Właśnie takiej wrażliwości, połączonej z umiejętnością formułowania autorskiego, krytycznego komentarza, oczekuje się od przyszłych adeptów krytyki artystycznej. Kim był Matisse? W jaki sposób religia wpływała na sztukę na przestrzeni wieków? Co łączy Rembrandta z Ryszardem Kają?
Sztuka współczesna, jej intertekstualne konteksty oraz poszukiwanie nowych dróg interpretacyjnych – to wszystko znajduje się w polu zainteresowań osób, które wybierają studia na kierunku krytyka artystyczna.
Jeśli interesuje Cię sztuka, masz swoje zdanie o najnowszych zjawiskach artystycznych i chciałbyś tworzyć krytyczne wypowiedzi na interesujące Cię tematy w tej dziedzinie, w swoich fascynacjach jesteś bliski aktualnym trendom i kierunkom rozwoju sztuki, ciekawią Cię nowe media, malarstwo, rzeźba, grafika i wizualna kultura popularna a dodatkowo masz ochotę rozwijać swój warsztat pisarski, by szukać w przyszłości własnego języka krytycznej wypowiedzi na temat sztuki, studia na kierunku krytyka artystyczna mogą okazać się tym, czego dla siebie szukasz.
5. Gdzie studiować krytykę artystyczną
Jakie uczelnie w Polsce oferują kierunek krytyka artystyczna: