Dodaj do ulubionych

Muzyka w mediach studia - kierunek studiów

 

Dla kogo ten kierunek

Chyba każdy wpadł kiedyś w pułapkę nucenia przez cały dzień czołówki popularnego serialu, jingla audycji radiowej czy intra wiadomości, przeklinając mechanizmy percepcji i zmyślność producentów muzycznych, odpowiedzialnych za chwytliwy układ nut. Media nie istniałyby bez muzyki, to jasne, ale co konkretnego możemy powiedzieć o specyfice zależności dźwięk – przekaz telewizyjny, prasowy czy radiowy? Jak pisać, opowiadać, rozmawiać o muzyce? Jakie są tradycje dziennikarstwa muzycznego i co cechuje warsztat dobrego krytyka zajmującego się tą branżą? Jak szukać dla siebie zawodowych dróg w nieuleczalnej melomanii, z łatwością przełożyć pasję do muzyki na satysfakcjonującą i rozwojową pracę? Dla osób, które po cichu szukają odpowiedzi na te pytania powstały studia na kierunku muzyka w mediach. Jeśli zawsze chciałeś być na bieżąco z najnowszymi trendami rządzącymi branżą muzyczną, umieć je osadzić w historii muzyki i zinterpretować w kontekście porównawczym, interesują Cię pozarozrywkowe funkcje muzyki i jej wpływ na masową percepcję przekazów medialnych, chciałbyś popracować nad warsztatem, by w przyszłości móc spełniać się jako krytyk muzyczny lub redaktor w czasopismach tematycznych a jednocześnie jesteś otwarty na wszelkie konteksty, w których można osadzić muzykę, wciąż odsłaniając jej właściwości i możliwości, studia na kierunku muzyka w mediach mogą się okazać tym, czego szukasz.

 

Program studiów i przedmioty

Jaką wiedzę zdobędziesz w toku studiów i jakimi umiejętnościami będziesz mógł się pochwalić jako ich absolwent? Na dobry początek przyjrzysz się uważniej samemu pojęciu mediów, klasyfikacji środków masowego przekazu i ich typologiom, by następnie skupić się na tematyce muzycznej i sposobach jej prezentacji w dyskursie medialnym. Popracujesz nad warsztatem, uwzględniając środki wyrazu stosowane przez krytyków muzycznych i redaktorów zajmujących się tą tematyką – studia pomogą Ci nie tylko wypracować własne zdanie na wiele okołomuzycznych tematów, ale dadzą Ci do ręki konkretne narzędzia, dzięki którym będziesz miał szansę, by stać opiniotwórcą rozpoznawalnym w branży muzycznej. Dowiesz się jak organizować imprezy muzyczne, także te o masowym zasięgu. Poznasz strukturę i sposoby funkcjonowania instytucji kultury nastawionych na kształtowanie kultury muzycznej oraz współpracę z mediami.

 

Praca po studiach

Na jaką karierę decydują się ci, którzy kończą studia na kierunku muzyka w mediach? Połączenie wiedzy muzycznej z warsztatem publicystycznym oraz świadomością istnienia wielu kulturowych kontekstów korespondujących z muzyką, pozwala im na realizowanie się w zawodzie krytyka muzycznego, dziennikarza muzycznego, redaktora w czasopismach tematycznych, ale także na pracę w charakterze menadżerów kultury, producentów filmowych, spikerów radiowych czy osób odpowiedzialnych z edukację muzyczną dzieci i młodzieży.

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK MUZYKA W MEDIACH

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

UCZELNIE, GDZIE MUZYKA W MEDIACH JAKO SPECJALNOŚĆ / ŚCIEŻKA KSZTAŁCENIA

Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi

Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi

Jednostka prowadząca

Muzyka w mediach i produkcja muzyki stopień: (I)  (II), czas trwania: 3 lata • 2 lub 3 lata
tryb: stacjonarne

Specjalności na kierunku muzyka w mediach i produkcja muzyki

Muzyka w mediach - zasady rekrutacji

 • Terminy rekrutacji

 • Czas trwania

 • Przedmioty maturalne

 • Limity

 • Progi

Poziom i tryb studiów

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku muzyka w mediach

Tryb studiów
Typ studiów
Miasto
Województwo
SORTOWANIE:

Nic nie znaleziono

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując na kierunku muzyka w mediach?

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • klasyfikacji i typologii środków masowego przekazu
 • sposobów prezentacji tematyki muzycznej w różnorodnych przekazach medialnych
 • poszukiwania i interpretowania relacji między muzyką a medium
 • warsztatu krytycznego
 • tradycji dziennikarstwa muzycznego
 • rozpoznawania stylów muzyki klasycznej, popularnej i ludowej
 • znajomości technik multimedialnych
 • funkcjonowania muzyki w różnych rodzajach sztuk scenicznych
 • inicjowania i realizowania projektów, wydarzeń i imprez związanych z rozrywkową i społeczną funkcją muzyki
 • struktury i sposobów funkcjonowania instytucji kultury związanych z muzyką

Jak wglądają studia na kierunku muzyka w mediach?

 

1. Typ i tryb studiów

Kierunek muzyka w mediach jest obecnie dostępny tylko w trybie stacjonarnym. W praktyce oznacza to, że zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku. To rozwiązanie jest skierowane do osób, które mogą sobie pozwolić na pełne poświęcenie nauce i zdobywaniu wykształcenia.

Tematyka zajęć na powyższych studiach będzie oscylować wokół nauk humanistycznych.

 

2. Program studiów i przedmioty

Jako student kierunku muzyka w mediach zdobędziesz wszechstronną wiedzę z zakresu nauk kulturoznawczych, humanistycznych i artystycznych. Studenci zapoznają się także z takimi dyscyplinami, jak medioznawstwo oraz dziennikarstwo. W planie zajęć znajdzie się wiele ciekawych przedmiotów powiązanych z powyższą tematyką, między innymi takich jak:

 • Historia muzyki powszechnej
 • Marketing wydarzeń muzycznych
 • Stylistyka praktyczna i kultura
 • Wprowadzenie do pracy naukowej

 

3. Nabywane umiejętności

Absolwenci powyższego kierunku będą posiadać wiele cennych umiejętności praktycznych, które wyróżnią ich zarówno na polskim, jak i zagranicznym rynku pracy. W czasie studiów nauczysz się analizować i interpretować wybrane utwory muzyczne. Ponadto poznasz specyfikę funkcjonowania rożnego rodzaju mediów. Studenci dowiedzą się także, w jaki sposób zrealizować wystąpienie, spektakl czy występ medialny w zakresie oprawy muzycznej. Program kształcenia zakłada także realizacje lektoratu z języka obcego, którego ukończenie zwiększy twoje szanse na karierę w środowisku międzynarodowym.

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

Studia pierwszego stopnia na kierunku muzyka w mediach będą trwały trzy lata, czyli sześć semestrów. Po tym czasie uzyskasz tytuł licencjata. Jeżeli zdecydujesz się na studia drugiego stopnia, na naukę poświęcisz dwa lata, czyli cztery semestry. Po upływie tego czasu i obronie pracy dyplomowej zdobędziesz tytuł magistra.

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku muzyka w mediach?

Absolwent kierunku muzyka w mediach znajdzie zatrudnienie w/jako:

 • krytyk muzyczny
 • dziennikarz muzyczny
 • redaktor w czasopismach muzycznych i kulturalnych
 • spiker radiowy
 • moderator
 • animator kultury
 • menadżer kultury

Zobacz inne kierunki Artystyczne

Typ studiów
Województwo
SORTOWANIE:

MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU MUZYKA W MEDIACH

Komentarze (1)

Alika Świderska odpowiedz

Dla osób, które ukończyły już studia, ale chciałyby zrobić dodatkową specjalizację istnieją jeszcze jednoroczne podyplomowe studia "Muzyka w mediach" w Collegium Civitas. Rekrutacja 2019 trwa! Więcej informacji na: www.muzykawmediach.pl