Teoria muzyki

Teoria muzyki

Uczelnie

Co ma wpływ na wyniki wyszukiwania i

Gotowe

Co ma wpływ na wyniki wyszukiwania?

Na liście wyników wyszukiwania znajdują się wszystkie polskie uczelnie publiczne (państwowe) oraz promowane uczelnie niepubliczne (prywatne). Kolejność profili partnerów w wynikach wyszukiwania zależy od określonych czynników. Więcej informacji o pozycjonowaniu znajdziesz w Regulaminie dostępnym tutaj

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Województwo
    Miejscowość
      Status uczelni
      Typ uczelni
        Więcej filtrów
        Poziom studiów
          Forma studiów
            Czas trwania

              Co ma wpływ na wyniki wyszukiwania i

              Nie znaleziono uczelni spełniających kryteria wyszukiwania

              Gotowe

              Wyróżniony

              Profil tego partnera wyświetla się wyżej w wynikach wyszukiwania, ponieważ partner wykupił dodatkową, płatną usługę w otouczelnie.pl polegającą na pozycjonowaniu partnera w wynikach wyszukiwania.

              Teoria muzyki - kierunek 

              Chociaż dla niektórych zamykanie muzyki w teoriach i definicjach to prawie zamach na jej artystyczny i emocjonalny wymiar, w praktyce trudno byłoby zinterpretować jej materię i dorobek bez umocowania w zapleczu odpowiednich pojęć, nurtów i kompetencji analitycznych. To, co dla niewprawnego ucha będzie zbiorem dźwięków wywołujących konkretny nastrój i przywołujących określone migawki z przeszłości, teoretykowi muzyki ujawni znacznie więcej warstw, które wcale nie muszą pozostawać w kontrze do jego wrażliwości i emocjonalności. Z czym właściwie wiążą się kompetencje specjalisty związanego z dźwiękami od teoretycznej strony? To osoba, która potrafi w sposób formalny przeanalizować dzieło muzyczne, nazywać dźwięki, rozpoznaje różnorodne style muzyczne i potrafi stworzyć konstrukcje muzyczne utrzymane w ich specyfice. Teoretyk muzyki to także dydaktyk przekazujący wiedzę muzyczną kolejnym pokoleniom, osoba cechująca się wyjątkową kreatywnością, którą jest w stanie połączyć z analitycznym myśleniem. W czasach, w których dociekanie teoretycznej istoty rzeczy lub dziedziny nie jest najbardziej popularnym zajęciem a niewymierne pasje nie zyskują społecznej aprobaty, zawód teoretyka muzyki ma w sobie wiele uroku i może stać się przepustką do budowania niestandardowej kariery, atrakcyjnej z punktu widzenia rynku pracy, nasyconego absolwentami popularniejszych kierunków.

              Terminy rekrutacji

              Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku teoria muzyki rozpocznie się 1 kwietnia 2025 r. i potrwa do 17 czerwca 2025 r. | teoria muzyki - terminy rekrutacji >

              Dla kogo ten kierunek

              Jeśli muzyka jest Twoją pasją i chciałbyś poświęcić swój czas na poznawanie jej od strony teoretycznego stelaża, na którym jest rozpięta, jesteś kreatywny, odważny w realizowaniu swoich pomysłów ale potrafisz skupić uwagę na szczególe, procesie, sekwencji, nie wykluczasz pracy z ludźmi, umiesz dzielić się wiedzą a rozwijanie kompetencji interpersonalnych kojarzy Ci się z ciekawą przygodą, nie z drogą przez społeczną mękę, studia na kierunku teoria muzyki mogą okazać się tym, czego dla siebie szukasz.

               

              Program studiów i przedmioty

              Jaką wiedzę zdobędziesz w toku studiów i jakimi umiejętnościami będziesz mógł pochwalić się jako absolwent tego kierunku? Przejdziesz kurs historii form i stylów, po które sięgali kompozytorzy na przestrzeni wieków – nauczysz się rozpoznawać ich cechy charakterystyczne i ilustrować je realizacjami zamkniętymi w konkretnych dziełach muzycznych. Dowiesz się czym jest harmonia klasyczna i praktyczna, przygotujesz się do kształcenia słuchu za pomocą standardowych i komputerowych metod. Zapoznasz się z literaturą muzyczną, technikami kompozytorskimi popularnymi w konkretnych okresach rozwoju sztuki muzycznej, będziesz przygotowany do rozczytywania partytur, analizy podstawowych form muzycznych oraz komputerowej edycji tekstu nutowego. Opanujesz podstawy dyrygowania i kompozycji, zapoznasz się z dorobkiem muzycznym XX i XXI wieku, dowiesz się czym jest instrumentacja – rozpisywanie muzyki na poszczególne instrumenty orkiestry – oraz jak pracować nad poszukiwaniem odpowiedniego brzmienia i przekazu utworu wykonywanego przez grupę muzyków, reprezentujących odmienne style i predyspozycje muzyczne. Wreszcie – przejdziesz kurs gry na wybranym instrumencie, weźmiesz udział w zajęciach ze śpiewu chóralnego. Opanujesz kwestie związane z troską o właściwą akustykę i elektroakustykę, popracujesz nad emisją głosu, zdobędziesz kompetencje pedagogiczne oraz wiedzę z zakresu filozofii, historii i teorii sztuki oraz muzyki współczesnej.

               

              Praca po studiach

              Jakie perspektywy zawodowe otworzą się przed Tobą, kiedy ukończysz studia na kierunku teoria muzyki? Dzięki zdobytym kompetencjom pedagogicznym i interpersonalnym, z powodzeniem odnajdziesz się w roli nauczyciela teorii muzyki w szkołach muzycznych I stopnia, gdzie będziesz mógł realizować program wybranego przez siebie przedmiotu. Szeroka wiedza z zakresu kultury, sztuki oraz tradycji muzyki oraz współczesnych trendów rządzących tą dziedziną, otworzy przed Tobą drzwi redakcji prasowych, radiowych i telewizyjnych, nastawionych na współpracę z publicystami i dziennikarzami muzycznymi. Absolwenci, którzy kończą studia na kierunku teoria muzyki, bardzo często decydują się również na pracę w instytucjach kultury nastawionych na propagowanie kultury muzycznej (domach kultury, teatrach, filharmoniach), spełniają się w roli prelegentów, prezenterów lub animatorów, doskonalą swoje umiejętności muzyczne i rozwój artystyczny lub prowadzą indywidualne lekcje z zakresu emisji głosu, dykcji lub gry na instrumencie.

              Jakie przedmioty zdawać na maturze?

              Przy rekrutacji na teorię muzyki na większości uczelni brane są pod uwagę następujące przedmioty: podstawą kwalifikacji na studia I stopnia na kierunku teoria muzyki jest: rozmowa kwalifikacyjna, sprawdzian przydatności zawodowej w zakresie kształcenia słuchu i harmonii.

              Teoria muzyki - zasady rekrutacji

              Dalsza część artykułu pod reklamą

              Wiedza, którą zdobędziesz, studiując technologie kosmiczne i satelitarne?

              Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

              • harmonii klasycznej i praktycznej
              • historii form i stylów, po które sięgali kompozytorzy na przestrzeni wieków – rozpoznawania ich cech charakterystycznych i ilustrowania teorii realizacjami zamkniętymi w konkretnych dziełach muzycznych
              • kształcenia słuchu za pomocą metod standardowych i komputerowych
              • literatury muzycznej
              • technik kompozytorskich popularnych w konkretnych okresach rozwoju sztuki muzycznej
              • czytania partytur
              • analizy form muzycznych
              • komputerowej edycji tekstu nutowego
              • podstaw dyrygowania i kompozycji
              • dorobku muzycznego XX i XXI wieku
              • instrumentacji – rozpisywania muzyki na poszczególne instrumenty orkiestry oraz pracy nad poszukiwaniem odpowiedniego brzmienia i przekazu utworu wykonywanego przez grupę muzyków reprezentujących odmienne style i predyspozycje muzyczne
              • gry na wybranym instrumencie
              • śpiewu chóralnego 
              • dykcji i emisji głosu
              • akustyki i elektroakustyki
              • kompetencji pedagogicznych i interpersonalnych
              • podstaw filozofii
              • podstaw historii i teorii sztuki
              • trendów, przedstawicieli i kierunków rozwoju muzyki współczesnej różnorodnych gatunków

              Dalsza część artykułu pod reklamą

              Jak wyglądają studia na kierunku teoria muzyki?

               

              1. Typ i tryb studiów

              Program kształcenie na kierunku teoria muzyki będzie oscylował głownie wokół nauk artystycznych.

              Osoby, które chcą rozwijać się w tym kierunku i aplikują na powyższe studia będą mogli wybrać pomiędzy trybem stacjonarnym, a zaocznym. W przypadku pierwszej opcji zajęcia odbywają się codziennie w godzinach ustalonych przez władze konkretnej uczelni. Jeżeli natomiast zależy Ci na większej swobodzie, to wybierz studia niestacjonarne, które realizują tryb zajęć weekendowych.

               

              2. Program studiów i przedmioty

              Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku teoria muzyki: teoria muzyki, harmonia, kształcenie słuchu, chór, fortepian.

              Studenci kierunku teoria muzyki rozwiną wiedzę z zakresu nauk artystycznych, humanistycznych oraz kulturoznawczych. Ponadto dowiedzą się więcej na temat sztuk muzycznych, rytmiki oraz teorii muzyki. W planie zajęć znajdzie się wiele ciekawych i zarazem rozwijających przedmiotów o tematyce powiązanej z powyższymi zagadnieniami, między innymi takich jak:

              • Instrumentacja na orkiestrę dętą i big band
              • Historia muzyki powszechnej
              • Analiza form muzycznych
              • Wprowadzenie do kompozycji komputerowej

               

              3. Nabywane umiejętności

              Studia na kierunku teoria muzyki będą miały w dużej mierze charakter praktyczny, dzięki czemu studenci wykształcą wiele cennych umiejętności i kwalifikacji zawodowych. W ramach licznych warsztatów nauczą się dokonywać analizy i interpretacji wybranych dzieł utworów muzycznych. Ponadto poznają postawy gry na fortepianie oraz skupią się na kształceniu słuchu. Studenci rozwiną także zdolności z zakresu promocji sztuki i kultury, ze szczególnym uwzględnieniem sztuk muzycznych.

              Dalsza część artykułu pod reklamą

              Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

              Studia pierwszego stopnia na kierunku teoria muzyki będą trwały trzy lata, czyli sześć semestrów i zakończą się nadaniem tytułu licencjata. Osoby, które zdecydują się kontynuować naukę na studiach drugiego stopnia, na naukę poświęcą dwa lata, czyli cztery semestry. Po upływie tego czasu i obronie pracy dyplomowej zdobędą tytuł magistra.

              Dalsza część artykułu pod reklamą

              Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku teoria muzyki?

              Absolwent kierunku teoria muzyki znajdzie zatrudnienie w/jako:

              • nauczyciel w szkołach muzycznych pierwszego stopnia
              • redakcjach prasowych, radiowych i telewizyjnych związanych z branżą muzyczną
              • wydawnictwach muzycznych
              • instytucjach kultury nastawionych na rozwój i propagowanie kultury muzycznej (domach kultury, filharmoniach, teatrach)
              • event manager – specjalista do spraw obsługi imprez muzycznych
              • prelegent lub prezenter
              • animator
              • artysta muzyk
              • nauczyciel prowadzący indywidualne zajęcia z emisji głosu, dykcji lub gry na instrumencie

              Dalsza część artykułu pod reklamą

              Zobacz inne kierunki artystyczne

              Filtrowanie
              Województwo
                Poziom studiów

                Dalsza część artykułu pod reklamą

                Zobacz inne kierunki artystyczne - podyplomowe

                Filtrowanie
                Województwo
                  Poziom studiów

                  Dalsza część artykułu pod reklamą

                  Miasta, które oferują studia na kierunku Teoria muzyki

                  Dalsza część artykułu pod reklamą

                  Teraz najważniejsze

                  kalkulator maturalny

                  matura 2025

                  arkusze maturalne

                  wyniki matur 2025

                  rekrutacja na studia

                  studia

                  kierunki studiów

                  studia podyplomowe

                   

                  Ciekawe

                   


                  gdzie studiować

                   

                   

                  Nadchodzące wydarzenia

                  Komentarze (0)