Dodaj do ulubionych

Bioinformatics studia - kierunek studiów

Studia na kierunku Bioinformatics to studia  inżynierskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa od 3,5 roku do 4 lat (studia I stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera).

Studia na kierunku bioinformatics
Rok akademicki 2022/2023
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I stopnia
Czas trwania od 3,5 do 4 lat (studia I stopnia)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku bioinformatics rozpocznie się 1 maja 2022 r. i potrwa do 15 października 2022 r. | bioinformatics - terminy rekrutacji >

Uczelnie

Studia na kierunku lub specjalności bioinformatics możesz podjąć na 1 uczelni publicznej oraz 1 niepublicznej (prywatnej) szkole wyższej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym | bioinformatics - uczelnie >

Opis kierunku

Bioinformatics to nowoczesny kierunek studiów realizowany w języku angielskim. Studia mają charakter interdyscyplinarny i łączą nauki obejmujące biologię molekularną i informatykę, co daje nam zupełnie nową dziedzinę nauki – bioinformatykę. W trakcie realizowanych zajęć studenci mają okazję zdobyć umiejętności odnoszące się do analizy zbiorów informacji biomedycznych. Nauczysz się również oceniać przydatność i stosować dostępne narzędzie informatyczne do rozwiązywania różnego typu problemów biologicznych, a także projektować i konstruować własne narzędzia.

 
Specjalności

Współczesne studia bioinformatics charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.

Popularne specjalności na kierunku bioinformatics: biological data analysis and processing, informatics in medicine, virtual reality methods in bioinformatics.

 

Praca po studiach

Absolwenci są przygotowani do pracy badawczej i analitycznej w instytucjach naukowo-badawczych oraz laboratoriach badawczych, kontrolnych lub diagnostycznych.

JAKIE WYMAGANIA REKRUTACYJNE?

Warto wcześniej zainteresować się wymaganiami rekrutacyjnymi, ponieważ poszczególne uczelnie ustalają je indywidualnie. Chętnych jest wielu, dlatego prócz obowiązkowych dla wszystkich maturzystów przedmiotów warto zdawać egzaminy dodatkowe na poziomie rozszerzonym. Proces rekrutacji jest zmienny w stosunku do trybu i poziomu kształcenia. W przypadku kierunków anglojęzycznych bardzo często uczelnie przewidują rozmowę rekrutacyjną, która weryfikuje poziom językowy w zakresie języka obcego.  

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK BIOINFORMATICS

Województwo
Miejscowość
Poziom studiów
Forma studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Wrocławska Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej

Wrocławska Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej

Bioinformatics stopień: (I), czas trwania: 3,5 roku • 4 lata
tryb: niestacjonarne, stacjonarne

UCZELNIE, GDZIE BIOINFORMATICS JAKO SPECJALNOŚĆ / ŚCIEŻKA KSZTAŁCENIA

Politechnika Wrocławska

Biotechnologia stopień: (I)  (II), czas trwania: 1,5 roku lub 2 lata • 3,5 roku
tryb: stacjonarne

Specjalności na kierunku biotechnologia

Bioinformatics - zasady rekrutacji

 • Terminy rekrutacji

 • Czas trwania

 • Przedmioty maturalne

 • Limity

 • Progi

Poziom i forma studiów

Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Bioinformatics studia niestacjonarne

Bioinformatics studia stacjonarne

Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Bioinformatics studia I stopnia

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku bioinformatics

Forma studiów
Poziom studiów
Miasto
Województwo
SORTOWANIE:

JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU BIOINFOMRATICS?

Studia na kierunku bioinformatics to odpowiedź na oczekiwania współczesnego rynku pracy. Warto zaznaczyć, że XXI wiek to przede wszystkim czas rozwoju technologicznego oraz tak zwana era „Big Biomedical Data”. Nic więc dziwnego, że poszukuje się specjalistów w zakresie różnorodnych dziedzin, chociażby łączących biologię z informatyką. Wszechstronność jest teraz w modzie.

Specjaliści z zakresu biologii molekularnej i informatyki odnajdują się w nowoczesnej biologii, dlatego zajmują się analizą olbrzymich i często wysoce złożonych zbiorów informacji biomedycznych. Kandydaci na tego typu studia z pewnością nie powinni mieć problemów z nauką przedmiotów ścisłych, zwłaszcza matematyczno-przyrodniczych. Warto interesować się najnowszymi osiągnięciami technologicznymi.

 

1. Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku Bioinformatics możemy podzielić na:

1. Typ

 • Studia I stopnia (inżynierskie)

 

2. Tryb:

 • studia stacjonarne
 • studia niestacjonarne

 

Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.

Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.

Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.

 

2. Zdobywana wiedza i umiejętności

W siatce zajęć kierunku bioinformatics znajdziesz między innymi: Basics of Logic and Set Theory, Introduction to Computer Graphics, Algorithms and Data Structures, Methods of Artificial Intelligence, Biological Sequence Analysis, Trends in Bioinformatics i wiele innych. Program kształcenia tworzony jest w interdyscyplinarny sposób. Studenci mają okazję zdobyć wiedzę i umiejętności z zakresu biologii, informatyki i programowania.

W trakcie realizowanych przedmiotów nauczysz się oceniać przydatność i zastosowanie dostępnych narzędzi informatycznych, które są wykorzystywane przy rozwiązywaniu konkretnych problemów biologicznych. Nabędziesz także wiedzę i umiejętności z zakresu projektowania i konstruowania tego typu narzędzi.

ILE TRWAJĄ STUDIA NA KIERUNKU BIOINFORMATICS?

Studia na kierunku Bioinformatics trwają od 3,5 roku do 4 lat (studia I stopnia).

JAKA PRACA PO STUDIACH NA KIERUNKU BIOINFORMATICS?

Nowoczesny kierunek bioinformatics daje absolwentom bardzo wiele możliwości rozwoju naukowego i zawodowego. Zatrudniani są oni w przedsiębiorstwach i jednostkach administracji na stanowiskach, które wymagają wiedzy biologicznej i informatycznej. Odnajdują się w biostatystyce i programowaniu bioinformatycznym oraz w technikach programistycznych w biologii molekularnej.

Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku Bioinformatics:

 • przedsiębiorstwa wykorzystujące metody bioinformatyki, biologii i informatyki
 • przemysł biotechnologiczny i bioinifrmatyczny
 • laboratoria i instytuty badawcze
 • administracja
 • firmy, które zajmują się narzędziami i systemami informatycznymi

Zdobywane wykształcenie umożliwia absolwentom podejmowanie pracy badawczej i analitycznej w instytucjach naukowo-badawczych oraz laboratoriach badawczych, kontrolnych i diagnostycznych.

Zobacz inne kierunki Biologiczne i przyrodnicze

Typ studiów
Województwo
SORTOWANIE:

Zobacz inne kierunki Biologiczne i przyrodnicze - podyplomowe

Typ studiów
Województwo
SORTOWANIE:

MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU BIOINFORMATICS

Komentarze (0)

Popularne

studia

matura 2022

 

Teraz najważniejsze

matura 2023

zmiany na maturze 2023

wyniki matur 2022

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia