Sztuka operatorska

Sztuka operatorska

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Województwo
    Miejscowość
      Status uczelni
        Typ uczelni
          Więcej filtrów
          Poziom studiów
            Forma studiów
              Czas trwania

                Nie znaleziono uczelni spełniających kryteria wyszukiwania

                Sztuka operatorska - kierunek studiów

                Pastelowe kadry filmów Dolana, komiksowa struktura zatopiona w barwach podstawowych i walorach – czerwieni, żółci, czerni i bieli – tak charakterystyczna dla Tarantino, butelkowa zieleń dziwności Lyncha i światło jego filmów, które podkreśla twarze aktorów w karykaturalny, przerysowany sposób. Niemalże na kolanie potrafilibyśmy stworzyć katalog charakterystycznych cech, określających styl największych reżyserów filmowych, z łatwością przywołujemy właściwości, które definiują ich sposób opowiadania o świecie, który hipnotyzuje nas lub odpycha, zjednuje nas jako dozgonnych fanów twórcy lub sprawia, że jego filmy omijamy szerokim łukiem. Nie zastanawiamy się jednak zbyt często, czyją pracę tak naprawdę podziwiamy jako widzowie zapatrzeni w konkretny styl. Obraz filmowy, jego dynamika, kolorystyka, kompozycja i oświetlenie, to produkt końcowy twórczej działalności operatora filmowego, zamkniętego w tajemniczej dla niektórych formule „zdjęcia”, wyświetlanej w napisach końcowych. Operatorstwo, ulokowane na pograniczu sztuki, techniki i humanistyki, w którą jest wpisane jako składowa dzieła filmowego, to kierunek dla osób, które chcą związać swoją akademicką i zawodową przygodę z poszukiwaniem własnego stylu artystycznego w mówieniu za pomocą obrazu.

                Dla kogo ten kierunek

                Jeśli masz w sobie estetyczną wrażliwość na światło, barwę, kompozycję i ruch a z połączenia tych elementów jesteś w stanie stworzyć spójny stylistycznie przekaz, chciałbyś stać się częścią zespołów pracujących nad wspólnym dziełem filmowym, pracując nad umiejętnością dostosowywania własnej wizji do planów reżysera, scenarzysty i obsady, potrafisz myśleć procesowo przy jednoczesnym zachowaniu świeżego spojrzenia i kreatywności, studia na kierunku sztuka operatorska mogą się okazać tym, czego szukasz.

                 

                Program studiów i przedmioty

                Jaką wiedzę zdobędziesz w toku studiów i jakimi umiejętnościami będziesz mógł pochwalić się jako absolwent tego kierunku? Dobry artysta, to artysta opatrzony z dorobkiem swoich poprzedników, tworzący nowe wartości na gruncie dobrze rozpoznanej tradycji. Zapoznasz się więc z historią filmu polskiego, historią sztuki oraz zagadnieniami, przedstawicielami i dziełami literatury powszechnej. Na tak zaplanowanym kulturowym stelażu rozepniesz praktyczne umiejętności niezbędne w zawodzie operatora, takie jak praca z materiałami światłoczułymi, cyfrowa obróbka obrazu, montaż filmowy, operowanie kamerą, kontrola dźwięku czy tworzenie scenografii filmowej. Zobaczysz jakimi środkami i technikami powinien dysponować operator zaangażowany w produkcję filmu fabularnego i czym różnią się one od tych, które z pewnością przydadzą się członkowi ekipy operatorskiej, pracującej nad filmem dokumentalnym. Rozejrzysz się w multimedialnych formach przekazu, weźmiesz udział w zajęciach z fotografii, zdobędziesz kompetencje (komunikacyjne oraz zawodowe) potrzebne w procesie komunikowania się z aktorem i reżyserem. Zajrzysz za kulisy realizacji telewizyjnych i dowiesz się, z jakimi wyzwaniami mierzą się osoby zaangażowane w proces produkcji filmowej i telewizyjnej. Opanujesz podstawy prawa autorskiego, rozwiniesz umiejętności językowe oraz zgłębisz podstawy filozofii a wiedzę z tej dziedziny uzupełnisz o zagadnienia estetyczne.

                 

                Praca po studiach

                Jakie perspektywy zawodowe otworzą się przed Tobą, kiedy ukończysz studia na kierunku sztuka operatorska? Dyplom magistra sztuki zdobyty w szkołach filmowych, w oczywisty sposób wiąże Cię z branżą kinową i telewizyjną, ale umiejętności teoretyczne i praktyczne zdobyte w toku studiów, dają Ci znacznie więcej możliwości potencjalnego rozwoju zawodowego. Jeśli nie zdecydujesz się na karierę operatora filmowego, operatora kamer lub osoby odpowiedzialnej za światło, scenografię i plastykę filmowanych scen, będziesz mógł starać się o pracę w agencjach marketingowych i reklamowych, które potrzebują solidnie wykształconych specjalistów od kreowania obrazu. Jeśli nie będziesz chciał działać w pojedynkę jako samodzielny twórca, zawsze możesz sprawdzić się w roli pracownika wytwórni filmowych, studiów animacyjnych lub graficznych, w których wykorzystasz swoje umiejętności związane z postprodukcją obrazu. Absolwenci, którzy kończą studia na kierunku sztuka operatorska bardzo często decydują się jednak na pracę nad własnym, rozpoznawalnym stylem operatorskim, wiążą swoje twórcze losy z branżą audiowizualną, produkcją komercyjnych form filmowych, reklam, dokumentów lub pełnometrażowych filmów fabularnych. Wiedza z zakresu historii filmu, sztuki i literatury pozwoli Ci na pracę w wydawnictwach, redakcjach prasowych, radiowych i telewizyjnych oraz instytucjach kultury, które stawiają na wspieranie rozwoju sztuki filmowej.

                Proces rekrutacji na studia jednolite magisterskie na kierunku Sztuka operatorska składa się z 3 etapów:

                • I ETAP - wykonanie i ocenę dwóch zadań fotograficznych na zadany temat (tematy zadań zostaną przedstawione w dniu egzaminu), ocena zawartości teczki twórczości własnej (z udziałem kandydata), wstępna rozmowa z kandydatem na temat prezentowanej twórczości własnej.
                • II ETAP - aranżację scenki fotograficznej (tematy scenek zostaną przedstawione w dniu egzaminu), sprawdzian wrażliwości plastycznej kandydata, prezentację własnego dorobku artystycznego wraz z zadaniami wykonanymi w trakcie I etapu.
                • III ETAP - realizacja zadania inscenizacyjnego, realizowanego kamerą video na zadany temat, analiza operatorską filmów przedstawionego przez komisję, rozmowa z kandydatem na temat prac własnych, wykonanych zadań praktycznych w trakcie egzaminu oraz poglądów na sztukę.

                Sztuka operatorska - zasady rekrutacji

                • Terminy rekrutacji

                • Czas trwania

                • Przedmioty maturalne

                • Limity

                • Progi

                Wiedza, którą zdobędziesz, studiując sztukę operatorską?

                Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

                • orientacji w tradycji filmowej i dorobku najważniejszych twórców
                • historii filmu polskiego
                • historii sztuki 
                • operowania kamerą
                • zagadnień teoretycznych, przedstawicieli i dzieł literatury powszechnej
                • pracy z materiałami światłoczułymi
                • cyfrowej obróbki obrazu
                • montażu filmowego
                • produkcji dźwięku filmowego
                • tworzenia scenografii filmowej
                • środków wyrazu i technik właściwych dla pracy operatorskiej związanej z produkcją filmu fabularnego oraz różnicy pomiędzy produkcją fabularną, dokumentalną, komercyjną etc.
                • multimedialnych form przekazu
                • postprodukcji obrazu fotograficznego i filmowego
                • komunikacji interpersonalnej, pracy z aktorem, reżyserem i pozostałymi członkami ekipy filmowej
                • specyfiki realizacji telewizyjnych oraz wyzwań stojących przed osobami zaangażowanymi w proces produkcji filmowej i telewizyjnej
                • podstaw prawa autorskiego 
                • fotografii
                • znajomości wybranego języka obcego w mowie i piśmie
                • podstaw filozofii z elementami estetyki

                Jak wyglądają studia na kierunku sztuka operatorska?

                 

                1. Typ i tryb studiów

                Kierunek sztuka operatorska jest dostępny tylko w trybie stacjonarnym. W praktyce oznacza to, że zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku, co będzie idealnym rozwiązaniem dla osób, które mogą sobie pozwolić na pełne poświęcenie się nauce i zdobywaniu wykształcenia.

                Program nauczania na powyższych studiach będzie powiązany z naukami artystycznymi.

                 

                2. Program studiów i przedmioty

                Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku sztuka operatorska: strategie DOP, film dokumentalny, historia filmu, historia sztuki, kolorkorekcja.

                Ze względu na interdyscyplinarny program kształcenia na kierunku sztuka operatorska, studenci będą mieli okazję zdobyć wszechstronną wiedzę z zakresu nauk artystycznych, technicznych oraz humanistycznych. W planie zajęć znajdzie się wiele ciekawych przedmiotów tematycznie powiązanych z powyższymi zagadnieniami, między innymi takich jak:

                • Filozofia z elementami estetyki
                • Historia sztuki operatorskiej
                • Reklama i formy komercyjne
                • Światło - multimedialny środek wyrazu

                 

                3. Nabywane umiejętności

                Osoby, które aplikują na powyższe studia skupią się na rozwijaniu umiejętności praktycznych, które z powodzeniem wykorzystają w swojej przyszłej pracy zawodowej. Studenci nauczą się realizować różnorodne formy filmowe i telewizyjne. Ponadto skupią się na rozwijaniu zdolności z zakresu fotografii czy cyfrowej obróbki obrazu. Ważnym elementem kształcenia będzie także doskonalenie umiejętności związanych z postprodukcją oraz realizacją efektów specjalnych. Integralną część studiów będą stanowić praktyki zawodowe, które zostaną zrealizowane w wyznaczonym do tego miejscu pracy.

                Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

                Kierunek sztuka operatorska można realizować w trybie studiów jednolitych, które będą trwały pięć lat, czyli dziesięć semestrów. Po tym czasie studenci otrzymają tytuł magistra.

                Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku sztuka operatorską?

                Absolwent kierunku sztuka operatorska znajdzie zatrudnienie w/jako:

                • operator filmowy
                • operator kamery (kamerzysta)
                • scenograf
                • operator światła i dźwięku
                • asystent i konsultant reżysera
                • agencjach marketingowych i reklamowych
                • studiach animacyjnych i filmowych
                • producent reklam, spotów i innych krótkich form komercyjnych
                • wydawnictwach związanych z kulturą
                • redakcjach prasowych, radiowych i telewizyjnych
                • instytucjach kultury wspierających rozwój sztuki filmowej
                • samodzielny twórca-operator, współpracujący z reżyserami przy produkcji filmów fabularnych, dokumentalnych, etiud etc.

                Zobacz inne kierunki artystyczne

                Filtrowanie
                Województwo
                  Poziom studiów

                  Zobacz inne kierunki artystyczne - podyplomowe

                  Filtrowanie
                  Województwo
                    Poziom studiów

                    Miasta, które oferują studia na kierunku Sztuka operatorska

                    Teraz najważniejsze

                    kalkulator maturalny

                    matura 2025

                    arkusze maturalne

                    wyniki matur 2024

                    rekrutacja na studia

                    studia

                    kierunki studiów

                    studia podyplomowe

                     

                    Ciekawe

                     


                    gdzie studiować

                     

                     

                    Nadchodzące wydarzenia

                    Komentarze (0)