Powinniśmy zdawać sobie sprawę, jak dużą rolę w ochronie naszego zdrowia i życia odgrywają ratownicy medyczni. To oni jako pierwsi znajdują się na miejscach wypadków oraz przy osobach, które potrzebują pilnej pomocy. Warto podkreślić, że organ jakim jest państwowe ratownictwo medyczne został powołany, by podejmować wszelkie działania w trakcie nagłego zagrożenia zdrowotnego. Oznacza to, że tę dyscyplinę możemy zaliczyć do jednego z obszarów działalności medycznej.
Studia na kierunku ratownictwo medyczne powinny być wybierane przede wszystkim przez osoby, które czują prawdziwe powołanie do wykonywania tego trudnego i odpowiedzialnego zawodu. Musisz być przede wszystkim miłośnikiem nauk medycznych, ponieważ to od ciebie będzie zależało, jak przebiegnie wstępna diagnoza. Oprócz tego powinien towarzyszyć ci zespół unikalnych predyspozycji – empatia, otwartość, umiejętność podejmowania szybkich i logicznych decyzji oraz działania pod presją czasu.
Typ i tryb studiów
Studia na kierunku ratownictwo medyczne możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (licencjackie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku ratownictwo medyczne w Warszawie realizowane są w ramach pierwszego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają trzy lata.
Uczelnie w Warszawie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
Program studiów i przedmioty
Studia na kierunku ratownictwo medyczne możesz rozpocząć w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym. Wszystko zależy od tego, jaką uczelnię wybierzesz i jakie masz oczekiwania od formy kształcenia. Studia dzienne cieszą się dużą popularnością, ponieważ studenci zdobywają wiedzę regularnie nie muszą uiszczać opłat za czesne, jeśli wybiorą państwową uczelnię. Z kolei studia zaoczne mogą być śmiało wybierane przez osoby, które równolegle chciałby rozwijać inne aktywności – zajęcia w tym trybie odbywają się podczas weekendowych zjazdów naukowych. Trzeba pamiętać, że studia w trybie zaocznym są płatne.
Każdy, kto wybiera kierunki studiów takie jak ratownictwo medyczne, powinien mieć pewność, że rozciągać się będzie przed nim czas naprawdę intensywnej nauki. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, ponieważ są to studia o charakterze medycznym. Pierwsze semestry nauki będą wiązały się zatem z otrzymaniem gruntownej wiedzy takiej jak:
-
anatomia i fizjologia człowieka
-
patofizjologia
-
biochemia
-
immunologia
W programie studiów na kierunku ratownictwo medyczne znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
medyczne czynności ratunkowe
-
przyrządowe udrażnianie dróg oddechowych
-
resuscytacja krążeniowo-oddechowa
Studia na kierunku ratownictwo medyczne są niezwykle wymagające. Warto także wspomnieć o wszystkich kompetencjach miękkich, które niezbędne są podczas pracy w tym zawodzie. Osoba, która decyduje się na taką pracę, powinna posiadać doskonałą kondycję fizyczną, która pozwoli na pracę nawet w najtrudniejszych warunkach (tereny górskie, złe warunki pogodowe itd.).
Gdzie studiować na kierunku ratownictwo medyczne w Warszawie
Kierunek ratownictwo medyczne (studia I stopnia) - uczelnie w Warszawie