Automatyzacja procesów biznesowych
Łódź
POKAŻ
Studia na kierunku automatyka i informatyka przemysłowa to studia inżynierskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 4 lata (studia I stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera).
Studia na kierunku automatyka i informatyka przemysłowa | |
---|---|
Rok akademicki | 2024/2025 |
Forma studiów | stacjonarne, niestacjonarne |
Poziom studiów | studia I stopnia |
Czas trwania | 4 lata (studia I stopnia) |
Uczelnie
Studia na kierunku automatyka i informatyka przemysłowa możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym | automatyka i informatyka przemysłowa - uczelnie >
Automatyka i informatyka przemysłowa to kierunek, który pozwoli zdobyć wiedzę i umiejętności związane ze współczesną inżynierią. Dziś bowiem zdobycze współczesnej automatyki nie byłyby tak efektywne bez rozwiązań pochodzących z sektora IT. Studenci w trakcie kształcenia wyższego poznają zagadnienia związane z programowaniem czy tworzeniem zaawansowanych algorytmów wykorzystywanych w elektronice.
W procesie rekrutacji na studia 2024/2025 na kierunku automatyka i informatyka przemysłowa najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: fizyka, informatyka, matematyka, biologia, chemia.
*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).
Praca po studiach
Absolwenci kierunków takich jak automatyka i informatyka nie powinni obawiać się o swoje perspektywy zawodowe w przyszłości. Czekać będzie na nich bowiem praca nie tylko w firmach informatycznych, lecz także przedsiębiorstwach przemysłowych wykorzystujących zaawansowane rozwiązania automatyczne.
Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku automatyka i robotyka przemysłowa:
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
szczegółowe wymagania na uczelniach
Terminy rekrutacji
Czas trwania
Przedmioty maturalne
Limity
Progi
Program studiów i przedmioty
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku automatyka i informatyka przemysłowa: ekonomia, mechanika i teoria mechanizmów, ochrona własności intelektualnej i etyka w biznesie, statystyka matematyczna w przemyśle, programowanie obiektowe.
W toku studiów pewnie poczujesz, że kształcisz się na specjalistę kilku dziedzin. Czy taki nadmiar to dobra rzecz? To z pewnością przygoda, wyzwanie i szansa na pakiet atrakcyjnych umiejętności dla przyszłego pracodawcy. Student kierunku zdobywa gruntowną wiedzę z zakresu elektrotechniki, elektroniki oraz programowania.
Przygląda się automatyce układów, budowie robotów przemysłowych oraz temu, co decyduje o sprawnym działaniu wszelkich procesów wytwarzania. Sprawnie programuje, tworzy algorytmy, pisze programy. Wie, jak połączyć automatyczne i informatyczne narzędzia, by wesprzeć rozwój przemysłu.
W programie studiów na kierunku automatyka i informatyka przemysłowa znajdziesz takie przedmioty jak np.:
Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
Kierunek automatyka i informatyka przemysłowa można realizować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym.
Studia na kierunku automatyka i informatyka przemysłowa możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedzialku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
Program kształcenia na powyższych studiach będzie oscylował głównie wokół tematyki związanej z naukami matematycznymi, informatycznymi i technicznymi.
Jako student kierunku automatyka i informatyka przemysłowa będziesz miał możliwość korzystania z szerokiej oferty zajęć i wykładów akademickich, w której znajdą się między innymi następujące przedmioty:
W czasie studiów zdobędziesz także specjalistyczną wiedzę na temat automatyki układów i procesów przemysłowych, a także podstaw robotyki. Uzyskaną wiedzę wykorzystasz podczas obowiązkowych, kilkumiesięcznych praktyk studenckich, dzięki którym zyskasz cenne doświadczenie i kwalifikacje zawodowe.
Jako że studia na kierunku automatyka i informatyka przemysłowa będą miały w dużej części wymiar praktyczny, to będziesz miał okazję zdobyć cenne umiejętności i kwalifiakcje zawodowe.
Przede wszystkim nauczysz się sterowników przemysłowych, użytkowania i rekonfiguracji sieci komputerowych i sieci przemysłowych. Ponadto, dowiesz się więcej na temat eksploatacji systemów automatyzacji oraz automatyki maszyn oraz nauczysz się obsługiwać zaawansowane narzędzia i programy informatyczne.
Istnieją dziedziny nauki, które wyjątkowo dobrze się uzupełniają: dzięki pokrewnym zagadnieniom tematycznym lub wymaganiom szybko zmieniającej się rzeczywistości. Ta coraz częściej stawia nas przed koniecznością zdobywania interdyscyplinarnych umiejętności.
Studia na kierunku automatyka i informatyka przemysłowa idealnie wpasowują się w ten trend, oferując jednocześnie jeszcze jedną pożądaną dziś wartość: możliwość zdobycia cennych umiejętności praktycznych.
Jeśli jesteś mistrzem myślenia przyczynowo-skutkowego, analizowanie i tworzenie układów zawsze wydawało Ci się świetną rozrywką a godziny spędzone nad komputerem mijały Ci szybciej, niż niedzielne popołudnia, studia na kierunku automatyka i informatyka przemysłowa są czymś, co decydowanie powinieneś rozważyć wybierając ścieżkę swojej edukacji.
5. Gdzie studiować automatykę i informatykę przemysłową
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek automatyka i informatyka przemysłowa:
Studia na kierunku automatyka i informatyka przemysłowa trwają 4 lata (studia I stopnia)
Studia pierwszego stopnia na kierunku automatyka i informatyka przemysłowa będą trwały osiem semestrów, czyli cztery lata. Po tym czasie uzyskasz tytuł inżyniera.
Praca po studiach
Jakie perspektywy zatrudnienia oferują studia na kierunku automatyka i informatyka przemysłowa? Wybór nie jest mały. Absolwenci znajdują zatrudnienie w zakładach przemysłowych, które wykorzystują procesy automatyczne do produkcji dóbr, monitorowania procesów czy analizy danych.
Ten nowatorski kierunek otwiera jeszcze jedną ścieżkę zawodową: tę, w której niezbędne są umiejętności informatyczne, pożądane w firmach zajmujących się oprogramowaniem, grafiką czy dystrybucją sterowników. Ponadto to znakomity start dla tych, którzy chcieliby prowadzić w przyszłości działalność naukowo-badawczą: przemysł zawsze chętnie chłonie nowe odkrycia usprawniające procesy wytwórcze.
Absolwent kierunku automatyka i informatyka przemysłowa znajdzie zatrudnienie w/jako:
Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:
Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:
Miasta, które oferują studia na kierunku Automatyka i informatyka przemysłowa
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia