Na liście wyników wyszukiwania znajdują się wszystkie polskie uczelnie publiczne (państwowe) oraz promowane uczelnie niepubliczne (prywatne).
Kolejność profili partnerów w wynikach wyszukiwania zależy od określonych czynników. Więcej informacji o pozycjonowaniu znajdziesz w Regulaminie dostępnym tutaj
Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono
×
Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×
Co ma wpływ na wyniki wyszukiwania i
Nie znaleziono uczelni spełniających kryteria wyszukiwania
Gotowe
Wyróżniony
Profil tego partnera wyświetla się wyżej w wynikach wyszukiwania, ponieważ partner wykupił dodatkową, płatną usługę w otouczelnie.pl polegającą na pozycjonowaniu partnera w wynikach wyszukiwania.
Teoria muzyki - kierunek
Chociaż dla niektórych zamykanie muzyki w teoriach i definicjach to prawie zamach na jej artystyczny i emocjonalny wymiar, w praktyce trudno byłoby zinterpretować jej materię i dorobek bez umocowania w zapleczu odpowiednich pojęć, nurtów i kompetencji analitycznych. To, co dla niewprawnego ucha będzie zbiorem dźwięków wywołujących konkretny nastrój i przywołujących określone migawki z przeszłości, teoretykowi muzyki ujawni znacznie więcej warstw, które wcale nie muszą pozostawać w kontrze do jego wrażliwości i emocjonalności. Z czym właściwie wiążą się kompetencje specjalisty związanego z dźwiękami od teoretycznej strony? To osoba, która potrafi w sposób formalny przeanalizować dzieło muzyczne, nazywać dźwięki, rozpoznaje różnorodne style muzyczne i potrafi stworzyć konstrukcje muzyczne utrzymane w ich specyfice. Teoretyk muzyki to także dydaktyk przekazujący wiedzę muzyczną kolejnym pokoleniom, osoba cechująca się wyjątkową kreatywnością, którą jest w stanie połączyć z analitycznym myśleniem. W czasach, w których dociekanie teoretycznej istoty rzeczy lub dziedziny nie jest najbardziej popularnym zajęciem a niewymierne pasje nie zyskują społecznej aprobaty, zawód teoretyka muzyki ma w sobie wiele uroku i może stać się przepustką do budowania niestandardowej kariery, atrakcyjnej z punktu widzenia rynku pracy, nasyconego absolwentami popularniejszych kierunków.
Terminy rekrutacji
Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku teoria muzyki rozpocznie się 1 kwietnia 2025 r. i potrwa do 17 czerwca 2025 r. | teoria muzyki - terminy rekrutacji >
Dla kogo ten kierunek
Jeśli muzyka jest Twoją pasją i chciałbyś poświęcić swój czas na poznawanie jej od strony teoretycznego stelaża, na którym jest rozpięta, jesteś kreatywny, odważny w realizowaniu swoich pomysłów ale potrafisz skupić uwagę na szczególe, procesie, sekwencji, nie wykluczasz pracy z ludźmi, umiesz dzielić się wiedzą a rozwijanie kompetencji interpersonalnych kojarzy Ci się z ciekawą przygodą, nie z drogą przez społeczną mękę, studia na kierunku teoria muzyki mogą okazać się tym, czego dla siebie szukasz.
Program studiów i przedmioty
Jaką wiedzę zdobędziesz w toku studiów i jakimi umiejętnościami będziesz mógł pochwalić się jako absolwent tego kierunku? Przejdziesz kurs historii form i stylów, po które sięgali kompozytorzy na przestrzeni wieków – nauczysz się rozpoznawać ich cechy charakterystyczne i ilustrować je realizacjami zamkniętymi w konkretnych dziełach muzycznych. Dowiesz się czym jest harmonia klasyczna i praktyczna, przygotujesz się do kształcenia słuchu za pomocą standardowych i komputerowych metod. Zapoznasz się z literaturą muzyczną, technikami kompozytorskimi popularnymi w konkretnych okresach rozwoju sztuki muzycznej, będziesz przygotowany do rozczytywania partytur, analizy podstawowych form muzycznych oraz komputerowej edycji tekstu nutowego. Opanujesz podstawy dyrygowania i kompozycji, zapoznasz się z dorobkiem muzycznym XX i XXI wieku, dowiesz się czym jest instrumentacja – rozpisywanie muzyki na poszczególne instrumenty orkiestry – oraz jak pracować nad poszukiwaniem odpowiedniego brzmienia i przekazu utworu wykonywanego przez grupę muzyków, reprezentujących odmienne style i predyspozycje muzyczne. Wreszcie – przejdziesz kurs gry na wybranym instrumencie, weźmiesz udział w zajęciach ze śpiewu chóralnego. Opanujesz kwestie związane z troską o właściwą akustykę i elektroakustykę, popracujesz nad emisją głosu, zdobędziesz kompetencje pedagogiczne oraz wiedzę z zakresu filozofii, historii i teorii sztuki oraz muzyki współczesnej.
Praca po studiach
Jakie perspektywy zawodowe otworzą się przed Tobą, kiedy ukończysz studia na kierunku teoria muzyki? Dzięki zdobytym kompetencjom pedagogicznym i interpersonalnym, z powodzeniem odnajdziesz się w roli nauczyciela teorii muzyki w szkołach muzycznych I stopnia, gdzie będziesz mógł realizować program wybranego przez siebie przedmiotu. Szeroka wiedza z zakresu kultury, sztuki oraz tradycji muzyki oraz współczesnych trendów rządzących tą dziedziną, otworzy przed Tobą drzwi redakcji prasowych, radiowych i telewizyjnych, nastawionych na współpracę z publicystami i dziennikarzami muzycznymi. Absolwenci, którzy kończą studia na kierunku teoria muzyki, bardzo często decydują się również na pracę w instytucjach kultury nastawionych na propagowanie kultury muzycznej (domach kultury, teatrach, filharmoniach), spełniają się w roli prelegentów, prezenterów lub animatorów, doskonalą swoje umiejętności muzyczne i rozwój artystyczny lub prowadzą indywidualne lekcje z zakresu emisji głosu, dykcji lub gry na instrumencie.
Przy rekrutacji na teorię muzyki na większości uczelni brane są pod uwagę następujące przedmioty: podstawą kwalifikacji na studia I stopnia na kierunku teoria muzyki jest: rozmowa kwalifikacyjna, sprawdzian przydatności zawodowej w zakresie kształcenia słuchu i harmonii.
Teoria muzyki - zasady rekrutacji
Dalsza część artykułu pod reklamą
Wiedza, którą zdobędziesz, studiując technologie kosmiczne i satelitarne?
Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
harmonii klasycznej i praktycznej
historii form i stylów, po które sięgali kompozytorzy na przestrzeni wieków – rozpoznawania ich cech charakterystycznych i ilustrowania teorii realizacjami zamkniętymi w konkretnych dziełach muzycznych
kształcenia słuchu za pomocą metod standardowych i komputerowych
literatury muzycznej
technik kompozytorskich popularnych w konkretnych okresach rozwoju sztuki muzycznej
czytania partytur
analizy form muzycznych
komputerowej edycji tekstu nutowego
podstaw dyrygowania i kompozycji
dorobku muzycznego XX i XXI wieku
instrumentacji – rozpisywania muzyki na poszczególne instrumenty orkiestry oraz pracy nad poszukiwaniem odpowiedniego brzmienia i przekazu utworu wykonywanego przez grupę muzyków reprezentujących odmienne style i predyspozycje muzyczne
gry na wybranym instrumencie
śpiewu chóralnego
dykcji i emisji głosu
akustyki i elektroakustyki
kompetencji pedagogicznych i interpersonalnych
podstaw filozofii
podstaw historii i teorii sztuki
trendów, przedstawicieli i kierunków rozwoju muzyki współczesnej różnorodnych gatunków
Dalsza część artykułu pod reklamą
Jak wyglądają studia na kierunku teoria muzyki?
1. Typ i tryb studiów
Program kształcenie na kierunku teoria muzyki będzie oscylował głownie wokół nauk artystycznych.
Osoby, które chcą rozwijać się w tym kierunku i aplikują na powyższe studia będą mogli wybrać pomiędzy trybem stacjonarnym, a zaocznym. W przypadku pierwszej opcji zajęcia odbywają się codziennie w godzinach ustalonych przez władze konkretnej uczelni. Jeżeli natomiast zależy Ci na większej swobodzie, to wybierz studia niestacjonarne, które realizują tryb zajęć weekendowych.
2. Program studiów i przedmioty
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku teoria muzyki: teoria muzyki, harmonia, kształcenie słuchu, chór, fortepian.
Studenci kierunku teoria muzyki rozwiną wiedzę z zakresu nauk artystycznych, humanistycznych oraz kulturoznawczych. Ponadto dowiedzą się więcej na temat sztuk muzycznych, rytmiki oraz teorii muzyki. W planie zajęć znajdzie się wiele ciekawych i zarazem rozwijających przedmiotów o tematyce powiązanej z powyższymi zagadnieniami, między innymi takich jak:
Instrumentacja na orkiestrę dętą i big band
Historia muzyki powszechnej
Analiza form muzycznych
Wprowadzenie do kompozycji komputerowej
3. Nabywane umiejętności
Studia na kierunku teoria muzyki będą miały w dużej mierze charakter praktyczny, dzięki czemu studenci wykształcą wiele cennych umiejętności i kwalifikacji zawodowych. W ramach licznych warsztatów nauczą się dokonywać analizy i interpretacji wybranych dzieł utworów muzycznych. Ponadto poznają postawy gry na fortepianie oraz skupią się na kształceniu słuchu. Studenci rozwiną także zdolności z zakresu promocji sztuki i kultury, ze szczególnym uwzględnieniem sztuk muzycznych.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?
Studia pierwszego stopnia na kierunku teoria muzyki będą trwały trzy lata, czyli sześć semestrów i zakończą się nadaniem tytułu licencjata. Osoby, które zdecydują się kontynuować naukę na studiach drugiego stopnia, na naukę poświęcą dwa lata, czyli cztery semestry. Po upływie tego czasu i obronie pracy dyplomowej zdobędą tytuł magistra.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku teoria muzyki?
Absolwent kierunku teoria muzyki znajdzie zatrudnienie w/jako:
nauczyciel w szkołach muzycznych pierwszego stopnia
redakcjach prasowych, radiowych i telewizyjnych związanych z branżą muzyczną
wydawnictwach muzycznych
instytucjach kultury nastawionych na rozwój i propagowanie kultury muzycznej (domach kultury, filharmoniach, teatrach)
event manager – specjalista do spraw obsługi imprez muzycznych
prelegent lub prezenter
animator
artysta muzyk
nauczyciel prowadzący indywidualne zajęcia z emisji głosu, dykcji lub gry na instrumencie
ul. C. K. Norwida 25,
50-375 Wrocławhttps://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJj3J0mSvoD0cRDoRZ5UArqfEhttps://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/82a14-uniwersytet-przyrodniczy-wr.jpgUniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
ul. Stokłosy 3, 02-787 Warszawa,
tel. 22 45 72 300, fax. 22 45 72 303https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJT8rqz9DLHkcRXVRfpPuQcfshttps://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/5433e-sgtih-vistula.jpgSzkoła Główna Turystyki i Hotelarstwa Vistula w Warszawie
ul. Sołtysowicka 19B,
51-168 Wrocławhttps://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJ2XUD0a3pD0cRgcF9SJPSEA0https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/32160-zdjecie_profilowe.jpgMiędzynarodowa Wyższa Szkoła Logistyki i Transportu we Wrocławiu