Studia na kierunku prawo we Wrocławiu to studia jednolite magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 5 lat (studia jednolite magisterskie) i kończy się uzyskaniem dyplomu (magistra).
Studia na kierunku prawo w mieście Wrocławiu | |
---|---|
Rok akademicki | 2023/2024 |
Forma studiów | stacjonarne, niestacjonarne |
Poziom studiów | studia jednolite magisterskie |
Czas trwania | 5 lat (studia jednolite magisterskie) |
Uczelnie
We Wrocławiu prawo możesz studiować w ramach kierunku lub specjalności na 1 uczelni publicznej: Uniwersytecie Wrocławskim (Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii UWR) oraz 2 niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym).
czytaj dalej wszystko o Prawo - Wrocław
W procesie rekrutacji na studia na kierunku prawo najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:
szczegółowe wymagania na uczelniach
Prawo we Wrocławiu oferowane jest bezpłatnie na studiach stacjonarnych na Uniwersytecie Wrocławskim.
Prawo we Wrocławiu w formie niestacjonarnej (zaocznej) można studiować na: Uniwersytecie Wrocławskim, Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu oraz Wyższej Szkole Prawa we Wrocławiu.
Studia niestacjonarne na uczelniach publicznych i prywatnych we Wrocławiu są płatne, a ceny mogą się różnić w zależności od uczelni. Ceny na kierunku Prawo we Wrocławiu wahają się od 5100 zł do 6900 zł za pierwszy rok studiów.
Żadna z uczelni publicznych i niepublicznych nie oferuje bezpłatnych studiów niestacjonarnych. Jedyne bezpłatne studia jakie można podjąć to studia stacjonarne na uczelniach publicznych.
Prestiż, sława i pieniądze – tak w dużym skrócie można określić wartości dodane do zawodu prawnika. Według najnowszych badań, prawnicy są na drugim miejscu (zaraz obok lekarzy), pod względem zaufania publicznego. To właśnie oni uczestniczą w sprawach sądowych – karnych, cywilnych czy gospodarczych.
Niejednokrotnie muszą wysłuchać i stanąć w obronie najgorszych złoczyńców, a ich kodeks zawodowy wymusza pozostawienie prawdy tylko sobie. Ktoś pomyśli, że to praca nad wyraz odpowiedzialna – to prawda! Ale benefity, jakie się z tym łączą mogą wynagrodzić prawnikowi wiele. Oczywiście, po studiach prawniczych nie czeka tylko praca adwokata.
Można rozwijać się w wielu kierunkach – jako adwokat, prokurator, sędzia czy radca prawny. Wybór należy tylko to upodobań studenta. Należy też podkreślić, że studia te są czasochłonne – można wybrać tryb studiów jednolity bądź nie, ale by pełnić funkcję samodzielnego prawnika, po pięciu latach nauki trzeba wybrać się na kilkuletnią aplikację. Jednak wszystkie te działania są po to, by po okresie nauki być specjalistą w swoim fachu – tak prestiżowy zawód nie jest dla wszystkich.
Wrocławskie uczelnie wyższe tak opracowały swoje programy, by absolwent, kończący prawo miał profesjonalną wiedzę z jego zakresu. Olbrzymia wiedza, którą trzeba przyswoić ma przygotować młodego prawnika do dalszego kształcenia, bądź podjęcia pracy na tym poziomie. Zakres wiedzy jest jednak rozbudowany nie tylko z zakresu prawa, ale także z administracji, socjologii czy polityki.
Przykładowe przedmioty na kierunku prawo:
Jak widać powyżej, studia prawnicze są interdyscyplinarne, co oznacza, że zawierają w sobie elementy wielu dziedzin. Dobrze wykształcony młody prawnik, musi mieć zatem olbrzymią wiedzę na tematy humanistyczne. Nie dość, że powinien znać kodeks karny, przepisy i reguły, to aby dotrzeć do swoich klientów, musi być dobrym psychologiem.
Przyszły prawnik podejmując te studia, staje przed wielkim wyzwaniem. W tym miejscu należy powiedzieć, że ilość studentów rozpoczynających prawo jest zdecydowanie większa od liczby osób z dyplomem. Oznacza to, że mimo dobrych chęci, nie każdy ma predyspozycje do podjęcia tego kierunku.
Jakie warunki powinien spełniać kandydat na prawnika? Pierwszy i najważniejszy punkt – musi lubić się uczyć, a także mieć dobrą pamięć. Dlaczego? Ponieważ znajomość kodeksu karnego i paragrafów, jest na tych studiach kluczowa. Przepisy towarzyszą młodemu studentowi niemal na każdym kroku, a zapamiętanie kodeksu karnego może przysporzyć kłopotu.
Kolejnym punktem jest empatia i umiejętności psychologiczne – idealnym scenariuszem jest ten, w którym klient jest „niewinny”, i wszystkie dowody na to wskazują. Powszechnie wiadomo jednak, że sprawy cywilne bądź karne, często są dużo bardziej skomplikowane – nie każdy jest w stanie znieść zawiłość pracy sądów.
Długa terminowość ich pracy może wywołać u klienta frustrację i zniechęcenie – dobry prawnik jest od tego, by zapobiegać takim sytuacjom, a jeżeli już się pojawiły – uspokoić klienta. Następnie – młody absolwent prawa powinien być obowiązkowy i zorganizowany – natłok wielu informacji nabytych w trakcie studiów, może generować problemy, dobra organizacja jest zatem niezbędna.
Wreszcie – kandydat na studia prawnicze powinien być zaznajomiony z tematyką podstaw prawnych, a hobbistycznie lubić oglądać rozprawy sądowe na szklanym ekranie. Wprowadzi to młodego adepta (choćby początkowo), w całą prawniczą machinę.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Wiedza
Student prawa posiada rozległą wiedzę humanistyczną oraz społeczną. Wie, jaką rolę odgrywa człowiek w kontekście stosunków prawnych. Orientuje się, czym jest własność oraz przedsiębiorczość intelektualna.
Zna się na filozofii oraz teorii prawa, nie zapominając przy tym o współczesnych doktrynach prawnych i politycznych. Student tego kierunku wie także, jak posługiwać się językiem polskim, dbając o odpowiednią retorykę w swoich wypowiedziach. Posiada wiedzę na temat prawa międzynarodowego, Unii Europejskiej i prawa polskiego, pamiętając o wzajemnych relacjach między tymi systemami prawnymi.
Umiejętności
W trakcie studiów prawniczych, słuchacz tego kierunku będzie poprawnie odbierał metody badawcze, analizując dane i interpretując zjawiska zachodzące wewnątrz systemu prawa, wskazując jednoczenie zachodzące między nimi relacje.
Odnajdzie się pracując zarówno w grupie, oraz jako jednostka. Wie, że wiele zależy od jego wyborów i zaangażowania – student będzie potrafił zaplanować swoją karierę zawodową i ścieżkę kariery. Nie poprzestanie na edukacji w szkole wyższej, będzie brał udział w seminariach i szkoleniach udoskonalających.
Kompetencje społeczne
Absolwent po studiach prawniczych, będzie wiedział jak przeanalizować otaczającą go rzeczywistość, biorąc pod uwagę wszystkie aspekty – „za i przeciw”. Będzie prowadził merytoryczne dyskusje, poprawnie je argumentując.
Będzie potrafił poprawnie dzielić się swoją wiedzą z innymi, nawet ludźmi spoza kręgu zainteresowań prawem. Z powodzeniem będzie bronił swoich poglądów, wypowiadał się na tematy ważne społecznie i światopoglądowo. Jako profesjonalista, będzie przygotowany do pełnienia rozmaitych ról obywatelskich.
Studia na kierunku prawo we Wrocławiu trwają 5 lat. (studia jednolite magisterskie).
Studia prawnicze we Wrocławiu zaliczają się do grona kierunków jednostopniowych. Dzieje się tak dlatego, że pierwsze lata nauki mają charakter ogólny, który nie daje jeszcze żadnych konkretnych uprawnień zawodowych. Dopiero odbycie pięcioletniego cyklu kształcenia pozwala na rozpoczęcie pracy z sukcesami. Studenci na koniec edukacji przystępują do obrony pracy dyplomowej. Jeżeli wszystko powiedzie się pomyślnie, to otrzymują oni tytuł magistrów.
Studia prawnicze zakładają jeszcze aplikację, która co prawda nie jest obowiązkowa, ale jej zdecydowanie się na nią może znacznie ułatwić zawodowy start w przyszłości. Aplikacja to inaczej praktyka absolwenta studiów prawniczych, która przygotowuje go do wykonywania już bardzo konkretnych zawodów.
Prawo w mieście Wrocławiu - czas trwania
Poziom studiów | czas trwania | otrzymywany tytuł |
jednolite magisterskie | 5 lat | magister |
Nie trzeba chyba mówić, że dobrze przygotowany specjalista po kierunku prawniczym nie będzie miał problemu ze znalezieniem dobrze płatnej pracy. Oczywiście – żeby ją dostać należy poświęcić na to czas, a także być cierpliwym. Nie wszystko bowiem przychodzi z łatwością.
Jeśli jednak przyszły absolwent tego kierunku postanowi oddać się dalszemu kształceniu, to po studiach może podjąć wyzwanie i rozpocząć aplikację - specjalizację. Po jej ukończeniu, może ubiegać się o pracę jako samodzielny adwokat, prokurator lub radca prawny, otwierając przy tym własną kancelarię.
Jeżeli jednak absolwent zdecyduje inaczej – pracę po studiach prawniczych można znaleźć równie łatwo. Bez aplikacji można realizować się w wielu placówkach administracji publicznej, prywatnych firmach czy korporacjach. Kolejną ścieżką kariery po studiach jest polityka.
W naszym kraju, dość popularne stało się kandydowanie do lokalnych samorządów bądź krajowego parlamentu przez prawników. Dzieje się tak, ponieważ ta interdyscyplinarna dziedzina, jaką jest prawo, pozwala na zdobywanie wiedzy w zakresie krajowym, jak i międzynarodowym, przez co polityk ma ułatwione zadanie. Dobrym wyborem będzie także praca w HR. Łatwość nawiązywania kontaktów, wypracowana w trakcie studiów, z pewnością ułatwi pracę w takim dziale firmowym.
Możliwości zatrudnienia po kierunku prawo:
Istnieje wiele możliwości rozwoju po studiach prawniczych. Można realizować się jako adwokat, sędzia, prokurator czy radca prawny – uprzednio kończąc wybraną aplikację. Jeśli jednak student zadecyduje inaczej, podjęcie dobrze płatnej pracy nie będzie dużym wyzwaniem.
Wiele firm stawia na dobrze wykwalifikowanych specjalistów, oferując swoje miejsca pracy na stanowiskach doradczych czy administracyjnych. Praca w dziale HR, także jest dobrym wyborem. Łatwość w nawiązywaniu kontaktów, czy podejście psychologiczne do petentów, ułatwi realizację swoich celów na tym stanowisku.
Przykładowe stanowiska po studiach na kierunku prawo:
Po ukończeniu studiów prawniczych absolwenci mają przed sobą szeroki wybór zatrudnienia. Absolwenci często podejmują pracę w administracji, sądach, firmach, kancelariach prawniczych, biurach notarialnych lub otwierają własną działalność. Oczywiście wiele zależy również od uprzednio ukończonej aplikacji. Studenci najczęściej wybierają zawód adwokata, sędzi, prokuratora, radcy prawnego oraz notariusza. Czym się zajmują na co dzień i ile średnio zarabiają?
Sędzia
Sędzia jest jednym z najlepiej opłacanych zawodów w Polsce, co nie jest nic dziwnym, ponieważ konstytucja określa zarobki sędziów na stopień, który będzie gwarantem ich pozycji. Sędzia prowadzi postępowania karne oraz czuwa nad ich prawidłowym przebiegiem. Wydaje decyzje odnośnie wyroków oraz zarządza terminy rozpraw. Co istotne sędzia nie może mieć innych źródeł dochodu niż praca w sądzie i funkcja wykładowcy na uniwersytetach. Mediana zarobków wynosi około 13 000 zł brutto miesięcznie.
Adwokat
Może on pracować w sądach oraz prywatnych kancelariach prawniczych. Adwokat odpowiada za udzielanie porad prawnych, a także reprezentuje swoich klientów w sądzie oraz broni ich racji oraz interesów. Mediana zarobków adwokata wynosi około 7140 zł brutto miesięcznie.
Radca prawny
Radca prawny może prowadzić własną działalność gospodarczą świadczącą usługi prawne. Zajmuje się on doradztwem w zakresie umów i dokumentów oraz tym czy są one zgodne z obowiązującymi przepisami. Może również reprezentować swoich klientów przed sądem. Mediana zarobków radcy prawnego wynosi około 8670 zł brutto.
Prokurator
Prokurat pełni funkcję oskarżyciela w sądach. Do jego zadań należy wydawanie m.in. nakazów. W sądzie podczas rozpraw odpowiada za udowodnienie winy oskarżonemu. Mediana zarobków prokuratora to 10680 zł brutto.
Notariusz
Najczęściej pracuje on w biurach notarialnych i odpowiada za sporządzanie dokumentów, a także ich odpisów. Zajmuje się również spisywaniem testamentów i aktów dziedziczenia. Mediana zarobków notariusza wynosi około 5550 zł brutto.
Źródło: wynagrodzenia.pl (marzec 2022)
*Pamiętaj, że są to tylko orientacyjne zarobki i w rzeczywistości mogą się one różnić pomiędzy sobą. Wpływ na to ma wiele czynników. Wahania pomiędzy stawkami uzależnione są m.in. od wykształcenia, stażu pracy, doświadczenia, znajomości języków lub nawet miejsca pracy. Wynagrodzenia mogą różnić się między poszczególnymi województwami, a nawet miastami.
Gdzie studiować na kierunku prawo we Wrocławiu?
Studia możesz podjąć na uczelni publicznej: Uniwersytecie Wrocławskim oraz kilku niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych: Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu oraz Wyższej Szkole Prawa we Wrocławiu.
W rekrutacji na studia jednolite na kierunku prawo, w roku akademickim 2022/2023, Uniwersytet Wrocławski oferuje 200 miejsc w ramach bezpłatnych studiów stacjonarnych. Ponadto na kandydatów czekają jeszcze miejsca na studiach płatnych na UWr oraz uczelniach niepublicznych. Ceny wahają się od 5600 zł do 7600 zł za pierwszy rok studiów.
Uczelnie na których można studiować kierunek prawo we Wrocławiu:
czytaj dalej uczelnie we Wrocławiu
Liczba miejsc na poszczególnych kierunkach studiów jest ograniczona, a kandydaci przyjmowani się w ramach określonego limitu. Przyszli studenci obejmowani są postępowaniem kwalifikacyjnym, które pozwala wybrać najlepszych spośród wszystkich kandydatów.
Limity miejsc na kierunku prawo we Wrocławiu:
*Uczelnie publiczne, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2022/2023)
Studia stacjonarne we wszystkich uczelniach publicznych są bezpłatne. Zapłacić należy natomiast za naukę na studiach niestacjonarnych w publicznych szkołach wyższych oraz za możliwość studiowania w większości prywatnych uczelni.
*Ceny za pierwszy rok studiów (rekrutacja 2022/2023). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.
Wyniki postępowania kwalifikacyjnego oraz listy rankingowe na poszczególne kierunki studiów publikowane są w indywidualnie ustalonym przez daną uczelnię terminie. Informacje na temat rekrutacji umieszczane są w prywatnych profilach kandydatów w systemie IRK lub ERK. Dane te pozwalają kandydatom dowiedzieć się, ile punktów zdobyli oni w procesie rekrutacji oraz które miejsce zajęli na liście rankingowej.
Terminy wyników rekrutacji na studia 2022 w uczelniach publicznych we Wrocławiu:
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2022/2023)
Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia
Dokumenty rekrutacyjne składać można osobiście do siedziby wybranej szkoły wyższej lub za pośrednictwem poczty elektronicznej czy tradycyjnej. Przed dostarczeniem plików warto zapoznać się z preferowaną przez uczelnię formą doręczenia kompletnych zestawów.
Dokumenty rekrutacyjne zazwyczaj można składać tuż po ogłoszeniu list rankingowych oraz wyników rekrutacyjnych na poszczególnych uczelniach. Kandydaci na dopełnienie formalności mają zazwyczaj kilka dni, a spóźnienie może skutkować skreśleniem ich z listy osób zakwalifikowanych na studia. Należy zatem dostarczyć dokumenty w terminie oraz w formie kompletnego zestawu.
Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia
Terminy składania dokumentów na studia 2022 w uczelniach publicznych we Wrocławiu:
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2022/2023)
** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.
Uczelnie w mieście Wrocławiu - kierunek prawo:
Uczelnia | Forma studiów | Poziom studiów | |
---|---|---|---|
Uniwersytet Wrocławski (Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii UWr) | stacjonarne, niestacjonarne | studia jednolite | więcej |
Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu | stacjonarne, niestacjonarne | studia jednolite | więcej |
Wyższa Szkoła Prawa we Wrocławiu | stacjonarne, niestacjonarne | studia jednolite | więcej |
Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności
Każda uczelnia ma swoje wymagania w kontekście przyjęcia na studia. W tym przypadku także tak jest. Przed wyborem studiów prawniczych warto sprawdzić, jakie przedmioty są najwyżej punktowane przy rekrutacji. Wrocławskie uczelnie mają podobne wymagania, jednak warto sprawdzić osobiście, wykaz przedmiotów, liczących się dla uczelni.
Zwykle, na tym kierunku, są brane pod uwagę następujące przedmioty:
Wszystkie niezbędne informacje można znaleźć na stronach internetowych wybranej szkoły wyższej.
Proces rekrutacji
Standardowo, tak jak w większości przypadków, proces rekrutacji na studia prawnicze rozpoczyna się od złożenia wniosku kandydata na stronie uczelni, przy czym także należy uiścić opłatę rekrutacyjną. Około maja (tutaj zalecamy sprawdzić terminarz przyjęć na studia), ogłaszana jest lista przyjętych studentów.
Jeśli udało się dostać na wybraną szkołę wyższą, teraz należy dopełnić wszystkich formalności. W podanym przez uczelnię terminie – należy dostarczyć komplet niezbędnych dokumentów – uwaga! Jest to bardzo ważne, ponieważ niedopełnienie tego punku skutkuje skreśleniem z listy studentów!
Wymagane dokumenty
W trakcie rekrutacji, należy dostarczyć do wybranego przez kandydata dziekanatu, niezbędne dokumenty. Mogą się one różnić od siebie – uczelnie same podają wykaz dokumentów na swoich stronach internetowych. Jest jednak pewien standard, który zwykle powtarza się w większości przypadków. Są to:
STUDIA WE WROCŁAWIU - ważne informacje
PRAWO - ważne informacje
studia prawnicze i administracja we Wrocławiu
studia prawnicze i administracja w Polsce
Kierunek prawo we Wrocławiu możesz realizować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na studiowanie w trybie dziennym, warto wybrać studia zaoczne, które odbywają się w trybie weekendowym, co oznacza, że zajęcia realizowane są od piątku do niedzieli w zależności od programu studiów wybranej uczelni we Wrocławiu.
Studenci przygotowują się do podjęcia dalszego kształcenia w ramach aplikacji sędziowskiej, adwokackiej, notarialnej, radcowskiej i tym podobne. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronach internetowych uczelni we Wrocławiu.
Studenci zdobywają interdyscyplinarne wykształcenie, które mieści w sobie wiedzę prawniczą, teorie i filozofię prawa, zagadnienia z zakresu nauk społecznych i ekonomii. Studenci szczegółowo kształcą się w zakresie różnych typów prawa, takich jak na przykład prawo cywilne, karne, administracyjne, finansowe, konstytucyjne, międzynarodowe i europejskie. Zajęcia odbywają się w formie wykładów, ćwiczeń, konwersatoriów, seminariów. Studenci zdobywają umiejętności analityczne i interpretacyjne, rozwijają predyspozycje językowe i komunikacyjne. Uczą się jak poprawnie sporządzać pisma prawnicze, a także zgłębiają ogólną terminologię prawniczą, również w języku łacińskim.
dowiedz się więcej na temat kierunku prawo studia niestacjonarne we Wrocławiu
Studia niestacjonarne w formie wieczorowej i zaocznej są studiami płatnymi. Ceny semestralne i roczne są zróżnicowane w zależności od realizowanego kierunku studiów i indywidualnie ustalane przez uczelnie we Wrocławiu. Czesne za rok studiów na kierunku prawo we Wrocławiu możesz opłacić jednorazowo, realizować w ratach miesięcznych lub w wysokości dwóch rat semestralnych.
Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości czesnego, opłat ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni we Wrocławiu. Studia stacjonarne w zależności od wybranej uczelni są płatne lub bezpłatne. Proces rekrutacyjny wymaga także uiszczenia opłaty rekrutacyjnej.
dowiedz się więcej na temat cen za studia na kierunku prawo - ceny we Wrocławiu
Studia prawnicze nigdy nie są wybierane z przypadku, to najczęściej świadoma decyzja.
Mateusz, student prawa, mówi:
Odkąd tylko myślałem o studiach wyższych, to prawo najczęściej pojawiało się w moich myślach. Chciałbym mieć wpływ na to, jak wygląda otoczenie wokół mnie. Wierzę w pewną misję związaną z tym kierunkiem i z własnego doświadczenia wiem, że szansę na tym kierunku dostaną tylko ci, którzy również dostrzegają ten aspekt.
Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:
Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:
Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują wrocławskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.
Sprawdź uczelnie i kierunki studiów we Wrocławiu
#MUSISZ TO WIEDZIEĆ |
Witam! Na studia I stopnia na kierunku Prawo w biznesie zapraszam do wrocławskiego oddziału Wyższej Szkoły Bankowej. Program studiów obejmuje m.in.: Prawo pracy i cywilne, Rachunkowość w biznesie oraz Procedury pozyskiwania funduszy UE. Po wszelkie informacje zapraszam na naszą stronę wsb.pl/wroclaw/studia-i-szkolenia/studia-i-stopnia/kierunki-i-specjalnosci/prawo-w-biznesie Dodam, że zapisując się na studia do 30 maja można zaoszczędzić 600 zł dzięki zniżce w czesnym na pierwszym roku, a także być zwolnionym z opłaty wpisowego. Cena za studia już od 335 zł miesięcznie. Zapraszam! Pozdrawiam, Renata Mazur Online Ekspert WSB Studia I stopnia?
Popularne
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|