Scenografia i technologia teatru lalek

Scenografia i technologia teatru lalek

Dodaj do ulubionych

Scenografia i technologia teatru lalek - kierunek studiów

Tajemnicze, niekiedy budzące strach, w przerysowany, ale celny sposób opisujące na przemian: ważne i błahe wydarzenia z naszego życia – przedstawienia teatru lalek intrygują nas od dziecka i to nie tylko ze względu na ciekawość, która każe nam zastanawiać się, kto oddaje głos nieożywionym bohaterom inscenizacji, kto pociąga za sznurki i jak to się dzieje, że niemalże wierzymy w realność przedstawianego nam świata. Specyfika spektaklu lalkarskiego to splot kilku ważnych środków przekazu: intonacji głosu, wyjątkowej poetyki opartej na metaforach i skrótach oraz plastyczności scenografii. Praca nad efektownym przebiegiem przedstawienia, zgodnym z tekstem dramatycznym, założeniami artystycznymi reżysera, osobowościami aktorów i charakterem gatunku, wymaga interdyscyplinarnych umiejętności z pogranicza komunikacji interpersonalnej, zdolności plastycznych i interpretatorskich oraz wiedzy z zakresu historii tej koncepcji teatru. Scenograf i technolog teatru lalek to połączenie artystycznego wrażliwca z analitykiem, który potrafi słuchać innych członków zespołu oraz celnie komunikować swoje koncepcje i potrzeby twórcze.

 

Dla kogo ten kierunek

Jeśli jesteś silnie związany z teatrem a teatr lalek w szczególny sposób pobudza Twoją wyobraźnię, zależy Ci na ukończeniu studiów, dzięki którym połączysz działalność twórczą z praktycznymi umiejętnościami dotyczącymi technik związanych z obsługą lalek oraz przedstawienia lalkarskiego, masz świadomość złożoności teatru jako sztuki i jesteś gotów, by zgłębiać każdą dziedzinę, pozostającą w dialogu ze sceną (literatury, muzyki, sztuk plastycznych), studia na kierunku scenografia i technologia teatru lalek mogą się okazać tym, czego szukasz.

 

Program studiów i przedmioty

Jaką wiedzę zdobędziesz w toku studiów i jakimi umiejętnościami będziesz mógł pochwalić się jako absolwent tego kierunku? By proponować własne koncepcje twórcze w zakresie teatralnej sztuki lalkarskiej, zapoznasz się z historią kultury, sztuki, dramatu i teatru polskiego oraz powszechnego. Pozwoli Ci to na poszukiwanie własnych, unikatowych dróg twórczych z odniesieniem do istniejącego dorobku teatralnego, kanonu, który będziesz mógł przywoływać lub podważać w swoich przedsięwzięciach. Teatr lalkarski jest sztuką adresowaną do każdej grupy wiekowej, ale bardzo często odbiorcami tego typu inscenizacji są dzieci. Przygotujesz się więc do roli scenografa tworzącego przedstawienia, uwzględniające psychologię dziecka i sposób percepcji właściwy najmłodszym widzom teatru. Nauczysz się asystentury, czyli pracy z aktorem, dowiesz się jak skomponowany jest spektakl teatralny i jakimi środkami wyrazu charakteryzuje się gra marionetką oraz gra w masce. Zostaniesz wyposażony w narzędzia potrzebne do analizy i interpretacji wiersza, piosenki i utworów prozatorskich – ta umiejętność z pewnością ułatwi Ci pracę w roli scenografa, który przykłada rękę do kształtu adaptacji i za pomocą aranżacji i rekwizytów dopowiada nowe sensy do wystawianych na scenie utworów. W toku studiów zetkniesz się również ze sztuką performensu, dowiesz się, jak pracować przed mikrofonem i kamerą i pracować nad głosem, opanujesz zagadnienia z zakresu antropologii teatru, filozofii i etyki oraz estetyki.

 

Praca po studiach

Jakie perspektywy zawodowe otworzą się przed Tobą, kiedy ukończysz studia na kierunku scenografia i technologia teatru lalek? Poza oczywistymi i solidnie wypracowanymi kompetencjami scenografa i technologa, które z pewnością otworzą przed Tobą drzwi teatrów, studiów animacyjnych i telewizyjnych, poszukujących specjalistów z twórczym zacięciem do kształtowania przestrzeni i projektowania rekwizytów, zaznajomionych dodatkowo ze specyfiką sceny lalkarskiej, zdobędziesz szereg innych umiejętności. Z powodzeniem sprawdzisz się w roli trenera prowadzącego warsztaty z emisji głosu lub zajęcia plastyczne. Możesz związać się z działalnością instytucji kultury – domów kultury, galerii, muzeów – które z chęcią skorzystają z Twojej rozległej wiedzy merytorycznej w dziedzinie szeroko rozumianej kultury. Te umiejętności możesz wykorzystać również w pracy w redakcjach prasowych i wydawnictwach.

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK SCENOGRAFIA I TECHNOLOGIA TEATRU LALEK

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
  typ studiów
  tryb studiów

  Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

  grupa kierunku

   Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

   Nie znaleziono żadnej uczelni

   Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku scenografia i technologia teatru lalek

   Tryb studiów
   Typ studiów
   Miasto
   Województwo
   SORTOWANIE:

   Nic nie znaleziono

   Zobacz inne kierunki Artystyczne

   Typ studiów
   Województwo
   SORTOWANIE:

   Wiedza, którą zdobędziesz, studiując scenografię i technologię teatru lalek?

   Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

   • historii kultury i sztuki
   • historii dramatu polskiego i dramatu powszechnego
   • analizy i interpretacji utworów literackich – wierszy, piosenek, prozy
   • psychologii i percepcji dziecka jako odbiorcy sztuki teatralnej
   • asystentury – pracy z aktorem
   • kompozycji spektaklu teatralnego
   • specyfiki gry marionetką oraz gry aktorskiej w masce
   • technologii lalki i maski oraz budowy lalek
   • sztuki performensu
   • pracy przed mikrofonem i kamerą
   • emisji i impostacji głosu
   • podstaw antropologii teatru
   • filozofii i etyki oraz zagadnień estetycznych
   • współczesnej literatury dla dzieci i młodzieży z uwzględnieniem tekstów dramatycznych
   • klasycznych technik pracy z aktorem teatru lalek i ich specyfiki (jawajka, pacynka, kukła)

   Jak wyglądają studia na kierunku scenografia i technologia teatru lalek?

    

   1. Typ i tryb studiów

   Osoby, które aplikują na kierunek scenografia i technologia teatru lalek zdobędą wszechstronne wykształcenie artystyczne.

   Powyższe studia są dostępne jedynie w trybie stacjonarnym, w którym zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku. Jeżeli więc możesz sobie pozwolić na codzienną obecność na uczelni i pełne poświęcenie się nauce, to taka forma kształcenie będzie dla ciebie idealnym wyborem.

    

   2. Program studiów i przedmioty

   Jako student kierunku scenografia i technologia teatru lalek zdobędziesz kompleksową wiedzę z zakresu nauk artystycznych i humanistycznych, historii sztuki, a także historii i teorii teatru. W siatce zajęć znajdzie się wiele ciekawych i zarazem rozwijających przedmiotów powiązanych z powyższą tematyką. Oto wybrane z nich:

   • Podstawy projektowania scenografii
   • Historia dramatu i teatru polskiego na tle powszechnego
   • Techniki malarskie
   • Filozoficzne wizje świata i człowieka

    

   3. Nabywane umiejętności

   W ramach licznych warsztatów, realizowanych na kierunku scenografia i technologia teatru lalek, wykształcisz wiele cennych umiejętności praktycznych, które z powodzeniem wykorzystasz w swojej przyszłej pracy zawodowej. Studenci nauczą się podstaw projektowania i wykonywania scenografii teatralnej. W toku studiów rozwiniesz także kompetencje z zakresu rysunku, malarstwa oraz rzeźby. Uzyskaną wiedzę i kwalifikacje wykorzystasz podczas obowiązkowych praktyk studenckich, dzięki którym zyskasz niezwykle istotne doświadczenie zawodowe.

   Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

   Studia na kierunku scenografia i technologia teatru lalek można realizować tylko na pierwszym stopniu kształcenia. Jeżeli zdecydujesz się na tę opcję, na naukę poświęcisz trzy lata, czyli sześć semestrów. Po upływie tego czasu otrzymasz tytuł licencjata.

   Czas trwania studiów na kierunku scenografia i technologia teatru lalek na poszczególnych uczelniach

   Tryb studiów
   Typ studiów
   Miejscowość
   Województwo
   SORTOWANIE:
   I stopnia II stopnia jednolite

   Brak wyników

   Szczegółowe informacje na temat czasu trwania należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej"

   Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku scenografia i technologia teatru lalek?

   Absolwent kierunku scenografia i technologia teatru lalek znajdzie zatrudnienie w/jako:

   • scenograf w teatrach amatorskich i na profesjonalnych scenach lalkarskich
   • kostiumograf
   • projektant lalek teatralnych
   • asystent reżysera
   • animator kultury
   • studiach animacyjnych, filmowych i telewizyjnych
   • instytucjach kultury związanych z propagowaniem i wspieraniem rozwoju sztuki teatralnej
   • domach kultury i świetlicach środowiskowych
   • specjalista w zakresie emisji głosu, osoba prowadząca warsztaty emisyjne
   • wydawnictwach
   • redakcjach prasowych, radiowych i telewizyjnych

   MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU SCENOGRAFIA I TECHNOLOGIA TEATRU LALEK

   Komentarze (0)