Bezpieczeństwo transgeniczne to studia skierowane do wszystkich osób, które w przyszłości chciałyby pracować w służbach mundurowych i zajmować się działaniami związanymi z bezpieczeństwem granicznym. Dzięki temu, że kierunek ten prowadzony jest we współpracy ze służbami mundurowymi, studenci nie tylko zyskają przygotowanie teoretyczne, ale także wykształcą kompetencje praktyczne i poznają specyfikę pracy w sektorach bezpieczeństwa.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku bezpieczeństwo transgenicznemożemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
2. Zdobywana wiedza i umiejętności
Program nauczania na kierunku bezpieczeństwo transgraniczne zakłada realizację zajęć teoretycznych, jak i warsztatowych. Dzięki temu studenci zyskają kompleksową wiedzę z obszaru szeroko pojętego bezpieczeństwa, nauk politycznych, społecznych, czy prawnych.
Ponadto, poznają społeczne i ekonomiczne uwarunkowania bezpieczeństwa oraz dowiedzą się więcej na temat zagrożeń wewnętrznych i zewnętrznych. W ramach kształcenia nauczą się również przeciwdziałania takim zjawiskom, jak: nielegalne migracje, przemyt towarów, handel ludźmi i terroryzm.
Poza wiedzą teoretyczną, studenci rozwiną również szereg umiejętności praktycznych, które wykorzystają w swojej pracy zawodowej. Podczas studiów nauczą się udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz wykształcą zdolności strzeleckie i zdobędą umiejętność samoobrony, którą zastosują w czasie licznych interwencji.
3. Gdzie studiować bezpieczeństwo transgraniczne
Jakie uczelnie w Polsce oferują kierunek bezpieczeństwo transgraniczne: