Ekonomia to jeden z tych kierunków, który od wielu lat znajduje się w ofercie niemal wszystkich polskich ośrodków akademickich. Odgrywa ona bowiem niezwykłe znaczenie dla gospodarki. Rozbudowane analizy finansowe, określanie zagrożeń związanych z wszelkimi ruchami finansowymi – tym w najogólniejszym rozumieniu zajmuje się ekonomia. A dziś nikogo nie trzeba przekonywać, że światem rządzi pieniądz. W praktyce oznacza to, że nieustannie na rynku potrzebni są specjaliści, którzy dbać będą o jego zbilansowany rozwój.
Zanim podejmiesz ostateczną decyzję o rozpoczęciu studiów ekonomicznych, zastanów się, czy przedmioty ścisłe takie jak matematyka znajdują się w kręgu twoich zainteresowań. Ekonomia to co prawda nauka z pogranicza dyscyplin socjologicznych, ale czerpie ona z instrumentarium matematycznego. Dzięki temu analiza społecznych zachowań gospodarczych może być wyjątkowo dokładna. Jeśli zatem nie boisz się intelektualnych wyzwań i masz analityczny umysł, to studia na kierunku ekonomia spełnią twoje oczekiwania.
Typ i tryb studiów
Studia na kierunku ekonomia możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
-
studia online
Studia na kierunku ekonomia w Warszawie realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają trzy lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające dwa lata.
Uczelnie w Warszawie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku. Poszczególne ośrodki akademickie starają się podążać za najnowszymi rozwiązaniami edukacyjnymi, dlatego oferują kształcenie także online, to jest naukę przez Internet.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
Program studiów i przedmioty
Ekonomia to kierunek, który oferuje możliwość kształcenia zarówno podczas stacjonarnego toku nauki, ale także przyszli studenci mogą zdobywać wiedzę, ucząc się w trybie zaocznym. Zastanów się odpowiednio wcześnie, która z form nauki przyniesie ci najwięcej satysfakcji. Studia stacjonarne wciąż cieszą się dużą popularnością, ale współcześnie tryb zaoczny również zyskuje na popularności. Związane jest to z elastyczną formą nauki, ponieważ zajęcia odbywają się podczas weekendowych zjazdów naukowych. Warto pamiętać jednak, że nauka w trybie stacjonarnym wiąże się z uiszczaniem opłat za czesne.
Studia II stopnia na kierunku ekonomia mają charakter uzupełniający, ale studenci, którzy je wybierają, wciąż mogą liczyć na wiele interesujących zajęć o interdyscyplinarnym profilu. W siatce programowej znajdą się zatem przedmioty takie jak:
-
rachunkowość zarządcza
-
prawo gospodarcze
-
prognozowanie procesów ekonomicznych
-
analiza konkurencji
-
system finansowania projektów unijnych
-
portfel inwestycyjny
W praktyce oznacza to, że studentom tego kierunku potrzebna będzie nie tylko wiedza matematyczna. Znaczenie będzie mieć również dobra znajomość prawa, czy nawet administrowania i zarządzania. Wiedza studentów ekonomii będzie wyjątkowo potężna. Zdobędą oni kwalifikacje, które pozwolą:
-
gospodarować zasobami finansowymi
-
wykorzystywać metody analityczne
-
modelowanie przebiegu makro- i mikroekonomicznego
Pamiętaj, że studia II stopnia to przede wszystkim czas usystematyzowania kwalifikacji oraz wzbogacania ich o nowe aspekty.
Gdzie studiować na kierunku ekonomia w Warszawie
Kierunek ekonomia (studia II stopnia) - uczelnie w Warszawie