Bioinformatyka i biologia systemów
Warszawa
POKAŻ
Studia na kierunku bioinformatyka i biologia systemów to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).
Studia na kierunku bioinformatyka i biologia systemów | |
---|---|
Rok akademicki | 2024/2025 |
Forma studiów | stacjonarne |
Poziom studiów | studia I i II stopnia |
Czas trwania | 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia) |
Terminy rekrutacji
Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku bioinformatyka i biologia systemów rozpocznie się 6 czerwca 2024 r. i potrwa do 12 września 2024 r. | bioinformatyka i biologia systemów - terminy rekrutacji >
Uczelnie
Studia na kierunku bioinformatyka i biologia systemów możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) | bioinformatyka i biologia systemów - uczelnie >
Opis kierunku
Bioinformatyka i biologia systemów to studia, które stanowią odpowiedź na wyzwania współczesnej nauki. Dziś bowiem najnowsze zdobycze technologiczne wspomagają rozwój nauk ścisłych, a w tym – biologii. Studenci tego kierunku otrzymują gruntowną wiedzę z pogranicza matematyki, fizyki, informatyki czy oczywiście – biologii. Studenci uczą się między innymi, jak wykonywać analizy danych pochodzących z technologii wielkoskalowych i jak korzystać z programów w wybranych językach skryptowych.
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia 2024/2025 na kierunku bioinformatyka i biologia systemów najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: chemia, biologia, fizyka i astronomia, informatyka, fizyka, matematyka, język obcy, język polski.
*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).
Praca po studiach
Po zakończeniu nauki absolwenci bioinformatyki i biologii systemów przygotowani są do wykonywania samodzielnej pracy badawczej. Czekać na nich będą także praca w firmach farmaceutycznym czy też przemyśle chemicznym lub kosmetycznym. Bioinformatycy rozwijać mogą się również w sektorze IT i współpracować z nowoczesnymi laboratoriami.
Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku bioinformatyka i biologia systemów:
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
szczegółowe wymagania na uczelniach
Terminy rekrutacji
Czas trwania
Przedmioty maturalne
Limity
Progi
Ceny
Program studiów i przedmioty
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku bioinformatyka i biologia systemów: algorytmy i struktury danych, matematyka dyskretna, podstawy chemii, podstawy fizyki, technologie w skali genomowej.
W ramach studiów będziesz rozwijać umiejętności w zakresie zarządzania danymi biologicznymi, oprogramowania bioinformatycznego, medycyny molekularnej, technologii systemów wirtualnej rzeczywistości i genomiki porównawczej.
Weź od uwagę, że jest to kierunek stosunkowo nowy, łączący w sobie dwie niezwykle prężnie rozwijające się dziedziny nauki, których absolwenci są poszukiwani na rynkach europejskich i światowych.
Jeżeli zastanawiasz się nad wyborem kierunku, masz zdolności w kierunku matematyczno-przyrodnicznym, a Twoją mocną strona jest informatyka i chciałbyś zapoznać się z programowaniem, to jest to kierunek, który wychodzi naprzeciw Twoim potrzebom.
Kierunek bioinformatyka i biologia systemów obecnie jest dostępny tylko w trybie stacjonarnym. W praktyce oznacza to, że zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku w godzinach ustalonych przez władze uczelni.
Studia na kierunku bioinformatyka i biologia systemów możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Powyższe studia będą realizować program z obszaru nauk matematycznych, informatycznych i biologicznych, dzięki czemu zdobędziesz wszechstronne wykształcenie.
Jako student kierunku bioinformatyka i biologia systemów będziesz miał możliwość uczęszczania na wiele ciekawych i rozwijających zajęć, między innymi takich jak:
Ponadto, zdobędziesz specjalistyczną wiedzę na temat chemii organicznej i nieorganicznej oraz dowiesz się jak funkcjonują układy molekularne i biomolekularne. Integralną część studiów będą stanowić praktyki zawodowe, dzięki którym zdobędziesz cenne doświadczenie i kwalifikacje zawodowe.
Jako student kierunku bioinformatyka i biologia systemów zdobędziesz szereg cennych umiejętności praktycznych. Przede wszystkim, poznasz metody projektowania, programowania i analizowania algorytmów.
Co więcej, dowiesz się jak przeprowadzać specjalistyczne obliczenia naukowe i nauczysz się technik wykorzystywanych przy statystycznej analizie danych. Studenci rozwiną również kompetencje językowe, co zwiększy ich szanse na międzynarodową karierę.
To wyjątkowy makrokierunek o charakterze interdyscyplinarnym. Łączy w sobie zajęcia z zakresu biologii, chemii, matematyki i informatyki. Jeżeli zatem interesujesz się tymi zagadnieniami i chciałbyś energicznym krokiem wejść w nowoczesny rynek technologiczny, nie tylko w Polsce ale i za granicą, to kierunek dla Ciebie!
5. Gdzie studiować bioinformatykęi i biologię systemów
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek bionformatyka i biologia systemów:
Studia na kierunku bioinformatyka i biologia systemów trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).
Kierunek bioinformatyka i biologia systemów można realizować zarówno na pierwszym, jak i drugim stopniu kształcenia. Studia pierwszego stopnia trwają trzy lata, czyli sześć semestrów i kończą się uzyskaniem tytułu licencjata. W przypadku studiów drugiego stopnia nauka będzie trwała dwa lata, czyli cztery semestry i zakończy się uzyskaniem tytułu magistra.
Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:
Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:
Miasta, które oferują studia na kierunku Bioinformatyka i biologia systemów
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia