Tkanina i ubiór

Tkanina i ubiór

Dodaj do ulubionych

Tkanina i ubiór studia – kierunek studiów

 

Dla kogo ten kierunek

Najstarsze odnalezione przez archeologów dowody na używanie odzieży wśród ludzi pierwotnych wskazuje na czasy sięgające 30 tysięcy lat przed naszą erą. W ówczesnych czasach za ubiór w okresie letnim służyły liście, zimą natomiast nakrywano się skórami i futrami zwierząt. Funkcja ubioru na przestrzeni wieków diametralnie się zmieniła – niegdyś jej głównym celem było zapewnienie człowiekowi ochrony przed zimnem i niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, a także zapewnienie swego rodzaju kamuflażu podczas leśnych polowań na zwierzynę. W obecnych czasach to, w jaki sposób dobieramy poszczególne części garderoby może świadczyć o posiadanym guście, poczuciu estetyki, ale również o pozycji społecznej i zawartości naszego portfela. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jaką drogę przebyła noszona przez ciebie koszulka zanim trafiła do sklepu? Studia na kierunku tkanina i ubiór powstały w odpowiedzi na zapotrzebowanie przyszłych studentów o artystycznym usposobieniu, którzy chcieliby rozwijać swój talent na drodze projektowania odzieży. Jesteś kreatywny, a zasięg twojej wyobraźni jest niemal nieograniczony? Uważasz, że ubiór w znacznym stopniu świadczy o człowieku? Od zawsze interesował cię proces produkcyjny tkanin począwszy od pozyskiwania potrzebnych surowców? Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na większość pytań, to studia na kierunku tkanina i ubiór z pewnością okażą się strzałem w dziesiątkę!

 

Program studiów i przedmioty

Czego będziesz miał okazję nauczyć się w toku studiów tkanina i ubiór? Zagłębisz proces produkcyjny rozmaitych tkanin pochodzenia naturalnego i powstałego na drodze przemysłowej. Poznasz chemiczne barwniki stosowane do nadawania rzeczom określonego koloru oraz ich wpływ na strukturę tkaniny. Poszerzysz posiadane kompetencje artystyczne o nowoczesne sposoby projektowania odzieży przy użyciu komputerowych programów graficznych. Dowiesz się, w jaki sposób dobierać krój i barwę odzieży do typu urody.

 

Praca po studiach

Gdzie będziesz mógł się zatrudnić jako absolwent studiów na kierunku tkanina i ubiór? Jak każde studia artystyczne, tak i te stawiają na wykształcenie w przyszłych absolwentach kompetencji niezbędnych do podjęcia własnej działalności, w której będzie możliwość wykazania się pełnym spektrum swoich możliwości. Oczywiście dla jednostek pragnących podjąć pracę w domach modowych również znajdzie się miejsce. Będziesz ponadto mógł wykorzystać swoją wiedzę podczas pracy w placówkach oświatowych oraz instytucji kulturalnych, takich jak opery, teatry, czy domy kultury, gdzie zajmiesz się dobieraniem garderoby do występów publicznych aktorów. Odnajdziesz się również w pracy związanej z udzielaniem konsultacji na temat ubioru, gdzie wrodzone poczucie estetyki połączone z wiedzą zdobytą na studiach uratuje pozycję społeczną niejednej osoby.

Co zdawać na maturze?

Żeby dostać się na studia kierunku tkanina i ubiór, w procesie rekrutacji na większości uczelni brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne: język obcy nowożytny, język polski, matematyka. Ponadto należy dostarczyć teczkę prac o ustalonej przez wydział tematyce oraz odbyć rozmowę kwalifikacyjną.

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK TKANINA I UBIÓR

Województwo
Miejscowość
Poziom studiów
Forma studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
  typ studiów
  tryb studiów

  Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

  grupa kierunku

   Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

   Nie znaleziono żadnej uczelni

   Tkanina i ubiór - zasady rekrutacji

   • Terminy rekrutacji

   • Czas trwania

   • Przedmioty maturalne

   • Limity

   • Progi

   Poziom i tryb studiów

   Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku tkanina i ubiór

   Tryb studiów
   Typ studiów
   Miasto
   Województwo
   SORTOWANIE:

   Nic nie znaleziono

   Wiedza, którą zdobędziesz, studiując na kierunku tkanina i ubiór

   Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

   • teorii sztuki współczesnej
   • historii ubioru i biżuterii
   • obsługi programów komputerowych do wspomagania projektowania
   • technik prezentacyjnych (grafika żurnalowa, aranżacja stoisk, pokazy mody)
   • technologii i konstrukcji odzieży
   • materiałoznawstwa

   Jak wyglądają studia na kierunku tkanina i ubiór?

    

   1. Typ i tryb studiów

   Osoby chcące zdobyć wyższe wykształcenie mogą wybierać pomiędzy studiami stacjonarnymi i zaocznymi. Kierunek tkanina i ubiór można realizować w dwóch powyższych trybach. W przypadku pierwszej opcji zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach ustalonych przez władze konkretnych uczelni. Studenci, którzy chcieliby połączyć naukę z innymi aktywnościami, powinni zdecydować się na studia niestacjonarne, które realizują tryb zajęć weekendowych.

   Program nauczania na powyższych studiach będzie oscylował wokół nauk artystycznych.

    

   2. Program studiów i przedmioty

   Ze względu na złożony program kształcenia na kierunku tkanina i ubiór, studenci zdobędą kompleksową wiedzę z zakresu różnorodnych dziedzin. W toku nauczania zdobędą kompetencje z zakresu nauk artystycznych, historii sztuki czy materiałoznawstwa. W planie zajęć znajdzie się wiele ciekawych przedmiotów, powiązanych z powyższą tematyką. Oto wybrane z nich:

   • Historia sztuki nowoczesnej
   • Podstawy fotografii
   • Zagadnienia tkaniny XX wieku

   Program nauczania zakłada także realizacje obieralnych modułów specjalizacyjnych, których aktualna oferta znajduje się na oficjalnych stronach internetowych wybranych uczelni wyższych.

    

   3. Nabywane umiejętności

   Absolwenci kierunku tkanina i ubiór będą posiadać szereg umiejętności, które wyróżnią ich na współczesnym, wymagającym rynku pracy. W toku studiów studiów nauczą się tworzyć i realizować własne koncepcje artystyczne. Ponadto poznają zasady analizy wybranych dzieł artystycznych i projektowych, a także dowiedzą się w jaki sposób korzystać z profesjonalnych programów informatycznych, wspomagających ich prace projektową. Ważnym elementem kształcenia będzie także doskonalenie zdolności z zakresu malarstwa, fotografii i rzeźby.

   Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

   Studia pierwszego stopnia na kierunku tkanina i ubiór będą trwały trzy lata, czyli sześć semestrów i zakończą się nadaniem tytułu licencjata. Osoby, które zdecydują się kontynuować naukę na studiach drugiego stopnia, na naukę poświęcą dwa lata, czyli cztery semestry. Po upływie tego czasu i obronie pracy dyplomowej zdobędą tytuł magistra.

   Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku tkanina i ubiór

   Absolwent kierunku tkanina i ubiór znajdzie zatrudnienie w/jako:

   • projektant odzieży
   • pracownik instytucji kulturalnych
   • wykładowca akademicki
   • pracownik placówek oświatowych
   • pracownik teatrów, domów kultury

   Zobacz inne kierunki Artystyczne

   Typ studiów
   Województwo
   SORTOWANIE:

   Zobacz inne kierunki Artystyczne - podyplomowe

   Typ studiów
   Województwo
   SORTOWANIE:

   MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU TKANINA I UBIÓR

   Komentarze (0)

   Popularne

   studia

   matura 2022

    

   Teraz najważniejsze

   wyniki matur 2022

   matura poprawkowa 2022

   rekrutacja na studia

   studia

   kierunki studiów

    

   Ciekawe

    


   gdzie studiować

    

    

   Nadchodzące wydarzenia