Animator teatralny studia podyplomowe
Dla kogo ten kierunek
Kurtyna w górę: czas na wybór naukowej drogi. Jeśli kiedykolwiek pomyślałeś, że Twoja koniecznie powinna biec przez scenę teatru, na pewno słyszałeś o studiach na kierunku animacja teatralna. Kim jest animator? To osoba, która rozumie specyfikę teatru i sprawnie organizuje jego funkcjonowanie, zarówno na polu przedsięwzięć wewnętrznych (przebiegu spektakli, festiwali i koncertów) jak i kontaktów z innymi instytucjami kultury, urzędami oraz widzem.
Praktyczna wiedza z zakresu prowadzenia warsztatów, organizowania wydarzeń kulturalnych oraz promocji na animacji kulturalnej spotyka się z teoretycznymi zagadnieniami na temat zjawisk współczesnej literatury, najnowszego teatru i dramatu. To studia dla humanistów rozmiłowanych w scenie, którym nieobce są działanie oraz planowanie, którzy chcą poznać podstawy gry aktorskiej, mieć kontakt z ludźmi i wpływ na ich udział w kulturze.
Program studiów i przedmioty
Jaką wiedzę możesz zdobyć, kształcąc się jako animator teatralny? W pierwszej kolejności poznasz środowisko swojej pracy: dowiesz się jakie instytucje kultury działają na rynku, skąd czerpią finansowanie i jakie działania podejmują, by wspierać swoją przedsiębiorczość.
Zgłębisz historię teatru oraz historię literatury, zdobędziesz narzędzia, z których korzysta kompetentny krytyk teatralny, ćwicząc analizę i interpretację sztuki. Nauczysz się organizować spektakle, dowiesz się czym jest adaptacja i animacja teatralna. Wreszcie: wkroczysz w interdyscyplinarny świat kultury poznając zależności między teatrem a telewizją i mediami.
Praca po studiach
Wybór studiów na kierunku animacja teatralna to furtka do pracy w teatrze, gdzie absolwent animacji, w zależności od własnych perspektyw dalszego rozwoju, może objąć takie stanowiska, jak: reżyser spektakli teatralnych, animator wydarzeń artystycznych, pracownik teatralnego działu promocji itd.
Animator teatralny znajdzie zatrudnienie w miejskich instytucjach kultury, w domach kultury oraz ośrodkach młodzieżowych – wszędzie tam, gdzie będzie mógł wykazać się biegłością w organizowaniu imprez artystycznych oraz wiedzą o ich specyfice. Animatorzy teatralni decydują się również na karierę w mediach, podejmując pracę w charakterze prezenterów radiowych lub telewizyjnych, konferansjerów czy redaktorów, odpowiadających za działy związane z ich wykształceniem.
Jak wyglądają studia na kierunku animator teatralny - studia podyplomowe?
1. Typ i tryb studiów
Studia podyplomowe na kierunku animator teatralny można realizować jedynie w trybie zaocznym. W praktyce oznacza to, że zajęcia będą odbywać się w formie zjazdów w wybrane weekendy semestru, a studenci będą musieli opłacić czesne.
Program kształcenia na powyższych studiach będzie oscylował wokół nauk artystycznych i pedagogicznych.
2. Program studiów i przedmioty
Jako student kierunku Animator teatralny - studia podyplomowe będziesz miał okazję ugruntować i rozwinąć wiedzę z zakresu pedagogiki, psychologii czy nauk artystycznych. W planie zajęć znajdzie się wiele ciekawych przedmiotów, dzięki którym dowiesz się więcej o historii teatru oraz kulturze współczesnej. W czasie studiów skupisz się także na doskonaleniu swoich kompetencji psychologicznych oraz pedagogicznych, co z pewnością wykorzystasz w swojej przyszłej pracy zawodowej.
3. Nabywane umiejętności
Studenci, którzy aplikują na kierunek Animator teatralny - studia podyplomowe będą mieli okazję wykształcić szereg cennych umiejętności praktycznych oraz kwalifikacji zawodowych. W czasie studiów nauczysz się prowadzenia zajęć dydaktycznych z zakresu edukacji kulturalnej i teatralnej. Ponadto, zdobędziesz kompetencje z obszaru organizowania i prowadzenie widowisk teatralnych. Studenci rozwiną również kompetencje miękkie, takie jak zdolność komunikacji czy pracy zespołowej, które są niezwykle ważne w pracy z ludźmi.