Tkanina i ubiór studia – kierunek studiów

Najstarsze odnalezione przez archeologów dowody na używanie odzieży wśród ludzi pierwotnych wskazuje na czasy sięgające 30 tysięcy lat przed naszą erą. W ówczesnych czasach za ubiór w okresie letnim służyły liście, zimą natomiast nakrywano się skórami i futrami zwierząt. Funkcja ubioru na przestrzeni wieków diametralnie się zmieniła – niegdyś jej głównym celem było zapewnienie człowiekowi ochrony przed zimnem i niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, a także zapewnienie swego rodzaju kamuflażu podczas leśnych polowań na zwierzynę. W obecnych czasach to, w jaki sposób dobieramy poszczególne części garderoby może świadczyć o posiadanym guście, poczuciu estetyki, ale również o pozycji społecznej i zawartości naszego portfela. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jaką drogę przebyła noszona przez ciebie koszulka zanim trafiła do sklepu? Studia na kierunku tkanina i ubiór powstały w odpowiedzi na zapotrzebowanie przyszłych studentów o artystycznym usposobieniu, którzy chcieliby rozwijać swój talent na drodze projektowania odzieży. Jesteś kreatywny, a zasięg twojej wyobraźni jest niemal nieograniczony? Uważasz, że ubiór w znacznym stopniu świadczy o człowieku? Od zawsze interesował cię proces produkcyjny tkanin począwszy od pozyskiwania potrzebnych surowców? Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na większość pytań, to studia na kierunku tkanina i ubiór z pewnością okażą się strzałem w dziesiątkę!

Czego będziesz miał okazję nauczyć się w toku studiów tkanina i ubiór? Zagłębisz proces produkcyjny rozmaitych tkanin pochodzenia naturalnego i powstałego na drodze przemysłowej. Poznasz chemiczne barwniki stosowane do nadawania rzeczom określonego koloru oraz ich wpływ na strukturę tkaniny. Poszerzysz posiadane kompetencje artystyczne o nowoczesne sposoby projektowania odzieży przy użyciu komputerowych programów graficznych. Dowiesz się, w jaki sposób dobierać krój i barwę odzieży do typu urody.

Gdzie będziesz mógł się zatrudnić jako absolwent studiów na kierunku tkanina i ubiór? Jak każde studia artystyczne, tak i te stawiają na wykształcenie w przyszłych absolwentach kompetencji niezbędnych do podjęcia własnej działalności, w której będzie możliwość wykazania się pełnym spektrum swoich możliwości. Oczywiście dla jednostek pragnących podjąć pracę w domach modowych również znajdzie się miejsce. Będziesz ponadto mógł wykorzystać swoją wiedzę podczas pracy w placówkach oświatowych oraz instytucji kulturalnych, takich jak opery, teatry, czy domy kultury, gdzie zajmiesz się dobieraniem garderoby do występów publicznych aktorów. Odnajdziesz się również w pracy związanej z udzielaniem konsultacji na temat ubioru, gdzie wrodzone poczucie estetyki połączone z wiedzą zdobytą na studiach uratuje pozycję społeczną niejednej osoby.

WAŻNE TEMATY

Co zdawać na maturze?

Żeby dostać się na studia kierunku tkanina i ubiór, w procesie rekrutacji na większości uczelni brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne: język obcy nowożytny, język polski, matematyka. Ponadto należy dostarczyć teczkę prac o ustalonej przez wydział tematyce oraz odbyć rozmowę kwalifikacyjną.

szczegółowe wymagania na uczelniach

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK TKANINA I UBIÓR

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Zobacz inne kierunki Artystyczne

Typ studiów
Województwo
SORTOWANIE:

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując na kierunku tkanina i ubiór

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • teorii sztuki współczesnej
 • historii ubioru i biżuterii
 • obsługi programów komputerowych do wspomagania projektowania
 • technik prezentacyjnych (grafika żurnalowa, aranżacja stoisk, pokazy mody)
 • technologii i konstrukcji odzieży
 • materiałoznawstwa

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku tkanina i ubiór

Absolwent kierunku tkanina i ubiór znajdzie zatrudnienie w/jako:

 • projektant odzieży
 • pracownik instytucji kulturalnych
 • wykładowca akademicki
 • pracownik placówek oświatowych
 • pracownik teatrów, domów kultury

MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU TKANINA I UBIÓR

Komentarze (0)