Raz na jakiś czas przemysł, czyli produkcja materialna oparta na wykorzystywaniu zasobów naturalnych, przeżywa momenty przyśpieszenia, rozwojowe skoki, związane z odkryciem przez człowieka nowych materiałów czy możliwości ich przetwarzania.
Osiemnastowieczna rewolucja wyprowadziła gospodarkę z warsztatów rzemieślniczych i manufaktur, wprowadzając ją do fabryk i uruchamiając produkcję na szeroką, przemysłową skalę.
Współczesny przemysł również przyśpiesza – korzysta z najnowszych technologii, zaawansowanych maszyn i wsparcia informatycznego, dzięki któremu procesy wytwórcze są sprawniejsze, szybsze i zgodne z nowoczesnymi standardami.
Wymaga to jednak kształcenia specjalistów, gotowych na interdyscyplinarny rozwój, pracę wymagającą wiedzy z różnorodnych dziedzin, w szczególności budowy i eksploatacji maszyn.
Dziś dąży się do sytuacji, w której za sprawą automatyzacji wszystkich procesów, przemysł osiągnie miano inteligentnego, całkowicie uzależnionego od technologii informatycznych czy innowacyjnych rozwiązań AI (Artificial Intelligence).
Czy taki moment w historii międzynarodowego przemysłu ma szansę bytu? Jak sztuczna inteligencja wpływa na procesy produkcyjne w przemyśle? Jakie techniki mikroprocesorowe wspierają produkcję?
1. Typ i tryb studiów
Przemysłowe technologie informatyczne to kierunek, który obecnie można realizować tylko w trybie stacjonarnym, w którym zajęcia odbywają się codziennie w godzinach ustalonych przez uczelnie. Jeżeli więc możesz sobie pozwolić na pełne poświęcenie się nauce oraz zdobywaniu wykształcenia, to koniecznie zdecyduj się na powyższy tryb kształcenia.
Studia na kierunku Przemysłowe technologie informatyczne możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Tematyka zajęć na powyższych studiach będzie oscylować wokół nauk ścisłych oraz technicznych.
2. Program studiów i przedmioty
Ze względu na interdyscyplinarny program nauczania na kierunku przemysłowe technologie informatyczne będziesz miał okazję zdobyć kompleksową wiedzę z zakresu matematyki, chemii mechaniki, informatyki oraz innych nauk ścisłych i technicznych. Jako student będziesz miał dostęp do szerokiej oferty kształcenia, w której znajdą się między innymi następujące przedmioty:
-
Podstawy elektrotechniki
-
Architektura systemów komputerowych
-
Algorytmy i struktury danych
-
Programowanie obiektowe
3. Nabywane umiejętności
Absolwenci powyższego kierunku będą posiadać szereg umiejętności praktycznych, dzięki którym bez problemu odnajdą się na współczesnym rynku pracy. W ramach studiów nauczysz się programowania oraz tworzenia baz danych, a także korzystania z zaawansowanych narzędzi i programów informatycznych.
Ponadto dowiesz się, w jakiś sposób rozwiązywać złożone problemy inżynierskie przy zastosowaniu metod matematycznych oraz informatycznych. Uzyskaną wiedzę i kompetencje wykorzystasz podczas obowiązkowych praktyk zawodowych, które zrealizujesz w wyznaczonym do tego miejscu pracy.
4. Dla kogo ten kierunek
Jeśli masz w głowie pomysł na udoskonalenie procesów produkcyjnych w przemyśle, ale potrzebujesz fundamentów teoretycznych i usystematyzowania wiedzy o możliwościach technologicznych w tym zakresie, potrafisz myśleć analitycznie i zależy Ci na zdobyciu umiejętności związanych z diagnozowaniem i planowaniem potencjału rozwojowego firmy, widzisz dla siebie miejsce na rynku, ale nie wiesz jak zacząć, interesuje Cię szeroko pojęty przemysł i potencjał wykorzystania sztucznej inteligencji, studia na kierunku przemysłowe technologie informatyczne mogą się okazać tym, czego dla siebie szukasz.